Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-09-04, 17:11
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M-POWERfanatic
υ.γ ο ιαβερης δεν εκανε μαθηματα οδικης συμπεριφορας με μπεμπες??Μηπως πρεπει να κανονισουμε κατι τετοιο σαν κλαμπ!!Να δωσουμε και το καλο παραδειγμα...
Τον Τάσο και τα παιδιά του τους γνωρίζω πολύ καλά.
Πιστεύω ότι θα ήταν μια πολύ καλή ιδέα να κανονίσουμε μία εκδήλωση με τον Τάσο Ιαβέρη. Τι λέτε???
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-09-04, 18:33
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Tώρα πάντως δεν κάνει με BMW, αλλά είναι πάντα στην διάθεση ολων μας για κυκλοφοριακή διαπαιδαγώγηση!Κάτι που θα πρέπει να εντάξει το club αυτό μέσα στους στόχους του!
Εγώ από την πλευρά μου μπορώ να βοηθήσω σε αυτόν τον τομέα όσο μπορώ εαν και εφόσον μου ζητηθεί!
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-09-04, 10:52
Το avatar του χρήστη cmos_ioan
cmos_ioan Ο χρήστης cmos_ioan δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-05-2004
Μηνύματα: 60
cmos_ioan is on a distinguished road
Διαβάζω να λέγονται πολλά περί παιδείας και αναρωτιέμαι αν αυτή η λέξη απλά και μόνο αποτελεί άλοθι για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα οι αρμόδιοι.
Μπορεί να μου αποσαφυνίσει κάποιος τι εννοούμε όταν αναφερόμαστε στη λέξη παιδεία.
Κατ αρχήν για μένα θα σήμαινε πιστή τήριση του κ.ο.κ σε όλα τα σημεία.
Δηλαδή εφόσον το ανώτατο όριο ταχύτητας στην Ελλάδα είναι 120 χλμ/ωρα Όλοι θα έπρεπε να κυκολοφορούμε με αυτοκίνητα που ο κοφτης τους θα σταματούσε εκεί... (Βλέπε Γερμανία όριο 250)

Θέλω να πω ότι η όλη κατάσταση είναι κομωδια. Και κρίμα στα παιδάκια που έφυγαν άδικα στο άνθος της ηλικιάς τους.

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να σοβαρευτούμε σαν λαός και να αντιμετωπίζουμε τις καταστάσεις με μεγαλύτερη ψυχραιμία. Ετσι πιστευω ότι τα κρητίρια επιλογής των αρμοδιών θα είναι και αυτά πιο σοβαρα.

Δεν είναι ρε παιδια δυνατόν να πηγαίνεις μόνος στην εθνική οδο τεσσάρων λορίδων με 160 χλμ/ωρα και να σε σταματάει η αστυνομία με αφορμή ότι το όριο είναι 120 και να μπαίνεις σε μία διαδικασία με προστιμα και μπόνους ένω σε σημεια όπως το πέταλο γίνεται σφαγή και κανένας να μη δίνει σημασία.

Σας υπενθυμίζω ότι πριν 16 περίπου μήνες έγινε το ατύχημα των τεμπών και δεν άλλαξε <ΤΙΠΟΤΑ>

Ας διορθώσουμε λοιπον τη σήμανση στους δρόμους
Ας αστυνομεύουμε αυτους τους δρομούς
Κι βλέπουμε μετά για παιδεία.

Διαφορετικά θα γίνεται μόνο ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ
__________________
Reffering To 4 Doors - Sometimes Less IS MUCH MORE

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cmos_ioan : 30-09-04 στις 10:58
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-09-04, 15:46
Το avatar του χρήστη Thunder M3
Thunder M3 Ο χρήστης Thunder M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 60
Thunder M3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από cmos_ioan
Διαβάζω να λέγονται πολλά περί παιδείας και αναρωτιέμαι αν αυτή η λέξη απλά και μόνο αποτελεί άλοθι για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα οι αρμόδιοι.
Μπορεί να μου αποσαφυνίσει κάποιος τι εννοούμε όταν αναφερόμαστε στη λέξη παιδεία.
Κατ αρχήν για μένα θα σήμαινε πιστή τήριση του κ.ο.κ σε όλα τα σημεία.
Δηλαδή εφόσον το ανώτατο όριο ταχύτητας στην Ελλάδα είναι 120 χλμ/ωρα Όλοι θα έπρεπε να κυκολοφορούμε με αυτοκίνητα που ο κοφτης τους θα σταματούσε εκεί... (Βλέπε Γερμανία όριο 250)

Θέλω να πω ότι η όλη κατάσταση είναι κομωδια. Και κρίμα στα παιδάκια που έφυγαν άδικα στο άνθος της ηλικιάς τους.

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να σοβαρευτούμε σαν λαός και να αντιμετωπίζουμε τις καταστάσεις με μεγαλύτερη ψυχραιμία. Ετσι πιστευω ότι τα κρητίρια επιλογής των αρμοδιών θα είναι και αυτά πιο σοβαρα.

Δεν είναι ρε παιδια δυνατόν να πηγαίνεις μόνος στην εθνική οδο τεσσάρων λορίδων με 160 χλμ/ωρα και να σε σταματάει η αστυνομία με αφορμή ότι το όριο είναι 120 και να μπαίνεις σε μία διαδικασία με προστιμα και μπόνους ένω σε σημεια όπως το πέταλο γίνεται σφαγή και κανένας να μη δίνει σημασία.

Σας υπενθυμίζω ότι πριν 16 περίπου μήνες έγινε το ατύχημα των τεμπών και δεν άλλαξε <ΤΙΠΟΤΑ>

Ας διορθώσουμε λοιπον τη σήμανση στους δρόμους
Ας αστυνομεύουμε αυτους τους δρομούς
Κι βλέπουμε μετά για παιδεία.

Διαφορετικά θα γίνεται μόνο ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΟΥΒΕΝΤΑ
Φιλε cmos_ioan, θα μου επιτρεψεις, στα πλαισια της υγειους αντιπαραθεσης, να διαφωνησω μαζι σου σε καποια απο τα σημεια.
Στο θεμα της οδηγικης και οδικης παιδειας πιστευω πως θα επρεπε να φροντιζουν (η οικογενεια, το κρατος κ.λ.π.) να την παρεχουν στα παιδια απο μικρη ηλικια (πρωτες ταξεις του σχολειου) οπως γινεται σε ολοκληρη σχεδον την υπολοιπη Ευρωπη και οχι μονο..., ετσι ωστε μεγαλωνοντας να εχει αποκτησει τις γνωσεις(για τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις του) και τη συνειδηση που χρειαζεται καποιος, ωστε να μπορει να κυκλοφορει στους δρομους,ειτε σαν οδηγος ειτε πεζος, με ασφαλεια για τον εαυτο του και για τους αλλους και κυριως χωρις να χρειαζεται εναν τροχονομο "πανω" απ' το κεφαλι του για να μην κανει παραβασεις, απλα δεν τις κανει γιατι ετσι εμαθε απο μικρο παιδι, οτι αυτο ειναι το σωστο! Οποτε, αν υπηρχε αυτη η παιδεια στην Ελλαδα δεν θα χρειαζομασταν κοφτη στα 120χλμ, απλα δεν θα υπερβαιναμε τα ορια και θα σεβομασταν γενικοτερα τον Κ.Ο.Κ. γιατι θα ειχαμε μαθει πως δεν ειναι σωστο(για τη ζωη μας καποιες φορες και οχι για το προστιμο) να το κανουμε.Αλλωστε στη Γερμανια (αν κανω λαθος,ας με διορθωσει καποιος) απ' οτι ξερω το οριο δεν ειναι στα 250χλμ παρα μονο για αυτους που εχουν super licence και σ'αυτα τα χλμ πεφτει ο κοφτης.
Συμφωνω ομως πως υπαρχουν τραγικα σηματα στους Ελληνικους δρομους και πως η αστυνομια δεν κανει σχεδον ποτε σωστα τη δουλεια της.
Γνωμη μου ειναι πως ουτε μονο η παιδεια ειναι αρκετη, ουτε μονο τα ακριβα προστιμα και η αυστηρη αστυνομια.Ο σωστος συνδιασμος και των δυο αυτων, ο σεβασμος του πολιτη στο κρατος και του κρατους στον πολιτη(σωστα κατασκευασμενοι δρομοι,με σωστη συμανση κ.λ.π) μπορουν να φερουν ενα καλο αποτελεσμα για ολους μας.
__________________
A BMW owner will always be a BMW owner!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.