Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-11, 17:19
voula Ο χρήστης voula δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 7
voula is on a distinguished road
Κόκινο φωτάκι λαδιών και θόρυβος!

Γειά σε όλους σας,
Έχω μια Ε 46 compact του 2001 με 100.000 χιλιόμετρα! Δεν είχα αντιμετωπίσει κανένα σοβαρό πρόβλημα μέχρι πρίν δύο μήνες .Μετα απο 100 χιλιόμετρα ταξίδι και ενώ σταμάτησα σε ενα φανάρι μου άναψε το κόκκινο λαμπάκι λαδιών.Οταν ανέβαζα τις στροφές εσβηνε.Το πήγα αμέσως στο συνεργείο και μου άλλαξαν το φιλτρο και κάτι αλλο που δεν θυμάμαι να σας πώ,και μου είπαν οτι αν ανάψει και πάλι να το πάω πάλι. Για δύο μήνες δεν άναψε πάλι.
Ξάνα πήγα στο συνεργείο για το service στα 100.000 χιλιόμετρα,και έφυγα.
Μετά απο μια εβδομάδα έχοντας κάνει 300 χιλιόμετρα και σταματώντας σε διόδια άναψε παλι το κόκκινο λαμπάκι και μέχρι να βρω χώρο να σταματήσω άκουσα να κάνει θόρυβο,σαν να είχε πετρελαιοκινητήρα!
Μου είπαν απο το συνεργειο να το φορτώσω ,όπως και έκανα!

Αυτή τη στιγμή είναι σε σταθμό της Express.
Θα ήθελα να σας ρωτήσω τι νομίζετε ότι έχει συμβεί;
Έχει σπάσει ο κινητήρας;
Και αν ναι,έχει εθύνη το συνεργείο;
Να το πάω στο ίδιο συνεργείο αφου βάλω πραγματογνώμονα για να μπορώ να αποδείξω οτι εχει ευθύνη το συνεργείο και να ενεργήσω ανάλογα;

Σας ευχαριστώ εκ΄των προτέρων!
Βούλα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-07-11, 17:27
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Το λαμπάκι ανάβει όταν δεν υπάρχει πίεση λαδιών, που πάει να πει ότι είτε δεν έχει λάδι μέσα (το πιο πιθανό) ή χάλασε η αντλία λαδιού.

Για να έσπασε τόσο εύκολα, πολύ αμφιβάλλω, ειδικά αν μιλάμε για Μ43 κινητήρα. Αν έχει λάδια όμως μέσα κανονικά, θέλει αλλαγή αντλίας λαδιού. Αλλιώς απλώς θέλει λάδια...

Τι κυβικά είναι το αυτοκίνητο (για να καταλάβουμε και ποιός κινητήρας είναι);
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-07-11, 17:29
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Έχεις παρατηρήσει διαροή λαδιών? Πχ όταν μείνει αρκετή ώρα σε ένα σημείο το αυτοκίνητο και πας να φύγεις έχεις δεί κάτω απο την μηχανή λάδια?

Πιθανώς να χάνει απο κάπου τα λάδια ο κινητήρας και να μένει χωρίς λάδια!
Αυτό μπορεί να είναι απο σωληνάκια, φλάτζα, ακόμα και απο την τάπα του κάρτερ κάτω απο τον κινητήρα....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-07-11, 17:42
voula Ο χρήστης voula δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 7
voula is on a distinguished road
Eίναι 1600 cc. Οχι δεν έχει διαρροή λαδιών και έχει λάδια !
Εγώ ανησυχώ και απο τον έντονο θόρυβο του κινητήρα!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-07-11, 17:42
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Τότε έχει πρόβλημα η αντλία λαδιού.... Δεν σηκώνει τα λάδια σωστά πάνω, για αυτό μόλις πατάς γκάζει ανεβαίνουν οι στροφές και κατα συνέπεια η πίεση του λαδιού για αυτό σβήνει όταν πατάς γκάζι και στο ρελαντί ανάβει...

Ο θόρυβος μπορεί να είναι της αντλίας που δεν λειτουργεί σωστά αλλά για να λες σαν ντίζελ, το ίδιο έκανε και σε εμένα (Μ40) και ήταν τα ωστήρια.... Αν εχει υδραυλικά "στέγνωσαν" απο λάδι και κόλλησαν.... Αλλά επειδή δεν γνωρίζω τον κινητήρα σου καλύτερα ας πεί κάποιος που τον ξέρει καλύτερα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimitris ///M : 10-07-11 στις 17:44
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-11, 17:44
voula Ο χρήστης voula δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 7
voula is on a distinguished road
Εύχομαι να είναι έτσι!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-07-11, 18:38
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voula Εμφάνιση μηνυμάτων
Eίναι 1600 cc. Οχι δεν έχει διαρροή λαδιών και έχει λάδια !
Εγώ ανησυχώ και απο τον έντονο θόρυβο του κινητήρα!
Ο θόρυβος είναι επειδή στο καπάκι δεν πάει λάδι, γι'αυτό σου ανάβει και το λαμπάκι εξ'άλλου. Μόλις επισκευαστεί πιθανότατα θα σταματήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-11, 19:21
voula Ο χρήστης voula δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 7
voula is on a distinguished road
Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας! Μου δώσατε κουράγειο,γιατί πίστευα οτι θα είναι μεγαλύτερο το πρόβλημα!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-07-11, 19:40
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Συνάντησε στο συνεργείο πριν μερικές εβδομάδες ένα 318Ci Valvetronic με το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που περιγράφεις! Θα ρωτήσω τον μηχανικό μου να μου πει τι ακριβώς ήταν τελικά. Η αντλία λαδιού είναι η λογική εξήγηση, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω και πως μπορεί να φταίει. 2 ροτοράκια έχει μέσα, αν κάποιο είχε σπάσει δε θα ανέβαζε καθόλου λάδι, και φθορά αυτά είναι σχεδόν αδύνατο να παρουσιάσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-07-11, 20:58
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από voula Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σε όλους σας,
.Μετα απο 100 χιλιόμετρα ταξίδι και ενώ σταμάτησα σε ενα φανάρι μου άναψε το κόκκινο λαμπάκι λαδιών.Οταν ανέβαζα τις στροφές εσβηνε
Αυτό είναι το σωστό.. Να ανάβει κόκκινο λαμπάκι και να φωνάζει το μοτέρ
"ΖΗΤΑΩ ΛΑΔΙ ΦΘΕΙΡΟΜΑΙ" και εμείς να ανεβάζουμε στροφές...
Πώς πρέπει να σχεδιαστεί ένα σύστημα προειδοποίησης για να είναι κατανοητό??
Να κάνει ηλεκτροσόκ στον οδηγό και να τον αφήνει αναίσθητο??
Τέλος εποχής το μοτέρ,
400 χιλιόμετρα ανέμελης οδήγησης χωρίς πίεση λαδιού=ευθανασία στο κεφαλάρι..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.