Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 19-11-05, 00:33
Το avatar του χρήστη melodic
melodic Ο χρήστης melodic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-11-2004
Μηνύματα: 630
melodic is on a distinguished road
.............


DoctorAbo
Διαφορικό.
(Σημείωση: Η στιγμή κατά την οποία υπ΄παρχει γρέζι στο διαφορικό έπεται του θορύβου - βουίσματος - που σε κάθε περίπτωση προηγείται και έχει αφυπνήσει τον οδηγό)

εδω θα ηθελα να διαφωνησω καθετα κιολας...

Κινητήρας:

Επειδή όμως δε ζούμε σε ένα τέλειο κόσμο συνήθως υπάχει μαγνήτης στο μέσα μέρος της τάπας και γιαυτό συνίσταται η αποστράγγιση και όχι η αναρρόφηση των λαδιών κατά την αλλαγή τους.

κανενα bmw δεν εχει ταπα καρτερ με μαγνητη οπως και το 99% των αυτοκινητων... εκτος των φορτηγων...οσο αναφορα την αλλαγη λαδιων με αναρροφηση ειναι καλητερη σε αυτοκινητα ομως που το λεει το εργοστασιο...
group vag bmw και merc... σε ορισμενες περιπτωσεις μαλιστα το καρτερ ειναι ετσι σχεδιασμενο με ειδηκες κοιλοτητες ωστε ο σωληνας της αναρροφησης να προσαρμοζετε καλητερα...τελος εχω κανει το <πειραμα> απειρες φορες...
ρουφαω τα λαδια με αναρροφηση και μετα ανοιγω απο κατο τη βιδα του καρτερ και ΒΟΥΑΛΑΑΑ ουτε μια σταγονα να τρεχει...ενω σε περιπτωση αποστραγγισης 2 μερες να το αφησεις θα σταζει...


τελος το σασμαν και το διαφορικο δεν καινε τα υγρα τους ετσι δεν χρειαζονται συμπληρωμα παραμονο οταν υπαρχει διαροη εγω παντος καθε 50.000κμ αλλαζω βαλβολινες στο διαφορικο και τα λαδια του σασμαν...

φιλικα Τακης
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-11-05, 11:59
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από melodic
Ασε τις Motul για κανα σαξοραλλο και βαλε gl-5 VALVOLINE...

Οσο για το σασμαν αμα βαλεις 80w-90 αντε να το πεταξεις μετα στην θαλασσα... στο σασμαν λαδι αυτοματου περνει...
Μην είσαι τόσο απόλυτος. Όσον αφορά το σασμάν του φίλου μας που άνοιξε το thread ναι,παίρνει ATF λάδι dexronIII,εκείνη τη στιγμή το ξέχασα. Για πήγαινε ρίξε μια ματιά στο pdf που έχει βάλει ο MPower για αυτό το θέμα. Το δικό μου σασμάν ας πούμε,ημερομηνία κατασκευής 04/1997, δεν έχει πάνω κανένα ταμπελάκι και σύμφωνα με την BMW παίρνει και ATF,που είναι πιο κατάλληλο για πολύ κρυα κλίματα,αλλά και βαλβολίνη 80W-90.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-11-05, 14:13
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Εμένα έχει ταμπελάκι ότι είναι Lifetime oil...αλλά εγώ αυτά τα ακούω βερεσέ με βάση τη χρήση που κάνω στο αυτοκίνητο. Και το Computer λέει για oilservice στις 24.000...Δεν νομίζω κανένας να το κάνει τότε.

Για δείτε αυτό...http://m3.madrussian.net/diy_rp_tranny_fluid.shtml οι χρήστες από το www.e46fanatics.com το χρησιμοποιούν πολύ...

Στο pdf του Μιχάλη λέει για MTF-LT-2...τώρα τι είναι αυτό δεν ξέρω...


Υ.Γ: Βοήθειααααααα
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-11-05, 18:38
Το avatar του χρήστη melodic
melodic Ο χρήστης melodic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-11-2004
Μηνύματα: 630
melodic is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact
Μην είσαι τόσο απόλυτος. Όσον αφορά το σασμάν του φίλου μας που άνοιξε το thread ναι,παίρνει ATF λάδι dexronIII,εκείνη τη στιγμή το ξέχασα. Για πήγαινε ρίξε μια ματιά στο pdf που έχει βάλει ο MPower για αυτό το θέμα. Το δικό μου σασμάν ας πούμε,ημερομηνία κατασκευής 04/1997, δεν έχει πάνω κανένα ταμπελάκι και σύμφωνα με την BMW παίρνει και ATF,που είναι πιο κατάλληλο για πολύ κρυα κλίματα,αλλά και βαλβολίνη 80W-90.

Λοιπον επειδη αν καποιος που ξερει διαβασει αυτα που λεμε θα μας παρει με τις πετρες.... (τα ιδια λεμε)...

1ον λαδι αυτοματου = ATF δηλαδι = ψηλο λαδι που περνει το σασμαν σε bmw
πχ.donax shell....που ειναι dexronIII....

2ον οτι λεω το λεω με βαση καταλογους τις shell οχι απο το μυαλο η απο τον μαστρομηνα του συνεργειου της γειτονιας που δεν ξερει τι σημαινει ATF GL5 GL4 ΚΤΛ...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-11-05, 19:22
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Oι κάτοχοι Μ3 e-46 και Μ5 e-39 που αλλάζουν βαλβολίνες τι βάζουν;;;
Για δώστε τα φώτα σας.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-11-05, 02:22
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Help!!!???
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-11-05, 08:54
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Μόνο στο διαφορικό αλλάζουν και τα ///Μ. Στο σασμάν δεν προβλέπεται, αν και εγώ έχω αλλάξει μια φόρα για το φόβο των Ιουδαίων. Αν θυμάμαι καλά υπάρχουν 2 τύποι λαδιού και αλλάζεις ανάλογα με το χρώμα (έχει ένα αυτοκόλλητο) που είναι το σασμάν σου (Βάζεις ή MTF-LT-1 ή MTF-LT-2).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-11-05, 09:05
Το avatar του χρήστη MPOWER
MPOWER Ο χρήστης MPOWER δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 931
MPOWER will become famous soon enoughMPOWER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver
Help!!!???
Xάρη, έχεις δει τι χρώμα αυτοκόλλητο έχει το σασμάν σου απο κάτω?
Δές το και πές μου να σου δώσω μια λίστα με τα λάδια μου μπορείς να βάλεις!
__________________
ΟΥΔΕΙΣ ΑΧΑΡΙΣΤΟΤΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΥΕΡΓΕΤΗΘΕΝΤΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-11-05, 01:16
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Μιχάλη πρέπει να είναι κίτρινο και να γράφει MTF-LT-1.
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη InsaneDriver : 24-11-05 στις 14:52
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-11-05, 15:19
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Βρήκα αυτό στο internet.

1998 - up BMW Yellow Label -> Esso MTF-LT-1
PN 83229408942


1998 - up no label -> SHC 630


Μιχάλη ισχύει αυτό το Info;


Ευχαριστώ
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.