Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 31-12-09, 11:16
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Απο ότι είδα σε ένα τόπικ που έβαλε ένας φίλος εχτές, το πρόβλημα με τους τριγμούς στην εταζιέρα το λύνουν με μπαλάκια του τέννις...
Οχι γιατί άρχισα να νομίζω οτι έχω φτάσει στα όρια της παράνοιας....
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 01-01-10, 13:33
Tasos 318ci Ο χρήστης Tasos 318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-05-2009
Μηνύματα: 47
Tasos 318ci is on a distinguished road
φιλε ραπιντ δεν ξερω για τι ακριβως μιλας αλλα κ εγω ειμαι κατοχος ε46 αλλα αυτα που λες δε συμβαινουν σε ολους.αν λες οτι το ε28 ηταν αμαξι ενω το ε46 δεν ειναι τοτε δεν εχεις παρα να το δωσεις κ να παρεις παλι ε28.Απο τη λιστα των ''κουσουριων'' που αναφερθηκε εχω να πω οτι δε μου εχει παρουσιαστει κανενα απολυτως κ οτι αρκετα απο αυτα εχουν να κανουν με την συμπεριφορα του καθενα μας.Εννοωντας τον τροπο οδηγησης κ την συντηρηση.Ειμαι απο τους ευτυχισμενους κατοχους ε46 κ ειχα αρκετα αυτοκινητα μεχρι τωρα.δε λεω οτι εχουν ιαπωνεζικη αξιοπιστια αλλα το ε46 ειναι αυτοκινητο που ζηλευουν πολλοι.ακομα κ οι ιαπωνες
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 01-01-10, 14:03
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Το θέμα είναι ότι υπάρχουν κάποια σφάλματα/ελλατώματα της σειράς Ε46 (ανάλογα με τη διαμόρφωση sedan/coupe/cabrio) άλλα σοβαρά, άλλα λιγότερο.
Το θέμα είναι ότι κάποια λύνονται και κάποια άλλα δεν είναι στάνταρ σε όλα τα αυτοκίνητα της σειράς.

Απλά μετά από 30 χρόνια κάποια πράγματα κυρίως μέσα στο σαλόνι είναι πολύ πιο όμορφα μεν...λιγότερο ανθεκτικά δε.
Έχει σχέση με το τι θεωρείται πλέον κύκλος ζωής του αυτοκινήτου. Την εποχή του Ε28 (και της Opel Ascona που είχα κάποτε και είχε παρόμοια κατασκευή) κύκλος ζωής ήταν....30 χρόνια και 800.000χλμ...
Τώρα είναι 3-5 χρόνια και 150.000χλμ.
Παρόλα αυτά το Ε46 είναι πολύ καλοφτιαγμένο.
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 01-01-10, 19:35
Sras Ο χρήστης Sras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2004
Μηνύματα: 227
Sras is on a distinguished road
Καλησπερα, ευτυχισμενο και γεματο υγεια το 2010
Ειμαι κατοχος Ε46 320 κουπε μοντελο 01/2000 στεπτρονικ εχω κανει 197000 χιλιομετρα
και oι μονες ζημιες που μου εβγαλε ολα αυτα τα χρονια ηταν το δοχειο πληρωσεως νερου κατω απο το ψυγειο (μετα απο 180000 χιλιομετρα), ενας πολλαπλασιαστης ρευματος που υπαρχει πριν τα μπουζι, ενας ενυσχητης ρευματος στα ξενον και αλλαγη δισκοπλακων μπρος-πισω.Βεβαιως και χτυπανε τα τζαμια στο ανεβασμα λογω σφαλματος του ρεγουλατορου μετα τον πρωτο χρονο οπως επισης
αναβει το λαμπακι πιεσεως λαδιου λογω σφαλματος του αισθητηρα.Πιστεψε με ομως ειναι οι μονες ατελειες που εχω παρατηρησει.Κανενα κοστος επισκευης μεχρι τωρα εκτος απο τα τακτικα σερβις και τις πιο πανω ζημιες που ανεφερα.Εχω κανει αρκετες μετατροπες σε αναρτησεις,σαλονι και μηχανη (328) και ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα.Ουτε τριγμοι,ουτε κοπανηματα στα πλαστικα και στις πορτες παρολο που εχει φαει αρκετα κτυπηματα σε ολα αυτα τα χρονια.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος και το μονο που με στεναχωρει ειναι οτι εχει ξευτιλισθει η τιμη του.Ειναι πολυ μπανικο αυτοκινητο ισως απο τα πιο ωραια που εχει βγαλει η μαρκα και λογω απαξιωσεως της τιμης του δεν προκειται να το δωσω γιατι για να παρω ισαξιο θα πρεπει να δωσω αλλα 40000 ευρω τουλαχιστον.
Η κριση μου ειναι απολυτα υποκειμενικη προς αποφυγη παρεξηγησεων.
Και παλι καλη χρονια,
Sras
__________________
Εαν με κρεμασουν με τους λογικους θα παω αδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 05-01-10, 11:35
Το avatar του χρήστη makris
makris Ο χρήστης makris δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 27-10-2009
Μηνύματα: 7
makris is on a distinguished road
παιδια μαθαμε πολλα για την ε46 εγω δεν εχω κανενα προβλημα καλη χρονια
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 05-01-10, 13:37
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
νομιζω οτι και οι δυο αυτες σχολες,εννοω η παλια σχολη και η καινουρια σχολη....ειναι αξιοθαυμαστες...
ακομα και ο πιο γρηγορος οδηγος θα γουσταρε να εχει τη ποτηροθηκη του και στο ταξιδακι να ρουφουσε τον καφε του,ακουγοντας μουσικουλα χαλαρα,χαλαρα και συζητωντας με το πανεμορφο μωρο του στο διπλα καθισμα.και οταν κουραζοταν απο το μακρυ ταξιδι του αθηνα θεσσαλονικη,να εβαζε και την υποστηριξη οσφυικης χωρας....η οταν μπαινει στο αυτοκινητο το πρωι 7 η ωρα χειμωνας πραγμα να βαλει το θερμαινομενο καθισμα να του ζεσταινει λιγο το κωλαρακι....
παραλληλα δε θα γουσταρε να ειναι μια πεμτη με 100 χιλ την ωρα,να κανει ενα κατεβασματακι τριτη και να επιανε τα 170 με τη τριτη μεσα σε 1,3 δευτερολεπτα,ενω πατωντας το φρενο στις εξαπιστονες δαγκανες θα πιεζουν τους 380 χιλιοστων δισκους.
θελω να πω οτι και τα δυο τα εχουμε αναγκη,αλλα δυστυχως παντα η ανεση θα δρα εναντια στην επιδοση.....
τρομερο το ε 36 μου....αλλα οταν μπαινω στο 46ρι κανω ενα ταξιδι....
οταν εκανα ταξιδι με το 93ρι 325,νομιζα οτι ημουν σταματημεμος και πηγαινα με 220.με το ε 30 ομως οταν πατουσα γκαζακι.....θεε μου....
εγωθελω να τυχω το λαικο λαχειο..να παρω
1)ε 30
2)ε 36
3)ε46
4)ζ3
5)ζ4
6)μ3 ε36
7μ3 ε46
8)ΟΛΑ ΤΑ ΜΟΝΤΕΛΑ
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 05-01-10, 18:40
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Φρέσκα νέα απο το μέτωπο...
Το Ε46, 318ι (1995cc) με cruise control, θεσσαλονίκη-Αθήνα 8,2 λίτρα/100 χιλιόμετρα.. ΜΩΤ 86,4 χιλιόμετρα.
Το Ε46, 318ι (1995cc) με Παναγιώτης control, Αθήνα-Θεσσαλονίκη 5,8 λίτρα/100 χιλιόμετρα. 86,8 χιλιόμετρα..
Συμπέρασμα.. Το cruise control καίει περισσότερο καυσιμο απο τον Παναγιώτη..
Παρατήρηση. To cruise control πατάει τέρμα γκάζι στις ανηφόρες και στην προσπάθεια να πιάσει τα χλμ, καίει στην κατηφόρα, αλλά είναι ξεκούραστο...

25) το κενό απο το πλαστικό του Tweeter προς την επένδυση στην πόρτα του οδηγού, είναι 7 χιλιοστά μικρότερο απο το κενό του πλαστικό του Tweeter προς την επένδυση στην πόρτα του συνοδηγού..
26) το εσωτερικό μονωτικό κάτω απο το λεβιέ ταχυτήτων παρουσιάζει ρωγμή στην πίσω αριστερή πλευρα (λόγω επαφης με το δέρμα του λεβιέ όταν έχεις δευτερη σχέση).
27) όταν ανοίγει ο χώρος των αποσκευών, ο εσωτερικός φωτισμός φεγγίζει στα φανάρια (ομοιόμορφα οφείλω να ομολογήσω...)
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 05-01-10, 18:42
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sras Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα, ευτυχισμενο και γεματο υγεια το 2010
Ειμαι κατοχος Ε46 320 κουπε μοντελο 01/2000 στεπτρονικ εχω κανει 197000 χιλιομετρα
και oι μονες ζημιες που μου εβγαλε ολα αυτα τα χρονια ηταν το δοχειο πληρωσεως νερου κατω απο το ψυγειο (μετα απο 180000 χιλιομετρα), ενας πολλαπλασιαστης ρευματος που υπαρχει πριν τα μπουζι, ενας ενυσχητης ρευματος στα ξενον και αλλαγη δισκοπλακων μπρος-πισω.Βεβαιως και χτυπανε τα τζαμια στο ανεβασμα λογω σφαλματος του ρεγουλατορου μετα τον πρωτο χρονο οπως επισης
αναβει το λαμπακι πιεσεως λαδιου λογω σφαλματος του αισθητηρα.Πιστεψε με ομως ειναι οι μονες ατελειες που εχω παρατηρησει.Κανενα κοστος επισκευης μεχρι τωρα εκτος απο τα τακτικα σερβις και τις πιο πανω ζημιες που ανεφερα.Εχω κανει αρκετες μετατροπες σε αναρτησεις,σαλονι και μηχανη (328) και ποτε δεν ειχα καποιο προβλημα.Ουτε τριγμοι,ουτε κοπανηματα στα πλαστικα και στις πορτες παρολο που εχει φαει αρκετα κτυπηματα σε ολα αυτα τα χρονια.Ειμαι πολυ ευχαριστημενος και το μονο που με στεναχωρει ειναι οτι εχει ξευτιλισθει η τιμη του.Ειναι πολυ μπανικο αυτοκινητο ισως απο τα πιο ωραια που εχει βγαλει η μαρκα και λογω απαξιωσεως της τιμης του δεν προκειται να το δωσω γιατι για να παρω ισαξιο θα πρεπει να δωσω αλλα 40000 ευρω τουλαχιστον.
Η κριση μου ειναι απολυτα υποκειμενικη προς αποφυγη παρεξηγησεων.
Και παλι καλη χρονια,
Sras
Σωστά μιλάς και ντόμπρα..
(εμένα δεν τρίζει το αυτοκίνητο, η εταζιέρα έτριζε..)
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 12-01-10, 14:47
Tasos 318ci Ο χρήστης Tasos 318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-05-2009
Μηνύματα: 47
Tasos 318ci is on a distinguished road
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Φρέσκα νέα απο το μέτωπο...
Το Ε46, 318ι (1995cc) με cruise control, θεσσαλονίκη-Αθήνα 8,2 λίτρα/100 χιλιόμετρα.. ΜΩΤ 86,4 χιλιόμετρα.
Το Ε46, 318ι (1995cc) με Παναγιώτης control, Αθήνα-Θεσσαλονίκη 5,8 λίτρα/100 χιλιόμετρα. 86,8 χιλιόμετρα..
Συμπέρασμα.. Το cruise control καίει περισσότερο καυσιμο απο τον Παναγιώτη..
Παρατήρηση. To cruise control πατάει τέρμα γκάζι στις ανηφόρες και στην προσπάθεια να πιάσει τα χλμ, καίει στην κατηφόρα, αλλά είναι ξεκούραστο...

25) το κενό απο το πλαστικό του Tweeter προς την επένδυση στην πόρτα του οδηγού, είναι 7 χιλιοστά μικρότερο απο το κενό του πλαστικό του Tweeter προς την επένδυση στην πόρτα του συνοδηγού..
26) το εσωτερικό μονωτικό κάτω απο το λεβιέ ταχυτήτων παρουσιάζει ρωγμή στην πίσω αριστερή πλευρα (λόγω επαφης με το δέρμα του λεβιέ όταν έχεις δευτερη σχέση).
27) όταν ανοίγει ο χώρος των αποσκευών, ο εσωτερικός φωτισμός φεγγίζει στα φανάρια (ομοιόμορφα οφείλω να ομολογήσω...)
Παναγιωτης κοντρολ φορ εβερ!!
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 12-01-10, 16:20
patli Ο χρήστης patli δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Μηνύματα: 120
patli is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Φρέσκα νέα απο το μέτωπο...
Το Ε46, 318ι (1995cc) με cruise control, θεσσαλονίκη-Αθήνα 8,2 λίτρα/100 χιλιόμετρα.. ΜΩΤ 86,4 χιλιόμετρα.
Το Ε46, 318ι (1995cc) με Παναγιώτης control, Αθήνα-Θεσσαλονίκη 5,8 λίτρα/100 χιλιόμετρα. 86,8 χιλιόμετρα..
Συμπέρασμα.. Το cruise control καίει περισσότερο καυσιμο απο τον Παναγιώτη..
Παρατήρηση. To cruise control πατάει τέρμα γκάζι στις ανηφόρες και στην προσπάθεια να πιάσει τα χλμ, καίει στην κατηφόρα, αλλά είναι ξεκούραστο...

25) το κενό απο το πλαστικό του Tweeter προς την επένδυση στην πόρτα του οδηγού, είναι 7 χιλιοστά μικρότερο απο το κενό του πλαστικό του Tweeter προς την επένδυση στην πόρτα του συνοδηγού..
26) το εσωτερικό μονωτικό κάτω απο το λεβιέ ταχυτήτων παρουσιάζει ρωγμή στην πίσω αριστερή πλευρα (λόγω επαφης με το δέρμα του λεβιέ όταν έχεις δευτερη σχέση).
27) όταν ανοίγει ο χώρος των αποσκευών, ο εσωτερικός φωτισμός φεγγίζει στα φανάρια (ομοιόμορφα οφείλω να ομολογήσω...)
Μηπως παρα εισαι ψηρας τελικα με το αυτοκινητο σου ? (μιλαω οσον αφορα τα πλαστικα και τις "ατελειες" που βρισκεις.)Τα πλαστικα εχε υποψιν σου οτι χαλαρουν με τις συστολες διαστολες και ειναι λογικο οσο περνανε τα χρονια και οι καιροι καθως επισης οταν μπαινει ανθρωπινο χερι για οποιοδηποτε λογο

Ασε το παχυμετρο που κρατας συνεχως λοιπον και κοιτα να γουσταρεις το αμαξακι σου.Πολλοι θα ηθελαν να οδηγουν το αμφιβολου ποιοτητας ε46 σου και μη..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.