Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-05-17, 15:27
petrosarch Ο χρήστης petrosarch δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2012
Μηνύματα: 43
petrosarch is on a distinguished road
ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΠΟΥ ΚΑΠΟΥ ..!!!

Αν γνωριζει καποιος ...." Σε μια 316...του 2001, σενταν, Ε46, Μ43 , ξαφνικα χθες ειδα την θερμοκρασια να ανεβαινει σιγα σιγα ,,εφτασε λιγο πριν το κοκκινο, σταματησα ανοιξα καπο με αναμενει μηχανη , δουλευε το βεντιλατερ στην χαμηλη σκάλα. Εσβησα , παρκαρισα , δυο ωρες μετα ανοιγω ταπα ψυγειου. ολα οκευ... !! Το νερό πληρες. Πηγα σπιτι , κανενα προβλημα, Σημερα το πρωι πηγα στο εξειδικευμενο συνεργειο , οπου πηγαινω παντα, ο ηλεκρολογος μου ειπε οτι φταιει η βαλδιδα αερος η οποια δινει εντολη για το βεντιλατερ , αλλα εχει προβλημα διοτι δεν εδωσε εντολη για την μεγαλη σκαλα του βεντιλατερ , δουλευε μονο η μικρη σκαλα γιαυτο σου ανεβασε θερμοκρασια , διοτι με τον κλιματσμο χρειαζοταν την μεγαλη σκαλα.... οταν κανει καλη επαφη δινει σωστη εντολη , οταν δεν ...δημιουργει προβλημα. Μου ειπε Δευτερα να παρω μια γνησια βαλβιδα αερος !!! ετσι την ονομασε ....και ολα ειναι οκευ.."
Πως το βλεπετε , πως σας φαινεται η αποψη αυτη..??? εχει συμβει σε καποιον ?? Μην ξοδευτω αδικα και φταιει κατι αλλο....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-17, 22:38
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petrosarch Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν γνωριζει καποιος ...." Σε μια 316...του 2001, σενταν, Ε46, Μ43 , ξαφνικα χθες ειδα την θερμοκρασια να ανεβαινει σιγα σιγα ,,εφτασε λιγο πριν το κοκκινο, σταματησα ανοιξα καπο με αναμενει μηχανη , δουλευε το βεντιλατερ στην χαμηλη σκάλα. Εσβησα , παρκαρισα , δυο ωρες μετα ανοιγω ταπα ψυγειου. ολα οκευ... !! Το νερό πληρες. Πηγα σπιτι , κανενα προβλημα, Σημερα το πρωι πηγα στο εξειδικευμενο συνεργειο , οπου πηγαινω παντα, ο ηλεκρολογος μου ειπε οτι φταιει η βαλδιδα αερος η οποια δινει εντολη για το βεντιλατερ , αλλα εχει προβλημα διοτι δεν εδωσε εντολη για την μεγαλη σκαλα του βεντιλατερ , δουλευε μονο η μικρη σκαλα γιαυτο σου ανεβασε θερμοκρασια , διοτι με τον κλιματσμο χρειαζοταν την μεγαλη σκαλα.... οταν κανει καλη επαφη δινει σωστη εντολη , οταν δεν ...δημιουργει προβλημα. Μου ειπε Δευτερα να παρω μια γνησια βαλβιδα αερος !!! ετσι την ονομασε ....και ολα ειναι οκευ.."
Πως το βλεπετε , πως σας φαινεται η αποψη αυτη..??? εχει συμβει σε καποιον ?? Μην ξοδευτω αδικα και φταιει κατι αλλο....
Αστο τότε να κάψει φλάντζα να ξοδευτείς μια και καλή....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-05-17, 01:46
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petrosarch Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν γνωριζει καποιος ...." Σε μια 316...του 2001, σενταν, Ε46, Μ43 , ξαφνικα χθες ειδα την θερμοκρασια να ανεβαινει σιγα σιγα ,,εφτασε λιγο πριν το κοκκινο, σταματησα ανοιξα καπο με αναμενει μηχανη , δουλευε το βεντιλατερ στην χαμηλη σκάλα. Εσβησα , παρκαρισα , δυο ωρες μετα ανοιγω ταπα ψυγειου. ολα οκευ... !! Το νερό πληρες. Πηγα σπιτι , κανενα προβλημα, Σημερα το πρωι πηγα στο εξειδικευμενο συνεργειο , οπου πηγαινω παντα, ο ηλεκρολογος μου ειπε οτι φταιει η βαλδιδα αερος η οποια δινει εντολη για το βεντιλατερ , αλλα εχει προβλημα διοτι δεν εδωσε εντολη για την μεγαλη σκαλα του βεντιλατερ , δουλευε μονο η μικρη σκαλα γιαυτο σου ανεβασε θερμοκρασια , διοτι με τον κλιματσμο χρειαζοταν την μεγαλη σκαλα.... οταν κανει καλη επαφη δινει σωστη εντολη , οταν δεν ...δημιουργει προβλημα. Μου ειπε Δευτερα να παρω μια γνησια βαλβιδα αερος !!! ετσι την ονομασε ....και ολα ειναι οκευ.."
Πως το βλεπετε , πως σας φαινεται η αποψη αυτη..??? εχει συμβει σε καποιον ?? Μην ξοδευτω αδικα και φταιει κατι αλλο....
Προφανώς και πρέπει να το φτιάξεις... δεν παίζουμε με τις θερμοκρασίες...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-05-17, 03:10
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Μ@κ@@@@ στο τετράγωνο..
Είναι αυτονόητο οτι θα ανάψει το βεντιλατέρ στην δεύτερη σκάλα αν ανεβεί
η θερμοκρασία είτε έχεις κλιματισμο (που οπλίζει μεσω ρελέ απευθείας δευτερη σκάλα)
είτε όχι..
Αν μάλιστα έχεις αναμένο κλιματισμό, και έχεις και ψηλή θερμοκρασία, και δεν έχει πάει δευτερη σκάλα αλλά μένει στην πρώτη σημαίνει
οτι είναι χαλασμένη η ηλεκτρονική πλακέτα στην φτερωτή και πας για τα 300,00 ευρώ του τζάκ ποτ..
Είναι σπάνιο, σχεδόν αδύνατο, ή μόνο σε αμάξι ρετάλι, πιθανό να έχει ταυτόχρονα χαλασμένη η φούσκα θερμοκρασίας, η εντολή του εκγεφάλου και το ρελέ του ερκοντίσιο..
Εγώ θα έλεγα να πάρεις οπωσδήποτε και μια δευτερη γνώμη αμέσως..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-05-17, 08:15
petrosarch Ο χρήστης petrosarch δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2012
Μηνύματα: 43
petrosarch is on a distinguished road
Μετα απο σχετικο ψαξιμο νομιζω οτι φταιει ο αισθητηρας ψυκτικιυ υγρου που δινει την εντολη για μικρη η μεγαλη σκαλα στο βεντιλατερ , αναλογα με την θερμικρασια. Το κοστος του αισθητηρα δεν ειναι μεγαλο.... Σκεπτομαι να αλλαξω τον αισθητηρα και να το παρακολουθησω αν θα το ξανακανει.. Πως την βκεπεις την σκεψη μου rapid fast.??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-17, 20:29
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petrosarch Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα απο σχετικο ψαξιμο νομιζω οτι φταιει ο αισθητηρας ψυκτικιυ υγρου που δινει την εντολη για μικρη η μεγαλη σκαλα στο βεντιλατερ , αναλογα με την θερμικρασια. Το κοστος του αισθητηρα δεν ειναι μεγαλο.... Σκεπτομαι να αλλαξω τον αισθητηρα και να το παρακολουθησω αν θα το ξανακανει.. Πως την βκεπεις την σκεψη μου rapid fast.??
Τελείως λάθος..
Δίνεις ρευμα στο βεντικαλατέρ και βλέπεις αν οπλίζει κανονικά το κύριο και το δευτερεύον..
Αν οπλίζουν, βλέπεις αν οπλίζει το δευτερεύον μέσω του ρελέ του A/C
Αν οπλίζει είναι η βαλβίδα..
Εσένα δεν όπλιζε όμως αν έχω καταλάβει σωστά...
Αυτά...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-05-17, 01:13
petrosarch Ο χρήστης petrosarch δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2012
Μηνύματα: 43
petrosarch is on a distinguished road
Rapidfast....επειδη δεν ειμαι πολυ σχετικος....δεν το πολυκαταλαβα αυτο που μου εγραψες..
Ενημερωτικα απο την Παρασκευη το βραδυ που μου ανεβασε θερμοκρασια , μεχρι σημερα Κυριακη βραδυ ολα ειναι κανονικα..!!! δλδ σταθερη θερμοκρασια. Φυσικα δεν το πολυδουλευα το Α/C απο φοβο. Κατα διαστηματα ανοιγα καπο και εβλεπα αν δουλευει το βεντιλατερ στην μεγαλη σκαλα και στην μικρη σκαλα, ολα οκευ.
Τωρα δεν ξερω σε τι να κανω ελεγχο.??? Ο ηλεκτρολογος υποθετω να ξερει να τα ελεγξει σωστα και να λυθει το θεμα. Δεν ξερω παντως αν αυτο εχει σχεση με ενα αλλο θεματακι που εχω με το A/C...
δλδ....οταν ανοιγω a/c ...μετα απο 2-3 λεπτα , ξαφνικα μονο του ανεβαζει και δουλευει στο μαξιμουμ , ενω το χειριστηριο μου δειχνει στο πολυ πιο χαμηλα..!!! Σε αυτο το θεμα ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι μαλλον φταιει η αντισταση καλοριφερ που βρισκεται στο ντουλαπακι μεσα.. ετσι μου την ειπε.. Αυτο παντως πιστευω να μην εχει σχεση με την θερμοκρασια , με το βεντιλατερ κ.λ.π. Ευχαριστω για τον χρονο σου , οι γνωσεις σου ειναι απαραιτητες ...ΒΒ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-05-17, 16:55
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Θες και αντισταση τον λεγομενο "φακιρη" αφου αυξομειωνει μονη της την ενταση του a/c.
Στο βεντιλατερ αφου πρωτα το δοκιμασεις με ρευμα αν δουλεύουν και οι 2 σκαλες αν υπαρχει προβλημα αλλαζεις την πλακετα .
Και ο αισθητηρας ψυκτικου φτηνος ειναι αλλαγη και αυτος.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-05-17, 18:51
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Θες και αντισταση τον λεγομενο "φακιρη" αφου αυξομειωνει μονη της την ενταση του a/c.
Στο βεντιλατερ αφου πρωτα το δοκιμασεις με ρευμα αν δουλεύουν και οι 2 σκαλες αν υπαρχει προβλημα αλλαζεις την πλακετα .
Και ο αισθητηρας ψυκτικου φτηνος ειναι αλλαγη και αυτος.
Σωστά...
ο φακίρης φταίει για τον αέρα της καμπίνας....
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-05-17, 09:48
petrosarch Ο χρήστης petrosarch δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2012
Μηνύματα: 43
petrosarch is on a distinguished road
Καλημερα φιλαρακια....χθες επεσα σε μποτιλιαρισμα και χωρις Α/C !!! μου ανεβασε θερμοκρασια παλι , ...εφτασε αναμεσα στη μεσαια γραμμη και στο κοκκινο. Μολις ξεφυγα απο το μποτιλιαρισμα και ειχα σχετικη ταχυτητα η θερμοκρασια επεσε λιγο , λογω φυσικου αερισμου. Σταματησα , ανοιγω καπο με αναμενη μηχανη και δουλευε η χαμηλη σκαλα του βεντιλατερ η 1η δηλαδη. Το κολαρο το χοντρο που ξεκιναει απο το καζανακι ηταν καφτο..!!! ενω το αλλο απο τη μηχανη αριστερα ηταν λιγοτερο.!!!! Δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα σωστο τι θα πρεπει να αλλαξω..!!!! Τον αισθητηρα ψυκτικου υγρου , τον θερμοστατη , η την ηλεκτρ. πλακετα στην φτερωτη...??? Ο αισθητ. ψυκτ.υγρου κστιζει 35 ευρω , ο θερμοστατης 90 ευρω , για την πλακετα δεν ξερω αλλα υποθετω κοστιζει πολυ ακριβα.
Ερωτω...την βλαβη αυτη το διαγνωστικο θα την δειξει ??? και αν , ναι , θα δειξει ποιο φταιει.?? Εαν , οχι. τοτε αρχιζω να αλλαζω πρωτα αισθητηρα , μετα θερμοστατη κ.λ.π. μεχρι να φτασω στο σωστο αποτελεσμα.??? Τι με συμβουλευετε να κανω . ??
Και μια ερωτηση ακομα....με Α/C οπλιζει αυτοματα η μεγαλη σκαλα ??? η οπλιζει αυτη που χρειαζεται αναλογα με την θερμοκρασια..?? Δηλαδη το πρωι με μηχανη κρυα , αν βαλλεις Α/C οπλιζει η μεγαλη ανεξαρτητα αν η μηχανη ειναι ακομα κρυα.???

Ευχαριστω για την ανοχη σας φιλοι μου..

Υ.Γ. Οσον αφορα με το Α/C , τελικα αλλαξα την αντισταση (φακιρη) και ολα οκευ , κανονικοτατα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.