Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 28-06-11, 20:30
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εγώ επιμένω να βάλεις τον 1.5 3SZ-FE ή 1.5 1NZ-FE

(και οι 2 έχουν 109-110ps και 141nm ροπής με VVTi)

Δεν ξέρω ποιός έχει μπεί αυθεντικά στο RS (κατά πασα πιθανότητα σύμφωνα με ένα Toyota engine list που είδα είναι ο 1NZ-FE), αλλά είναι η καλύτερη επιλογή.
Με ισχύ και ροπή 50% πάνω θα έχεις άλλο αυτοκίνητο από τώρα.

Μην ξεχνάς ότι έχει τοποθετηθεί κανονικά από την Toyota και τουρμπισμένη έκδοση του 1.5 με 150ps.

Ο 2SZ-FE είναι ο 1.3 )(υπάρχει και ο 1.3 2NZ-FE, δεν ξέρω αν έχουν μπεί και οι 2 μοτέρ ή 1 από τα 2, είναι λίγο μπερδεμένο) (εσύ έχεις τον 1.0 1SZ-FE)
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 28-06-11, 20:37
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από e60///M Εμφάνιση μηνυμάτων
- Σε εργοστασιακη μορφη βρισκεις ευκολα και τα μεγαλυτερο ποσοστο ειναι ουτως η αλλως μαμισια

- Glanza η GT starlet κοινως με τον κεφτε (4efte) κινητηρα κυκλοφορησαν μονο Ιαπωνια και οσα υπαρχουν ερχονται απο εκει και οχι απο Κυπρο και Αγγλια.Για να πανε εκει πρωτα υπηρξαν στην Ιαπωνια.

- Για να μπει σε starlet δεν θελει καμια απολυτως πατεντα. Αυτο με το υδραυλικο απλα δεν παιζει και για να μπει σε yaris Θελουν φτιαξιμο οι βασεις, οχι ολες ομως.

Σε γενικες γραμμες ειναι αξιοπιστα και βελτιωμενα.Αλλο αν μερικοι πανε και φτιαχνουν τερμα σαπια μοτερια και τα σκιζουνε κιολας.

Το yaris το κραταω γι αυτο και το εφτιαξα κι ετσι οπως ειναι.

Και τελος ΙΤΑΛΙΚΟ ΔΕΝ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ!!!!! χαχαχαχαχα

Ευχαριστω πολυ παιδια για ολες τις πληροφοριες μεχρι τωρα, οποιος ξερει ελευθερα να πει τη γνωμη του, μπορει να ειναι πιο χρησιμη απ οτι φανταζεται!
Θα το ελενξω το θεμα στο μηχανολογικο και θα κοιταξω και το θεμα των διεκπεραιωτων να δω τι παιζει.

(Στο αυτοκινητο εχουν πεσει ουτε λιγο για μενα ουτε πολυ για αλλους γυρω στα 7500 για βελτιωση σε ολους τους τομεις και δεν εχω ουτε φιλτροχοανη. Εχω ενα yaris ετοιμο να υποστηριξει 150+ αλογα και να ειναι με 65 ειναι απλα κριμα. Για οσους παραξενευνται γιατι μπλεκω σε τετοια διαδικασια)

Εγω οταν ηταν να παρω το hondaκι μου κοιτουσα πολυ τα glanza. Απογοητευτηκα ομως τοτε...

Αν εισαι σιγουρος για το μοτερ τοτε καντο. Ενας μακρυνος ξαδερφος που ειχε απλο σταρλετ και το εκανε glanza μου ειχε πει για την ιστορια με το υδραυλικο και τα δεξιοτιμονα. Μια χαρα το χει κρατησει βεβαια αυτος αλλα ειναι στα 160Ps και δεν το χει μονιμα overboost.

Αλλος παλιος συναδελφος εβαλε glanza μοτερ σε g6 και το δηλωσε κανονικα. Τον εχω χασει ομως και δεν ξερω τη συνεχεια.


Αν βρεις καθαρο μοτερακι καντο. Ωραιο ηταν και το 1500 το yaris, οχι βεβαια τοσο γρηγορο.
Κοστος περιπου ποσο θα σου παει?
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 28-06-11, 21:07
Το avatar του χρήστη e60///M
e60///M Ο χρήστης e60///M δεν είναι συνδεδεμένος
UN-naturally aspirateD
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Μηνύματα: 518
e60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura about
To 3SZ ειναι απο το Terios που ειναι υπερκυβισμενη εκδοση του 1.3 2SZ που ειναι υπερκυβισμενη εκδοση του δικου μου 1.0 1SZ

Το αφηνουμε!

Το 1NZ 1.5 που εμπαινε στο yaris και ηταν το TS στην Ευρωπη η RS στην Ιαπωνια εχει 105 αλογα. Το τουρμπατο με το τουρμπο κιτ της trd που λες ειναι καρασπανιο. 1μισι χρονο ψαχνω και δεν εχω βρει εκτος απο κανα 2 που δεν μου κανουν γιατι δεν ηταν στη κατασταση που ηθελα και χωρις εγκεφαλο.


Οποτε αποφασισα για glanza

Εντος τις εβδομαδας γνωστος μαντρας της Πατρας αναμενει 12 μοτερ.Το καλυτερο το τσιμπησα. Μαζευω τα αναλωσιμα ανταλακτικα του ενω ο μαστορας το καθαριζει και το εοιμαζει ενω περιμενουμε να βαφτουν και καταλληλα πραγματα. Μπαινουν πανω και υστερα το αυτοκινητο παει ηλεκρολογο. Μετα εξατμισα.
Μια τετοια μετατροπη μπορει να φτασει και 3Κ για glanza η 2 κατι για 1500 αναλογα ποσο βρεις το μοτερ φυσκια. Εμενα τοσο θα μου φτασει. Αλλος μπορει να παει σε μαστορα που θα του κοψει το κολο αλλος που δε θα του παρει τπτ. Εγω θα παω σε αυτους που πρεπει και οταν μπει το μοτερ θα ειναι σαν καινουριο, δηλαδη καθαρισμενο βαμμενο οπως ειπα και τακτοποιημενο.Τα εργατικα φτανουν τα 750 με 800 για ολες τις εργασιες (αλλαγη δισκο πλατο, καθαρισμα, μοντες στις βασεις του μοτερ, ηλεκτρολογικα, κατεβασμα κουλερ κατω, λυσιματα δεσιματα και γενικα ολα τα εργατικα) με αναλωσιμα δικα μου και μοτερ δικο μου εννοειται.

Θα μπορουσα και με λιγοτερα να κανω δουλεια μου αλλα προσωπικα δεν βαζω ημιμετρα σε οτι αφορα το αυτοκινητο μου.

Οποιος ενδιαφερεται για μετατροπη σε ιαπωνικα ξερω πολυ εμπιστα ατομα και με καλες τιμες. Οποιος εχει δει το αυτοκινητο μου η με εχει γνωρισει θα ξερει οτι ο μονος μαστορας που εχω επισκευθει ηταν ο φανοποιος που το εβαψε και ο ευθυγραμισας που και οι 2 θεωρουνται κορυφαιοι. Ολα τα υπολοιπα εχουν γινει με μελετη και υπομονη στο σπιτι μου!



PS....Παλι μακριναρι εκθεση εγραψα ελπιζω να μην κουραζω!
__________________
2007 BMW 530i M-pack
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 28-06-11, 21:13
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
ενδιαφεροντα ολα αυτα

για 3Κ αξιζει σιγουρα ειδικα αν μιλαμε για ΣΩΣΤΗ δουλεια.

φερνει και για honda ο δικος σου? παιζει καμια καλη μετατροπη B16? συνεργειο εμπιστο εχω
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 28-06-11, 21:24
Το avatar του χρήστη fz21
fz21 Ο χρήστης fz21 δεν είναι συνδεδεμένος
turbo sucks....! ! !
 
Εγγραφή: 22-10-2007
Μηνύματα: 751
fz21 will become famous soon enoughfz21 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από e60///M Εμφάνιση μηνυμάτων
To 3SZ ειναι απο το Terios που ειναι υπερκυβισμενη εκδοση του 1.3 2SZ που ειναι υπερκυβισμενη εκδοση του δικου μου 1.0 1SZ

Το αφηνουμε!

Το 1NZ 1.5 που εμπαινε στο yaris και ηταν το TS στην Ευρωπη η RS στην Ιαπωνια εχει 105 αλογα. Το τουρμπατο με το τουρμπο κιτ της trd που λες ειναι καρασπανιο. 1μισι χρονο ψαχνω και δεν εχω βρει εκτος απο κανα 2 που δεν μου κανουν γιατι δεν ηταν στη κατασταση που ηθελα και χωρις εγκεφαλο.


Οποτε αποφασισα για glanza

Εντος τις εβδομαδας γνωστος μαντρας της Πατρας αναμενει 12 μοτερ.Το καλυτερο το τσιμπησα. Μαζευω τα αναλωσιμα ανταλακτικα του ενω ο μαστορας το καθαριζει και το εοιμαζει ενω περιμενουμε να βαφτουν και καταλληλα πραγματα. Μπαινουν πανω και υστερα το αυτοκινητο παει ηλεκρολογο. Μετα εξατμισα.
Μια τετοια μετατροπη μπορει να φτασει και 3Κ για glanza η 2 κατι για 1500 αναλογα ποσο βρεις το μοτερ φυσκια. Εμενα τοσο θα μου φτασει. Αλλος μπορει να παει σε μαστορα που θα του κοψει το κολο αλλος που δε θα του παρει τπτ. Εγω θα παω σε αυτους που πρεπει και οταν μπει το μοτερ θα ειναι σαν καινουριο, δηλαδη καθαρισμενο βαμμενο οπως ειπα και τακτοποιημενο.Τα εργατικα φτανουν τα 750 με 800 για ολες τις εργασιες (αλλαγη δισκο πλατο, καθαρισμα, μοντες στις βασεις του μοτερ, ηλεκτρολογικα, κατεβασμα κουλερ κατω, λυσιματα δεσιματα και γενικα ολα τα εργατικα) με αναλωσιμα δικα μου και μοτερ δικο μου εννοειται.

Θα μπορουσα και με λιγοτερα να κανω δουλεια μου αλλα προσωπικα δεν βαζω ημιμετρα σε οτι αφορα το αυτοκινητο μου.

Οποιος ενδιαφερεται για μετατροπη σε ιαπωνικα ξερω πολυ εμπιστα ατομα και με καλες τιμες. Οποιος εχει δει το αυτοκινητο μου η με εχει γνωρισει θα ξερει οτι ο μονος μαστορας που εχω επισκευθει ηταν ο φανοποιος που το εβαψε και ο ευθυγραμισας που και οι 2 θεωρουνται κορυφαιοι. Ολα τα υπολοιπα εχουν γινει με μελετη και υπομονη στο σπιτι μου!



PS....Παλι μακριναρι εκθεση εγραψα ελπιζω να μην κουραζω!
Ποιος θα στο μοντάρει Κωστα ?
__________________
Πωλούνται Πίσω φρένα απο Ε46 330...! :http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27897
avatar:production and design originally by E36Rules!! ..........! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 29-06-11, 01:03
Το avatar του χρήστη e60///M
e60///M Ο χρήστης e60///M δεν είναι συνδεδεμένος
UN-naturally aspirateD
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Μηνύματα: 518
e60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura about
Πρεπει να κανονισουμε απο κοντα να τα πουμε εμεις κυριε εφ ζι εικοσι ενα.....! χαχαχα

Δεν θα θελα να πω δημοσια κιολας.
__________________
2007 BMW 530i M-pack
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 29-06-11, 01:44
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Τοσο καιρο στα'λεγα για τη glanzαρα, δεν μ'ακουγες (XAXAXAXA, ακου εκει κεφτε ΧΑΧΑΧΑ)

Παμε παρεα ρε συ στο Μηχανολογικο να ρωτησουμε, θελω κ εγω να μαθω κατι παρεμφερες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
ενδιαφεροντα ολα αυτα

για 3Κ αξιζει σιγουρα ειδικα αν μιλαμε για ΣΩΣΤΗ δουλεια.

φερνει και για honda ο δικος σου? παιζει καμια καλη μετατροπη B16? συνεργειο εμπιστο εχω
Eιχε αυγό (ΕG) με B18C αν δεν κανω λαθος για ενα διαστημα
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 29-06-11, 10:56
Το avatar του χρήστη fz21
fz21 Ο χρήστης fz21 δεν είναι συνδεδεμένος
turbo sucks....! ! !
 
Εγγραφή: 22-10-2007
Μηνύματα: 751
fz21 will become famous soon enoughfz21 will become famous soon enough
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από e60///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να κανονισουμε απο κοντα να τα πουμε εμεις κυριε εφ ζι εικοσι ενα.....! χαχαχα

Δεν θα θελα να πω δημοσια κιολας.
ναι ρεεεεε....
παρε εσυ τηλ γιατι αν περιμενεις απο εμενα,το κλεγανεεεεεε....!
__________________
Πωλούνται Πίσω φρένα απο Ε46 330...! :http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27897
avatar:production and design originally by E36Rules!! ..........! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 29-06-11, 11:04
Το avatar του χρήστη Driftakos
Driftakos Ο χρήστης Driftakos δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 22-01-2009
Μηνύματα: 1.233
Driftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of lightDriftakos is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από e60///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει να κανονισουμε απο κοντα να τα πουμε εμεις κυριε εφ ζι εικοσι ενα.....! χαχαχα

Δεν θα θελα να πω δημοσια κιολας.
εγώ πάλι στην απέξω??? καλά πατριώτη.....
__________________
ο Γιατρός μπορεί να θάψει τα λάθη του, ενώ ο αρχιτέκτονας το πολύ πολύ να σου προτείνει να φυτέψεις ένα αναρριχητικό φυτό...

avatar: special thnx to E36rules [driftson]
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 29-06-11, 12:09
Το avatar του χρήστη e60///M
e60///M Ο χρήστης e60///M δεν είναι συνδεδεμένος
UN-naturally aspirateD
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Μηνύματα: 518
e60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura aboute60///M has a spectacular aura about
Μη ξηγιεσαι πατριωτη!

Ολοι μαζι εννοειται....non πονηρο κοντεντ

Ποτε θες φιλε μου να παμε μαζι στο μηχανολογικο να περασω να σε παρω απο το σπιτι σου μη τρεχεις τωρα δε λεει... χαχαχα :P
__________________
2007 BMW 530i M-pack
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.