Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-02-19, 11:19
natsolibre Ο χρήστης natsolibre δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-05-2017
Μηνύματα: 15
natsolibre is on a distinguished road
Ενδειξη ψυκτικού

Καλημέρα σε όλους και συγνώμη αν έχει τεθεί το ίδιο θέμα προηγουμένως.
Εχω ένα 3.16i , Ε46 μοντέλο 2001, 219.000 χμ και αντιμετωπίζω το εξής θέμα.
Αρχές Δεκέμβρη περίπου μου αναψε η ένδειξη για ψυκτικό υγρό, το έλεγξα την ίδια μέρα και η στάθμη μια χαρά (το τσουτσουνάκι πάνω). Να μην τα πολυλογώ μου έκανε το ίδιο θέμα σχεδόν κάθε μέρα για 15 μέρες περίπου. Τα συμπτώματα ήταν τα εξής. Η ένδειξη άναβε σε σχετικά μeγάλες ταχύτητες (3η ταχύτητα και πάνω) και ποτέ με 1η η 2α . Σε στάθμευση ήταν πάντα σβηστή. Επίσης δεν παρατήρησα ποτέ αύξηση θερμοκρασίας, τα λάδια του καθαρά, ούτε μείωση του ψυκτικού το οποίο μου είχε γίνει έμμονη ιδέα και το έλεγχα κάθε μέρα.
Επίσκεψη σε γνωστό μου μηχανικό (πολλά χρόνια στη BMW).
Για αρχή μου άλλαξε αισθητήρα χωρίς αποτέλεσμα. Μου έκανε εξαέρωση όπου φάνηκε πως έλειπε λίγο ψυκτικό και το πρόβλημα λύθηκε για 900 χιλιόμετρα, μέχρι που πριν 3-4 ημέρες μου ξαναναψε για 5 δευτερόλεπτα και έσβησε. Το ίδιο έκανε και την επόμενη μέρα για λίγο χρονικό διάστημα . Να σημειώσω ότι στον έλεγχο που κάναμε για διαρροή αφού μ έκανε εξαέρωση είδαμε ένα κολάρο(το αριστερό όπως κοιτάμε, νομίζω πάει στο ψυγείο) να δακρύζει αλλά όχι κάτι τραγικό και μου είπε να το παρακολουθώ.
Θα το ξαναπάω σίγουρα για βαθύτερη ανάλυση πλέον, απλά θα ήθελα να ξέρω αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο ή κάποια ιδέα για το τι μπορεί να έχει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-02-19, 13:42
Το avatar του χρήστη koukesiotis
koukesiotis Ο χρήστης koukesiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Μηνύματα: 135
koukesiotis is on a distinguished road
ποσο ψυκτικο του συμπληρωσατε? Συνηθως οταν λειπει 1 λιτρο αναβει η ενδειξη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-02-19, 14:06
natsolibre Ο χρήστης natsolibre δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-05-2017
Μηνύματα: 15
natsolibre is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koukesiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσο ψυκτικο του συμπληρωσατε? Συνηθως οταν λειπει 1 λιτρο αναβει η ενδειξη
Παίζει να ήταν και λιγότερο γιατί έριχνε από 5λιτρο δοχείο.
Αλλά νομίζω κάπου τόσο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-02-19, 15:52
Το avatar του χρήστη koukesiotis
koukesiotis Ο χρήστης koukesiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Μηνύματα: 135
koukesiotis is on a distinguished road
Καθε φορα που σου αναβει η ενδειξη να κοιτας ποσο ψυκτικο σου λειπει. Αν δεν βλεπεις λεκε στην πλαστικη ποδια ή στο εδαφος και σου λειπει νερο τοτε καπου το ρουφαει μεσα του και θελει πολυ ψαξιμο. Επισης μπορει και το κυκλωμα του καλοριφερ να χανει καπου.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-02-19, 20:22
natsolibre Ο χρήστης natsolibre δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-05-2017
Μηνύματα: 15
natsolibre is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koukesiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθε φορα που σου αναβει η ενδειξη να κοιτας ποσο ψυκτικο σου λειπει. Αν δεν βλεπεις λεκε στην πλαστικη ποδια ή στο εδαφος και σου λειπει νερο τοτε καπου το ρουφαει μεσα του και θελει πολυ ψαξιμο. Επισης μπορει και το κυκλωμα του καλοριφερ να χανει καπου.
Μα φίλε μου αυτο γραφω...Κοιτούσα κάθε φορά που μου άναβε και ο δείκτης ήταν πάνω όπως πρέπει να είναι...Το παράξενο είναι ότι μετά στην εξαέρωση χρειάστηκε συμπλήρωμα.
Δεν έβλεπε ούτε λεκέ ούτε κάτι ανησυχητικό αφού ήμουν σίγουρος ότι είχε χαλάσει ο αισθητήρας αλλά τελικά ήταν μια χαρά. Το μόνο που δάκρυζε ήταν ένα κολάρο το κάτω αριστερά(δεν ξέρω ακριβώς που πάει, νομίζω στο ψυγείο). Μετά την εξαέρωση έβγαλα 900 χιλιομετρα χωρις να μου ανάψει καν η ένδειξη όλα καλά και πριν 3 μερες ξαναναψε για πολύ λίγο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-02-19, 21:45
Το avatar του χρήστη koukesiotis
koukesiotis Ο χρήστης koukesiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Μηνύματα: 135
koukesiotis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από natsolibre Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα φίλε μου αυτο γραφω...Κοιτούσα κάθε φορά που μου άναβε και ο δείκτης ήταν πάνω όπως πρέπει να είναι...Το παράξενο είναι ότι μετά στην εξαέρωση χρειάστηκε συμπλήρωμα.
Δεν έβλεπε ούτε λεκέ ούτε κάτι ανησυχητικό αφού ήμουν σίγουρος ότι είχε χαλάσει ο αισθητήρας αλλά τελικά ήταν μια χαρά. Το μόνο που δάκρυζε ήταν ένα κολάρο το κάτω αριστερά(δεν ξέρω ακριβώς που πάει, νομίζω στο ψυγείο). Μετά την εξαέρωση έβγαλα 900 χιλιομετρα χωρις να μου ανάψει καν η ένδειξη όλα καλά και πριν 3 μερες ξαναναψε για πολύ λίγο
σε παλαιοτερο παρομοιο ποστ που εχεις κανει σου εχουν δωσει πολλες συμβουλες οι υπολοιποι. Κοιταξε εκει για απαντησεις. Το κυκλωμα του νερου δεν ειναι πολυπλοκο. Αμα το παρεις με τη σειρα θα βρεις ευκολα τη λυση. Σε συμβουλευω οτι εξαρτημα δεν εχεις αλλαξει στο κυκλωμα καλο ειναι να το αλλαξεις χωρις να βλεπεις οτι εχει θεμα. Οτι βλεπεις να εχει θεμα το αλλαζεις επιτοπου. Τωρα που σου αναψε ποσο συμπληρωσες?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-02-19, 10:20
natsolibre Ο χρήστης natsolibre δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-05-2017
Μηνύματα: 15
natsolibre is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koukesiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
σε παλαιοτερο παρομοιο ποστ που εχεις κανει σου εχουν δωσει πολλες συμβουλες οι υπολοιποι. Κοιταξε εκει για απαντησεις. Το κυκλωμα του νερου δεν ειναι πολυπλοκο. Αμα το παρεις με τη σειρα θα βρεις ευκολα τη λυση. Σε συμβουλευω οτι εξαρτημα δεν εχεις αλλαξει στο κυκλωμα καλο ειναι να το αλλαξεις χωρις να βλεπεις οτι εχει θεμα. Οτι βλεπεις να εχει θεμα το αλλαζεις επιτοπου. Τωρα που σου αναψε ποσο συμπληρωσες?
Καλημέρα, Σε παλαιότερο πόστ είχα αναφέρει κάτι παραπλήσιο αλλά και πολύ διαφορετικό ταυτόχρονα, το πρόβλημα ήταν στη μηχανή την οποία και άλλαξα. Έχουν περάσει δύο χρόνια από τότε.
Όπως ανέφερα και αρχικά παρόλο που ανάβει η ένδειξη, ο δείκτης είναι πάνω από το όριο, επομένως δεν συμπλήρωσα καθόλου, έσβησε μετά από λίγο.
Έχουν μείνει λίγα μέρη πλέον που δεν έχω αλλάξει.
Πριν τρεις μήνες άλλαξα τον διπλό διακλαδωτήρα πίσω από τη μηχανή.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-02-19, 13:34
Το avatar του χρήστη koukesiotis
koukesiotis Ο χρήστης koukesiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Μηνύματα: 135
koukesiotis is on a distinguished road
Καλησπερα. Ξεβιδωσε την βιδα να κανει εξαερωση. Αν θελει συπληρωμα τοτε χανεις νερο. Αν οχι φταιει ο αισθητηρας και θελει ξανα αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-02-19, 14:29
natsolibre Ο χρήστης natsolibre δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-05-2017
Μηνύματα: 15
natsolibre is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koukesiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα. Ξεβιδωσε την βιδα να κανει εξαερωση. Αν θελει συπληρωμα τοτε χανεις νερο. Αν οχι φταιει ο αισθητηρας και θελει ξανα αλλαγη.
Είμαι κατά 90% σίγουρος πως κατά την εξαέρωση θα χρειαστεί νερό, ΕΦΟΣΟΝ βέβαια ανάψει η ένδειξη. Απλα θεωρώ πολύ περίεργο μια να ανάβει και μια όχι ανάλογα με την ταχύτητα που έχω κτλ. Δλδ όταν είμαι σε στάθμευση δε χρειάζεται νερό και όταν πάω με 60+ χρειάζεται?? Για αυτό το λόγο έκανα και το ποστ, μήπως είχε αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο. Και συγνώμη αν κουράζω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-02-19, 16:32
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Βασικά να ξεκινήσουμε απο τα βασικά..
1) Ανοίγουμε το καλοριφέρ στο φουλ. (θερμοκρασία και αέρα)
2) Ανοίγουμε το καπάκι νερού..
3) Ανοίγουμε την τάπα εξαέρωσης..
4) Ανάβουμε τον κινητήρα..
5) Περιμένουμε να ανέβει η θερμοκρασία για να ανοίξει ο θερμοστάτης..
6) Συμπληρώνουμε ψυκτικό υγρό..
7) Κλείνουμε τον εξαερωτήρα..
8) Κλείνουμε το καπάκι νερού..
9) Σβήνουμε το μοτέρ..
Αν χάσει ξανά τα υγρά, έχουμε διαρροή που θέλει επισκευή.
Για την ηλικία του αμαξιού σου, ποντάρω στην διπλή τάπα πίσω απο το μοτέρ κάτω απο τον υαλοπίνακα..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.