Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 09-09-09, 15:19
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι ακριβώς όπως το λές καθαρά για ψυχολογικούς λόγους, όπως ακριβώς έκανα και με το μπλοκέ (και αυτό για ψυχολογικούς λόγους το έβαλα) χαχαχαχαχα . Έχω και εγώ όργανο θερμοκρασίας λαδιού, (φοράω τα όργανα από Μ5 Ε60) και είμαι πολύ περίεργος να δω διαφορά στη θερμοκρασία μόλις βάλω πάνω το setrab!!!
Φίλε μου το μπλοκε είναι μια χαρά επιλογή !

Αλλά να βάλεις ψυγείο λαδιού ΣΩΝΕΙ και ΚΑΛΑ ενώ το μοτέρ είναι ΕΝΤΕΛΩΣ μαμά είναι ΙΣΩΣ και χειρότερο !

Το θέμα με το κομπρεσσερ είναι διαφορετικό και αν θες τη γνωμη μου εξαρτάται ΚΑΙ ΠΑΛΙ αν πρέπει να βάλεις ψυγείο λαδιού !

Αν ας πούμε το κομπρεσσερ παίρνει λάδι από κοινό με το μοτέρ σύστημα (όπως ας πούμε στο vf σύστημα του Σοκιν) είναι όντως απαραίτητο , αν όμως έχει ΔΙΚΟ του δοχείο λαδιού (όπως ας πούμε ο ροτρεξ του Canto στο MR2) ίσως και να είναι υπερβολή !

Σε κάθε περίπτωση αλλάζοντας τον όγκο του συστήματος λίπανσης (με την προσθήκη του ψυγείου) επηρρεάζεις και άλλες παραμέτρους όπως πίεση λαδιού , θερμοκρασία νορμάλ λειτουργίας κτλ ... ας πούμε κινδυνεύεις σε καθημερινή οδήγηση με κρύο καιρό να μη φτάσει ΠΟΤΕ το λάδι σε θερμοκρασία λειτουργίας ... (για αυτό και τοποθετείται συνήθως θερμοστάτης που παρακάμτει το ψυγείο) αλλά και πάλι το πρόβλημα ΔΕ λύνεται εντελώς !
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-09-09, 15:40
Το avatar του χρήστη MaSt0RaS
MaSt0RaS Ο χρήστης MaSt0RaS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2007
Μηνύματα: 1.463
MaSt0RaS is on a distinguished road
οχι παιδια στελνει κανονικα και με USPS απλα UPS ειναι η προτινωμενη αν του το πεις σου στελνει...


Do you ship internationally?
Yes, we ship worldwide. Orders are shipped UPS or Federal Express, depending on rates and service. US Postal Service is an option available on request.

Μπαξτε...!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-09-09, 15:58
Το avatar του χρήστη Apostolos
Apostolos Ο χρήστης Apostolos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-10-2006
Μηνύματα: 288
Apostolos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου το μπλοκε είναι μια χαρά επιλογή !

Αλλά να βάλεις ψυγείο λαδιού ΣΩΝΕΙ και ΚΑΛΑ ενώ το μοτέρ είναι ΕΝΤΕΛΩΣ μαμά είναι ΙΣΩΣ και χειρότερο !

Το θέμα με το κομπρεσσερ είναι διαφορετικό και αν θες τη γνωμη μου εξαρτάται ΚΑΙ ΠΑΛΙ αν πρέπει να βάλεις ψυγείο λαδιού !

Αν ας πούμε το κομπρεσσερ παίρνει λάδι από κοινό με το μοτέρ σύστημα (όπως ας πούμε στο vf σύστημα του Σοκιν) είναι όντως απαραίτητο , αν όμως έχει ΔΙΚΟ του δοχείο λαδιού (όπως ας πούμε ο ροτρεξ του Canto στο MR2) ίσως και να είναι υπερβολή !

Σε κάθε περίπτωση αλλάζοντας τον όγκο του συστήματος λίπανσης (με την προσθήκη του ψυγείου) επηρρεάζεις και άλλες παραμέτρους όπως πίεση λαδιού , θερμοκρασία νορμάλ λειτουργίας κτλ ... ας πούμε κινδυνεύεις σε καθημερινή οδήγηση με κρύο καιρό να μη φτάσει ΠΟΤΕ το λάδι σε θερμοκρασία λειτουργίας ... (για αυτό και τοποθετείται συνήθως θερμοστάτης που παρακάμτει το ψυγείο) αλλά και πάλι το πρόβλημα ΔΕ λύνεται εντελώς !
Έτσι όπως τα λες είναι φίλε μου....Απλά ο αντάπτορας έχει ο ίδιος θερμοστάτη και ανοίγει όταν και μόνο η θερμοκρασία φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα, όσο για την πίεση λαδιού αυτή εξασφαλίζεται με μικρότερης διατομής ειδικά ρακόρ - μούφες. Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω πως δεν έχει αυτόνομο ψυγείο ο συγκεκριμένος κομπρέσορας
__________________
If you are not sideways, you just don't try enough!

http://www.youtube.com/watch?v=VhDVFH8cK1w
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-09-09, 15:59
Το avatar του χρήστη ΔημητρηςΜ3
ΔημητρηςΜ3 Ο χρήστης ΔημητρηςΜ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-11-2006
Μηνύματα: 1.088
ΔημητρηςΜ3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MaSt0RaS Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι παιδια στελνει κανονικα και με USPS απλα UPS ειναι η προτινωμενη αν του το πεις σου στελνει...


Do you ship internationally?
Yes, we ship worldwide. Orders are shipped UPS or Federal Express, depending on rates and service. US Postal Service is an option available on request.

Μπαξτε...!
βασικα οτι εχω παρει απο USA το περισσοτερο που εχω πληρωσει τελωνειο ειναι 200 ευρο
και αυτο γιατι δεν του ειπα να το βαλει χαμηλη τιμη και να το στειλει σα δωρο!!!
__________________
Tα παντα ολα και σε καλες τιμες λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-09-09, 16:00
Το avatar του χρήστη ΔημητρηςΜ3
ΔημητρηςΜ3 Ο χρήστης ΔημητρηςΜ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-11-2006
Μηνύματα: 1.088
ΔημητρηςΜ3 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NAKATA-E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
ntiospo εισαι αεκτζης?
(ασχετο)
οχι Παοκτζης!!!!!!! και τα μυαλα στα καγκελα
__________________
Tα παντα ολα και σε καλες τιμες λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 09-09-09, 16:08
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ntiospo Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι Παοκτζης!!!!!!! και τα μυαλα στα καγκελα
Ο Γκαρσία τελικά θα έρθει φέτος Καραισκάκη ???
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 09-09-09, 16:14
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι όπως τα λες είναι φίλε μου....Απλά ο αντάπτορας έχει ο ίδιος θερμοστάτη και ανοίγει όταν και μόνο η θερμοκρασία φτάσει στα επιθυμητά επίπεδα, όσο για την πίεση λαδιού αυτή εξασφαλίζεται με μικρότερης διατομής ειδικά ρακόρ - μούφες. Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω πως δεν έχει αυτόνομο ψυγείο ο συγκεκριμένος κομπρέσορας
Έχει δική του, ανεξάρτητη λίπανση ο συμπιεστής Δημήτρη! Στο έχω πεί κι εγώ οτι είναι τζάμπα βάρος και αν το βάλεις μπροστά απ' το Intercooler, ίσως έχεις κι άλλα θέματα... (αν το βάλεις πίσω δεν θα έχει σωστή απόδοση ..ίσως ελάχιστη)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_E60_GR : 09-09-09 στις 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 09-09-09, 16:21
Το avatar του χρήστη Apostolos
Apostolos Ο χρήστης Apostolos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-10-2006
Μηνύματα: 288
Apostolos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει δική του, ανεξάρτητη λίπανση ο συμπιεστής Δημήτρη! Στο έχω πεί κι εγώ οτι είναι τζάμπα βάρος και αν το βάλεις μπροστά απ' το Intercooler, ίσως έχεις κι άλλα θέματα...
Γεια σου Νικόλα....Θα μπεί στο πάνω μέρος πίσω ακριβώς από την "καρδιά" του ΒMW πίσω από τα flaps που ανοιγοκλείνουν...To intercooler του κομπρέσορα θα είναι μόνο του στο κάτω μέρος όπως το τοποθετεί κανονικά η ΕSS. Το θέμα είναι ότι έχω ένα μικροπροβληματάκι με την turner motorsport που πρέπει να λύσω....
__________________
If you are not sideways, you just don't try enough!

http://www.youtube.com/watch?v=VhDVFH8cK1w

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolos : 09-09-09 στις 16:23
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 09-09-09, 17:10
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apostolos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Νικόλα....Θα μπεί στο πάνω μέρος πίσω ακριβώς από την "καρδιά" του ΒMW πίσω από τα flaps που ανοιγοκλείνουν...To intercooler του κομπρέσορα θα είναι μόνο του στο κάτω μέρος όπως το τοποθετεί κανονικά η ΕSS. Το θέμα είναι ότι έχω ένα μικροπροβληματάκι με την turner motorsport που πρέπει να λύσω....
Γεια σου Δημήτρη! Είσαι σίγουρος ότι δεν θα μειώσει τη ροή του αέρα προς το ψυγείο του νερού? Δηλαδή θα έχεις τα flaps (που όντως ανοίγουν όταν χρειάζεται) πίσω απ' τα flaps το ψυγείο λαδιού, μετά είναι το condenser του A/C και πίσω απ' όλα το ψυγείο νερού, που σημειωτέον στο πάνω μισό του χρειάζεται να ψύχεται πιο καλά παρά οπουδήποτε αλλού.
Το λιγότερο που φαντάζομαι είναι ότι θα δουλεύεις πιο πολύ βεντιλατέρ απ' ότι τώρα ..με ότι αυτό συνεπάγεται. Εγώ θα το έβαζα πίσω απ' το intercooler.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_E60_GR : 09-09-09 στις 17:17
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-09-09, 18:54
Το avatar του χρήστη Apostolos
Apostolos Ο χρήστης Apostolos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-10-2006
Μηνύματα: 288
Apostolos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου Δημήτρη! Είσαι σίγουρος ότι δεν θα μειώσει τη ροή του αέρα προς το ψυγείο του νερού? Δηλαδή θα έχεις τα flaps (που όντως ανοίγουν όταν χρειάζεται) πίσω απ' τα flaps το ψυγείο λαδιού, μετά είναι το condenser του A/C και πίσω απ' όλα το ψυγείο νερού, που σημειωτέον στο πάνω μισό του χρειάζεται να ψύχεται πιο καλά παρά οπουδήποτε αλλού.
Το λιγότερο που φαντάζομαι είναι ότι θα δουλεύεις πιο πολύ βεντιλατέρ απ' ότι τώρα ..με ότι αυτό συνεπάγεται. Εγώ θα το έβαζα πίσω απ' το intercooler.
Χμμμ πάλι με βάζεις σε σκέψεις βρε Νικόλα.... καλά λοιπόν θα την επανεξετάσω την θέση τοποθέτησης του setrab μου, θα δω τι χώρο θα έχω πίσω από το intercooler νερού της ΕSS και βλέπουμε λοιπόν.....Άντε κανονίστε καμιά νέα συνάντηση Νικόλα με τους υπόλοιπους "υπόπτους" να καμαρώσουμε τα πεντάρια μας χεχεχεχεχε
__________________
If you are not sideways, you just don't try enough!

http://www.youtube.com/watch?v=VhDVFH8cK1w
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.