Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 10-04-09, 12:50
NikosFindas Ο χρήστης NikosFindas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Μηνύματα: 29
NikosFindas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chief Εμφάνιση μηνυμάτων
Τό write up δεν κουρασε καθόλου. Αντιθέτος ειναι αρκετά κατατοπιστικό.
Θα ήθελα να μου εξηγούσες τον όρο base-line δυναμομέτρηση για να το καταλάβω καλύτερα.
Αυτό που με χάλασε δεν ήταν τα νούμερα που εδειξε δυναμόμετρο αλλα τα νούμερα που έδειξε σε σύγκριση με τα νούμερα που πιάνουν άλλα μαμά Μ3 που διαβάζω, από την στιγμή που ξέρω ότι έχω ένα καλό αμάξι από πλευράς συντήρησης, προβλημάτων κλπ και απο πλευράς επιδόσεων στο δρόμο με άλλα αμάξια παρόμοιας θεωρητικής υποδύναμης.
Και επι την ευκαιρία, να χαίρεσαι το αμάξι που έχεις στο γκαράζ. Ελπίζω να είναι το επόμενο μου.
Κουκλάρα...
Να σε ευχαριστήσω για τα σχόλια σου.Πραγματικά ειμαι εξαιρετικά ικανοποιημένος από την επιλογή του Μ3.Σου την Συστήνω ανεπιφύλακτα(...και έχε κατα νου οτι απο τα χεράκια του ομιλητή έχουν περάσει Porsche και άλλα πολλά....).

Baseline είναι επί της ουσίας η αρχική μέτρηση που θα πάρεις απο το αυτοκίνητό σου σε εργοστασιακή μορφή(δλδ χωρίς καμία περαιτέρω επέμβαση σε μηχανικά μέρη ή στο σύστημα μετάδοσης.) Το νούμερο αυτό για τους λόγους που προανέφερα θα έχει μια συγκεκριμένη απόκλιση από τους Εργοστασιακούς ισχυρισμούς. Δεν μελετάμε την ακρίβεια που θα έχει το νούμερο λοιπόν...αλλά το κατά πόσο μεγαλύτερο θα είναι αυτό,όταν θα κάνεις μια Βελτίωση.Εάν ,υποθετικά μιλώντας λοιπόν, εχεις ενα νούμερο 100 Baseline και με μια εξάτμιση μετρήσεις 110 έχεις gain +10 hp.Αυτά τα δέκα λοιπόν τα προσθέτεις στην στην ανακοίνωση του κατασκευαστη αναφορικά με την ιπποδύναμη του αυτοκινήτου σου (π.χ. 343 + 10 = 353 hp)που είναι και η ακριβέστερη καθότι άλλο BMW και άλλο το δυναμόμετρο της γειτονιάς.)

Συμπερασματικά λοιπόν έχε κατα νού οτι τα νούμερα ,στα Δυναμόμετρα εκτός εργοστασίου και ιδιαίτερα στα ατμοσφαιρικά( αυτο διότι το turbo παράγει-ανακυκλώνει -πρεσάρει αέρα στον κινητήρα ενώ το ατμοσφαιρικό περιμένει απ έξω να του έρθει)είναι αυθαίρετα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-04-09, 18:42
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
ok.
Πολύ ενημερωτικος.
Πιστευεις οτι υπάρχει περιπτωσει να υπάρχει καποια αποκληση στα νουμερα της δυναμομέτρισης λογο του ¨κοντού¨διαφορικού που έχω?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-04-09, 21:08
NikosFindas Ο χρήστης NikosFindas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Μηνύματα: 29
NikosFindas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chief Εμφάνιση μηνυμάτων
ok.
Πολύ ενημερωτικος.
Πιστευεις οτι υπάρχει περιπτωσει να υπάρχει καποια αποκληση στα νουμερα της δυναμομέτρισης λογο του ¨κοντού¨διαφορικού που έχω?

Είναι τόσοι πολλοί οι παράγοντες που μπορούν να επηρεάσουν μια μέτρηση που είναι εξαιρετηκά δύσκολο να σου δώσω μια τελεσίδηκη απάντηση σε αυτο το κομμάτι επάνω.Κατα την άποψη μου....ναι είνα δυνατόν να επηρεάσει....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-04-09, 18:21
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
εντος των ημερων θα ξαναβαλω το παλιο διαφορικό που ειχα ξανα, δηλαδη θα εχω το εργοστασιακο σετ απ και μπορει να κανω αλλη μια δυναμομετριση αν και δεν νομιζω οτι χρειαζεται ουτε και οτι θα αλλαξει κατι.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-04-09, 09:52
NikosFindas Ο χρήστης NikosFindas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 16-10-2007
Μηνύματα: 29
NikosFindas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chief Εμφάνιση μηνυμάτων
εντος των ημερων θα ξαναβαλω το παλιο διαφορικό που ειχα ξανα, δηλαδη θα εχω το εργοστασιακο σετ απ και μπορει να κανω αλλη μια δυναμομετριση αν και δεν νομιζω οτι χρειαζεται ουτε και οτι θα αλλαξει κατι.

Απο την στιγμή που δεν νομίζεις οτι χρειάζετε ή δεν θα αλάξει κάτι για ποιόν λόγο μπαίνεις σε αυτη την διαδηκασία???Μην γίνεσε Αριθμολάγνος...Πέρασα απο εκεί,δοκίμασα και ξόδεψα ανούσια Χρόνο και Χρήμα.Εάν είναι ικανοποιήτικο το feeling του setup στα χέρια σου,δεν χρειάζεσε κανένα καλοθελητή ή δυναμόμετρο για να στο επαληθεύσει.Εκτός απο εσένα οι προυγούμενοι Δύο έχουν συγκεκριμένη σκοπημότητα...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-04-09, 12:08
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Άσε το 3,91. Δεν υπάρχει λόγος να ξοδέψεις και άλλα χρήματα. Εν κινήσει θα είσαι ελαφρώς πιο σβέλτος από το μαμά.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-04-09, 21:53
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Νομιζω εχετε δικιο...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-04-09, 14:50
Το avatar του χρήστη Sokin M3
Sokin M3 Ο χρήστης Sokin M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-04-2008
Μηνύματα: 473
Sokin M3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax Εμφάνιση μηνυμάτων
Άσε το 3,91. Δεν υπάρχει λόγος να ξοδέψεις και άλλα χρήματα. Εν κινήσει θα είσαι ελαφρώς πιο σβέλτος από το μαμά.
μονο εν κινησει εισαι πιο σβελτος
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-04-09, 12:15
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sokin M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
μονο εν κινησει εισαι πιο σβελτος
κατι πρεπει να ξερει ο Νικολακης...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-04-09, 12:48
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Φίλε μου σε 2 βδομαδούλες κατεβαίνω πάλι στο νησί, οπότε τα λέμε Λεμεσό για καφεδάκι (κανα Bruery για να ανοίξει το μάτι).

Κατα γενική ομολογία τα δυναμόμετρα δείχνουν αρκετά χαμηλότερα απο τον στρόφαλο. 15% απώλειες για πισοκίνητα και 20-22% για τετρακίνητα. Παλιότερα παρακολουθούσα forum τετρακίνητων φτερουγοφόρων και διάβαζα πως όσο πιο αυστηρό το δυναμόμετρο τόσο το καλύτερο. Και πως τα Μustang είναι τα αυστηρότερα. Συγκεκριμμένα Evo 9 έδειχνε 214ps εργοστασιακά !!!!!

Είμαι πολύ περίεργος να μετρηθεί και ο φίλος σου στο ίδιο δυναμόμετρο με το 335. Αλλά είμαι πολύυυυυ περίεργος γιατι η διαφορά είναι μεγάλη όπως τα περιγράφεις (σε πιστεύω για να μην με παρεξηγήσεις).

Τα evo μετρήθηκαν στο ίδιο δυναμόμετρο?

Στράτος
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.