Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-11-05, 09:43
Το avatar του χρήστη Kowalski
Kowalski Ο χρήστης Kowalski δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-03-2005
Μηνύματα: 178
Kowalski is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strax
Η εμπειρία αρκετών μέχρι σήμερα έχει δείξει ότι οι δίσκοι αντικατάστασης της Brembo είναι ιδιαίτερα επιρρεπής στο στράβωμα. Εγώ στη θέση σου θα έβαζα (όπως και κάνω δηλαδή) OEM Zimmerman. Για τακάκια είναι θέμα προτεραίοτήτων. Επίσης τα μαρκούτσια βοηθούν ελαφρώς, αλλά θα σου πρότεινα να αποφύγεις το DOT5 και να βάλεις ένα πολύ καλό Dot4 (όπως πχ το Motul 600).
Γιατί προτείνεις αποφυγή του Dot5? Πάλι ως αδαής ρωτάω μιας και θεώρησα απλά ότι είναι καλύτερα τα 5 από τα 4 γι αυτό κι έβαλα αυτά. Δεν ήξερα ούτε ξέρω όμως λεπτομέρειες συμπεριφοράς π.χ., σημεία βρασμού κ.λ.π.
Σημ. : Τα Dot 5 που έβαλα είναι της ΑΤΕ.

Φιλίκά
Γιάννης
__________________
When i'm good, i'm good. When i'm bad, i'm better!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-11-05, 12:15
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kowalski
Γιατί προτείνεις αποφυγή του Dot5? Πάλι ως αδαής ρωτάω μιας και θεώρησα απλά ότι είναι καλύτερα τα 5 από τα 4 γι αυτό κι έβαλα αυτά. Δεν ήξερα ούτε ξέρω όμως λεπτομέρειες συμπεριφοράς π.χ., σημεία βρασμού κ.λ.π.
Σημ. : Τα Dot 5 που έβαλα είναι της ΑΤΕ.

Φιλίκά
Γιάννης
Καταρχάς παραθέτω τις ελάχιστες θρμοκρασίες βρασμού των διαφόρων υγρών φρένων:
Dot 4 230 & Υγρό 155
Dot 5 265 & Υγρό 180
Dot 5.1 265 & Υγρό 180
Motul 600 (Dot 4) 311 & 215

Για αμάξια με σπορ απαιτήσεις τα DOT 5 υγρά καλό είναι να αποφεύγονται. Τα Dot 5 έχουν σαν βάση silicone (πυρίτιο) κάτι που έχει μεγάλη ρευστότητα και επιτρέπει την πιο εύκολη συσσώρευση αεροφυσσαλίδων. Αυτό έχει σαν άμεσο επακόλουθο το πιο σπογγώδες πεντάλ που δεν ταιριάζει με τη σπορ οδήγηση.
Υπάρχουν βέβαια τα 5.1 υγρά τα οποία έχουν την ίδια βάση με τα υπόλοιπα DOT 3 και 4 και δεν έχουν το μειονέκτημα των DOT 5, διατηρώντας τα υψηλότερα σημεία βρασμού.
Στον παραπάνω πίνακα έβαλα και σαν παράδειγμα τα Motul 600 που ενώ είναι Dot 4 ξεπερνούν κατά πολύ τις επιδόσεις των Dot 5 και χωρίς καμμία παρενέργεια στο πεντάλ.
Επίσης, όταν λέω υγρό σημείο βρασμού εννοώ όταν τα υγρά δεν είναι απολύτως καινούρια και έχουν απορροφήσει την υγρασία της ατμόσφαιρας σε ποσοστό μόλις 3,7%!!!!! Βλέπετε με μόλις 3,7% νερό την δραματική μείωση του σημείου βρασμού του υγρού.
Αυτός είναι και ο λόγος που πρέπει να αλλάζουμε τα υγρά φρένων μας σε τακτά χρονικά διαστήματα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-11-05, 13:23
Το avatar του χρήστη sakkunen
sakkunen Ο χρήστης sakkunen δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2005
Μηνύματα: 1.638
sakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of light
Question

μιας και μιλαμε για φρενα εγω επειδη ειμαι τσιγκουνης θα ηθελα να ρωτησω αν τα αδιασταλτα σωληνακια[αεροπορικου τυπου] κανουν καποια διαφορα και κυριως αν βοηθουν στο να μην ενεργοποιειται τοσο συχνα το ABS
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-11-05, 14:09
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
μιας και μιλαμε για φρενα εγω επειδη ειμαι τσιγκουνης θα ηθελα να ρωτησω αν τα αδιασταλτα σωληνακια[αεροπορικου τυπου] κανουν καποια διαφορα και κυριως αν βοηθουν στο να μην ενεργοποιειται τοσο συχνα το ABS
Τα σωληνάκια αυτά έχουν το χαρακτηριστικό ότι δεν διαστέλλονται και εξασφαλίζουν πιο σφιχτό και άμεσο πεντάλ στις δύσκολες διαδρομές. Μαζί με ένα καλό υγρό φρένων με υψηλότερα σημεία βρασμού βοηθούν στη μεγαλύτερη αντοχή των φρένων στα παρατεταμένα φρεναρίσματα (Μην περιμένετε τεράστιες διαφορές, αλλά υπάρχουν). Δεν θα σου κάνουν διαφορά με το ABS.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-11-05, 15:05
Το avatar του χρήστη makman
makman Ο χρήστης makman δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Μηνύματα: 494
makman is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kowalski
Γιατί προτείνεις αποφυγή του Dot5? Πάλι ως αδαής ρωτάω μιας και θεώρησα απλά ότι είναι καλύτερα τα 5 από τα 4 γι αυτό κι έβαλα αυτά. Δεν ήξερα ούτε ξέρω όμως λεπτομέρειες συμπεριφοράς π.χ., σημεία βρασμού κ.λ.π.
Σημ. : Τα Dot 5 που έβαλα είναι της ΑΤΕ.

Φιλίκά
Γιάννης
απ οσο εχω μαθει (μου εχουν πει) τα dot5 κανουν ζημεια στις τσιμουχες και τα λαστιχακια,εαν αυτα ειναι φτιαγμενα για dot4.μια αλλη καλη λυση ειναι τα dot4 blou racing της ate.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-11-05, 18:26
Το avatar του χρήστη melodic
melodic Ο χρήστης melodic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-11-2004
Μηνύματα: 630
melodic is on a distinguished road
παιδια και εγω ηθελα να φορεσω καποιο dot 5 γιατι νομιζα οτι θα εχει υψηλοτερο σημειο βρασμου απο οτι τα dot 4

τελικα εβαλα τα dot 4 ATE TYP 200 που εχουν το ψηλοτερο σημειο βρασμου απο τα υπολοιπα dot5... ουτε μια περιουσια τα πληρωσα και ειδα διαφορα....

(πηγα αλλαξα μονο υγρα δεν τα αλλαξα μαζι με τακακια πχ. ωστε να δω αν υπαρχει διαφορα)οπου τελικα εμεινα 110% happy..

nakman αυτο που λες ισχυει για τα 5.1 οχι τα 5
(αν κανω λαθος ας το πει καποιος δεν θυμαμαι καλα...)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-11-05, 20:56
Το avatar του χρήστη Kowalski
Kowalski Ο χρήστης Kowalski δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-03-2005
Μηνύματα: 178
Kowalski is on a distinguished road
Συγνώμη κι από μένα για πρότερη λάθος διευκρίνιση, τελικά πήρα το φρενά μου ( κορυφή!! ) και μου είπε ότι έχουμε βάλει ATE Super Blue Racing , DOT 4 με σημείο βρασμού στους 285C. Μου είπε όντως ότι είναι καλύτερα σε συμπεριφορά, δεν έχουν τα "κακά" χαρακτηριστικά ενός DOT5, παρόλα αυτά σε σημεία βρασμού, ανταγωνίζονται τα 5άρια.Συν τοις άλλοις θέλουν αλλαγή κάθε 18 μήνες και όχι κάθε 6 ή 12 όπως τα 5άρια.

Φιλικά
Γιάννης
__________________
When i'm good, i'm good. When i'm bad, i'm better!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kowalski : 03-11-05 στις 14:08
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-11-05, 23:20
Το avatar του χρήστη makman
makman Ο χρήστης makman δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Μηνύματα: 494
makman is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kowalski
Συγνώμη κι από μένα για πρότερη λάθος διευκρίνιση, τελικά πήρα το φρενά μου ( κορυφή!! ) και μου είπε ότι έχουμε βάλει ATE Blue Racing TYPE 200, DOT 4 με σημείο βρασμού στους 285C. Μου είπε όντως ότι είναι καλύτερα σε συμπεριφορά, δεν έχουν τα "κακά" χαρακτηριστικά ενός DOT5, παρόλα αυτά σε σημεία βρασμού, ανταγωνίζονται τα 5άρια.Συν τοις άλλοις θέλουν αλλαγή κάθε 18 μήνες και όχι κάθε 6 ή 12 όπως τα 5άρια.

Φιλικά
Γιάννης
αρα οι πληροφοριες μου ειναι ιδιες με του φρενα σου. τα dot4 blue racing ειναι παρα πολυ καλα υγρα και "ακουραστα".δοκιμασμενα και τσεκαρισμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-11-05, 17:34
Το avatar του χρήστη melodic
melodic Ο χρήστης melodic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-11-2004
Μηνύματα: 630
melodic is on a distinguished road
Ετσι για την ιστορια

ATE typ 200 dot 4
boiling point 280
wet boiling point 200
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-11-05, 00:17
Το avatar του χρήστη TheCondor
TheCondor Ο χρήστης TheCondor δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2005
Μηνύματα: 404
TheCondor is an unknown quantity at this point
Παιδια μια τιμη για τα υγρα φρενων που λετε και για τα σωληνακια?? Επειδη μεσα στον επομενο μηνα θα ριξω καποια λεφτα στο αμαξι θελω να κοιταξω και τα φρενα ( τακακια εχω σχεδον καινουρια ) γιατι το πενταλ μου παντα ηταν σπογγωδες οπως λεει ο strax. Τα φρενα πιανουν αρκετα καλα αλλα ειναι οτι βυθιζεται αρκετα μεσα το πενταλ και αυτο δεν μου αρεσει. ( το εχω συνηθισει αλλα θα προτιμουσα περισσοτερη αμεσοτητα )

Μηπως οφειλεται πουθενα αλλου η ειναι 100% σιγουρο οτι τα υγρα δεν θα ειναι αυτα που πρεπει?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.