Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Άλλες Σειρές > Άλλες Σειρές - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-09-14, 14:05
Το avatar του χρήστη drmdtsap
drmdtsap Ο χρήστης drmdtsap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 188
drmdtsap is on a distinguished road
mini cooper s r56

Καλησπερα και απο μενα και παλι. δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο tread, αν οχι απλα συγχωρεστε με και ας το μεταφερει καποιος mod. εχω να γραψω στο φορουμ 4,5 χρονια και εχω λιγο χαθει.
Την τελευταια φορα που εγραψα ειχα ενα 316 Ε90. Το εδωσα και πηρα ενα golf gti 5αρι, το οποιο και λατρεψα. Λογω των φοροεισπρακτικων μετρων ομως μετα απο 8 μηνες το πουλησα γιατι το να δινεις 930 ευρω τελη και φορο πολυτελειας για ενα golf-ακι δεν λεει καθολου νομιζω. Ετσι απο το 2011 συμβιωνω με ενα mercedes sportcoupe evolution 230 1.8 με 193 ιππους 2005 μοντελο. εχει αρκετα καλουδια πανω οπως αυτοματο σειριακο κιβωτιο, πανοραμικη οροφη κτλ.... απο περυσι τρωγομαι να το δωσω για mini cooper s r56 , αλλα τελευταια στιγμη εκανα πισω. τωρα το μικροβιο μου ξαναμπηκε και εχω βρει ενα χαρτι 2007 μοντελο με 90000χλμ(το δικο μου εχει 74000χλμ) για ανταλλαγη με το δικο μου. η ανταλλαγη ειναι δινεις παιρνεις. Το αμαξι ειναι πρωτο χερι και αγορασμενο απο Σπανο. Θελω να σας ρωτησω μιας και το ξερετε καλυτερα απο μενα, τι καταναλωση εχει(αν ειναι πιο πανω απο το δικο μου), κοστη συντηρησης, ζημιες κτλ... αν τα εξοδα κυμαινονται στα επιπεδα της mercedes μου (με ενα κλικ πιο κατω, οχι πιο πανω) τοτε δε με απασχολει. αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μην τρεχω συνεργειο ολη την ωρα εξαιτιας γνωστων προβληματων και να μην μου καιει παραπανω απο το δικο μου. Οποιος μπορει ας μου ριξει λιγο φως στην αγνοια μου, και να γενικα αξιζει μια τετοια κινηση ή θα ειμαι κοτσος! εχω γυναικα και παιδι αλλα υπαρχει και δευτερο αυτοκινητο (fiat punto grande 1.4 5 θυρο) το οποιο χρησιμοποιουμε σαν βασικο αυτοκινητο για μεσα στην πολη. Η χρηση που κανω εγω ειναι περιπου 100-150 χιλιομετρα το μηνα!!!Το mercedes μου ειναι επι το πλειστον αραγμενο στο κλειστο παρκινγκ, εξου και τα λιγα χιλιομετρα οπου εχει κανει(το πηρα με 59000χλμ περιπου) και στα 3,5 χρονια που το εχω εχω κανει 14000χλμ. Θελω κατι μικροτερο, στυλατο και γρηγορο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-09-14, 14:37
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Πιο χαμηλη καταναλωση απο το δικο σου σιγουρα εχει( εχει ο πατερας μου το ιδιο με το δικο σου αλλα το CLC 200Κ). Απο αξιοπιστια το R56 ειναι πολυ καλο οπως και ποιοτικο. Συντηρηση αμα το πας σε αντιπροσωπια θα πληρωνεις κατιτις παραπανω αλλα λογικα αντιστοιχα με του Merc παλι σε αντιπροσωπο. Εγω λεω να το παρεις γιατι αν αποφασισεις να το πουλησεις το Mini θα φυγει πιο ευκολα απο το Merc.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-09-14, 14:47
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Χωρις να στο χαλασω, αν θες νε π.μ ή και εδω πες μου 2 λιγα λογια για το GTI V αρεσει πολυ στην γυναικα μου και σε εμενα και το σκεφτομαστε για οικογενειακο.Παρολιγο να το παρω καινουργιο το 2007.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-09-14, 15:28
Το avatar του χρήστη drmdtsap
drmdtsap Ο χρήστης drmdtsap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 188
drmdtsap is on a distinguished road
Φιλε lunatic. Δε μου το χαλας καθολου. Μπορω να μιλαω ωρες για αυτοκινητα. Λοιπον ας βγουμε λιγο εκτος θεματος και θα σου πω μερικα πραγματα για το gti mkv. Απλα εκπληκτικο... Ισως ενα αυτοκινητο που μου χει λειψει. Για οικογενειακο το ειχα και εγω και ηταν πολυ καλο σε χωρους κ ας το ειχα κ διπορτο. Απο δυναμη δε το συζητω. Το μοναδικο κακο αυτου του αυτοκινητου ηταν οτι δεν το ειχα παρει με dsg!!! Ψηλη θεση οδηγησης που το εκανε πιο ξεκουραστο σε μακρυνο ταξιδι, ακομη πιο ξεκουραστο κ απο την e90 και σκαλια πιο ξεκουραστο απο το sportscoupe που με 245 λαστιχο κ την evolution αναρτηση απλα μεταφερονται τα παντα μεσα... Απο καταναλωση δεν ηταν κατι τραγικο απλα λιγο πιο πανω απο το mercedes. Η γυναικα μου το ειχε λατρεψει. Αν το εχεις αποφασισει πηγαινε για μοντελο 2007+ γιατι τα νεοτερα ειχαν καποια θεματακια στον κινητηρα και με τα πλαστικα στο εσωτερικο που ξεβαφαν! Για μενα αν εχεις κ παιδακι(ια) παρε το 4 θυρο ασυζητητη. Τωρα τα βρισκεις σε πολυ δελεαστικη τιμη και δεν εχεις κ φορο πολυτελειας. Επισης υπαρχουν κατι edition 30 σε τιμη ταμαμ... Πολυ καλο στησιμο στο δρομο και πραγματικα θα το ευχαριστηθεις. Ροπη απο χαμηλα και γενικα πυραυλος. Αν δε σκεφτεσαι να του βαλεις κ κανα προγραμματακι "κονσερνα" στυλ ρεβο(οι τιμες πια ειναι στο πατωμα) τοτε θα εχεις εναν πυραυλο εδαφους εδαφους... Οτι αλλο θες ρωτα... Α και απο χρωμα candy white... Χα χα χα...

Lunatic... Αν δεν κανω λαθος ειχες καποιο m3 E30 μαυρο.... Σωστα;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drmdtsap : 10-09-14 στις 15:31
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-09-14, 15:34
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Εγώ πιστεύω ότι το ΜΙΝΙ θα έχει σίγουρα μεγαλύτερη κατανάλωση.

Τα κόστη χρήσης είναι υψηλά αλλά λογικά χαμηλότερα από το merc

PS Γιάννη το GTI 5 είναι πολύ καλό overall αυτοκίνητο χωρίς να είναι κάπου τέλειο.
Όπως είναι και το Μ3 αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Έχω κάνει και 2 ταξίδια παρέα με Μ3 46 Μ5 60 και δεν μου ξέφυγαν πουθενά χαχα
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-09-14, 19:33
Το avatar του χρήστη drmdtsap
drmdtsap Ο χρήστης drmdtsap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-04-2009
Μηνύματα: 188
drmdtsap is on a distinguished road
Και ομως το ψαξα λιγο κ η καταναλωση του ειναι χαμηλοτερη απο το mercedes. Ειναι κ το αυτοματο που καταναλωνει παραπανω. Το c230 ειναι αρκετα ρυπογονο(καλα οχι πως με νοιαζει αυτο... Χα χα χα) και καει αρκετα... με το που χτυπησει η ρεζερβακ βαλω 20€ κανω απο 86-96χλμ. Αν το μινι με 20€ μου βγαλει 100-120χλμ θα ειμαι ευτυχης... Χα χα χα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-09-14, 20:04
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Αυτος ο kompressοrατος καιει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-09-14, 20:47
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Turbo είναι το Mini Cooper S R56 και καίει...
Επίσης από πλευράς αξιοπιστίαςμ, ναι μεν είναι καλυτερο από R53 αλλά έχει και αυτό τα θεματάκια του...
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-09-14, 21:17
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Με κανονική οδήγηση και πάντα φορτωμένο, εχω κατανάλωση 8.4 lt/100 χλμ στα τελευταία. ...8-9000χλμ σε w211 των 1650 κιλών άδειο. ...(μετρημένη με τα γεμισματα και όχι στο BC που δείχνει ακόμα πιο κάτω- λογικό αφού κλέβουν οι βενζιναδες)
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-09-14, 21:22
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Turbo είναι το Mini Cooper S R56 και καίει...
Επίσης από πλευράς αξιοπιστίαςμ, ναι μεν είναι καλυτερο από R53 αλλά έχει και αυτό τα θεματάκια του...
Και καίει και αρκετό λάδι.
Κι έχει και θέματα με το χρονισμό.

Πάντως από κατανάλωση ο thp είναι πολύ ισορροπημένος.
Και έχει και πολύ καλές επιδόσεις που με πρώτο στάδιο ξεπερνούν για πλάκα τα 210 άλογα.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.