Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > GPS και Car PC

GPS και Car PC Συζητήσεις γύρω από το θέμα του GPS και των Car PCs. Σχόλια, τεχνική υποστήριξη, εφαρμογές, λειτουργικά προγράμματα κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-03-12, 01:17
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Δείτε το φιατάκι που είχα φτιάξει....




Και η βάση του μόνιτορ



Ήταν ένα Cinquecento Sporting, το 1ο μου αμάξι πρίν μπλέξω με BMW.
Όπως θα δείτε ήταν λίγο χύμα γιατί το είχα παραφορτώσει με πολλά πράγματα (4 ενισχυτές, 3 μπαταρίες, subwoofers, πάνελ για 4x8" σε κάθε πόρτα κλπ)
Πάντως βρέθηκε χώρος για όλα!

Πληροφορίες εντός!
Γιώργο (Katsaraios) ότι θέλεις πάρε τηλ και μη κολλάς στα χρήματα....
Καλοκαίρι με 40βαθμούς ντάλα έφυγα απο Αθήνα, πήγα Ξάνθη, δεν το έσβησα ούτε μια στιγμή, έπαιζα μουσική διαπασών στο περισσότερο μέρος της εθνικής (όπου ήμουν μόνος μου γιατί ακουγόταν 3 τετράγωνα το σιχαμένο) και δεν έκλεισε τίποτα απο θερμοκρασία.
Άλλωστε οι σκληροί απο λάπτοπ (όπως αυτός που είχα βάλει εγώ) δεν παθαίνουν τίποτα απο κραδασμούς, τα λάπτοπ κολλάνε απο κραδασμούς άλλωστε?
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-03-12, 01:54
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sierra Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πες μας ποιό επώνυμο παίρνεις με τόσα λεφτά; Γιατί όταν έψαχνα, τα ALPINE ξεπερνούσαν τις 2000 euro και έκανες και μετατροπές μέσα στο αμάξι. Και εξ άλλου γιατί λες non name επειδή εμείς δεν ξέρουμε αυτές τις μάρκες; Εξω είναι γνωστές. Και το άλλο τι έχουν τα κινέζικα; Εμείς κάνουμε τίποτα και υποτιμάμε τους κινέζους; Αυτά που έχεις βάλει είναι τα παλιά μοντέλα γιαυτό έχουν τόσο και εμείς συζητάμε για τα καινούργια...
JVC KW-AVX840 500 €
JVC KW-AVX740 450 €
JVC KW-AVX640 350 €
Kenwood DNX-5240BT με χαρτες 700€

Με τα ρεστα πολυεστερικη κατασκευή η με λιγο παραπάνω πανελ μετατροπης γνησιο απο phonnocar. Θες όμως σωστό εγκαταστατη.

Ολα αυτα σε ηχο ειναι γενεες ανωτερα απο οποιαδηποτε τετοια υλοποιηση. Μην σου πω 10 φορες πανω..

Δεν μου αρεσει να περιαυτολογώ αλλα δεν ειμαι άσχετος, ειναι μερος της δουλειας μου αυτα. Μαλιστα γραφω και σε εξειδικευμένο ελληνικό περιοδικο στο κομματι αυτο.

Η dynavin δεν ειναι ουτε εδω ουτε εξω μαρκα που χτυπαει τα ονοματα που σου αναφερω. Καθως οχι μονο εχω βαλει αλλα εχω επισκευασει κιολας ενα dynavin και γνωριζω ακριβως τις ομοιοτητες του με τον κινεζο..

Τι διαφορα εχει ο Κινεζος.. ? Βαλε εναν καλο ενισχυτη για να στησεις ενα καλο hi-fi και ακου με gain λιγο πανω απο το 30% σε χαμηλο κομματι. Μηπως εχεις τρελαθει στο φυσημα??? Λογικο καθως τα βολτ που βγαζουν τα pre out αυτων των υλοποιησεων ειναι δεν ειναι κοντα στο 1V. Πηγη της Pionner των 89€ ειναι μακραν ανωτερη ηχητικα σε αυτο το κομματι. Για να μην μιλήσω για το EQ. Που παρολο ειναι ψαρωτικο, καθως διαθετει παραμετρικο eq με χρηση q factors, αλλα... δεν κοβει τιποτα...

Τελος πες μου τεχνικα τι διαφορα εχει το παλιο που λεω με το καινουργιο? Μην μου πεις αλλα windows. Ενα και το αυτο στο αμαξι αυτη η διαφορα η στον ηχο. Τεχνικα θελω να μου πεις. Πχ αλλο DA converter, snr, αλλου τυπου cross που δουλευουν, επεξεργαστες burr brown, αλλοι δειγματοληπτες.. κτλ κτλ.. Για να σε βοηθήσω, αλλο λειτουργικό και διαφορετικό frontend software (ο φιλος με το car computer θα κατάλαβε τι εννοω).

Φιλικα παντα
Μαριος.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 28-03-12 στις 02:03
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-03-12, 03:16
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Το χουμε ξαναπει μην γινομαστε κουραστικοι,
το θεμα dynavin η vision ειναι μονο η ευκολια στην εγκατασταση στο Ε46 αφου δεν κοβεις -ραβεις τιποτα ,ενω σε καλυτερες πηγες 2 din αναγκαστικα πας για πατεντα (ηδη το εχω κανει σε 2 αυτοκινητα).
Οσες επιλογες για navi-multimedia εχουν δεν ειναι καλυτερες απο τις brand name πηγες αλλα δυστυχως η ευτυχως κανενα brand name δεν ειναι plug&play για Ε46...
Τα λεφτα παραδοξως ειναι υπερβολικα ειδικα για dynavin αλλα προφανως μπαινει και το θεμα εγγυησης που ανεβαζει το κοστος.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-03-12, 08:39
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
JVC KW-AVX840 500 €
JVC KW-AVX740 450 €
JVC KW-AVX640 350 €
Kenwood DNX-5240BT με χαρτες 700€
Προς θεού δεν τσακονόμαστε. Αυτές οι τιμές που δίνεις είναι μόνο οι οθόνες έτσι δεν είναι;


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KATSARAIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα λεφτα παραδοξως ειναι υπερβολικα ειδικα για dynavin αλλα προφανως μπαινει και το θεμα εγγυησης που ανεβαζει το κοστος.
Γιατί Γιώργο είναι υπερβολικά; Για όλα αυτά που διαθέτει δεν νομίζω. Μόλις πάρω το αμάξι θα έλθω να το ακούσης και να το δεις και μετά θα μου πεις. Και δεν έχεις τον καθένα να σου αφαιρεί κομάτια απο το αμάξι για να στο τοποθετήση και να σου λέει δεν πειράζει...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-03-12, 09:25
Το avatar του χρήστη REDNECK
REDNECK Ο χρήστης REDNECK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-06-2005
Μηνύματα: 326
REDNECK will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κμβ Εμφάνιση μηνυμάτων
το φυσιολογικο ειναι να μεινει η τιμη του η ίδια, όχι και να ανένβει.
Δυστυχως μας κοροιδευουν, γαιυτο και το ebay κανει χρυσες δουλειες, γιαυτο και θα σβησουν απο το χαρτη κατι τετοια μαγαζακια. Με ενα βιντεακι DIY θα πεσει πολυ κλαμα στο επαγγελμα!!

Αν θελει καποιος να το παρει απο ebay , απο ποια χωρα πρεπει να κανει την αγορα ωστε να παιζει η τηλεοραση και γενικα να ειναι συμβατο με εδω ?
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-03-12, 11:53
Το avatar του χρήστη gsova
gsova Ο χρήστης gsova δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 624
gsova has a spectacular aura aboutgsova has a spectacular aura about
Τα Car PC είναι ωραία φάση αν είσαι μερακλής και έχεις χρόνο και όρεξη να ασχοληθείς με hardware και software, γιατί ναι μεν έχουν λυθεί πολλά προβλήματα σε σχέση με το παρελθόν αλλά σίγουρα plug-and-play δε τα λές. Στο παλιό μου E36 είχα βάλει τα πάντα... ξεκινώντας από κανονικό PC με inverter, αλλάζοντας μετά σε 12V ATX τροφοδοτικό με ένα κάρο αντιπαρασιτικά για το θόρυβο, προχωρώντας μετά σε Xenarc, Lilliput κλπ με αντίστοιχες οθόνες. Αντίστοιχα σε software, μέχρι να βγεί το Centrafuse που είναι ίσως το πιό ολοκληρωμένο υπήρχαν -και υπάρχουν ενδεχομένως- πολλές free λύσεις αλλά και πάλι θα πρέπει να παιδευτείς λίγο με skins, παραμετροποιήσεις κλπ. Εντάξει, μπορείς να κάνεις τα πάντα με ένα PC αλλά είπαμε, είναι για τον μερακλή που δε φοβάται να "σφάξει" και λίγο το αμάξι του (γιατί όλο και κάποιο φανερό/κρυφό σφάξιμο παίζει για να μπουν τα components).

Τα ICE τύπου Dynavin/Vision είναι ωραία λύση γιατί έχεις υπερπλήρεις λειτουργίες σε ένα σύστημα που είναι συμβατό με το αμάξι και δε χρειάζεται να κάνεις πατέντες για να το βάλεις. Ξεβιδώνεις το εργοστασιακό ράδιο σιντί, βιδώνεις το multimedia, βάζεις και τις κεραίες σου (GPS, TV κλπ) και είσαι κομπλέ. Χωρίς να κόψεις ούτε μισό καλώδιο παίζουν ηχεία, χειριστήρια τιμονιού, τα πάντα όλα. Εντάξει, από ήχο σίγουρα δεν είναι επιπέδου Alpine/Kenwood/Pioneer κλπ αλλά από την άλλη αν δε θες να ακούς τσίτα και δεν έχεις απαιτήσεις να ακούσεις και την παραμικρή συχνότητα τότε νομίζω ότι θα σε καλύψουν και με το παραπάνω. Το plus σε αυτά τα συστήματα είναι ότι μπορούν να δεχτούν πολλά λογισμικά πλοήγησης με άπειρες επιλογές σε χάρτη σε σχέση με τα "κλειστά" προαναφερθέντα συστήματα όπου οι αναβαθμίσεις χαρτών δεν είναι τόσο συχνές και σε δεσμεύουν σε μια φίρμα στο θέμα της πλοήγησης (όπως και τα εργοστασιακά της BMW).

Τέλος, τώρα που τους βάζουν και android οι Κινέζοι, έχεις πλέον πληθώρα επιλογών και για το κομμάτι του OBD αλλά και πολλές εφαρμογές για Internet στο αμάξι (Twitter/Facebook και λοιπά Apps) που δεν είχες τόσο εύκολα στις παλιές μονάδες με Windows CE.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-03-12, 15:46
vision Ο χρήστης vision δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 26-03-2012
Μηνύματα: 1
vision is on a distinguished road
Με αφορμή την συζήτηση που ξεκίνηση ο χρήστης Sierra,

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε οτι το εργοστάσιο παραγωγής των προϊόντων Dynavin & Vision είναι το ίδιο.

Τα προϊόντα Vision πωλούνται και αντιπροσωπεύονται στην Ελληνική αγορά από την εταιρία DiSTA AE, η οποία βρίσκεται στο χώρο από το 1993 και είναι η μοναδική με πιστοποίηση ISO.

Ειδικότερα, τα εργοστασιακά Multimedia δοκιμάζονται σε αυτοκίνητα που κυκλοφορούν στην Ελλάδα πριν να αρχίσουν να διανέμονται στην αγορά. Αποτέλεσμα αυτού είναι να περιορίζονται σχεδόν στο ελάχιστο τα προβλήματα συμβατότητας της συσκευής με το αυτοκίνητο.

Η ViSiON προσφέρει εγγύηση, service και τεχνική υποστήριξη στους καταναλωτές που θα επιλέξουν τα προϊόντα της.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ στείλτε πμ

θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε

Μαρία Π.
Υπεύθυνη Marketing
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-03-12, 16:16
Το avatar του χρήστη RallyArt
RallyArt Ο χρήστης RallyArt δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Μηνύματα: 75
RallyArt is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου δεν λέω.... Μπορεί για εσένα και τον Πάνο που είστε μεγαλύτεροι απο εμένα να σας φαίνεται υπερβολικό, για εμένα τουλάχιστον είναι το απόλυτο σύστημα για το αμάξι μου....
Στο θέμα της μουσικής είμαι λίγο περίεργος μπορώ να πω, αν δεν έχω πολλές ρυθμίσεις και επιλογές αισθάνομαι πως δεν ακούω μουσική.

RallyArt εγώ προσωπικά τίποτα.... Αγόρασε τα υλικά και στα περνάω
Dimtris///M, σε ευχαριστώ που προσφέρεσαι, είναι πολύ ευγενικό εκ μέρους σου, αλλά τσάμπα ρε φίλε; Να έχεις και εσύ κίνητρο να γίνει καλο.
Γιατί ποσό μιλάμε χοντικά περιππου;
__________________
Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-03-12, 20:04
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Δεν εχω καμια ένσταση με το dynavin προσωπικά, αλλα με την τιμη του. Αυτο που θυμήθηκα ειναι οτι σε ενα Ε46 που ειχα βαλει ενα, εχει εναν αεραγωγό πισω που ενοχλει την τοποθέτηση οποιουδήποτε 2din μηχανήματος.

Οπως επισης παρολο που ειναι φτωχό ηχητικα, μπορουμε να το αναβαθμίσουμε με χρηση καποιου εξωτερικού επεξεργαστή. Απλα θεωρώ οτι 800 ευρω ειναι παρα παρα πολλα. Ακομα και τα 500 που ζηταει το ebay.
Αποψη μου.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 28-03-12, 21:22
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Αυτό το μηχάνημα που λέμε είναι το μόνο που μοιάζει με το μαμά και δεν εμποδίζει τίποτα την τοποθετησή του γιατί και πίσω είναι όπως το μαμά. Γιαυτό καταλήξαμε εκεί πολλοί από εμάς που δεν θέλαμε να κάνουμε πατέντες. Τα πρώτα μοντέλα είχα κάποιο πρόβλημα με τον ήχο, αλλά αυτά που κυκλοφορούν τώρα δεν έχουν κανένα. Για εμένα παίζει άψογα. Τώρα για την τιμή τα 800 euro VISION και τα 1000 euro για DYNAVIN (τα νέα μοντέλα) με αυτά που διαθέτουν (DVD,CD,TV, κλπ να μην τα γράφω όλα), είναι φθηνά, σχετικά με τα επώνυμα που έχει μόνο η οθόνη 500 euro (jvc γιατί alpine, kenwood είναι ακριβότερα) και αποκεί και πέρα συν να παίζει dvd,tv, τηλέφωνο, κεραίες κλπ.) φτάνουν τα 2000 euro...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.