Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-06-11, 09:55
Το avatar του χρήστη mpikounis
mpikounis Ο χρήστης mpikounis δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 1.244
mpikounis has a spectacular aura aboutmpikounis has a spectacular aura about
Κρίση, οικογένεια και δυνητικά διλληματα

Η οικογένεια μεγάλωσε και πλέον η 2 ετών κόρη μας δεν μας επιτρέπει να χρησιμοποιούμε το 911, το οποίο κάνει αποκλειστικά τη διαδρομή Γραφειο - Σπιτι - Γραφειο. Ήρθε λοιπόν ο καιρός για αλλαγή, με κάτι πιο οικογενειακό, κάτι που θα μπορει να μας παει μια βόλτα όλους μαζι χωρίς απαραίτητα να πρέπει να χωρέσει το σκύλο τα πράγματα και να μας παει διακοπές.

Η κρίση ήρθε και ξαφνικά η αξία όλων των αυτοκινήτων τσακτιστηκε, και φυσικα οι πωλησεις ειδικά στα αυτοκίνητα μεγαλου κυβισμού είναι ιδιαίτερα δύσκολες σε οποιαδήποτε τιμη. Το 911 το οποίο αγοράστηκε προ 4 ετών 84000 ευρώ, σήμερα πωλείται γύρω στα 30000 και επιπλέον, λογω της όλης κατάστασης δεν υπάρχει δυνατότητα επιπλέον χρημάτων για την αντικατάσταση.

Φτάνουμε λοιπόν στο διλλημα το οποίο είναι δυνητικο γιατί εξαρτάται απο τη πώληση του 911. Έιμαι μεταξύ 135 και 335, και τα δυο με περίπου 30-32000 χλμ, το 135 3 ετών το δε 335 5 ετών. Και τα 2 στην ίδια περίπου τιμη, στα 30000 ευρώ.

Τι να διαλέξω;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-06-11, 10:13
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Εγώ προσωπικά θα αγόραζα το 335. Τα 2 παραπάνω χρόνια δεν θα με σταματούσαν να αγοράσω ένα αυτοκίνητο σημαντικά καλύτερο και πιο ευρύχωρο.

Από την άλλη, αφού το αυτοκίνητο θα είναι κυρίως για οικογενειακή χρήση (αν κατάλαβα καλά πάντα), ίσως να ήταν συνετό να σκεφτείς και κάτι παρόμοιο με μικρότερη ισχύ και αρκετά χαμηλότερη συντήρηση; Ένα 320-325 θα ήταν αξιοπρεπέστατο και με σημαντικά χαμηλότερα έξοδα κυκλοφορίας και συντήρησης, ειδικά τώρα που αρχίσανε και τους "έκτακτους φόρους".
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-06-11, 10:21
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
335 ανετα λογω μεγαλυτερων χωρων επιβατων και αποσκευων....
Απο την αλλη με την 135 θα χωρας σε περισσοτερα μερη λογω μικροτερων εξωτερικων διαστασεων...
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-06-11, 10:43
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Μιχάλη καλημέρα!
Εξαρτάται σε τι κατάσταση και χλμ βρίσκεις το 135 και σε τι κατάσταση το 335
Εαν οι χώροι σου δεν είναι πρώτης σημασίας μπορείς να πας στο 135 μιας και έχει πιο sport καταβολές σε σχέση με το 335 (λόγω EDL) κυρίως!
Από εκεί και μετά το 335 έχει σαφέστατα μεγαλύτερους χώρους και θα σε βολέψει περισσότερο
Όλα αυτά σε συνάρτηση με τον εξοπλισμό που βρίσκεις το κάθε αυτοκίνητο νομίζω ότι η επιλογή είναι καθαρά θέμα δικό σου και όχι εαν το ένα αμάξι είναι 3 και το άλλο 5 ετών!
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-06-11, 11:00
Το avatar του χρήστη mpikounis
mpikounis Ο χρήστης mpikounis δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 1.244
mpikounis has a spectacular aura aboutmpikounis has a spectacular aura about
Ο προβληματισμός μου δεν έχει να κάνει καθόλου με τηνηλικια των αυτοκινητων. Δεν μπορώ να αποφασίσω αν θέλω κάτι πιο σπορ και πιο γυμνό ή κατι πιο άνετο και πιο κυριλε...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-06-11, 11:18
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpikounis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο προβληματισμός μου δεν έχει να κάνει καθόλου με τηνηλικια των αυτοκινητων. Δεν μπορώ να αποφασίσω αν θέλω κάτι πιο σπορ και πιο γυμνό ή κατι πιο άνετο και πιο κυριλε...
Αυτό φυσικά και είναι δική σου επιλογή ανάλογα με τα γούστα σου, αν και πιστεύω ότι σε σχέση με την 911 θα νιώθεις σαν να κατέβηκες 3 κατηγορίες και με τα δύο αυτά αυτοκίνητα. Επίσης πιστεύω (γνώμη μου) ότι το 335 είναι ήδη αρκετά σπορ και συνδυάζει και πρακτικότητα, ενώ το 135 μπορεί να το αισθάνεσαι λίγο πιο σπορ αλλά ταυτόχρονα χάνεις χώρους, ανέσεις και πρακτικότητα. Εγώ θα θυσίαζα λίγο σπορ χαρακτήρα για αυτά, που καλύτερα να τα έχεις και να μην τα χρειάζεσαι παρά να τα χρειάζεσαι και να μην τα έχεις. Ειδικά εάν θελήσεις να πας κανένα ταξιδάκι σε μερικά χρόνια που θα έχει μεγαλώσει και η μικρή (να σου ζήσει), θα τον αναζητάς τον χώρο για το έξτρα σακίδιο με τα παιχνίδια της.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-06-11, 11:29
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Mιχαλη πιστευω η καλυτερη επιλογη ειναι το 335. Μια ψηφος στο 335 απο εμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-06-11, 11:33
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
αφού η όλη διαδικασία γίνεται για να βρεθεί extra χώρος πιστεύω ότι το 335 θα σε εξυπηρετήσει καλύτερα,εγώ όταν πάμε διακοπές στέλνω τη γυναίκα με το επιβατικό και τα πράγματα τα πάω με το φορτηγάκι της δουλειάς,άμα έχεις παιδιά ο χώρος ποτέ δεν φτάνει οπότε διάλεξε ότι πιο ευρύχωρο μπορείς
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-06-11, 11:58
Το avatar του χρήστη ttjohn
ttjohn Ο χρήστης ttjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 300
ttjohn will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpikounis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η οικογένεια μεγάλωσε και πλέον η 2 ετών κόρη μας δεν μας επιτρέπει να χρησιμοποιούμε το 911, το οποίο κάνει αποκλειστικά τη διαδρομή Γραφειο - Σπιτι - Γραφειο. Ήρθε λοιπόν ο καιρός για αλλαγή, με κάτι πιο οικογενειακό, κάτι που θα μπορει να μας παει μια βόλτα όλους μαζι χωρίς απαραίτητα να πρέπει να χωρέσει το σκύλο τα πράγματα και να μας παει διακοπές.

Η κρίση ήρθε και ξαφνικά η αξία όλων των αυτοκινήτων τσακτιστηκε, και φυσικα οι πωλησεις ειδικά στα αυτοκίνητα μεγαλου κυβισμού είναι ιδιαίτερα δύσκολες σε οποιαδήποτε τιμη. Το 911 το οποίο αγοράστηκε προ 4 ετών 84000 ευρώ, σήμερα πωλείται γύρω στα 30000 και επιπλέον, λογω της όλης κατάστασης δεν υπάρχει δυνατότητα επιπλέον χρημάτων για την αντικατάσταση.

Φτάνουμε λοιπόν στο διλλημα το οποίο είναι δυνητικο γιατί εξαρτάται απο τη πώληση του 911. Έιμαι μεταξύ 135 και 335, και τα δυο με περίπου 30-32000 χλμ, το 135 3 ετών το δε 335 5 ετών. Και τα 2 στην ίδια περίπου τιμη, στα 30000 ευρώ.

Τι να διαλέξω;
Εγω θα κραταγα το 911 και θα επερνα ενα 4πορτο αμαξι μεταχειρο φτηνο να κανω την δουλειαμου.Εφοσον δεν εχεις προβλημα με τεκμηρια/σηματα κτλπ αλλα μονο για χωρους το 911δεν το πουλας.Το 911 πωλειται μονο για αλλο 911
Θα το μετανιωσεις πικρα φιλεμου μετα απο καιρο.
Και γω εχω ενα ΤΤ κουπε το πηρα πριν 1.5 χρονο και σε λιγο καιρο θα εχω 2 κοριτσακια.Αλλα μεχρι να πεθανω ΠΟΤΕ δεν προκειται να παρω 4πορτο οικογενειακο.Αν μπορεσω στο μελλον να αλλαξω το ΤΤ παλι κατι παρομοιο θα παρω.Βεβαια η γυναικα εχει ενα 116 4πορτο οποτε με αυτο κανουμε την δουλειαμας.Το αμαξι ειναι σπορ οδηγηση,ασχολια,χομπι,αγαπη για μενα και δεν τα παραχωρω με τιποτε.
Οσοι δωσανε αμαξια σπορ για χωρους κτλπ υστερα απο πιεση οικογενειας,γυναικας, κτλπ κτλπ το μετανιωσανε οικτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-06-11, 12:01
Το avatar του χρήστη M_enzo
M_enzo Ο χρήστης M_enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Μηνύματα: 402
M_enzo will become famous soon enoughM_enzo will become famous soon enough
πάρε μία Porsche Panamera
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.