Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-03-11, 07:50
messi Ο χρήστης messi δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Μηνύματα: 41
messi is on a distinguished road
καθαρισμος πεταλουδας

καλημερα παιδια,θα ηθελα να ρωτησω κατι,αν βγαλω την πεταλουδα μονος μου υπαρχει περιπτωση να μου αναψει το τσεκ του κινητηρα?με τι σπρευ να το κανω??ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-03-11, 08:32
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Εαν το κλειδι δεν ειναι επανω και πατημενο το μπουτον ωστε να ειναι σε λειτουργια τα ηλεκτρονικα, απ οτι ξερω, οτι ηλεκτρονικο εξαρτημα και να βγαλεις, αισθητηρες κλπ και μετα το ξαναβαλεις (σωστα) δε θα σου αναψει τιποτα γιατι ο εγκεφαλος θα ειναι εκτος και τα ηλεκτρονικα θα 'κοιμουνται' οποτε δε θα διαβασουν καποια βλαβη. Αν λεω κατι λαθος παρακαλω οσοι γνωριζουν περισσοτερα ας με διορθωσουν-συμπληρωσουν.

Τωρα ομως γιατι να βγαλεις την πεταλουδα γκαζιου και να τη καθαρισεις; Υπαρχει καποιος ιδιαιτερος λογος γι αυτο; Του εκανες καποια διαγνωση που να σου βγαζει βλαβη σε αυτο το συγκεκριμενο εξαρτημα;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-03-11, 11:48
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Γιάννη μερικές φορές η πεταλούδα θέλει καθάρισμα.. Δεν ξέρω αν στο δικό μας συγκεκριμένα χρειάζεται, αλλά στα smart πχ επιβάλλεται το καθάρισμα..

Καλό θα ήταν να μάθουμε αν βοηθάει το καθάρισμα..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-03-11, 15:53
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη μερικές φορές η πεταλούδα θέλει καθάρισμα.. Δεν ξέρω αν στο δικό μας συγκεκριμένα χρειάζεται, αλλά στα smart πχ επιβάλλεται το καθάρισμα..

Καλό θα ήταν να μάθουμε αν βοηθάει το καθάρισμα..
Ναι, αλλα ετσι, χωρις καμια ενδειξη, χωρις καποιο προβλημα να ξηλωνουμε εξαρτηματα και να τα πλακωνουμε στα καθαριστικα σπρευ και στον αερα. Μπορει σε καποια να τους προκαλεσουμε μεγαλυτερη ζημια απ οτι ισως εχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-03-11, 22:08
Το avatar του χρήστη halkida116mpack
halkida116mpack Ο χρήστης halkida116mpack δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-12-2008
Μηνύματα: 366
halkida116mpack will become famous soon enoughhalkida116mpack will become famous soon enough
εγω την εχω καθαρισει...σπρευ επαφων και λαδακι οπλου σε βαμβακερο πανι και σιγα σιγα πολυ απαλο τριψημο...ποτε το κλειδι στην υποδοχη,το κλειδι στην τσεπη σου....
__________________
ντί μπέστεν κουαλιτάτ (μα'ι' ας)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-03-11, 09:18
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
η καθαρη πεταλουδα προσφερει αμεσοτητα στο πατημα του γκαζιου. στο προηγουμενο που την ειχα βγαλει 2 φορες να την καθαρισω ηταν καταμαυρη (ισως κ λογω του ελ. φιλτρου που ειχα βαλει) παντως με το καθαρισμο της ηταν η νυχτα με την μερα μετα!
θελω να την καθαρισω και στη μπεμπα μου τωρα, εχουμε καποιο DIY με αφαιρεση του σωματος της πεταλουδας; αλλιως με βλεπω να αφαιρω τον σωληνα της εισαγωγης που παει απο το φιλτροκουτι και να ψεκαζω κατευθειαν πανω της
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-03-11, 07:07
messi Ο χρήστης messi δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Μηνύματα: 41
messi is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
η καθαρη πεταλουδα προσφερει αμεσοτητα στο πατημα του γκαζιου. στο προηγουμενο που την ειχα βγαλει 2 φορες να την καθαρισω ηταν καταμαυρη (ισως κ λογω του ελ. φιλτρου που ειχα βαλει) παντως με το καθαρισμο της ηταν η νυχτα με την μερα μετα!
θελω να την καθαρισω και στη μπεμπα μου τωρα, εχουμε καποιο DIY με αφαιρεση του σωματος της πεταλουδας; αλλιως με βλεπω να αφαιρω τον σωληνα της εισαγωγης που παει απο το φιλτροκουτι και να ψεκαζω κατευθειαν πανω της
πραγματικα την καθαρισα κ δεν μπορειτε να φανταστειτε τι ειχε μεσα η πεταλουδα,πολυ μαυριλα,στην αρχη το μοτερ στο ρελαντι εκανε κατι ανεβοκατεβασματα,τωρα τιποτα,με σπρευ ηλεκτρονικων επαφων το εκανα κ το κλειδι το ειχα στην τσεπη,ευχαριστω πολυ παιδια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-03-11, 10:21
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Καλα εκενες και την καθαρησες!!!
Τα ανεβοκατεβασματα εγιναν για να ξαναρυθμιστει το ρελαντι.
Και λαμπακι να σου αναβε θα ξαναεσβηνε,αν δεν καταγραφει ο εγκεφαλος το λαθος πανω απο 5 φορες(νομιζω) γινεται Reset και το λαθος σβηνει.
Καθαρυστικο φρενων ειναι πολυ καλο επισης για να βγαινει η μουργα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-03-11, 07:51
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
μπραβο! θα το κανω κ εγω αμεσα. σχετικα με τα ανεβοκατεβασματα, στο προηγουμενο αμαξι μου, ειχα κατεβασει καποιες οδηγιες ωστε να το επαναπρογραμματισω manual και να μην κανει αυτα τα σκαμπανεβασματα...(την ιδια λογικη ειχαν ακολουθησει κ αλλοι συμφορμιτες μου με τα ιδια θετικα αποτελεσματα)
μηπως υπαρχει κατι αντιστοιχο και για τις μπεμπες μας;
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LefterisK : 30-03-11 στις 07:54
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-07-11, 23:08
stefanos116 Ο χρήστης stefanos116 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-06-2009
Μηνύματα: 33
stefanos116 is on a distinguished road
σπρευ καρμπυρατερ την επομενη φορα δοκιμαστε..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.