Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-07-10, 09:08
Το avatar του χρήστη vaspap
vaspap Ο χρήστης vaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 546
vaspap is on a distinguished road
ΕΣΠΑΣΕ Η ΤΡΟΧΑΛΙΑ Α/C

Εχω τις Αδελφη μου το 116.
Ξαφνικα αρχισε ενας τρελος θορυβος,
Ανοιγω καπω και βλεπω τον τροχαλια (οπως κοιταω δεξια) να χοροπηδαει......τρεχωντας εσβησα την μηχανη. Εχει 66000 χλμ.

Το ασχημο ειναι οτι εχει εναν ιμαντα για ολα, δυναμο, Α/C, εκκεντροφορους, στροφαλο, αν εφευγε ο ιμαντας θα ειχαν καταστραφη ολα.

Ας ειναι καλα ο καρρας (bmw intersport ) Αργος, μου αλλαξε και επισκευασε τον τροχαλια a/c (ειναι μαγνητικος για να κομπλαρη το a/c) μονο με 300 ευρω (αλλαξα και λαδια)
... Οι λοιπες Αντιπροσωπιες ηθελαν 2000 ευρω επρεπε να αλλαξω ειπαν ολοκληρο το κομπρεσερ a/c.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vaspap : 22-07-10 στις 09:11
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-07-10, 10:02
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ολο το κομπρεσσέρ της 116 μαζί με τον μαγνητικό, κάνει 721 ευρώ..
Εσένα γιατί σου ζήτησαν 2000????
(αν φύγει ο ιμάντας, απλά δε γυρνάει τίποτα, γιατί να καταστραφούν???)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-07-10, 10:25
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
ας αλλαξει καποιος τον τιτλο του θρεντ ρε παιδια....Η ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ....Ο τροχαλιας ηταν συμμαθητης μου στο δημοτικο...!!! Ντροπη....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-07-10, 11:32
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ειχα παθει ακριβως το ιδιο προβλημα πριν χρονια και εμενα μου εκοψε το λουρι. Αυτος ο ιμαντας δεν δινει κινηση σε εκκεντροφορους, αυτοι παιρνουν κινηση απ το στροφαλο με καδενα που δε φαινεται, ειναι μεσα στο μοτερ αυτο το συστημα μεταδοσης κινησης. Ο ιμαντας αυτος που φαινεται δινει κινηση στο συμπιεστη ac, στην αντλια νερου, στην αντλια υδραυλικου τιμονιου, στο δυναμο, αν ξεχασα κατι ας συμπληρωσει καποιος.
Στο θεμα τωρα του συμπιεστη κλιματισμου.
Εμενα η τροχαλια ειχε γινει θρυψαλλα, εσπασε και μαζι κοπηκε και ο ιμαντας, οχι απλα κοπηκε ειχε γινει φτέλια! Ημουν τυχερος γιατι ημουν σταματημενος σε φαναρι και με το που ακουσα το θορυβο εβγαλα αλαρμ κι εκανα στο πλαι, αλλα μεχρι να το κανω αυτο ειχα χασει το τιμονι. Ισως το μονο σοβαρο προβλημα που μπορει να εχεις με τετοια βλαβη ειναι αν κινεισαι καμια εθνικη να παθει υπερθερμανση το μοτερ λογω του οτι δεν θα κινειται η αντλια νερου και δε θα εχει ψυξη.
Τοτε το πηγαινα σε αντιπροσωπεια και μου αλλαξαν ολο το συμπιεστη κλιματισμου ο οποιος τοτε μου ειχαν πει οτι εκανε 900€. Το αυτοκινητο ηταν εκτος εγγυησης αλλα μετα απο πιεση δικη μου το καλυψε το συνεργειο το κοστος του ανταλλακτικου. Μου ειχαν πει και εμενα οτι δεν αλλαζει τροχαλια-κομπλερ και συμπιεστης και οτι ειναι ενα εξαρτημα στον ιδιο αξονα 'φιξ'.
Μπορεις να μαθεις τι ακριβως εκανε ο Καρας και δεν αλλαξε ολο το συμπιεστη.
Επισης μηπως προσφατα ειχε γινει καμια εργασια αλλαγης ιμαντα ή καποιου ρουλεμαν, τροχαλιας κλπ και χρειαστηκε να βγει και να ξαναμπει ο ιμαντας?.. Ρωταω γιατι εμενα ειχαν γινει τετοιες εργασιες λιγο πριν σπασει και μαλλον κανανε πατατα και σφιξανε το λουρι παραπανω απ οσο επρεπε απ τον τανυστηρα του, ισως εφαγε πολυ ζορι η συγκεκριμενη τροχαλια και εσπασε. Γι αυτο κι εγω τους ειχα πιεσει να μου το καλυψουν γιατι ουσιαστικα εκει ειχε μπει χερι απ το συνεργειο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-07-10, 16:50
Το avatar του χρήστη sotirisl
sotirisl Ο χρήστης sotirisl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-03-2007
Μηνύματα: 171
sotirisl is on a distinguished road
Και μένα όταν μου είχαν βγάλει τον ιμάντα και τον ξαναέβαλαν, μόλις έφυγα από το συνεργείο και έκανα 50 μέτρα κόπηκε! φυσικά μου τον άλλαξαν αμέσως χωρίς να πληρώσω μια...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-07-10, 20:41
Το avatar του χρήστη vaspap
vaspap Ο χρήστης vaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 546
vaspap is on a distinguished road
Ο καρρας μου εβαλε αλλον τροχαλια ο παλιος ειχε γινει κομματια, στην Bmw hellas μου ειπαν 2000 γιατι επρεπε να αλλαχτει και το κομπρεσερ, αλλα μαλλον εψαχναν για μα......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-07-10, 20:44
Το avatar του χρήστη vaspap
vaspap Ο χρήστης vaspap δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-08-2004
Μηνύματα: 546
vaspap is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
ας αλλαξει καποιος τον τιτλο του θρεντ ρε παιδια....Η ΤΡΟΧΑΛΙΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ....Ο τροχαλιας ηταν συμμαθητης μου στο δημοτικο...!!! Ντροπη....
οχι μια χαρα ειναι.... Η πουτ..να, Η τροχαλια, ομοιες λεξεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.