Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #381  
Παλιά 02-01-11, 20:58
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Ποιό μοτέρ σκέφτεσαι να μπάξεις;
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #382  
Παλιά 02-01-11, 21:38
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

τι δεν καταλαβαίνεις αγαπητέ φίλε?

Η φράση μου είναι: ".....έλεγχος λαδιών στο μοτέρ σήμερα και ο δείκτης λίγο πάνω από τη μέση, με 20.000ΚΜ χρήσης..."....

Με 20.000ΚΜ χρήσης, σημαίνει πως έχει ήδη 20.000ΚΜ το μοτέρ με το ίδιο λάδι......
Δεν καταλαβαίνω γιατί καταστρέφεις τη μηχανή σου...
Και προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου οτι δεν κατάλαβα καλά...
Δηλαδή αλλάζεις λάδι κάθε 30.000 χιλιόμετρα ή 24 μήνες, και είσαι και πετρέλαιο...
Κάθε 8.000 να αλλάζεις λάδι..
Αλλιώς, όπως λέει και ο Fairytale "Ποιό μοτέρ σκέφτεσαι να μπάξεις;"
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #383  
Παλιά 02-01-11, 21:47
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαίνω γιατί καταστρέφεις τη μηχανή σου...
Και προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου οτι δεν κατάλαβα καλά...
Δηλαδή αλλάζεις λάδι κάθε 30.000 χιλιόμετρα ή 24 μήνες, και είσαι και πετρέλαιο...
Όχι, δεν αλλάζω κάθε 30.000 ΚΜ ή 24 μήνες, τα αλλάζω όποτε δείξει η ένδειξη του CBS με ανώτατο όριο τα 30.000Κμ ή τους 24 μήνες.....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάθε 8.000 να αλλάζεις λάδι..
Λές ε? Ο φίλος μου ο Τάκης λέει κάθε 10.000ΚΜ, ο άλλος φίλος μου ο Βαγγέλης λέει κάθε 12.500Κμ, έτερος φίλος μου ο Λάμπρος λέει κάθε 7.500ΚΜ.....θα ρωτήσω και την καφετζού της γειτονιάς και αφού τα υπολογίσω όλα, θα δω τι θα κάνω.....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλιώς, όπως λέει και ο Fairytale "Ποιό μοτέρ σκέφτεσαι να μπάξεις;"
Εάν μου δώσει τα χρήματα ο Fairytale, το αλλάζω με μια νέα 5άρα 520d .......
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #384  
Παλιά 02-01-11, 22:10
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, δεν αλλάζω κάθε 30.000 ΚΜ ή 24 μήνες, τα αλλάζω όποτε δείξει η ένδειξη του CBS με ανώτατο όριο τα 30.000Κμ ή τους 24 μήνες.....



Λές ε? Ο φίλος μου ο Τάκης λέει κάθε 10.000ΚΜ, ο άλλος φίλος μου ο Βαγγέλης λέει κάθε 12.500Κμ, έτερος φίλος μου ο Λάμπρος λέει κάθε 7.500ΚΜ.....θα ρωτήσω και την καφετζού της γειτονιάς και αφού τα υπολογίσω όλα, θα δω τι θα κάνω.....



Εάν μου δώσει τα χρήματα ο Fairytale, το αλλάζω με μια νέα 5άρα 520d .......
Αυτό το έμπαξες;

Να ρωτήσεις την καφετζού της γειτονιάς πόσο (περίπου) την άκουσαν τα λάδια σου (που εξακολουθείς να έχεις) μετά από αυτό.

Όταν θα αρχίσουν τα "θέματα" (μπορώ να στα γράψω από τώρα, για να μην σε ξαφνιάσουν) σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις, θέλω ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ από την κεφαλή σου (γιατί θα την ανοίξεις, δεν θα το γλιτώσεις... δυστυχώς).
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #385  
Παλιά 02-01-11, 22:29
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το έμπαξες;
Όχι, εάν το έβαζα θα έγραφα και εντυπώσεις.....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσεις την καφετζού της γειτονιάς πόσο (περίπου) την άκουσαν τα λάδια σου (που εξακολουθείς να έχεις) μετά από αυτό.
Δεν χρειάζεται να ρωτήσω την καφετζού της γειτονιάς, μου το είπε το BC αφού μετά την αλλαγή λαδιών του 2009 στο μοτέρ (Αυγ ή Σεπ 2010) έγινε η εν λόγω "βόλτα" και κατέβηκε η ένδειξη κατά 1000ΚΜ αμέσως μετά το τέλος της "βόλτας" των 22.8KM.....άρα το CBS δουλεύει, προς απογοήτευση πολλών εδώ μέσα (απ'όσο βλέπω.....)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν θα αρχίσουν τα "θέματα" (μπορώ να στα γράψω από τώρα, για να μην σε ξαφνιάσουν) σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις, θέλω ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ από την κεφαλή σου (γιατί θα την ανοίξεις, δεν θα το γλιτώσεις... δυστυχώς).
C U out there
Δεν θα παραλείψω.....μιας και έχεις μαντικές ικανότητες, δεν μου λες και τα νούμερα του Joker για την επόμενη κλήρωση??

ΥΓ: Το βρήκα κι όλας, ήταν τέλη Σεπ 2009 όπως φαίνεται κι από το post μου εδώ
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 02-01-11 στις 22:38
Απάντηση με παράθεση
  #386  
Παλιά 02-01-11, 22:42
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Γιατί μαλώνετε..??
Ο καθένας έχει την άποψη του και είναι σεβαστη..
Το ίδιο και οι καφετζού.. την οποία την κοροιδευουμε, αλλά την συμβουλευόμαστε
απο αυτά που βλέπω..
Καθότι το CBS είναι το λιγότερο μια καφετζού..
Και σαφώς δεν μπορεί να ξέρει την κατάσταση του λαδιού, διότι απλά δεν έχει ούτε
κάν ιξωδόμετρο.. Ούτε μπορεί να δεί τους δεσμούς άνθρακα, ή τι άλλο έχει εκεί μέσα..
Και αν έχεις τα κότσια, όχι στα λόγια, αλλά στις πράξεις, βγάλε 2 λίτρα λάδι απο μέσα
και βάλε 2 λίτρα νερό..
Γιατί εγώ έχω τα κότσια, και το έκανα, για να δείξω σε κάποιον ότι το κομπιούτερ
δεν διαβάζει τίποτα..
Και αν το cbs διάβαζε, όταν συμπλήρωσες λάδι, θα επέκτεινε το χρόνο αλλά και τα χιλιόμετρα που μπορεί να πάει το όχημα, απλά επειδή δεν έβαλες μεταχειρισμένο, αλλά
καινούριο λάδι.. Πράγμα που δεν σου έκανε φυσικά..
Δεν έχω να πώ τίποτε άλλο.. Αν θες ακούς, αν δε θές, δεν ακούς..
Δικαίωμα σου αναφαίρετο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #387  
Παλιά 02-01-11, 22:44
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Τελικά τπτ στο μάταιο τούτο κόσμο δεν εκπορεύεται από το χώρο του τυχαίου (ή του μοιραίου).
Είναι απλά αποτέλεσμα των πράξεων μας.
Καλή τύχη στη διαλογή του επόμενου (που ξέρεις... μπορεί και να μην πέσεις σε κάτι παρόμοιας συντήρησης με το δικό σου).
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #388  
Παλιά 02-01-11, 23:28
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Oύτε εγώ αλλάζω πολύ συχνά λάδια και είμαι ενάντια σε αλλαγές κάθε 5-6.000 χλμ σε καθημερινά αυτοκίνητα που δε σκίζονται, αλλά και πάλι είμαι στα μισά, ίσως και παρακάτω από τα 30.000 χλμ, περίπου δηλαδή στις 13-15.000, ή κάθε 14-16 μήνες.

Το ρίσκο αλλαγής λαδιών στα τόσα πολλά χλμ είναι τεράστιο και μη αναστρέψιμο και για καμια 70-80αριά ευρώ που κοστίζει η αλλαγή (μαζί με το φίλτρο) σε κάποιο συνεργεία, δεν αξίζει τον κόπο.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #389  
Παλιά 11-01-11, 04:01
Το avatar του χρήστη palawiaris
palawiaris Ο χρήστης palawiaris δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Μηνύματα: 2
palawiaris is on a distinguished road
Aλλαγή κάθε 10-11000 χλμ και βάζω aral 0w-40.Nτιζελομοτέρ έχω
Απάντηση με παράθεση
  #390  
Παλιά 18-01-11, 14:19
BMW-Racing Ο χρήστης BMW-Racing δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-09-2004
Μηνύματα: 373
BMW-Racing is on a distinguished road
Συγνωμη ρε παιδια,αλλα εχει δει κανεις να καιγεται ή να σπαει καποιος κινητηρας γιατι αλλαζε λαδια καθε 15 - 20000 χλμ..?
__________________
Thomas BMW Racing Car
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.