Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-04-10, 13:22
Το avatar του χρήστη antoniskrg
antoniskrg Ο χρήστης antoniskrg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 11-06-2009
Μηνύματα: 26
antoniskrg is on a distinguished road
Τοπική επιδιόρθωση βαφής

Έχω ένα μικρο χτύπημα από πετραδάκι στο καπό λόγω του πολύ καλού μας εθνικού δικτύου..!!! επειδή είναι πολύ μικρο, δεν έδωσα σημασία. αλλά τώρα βλέπω ότι αρχίζει να "πετά" το χρώμα γύρω από το σημάδι. Τι προτείνετε να κάνω? Η BMW νομίζω βγάζει κάτι μπουκαλάκια με χρώμα. θα κάνουν δουλεία?? Βασικά με ενδιαφέρει να μην συνεχιστεί να να φεύγει το χρώμα γύρω από το σημάδι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-10, 13:44
Το avatar του χρήστη EVERGET
EVERGET Ο χρήστης EVERGET δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2004
Μηνύματα: 414
EVERGET has a spectacular aura aboutEVERGET has a spectacular aura about
Δυστυχώς το φαινόμενο stone chips είναι κάτι πολύ συνήθες στα καπό των αυτοκινήτων μας κυρίως επειδή πλέον οι βαφές είναι υδατοδιαλυτές και όχι τόσο ανθεκτικές όσο στο παρελθόν. Τα μπουκαλάκια που λες της bmw σε σκούρο χρώμα καλύπτουν το ανοιχτόχρωμο stone chip σε ανοιχτόχρωμο όμως αμάξι σαν το δικό σου θα κάνουν το σημαδάκι πιο εμφανές. Προσπάθησε να κερώνεις το αμάξι για προστασία, και επειδή με τον καιρό αναπόφευκτα θα δημιουργηθούν κι άλλα πας για ένα respray και τελειώνεις.
__________________
You live only once. Be ///M -Powered.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-04-10, 13:53
Το avatar του χρήστη antoniskrg
antoniskrg Ο χρήστης antoniskrg δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 11-06-2009
Μηνύματα: 26
antoniskrg is on a distinguished road
Το αυτοκίνητο είναι κερωμένο. Το θέμα είναι να σταματήσω να φεύγει και η υπόλοιπη βαφή γύρω από το σημαδάκι. Έτσι και αλλιώς το σημάδι δεν είναι έντονο. πρέπει να το προσέξεις καλά για να δεις μια μαύρη κουκίδα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-04-10, 15:08
Το avatar του χρήστη andreas_R
andreas_R Ο χρήστης andreas_R δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Μηνύματα: 686
andreas_R will become famous soon enough
εγω στην θεση σου θα το πηγαινα σε καποιον που κανει τοπικες βαφες.

Ειναι κανα 2-3 φιρμες.

Κανεις την ερευνα σου και την βολτα σου και καταληγεις.
__________________
Δυνατες αγαπες...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-04-10, 12:46
Το avatar του χρήστη gant
gant Ο χρήστης gant δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 300
gant is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas_R Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω στην θεση σου θα το πηγαινα σε καποιον που κανει τοπικες βαφες.

Ειναι κανα 2-3 φιρμες.

Κανεις την ερευνα σου και την βολτα σου και καταληγεις.
Συμφωνώ απόλυτα. Σε κάποιον με τοπική βαφή. 30ε παίρνουν συνήθως.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-04-10, 22:02
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas_R Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω στην θεση σου θα το πηγαινα σε καποιον που κανει τοπικες βαφες.

Ειναι κανα 2-3 φιρμες.

Κανεις την ερευνα σου και την βολτα σου και καταληγεις.
Στο καπό και τον ουρανό του αυτοκινήτου, ΔΕΝ γίνονται τοπικές βαφές και όποιος το κάνει δεν είναι σωστός επαγγελματίας. Ο λόγος είναι ότι το χρώμα δε θα σβήσει σωστά και θα φαίνεται διχρωμία.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις φίλε, είναι να μείνεις όπως είσαι και σε 2-3 χρόνια που θα έχεις πολύ περισσότερα σημάδια, πας για μια βαφή του καπό και τέλος.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-04-10, 22:56
Το avatar του χρήστη gant
gant Ο χρήστης gant δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 300
gant is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο καπό και τον ουρανό του αυτοκινήτου, ΔΕΝ γίνονται τοπικές βαφές και όποιος το κάνει δεν είναι σωστός επαγγελματίας. Ο λόγος είναι ότι το χρώμα δε θα σβήσει σωστά και θα φαίνεται διχρωμία.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις φίλε, είναι να μείνεις όπως είσαι και σε 2-3 χρόνια που θα έχεις πολύ περισσότερα σημάδια, πας για μια βαφή του καπό και τέλος.
Για το σβύσιμο του χρώματος δεν έχουν πρόβλημα, αλλά για την αντοχή στον χρόνο, λόγω των υψηλότερων θερμοκρασιών που ανπτυσσόνται πάνω στις επιφάνειες αυτών.
Α

υτό τουλάχιστον μου χουν πει ένας απ αυτούς που αναλαμβάνουν τέτοια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-04-10, 23:19
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
πιστέυω πως για την αντοχή στον χρόνο παίζει μεγάλο ρόλο , η ποιότηα του βερνικιού που θα πέσει πάνω απ το χρωμα....όσο πιο καλό ειναι το βερνίκι τόσο πιο πολυ θα γυαλίζει κ θα έχει κ μεγαλύτερη αντοχή παιδες...αυτά μου έχει εξηγησει φανοπιός δικός μου...κ μη φανταστείτε τιποτα τρελά ποσα...μιλάμε για 20 30 ευρώ στο λίτρο...
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-04-10, 08:12
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Αν βάλεις χρώμα μετά απο λίγο θα κάνει μπάμ! Αυτό έπαθα σε μπορντώ αμάξι και τώρα είναι όλο βούλες! Καλύτερα με 1 μαρκαδώρο στο ίδιο χρώμα (αν φαίνεται ασπρίλα απο μέσα για να μη κτυπάει στο μάτι) Τοπικά για 1 μικρό σημαδάκι δε θα το έλεγα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-05-10, 09:58
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gant Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το σβύσιμο του χρώματος δεν έχουν πρόβλημα, αλλά για την αντοχή στον χρόνο, λόγω των υψηλότερων θερμοκρασιών που ανπτυσσόνται πάνω στις επιφάνειες αυτών.
Α

υτό τουλάχιστον μου χουν πει ένας απ αυτούς που αναλαμβάνουν τέτοια.
Kανονικά, το πρόβλημα δεν είναι η αντοχή στο χρόνο (αφού αν το χρώμα και το βερνίκι είναι ποιοτικό, τέτοιο πρόβλημα δεν παίζει), αλλά το ότι σε ενιαίες επιφάνειες όπως καπώ και ουρανό, όσο καλό και να είναι το σβήσιμο, η διχρωμία θα είναι εμφανής. Δεν είναι τυχαίο ότι τα μεγαλύτερα καταστήματα τοπικών βαφών (πχ chipsawaw, paintbull), το λένε ρητά ότι δεν βάφουν τοπικά καπό-ουρανό. Μάλλον ο επαγγελματίας που πήγες δεν είναι και τόσο σωστός.

Όπως και να'χει πάντως, για ένα τόσο μικρό χτύπημα (εγώ έχω 2-3 τέτοια στο καπό μου), δεν θα πήγαινα ποτέ για βάψιμο, πρώτον λόγω χρημάτων και δεύτερον, γιατί αν κάνεις τοπική το αποτέλεσμα θα είναι κατά πάσα πιθανότητα χειρότερο από πριν ενώ αν κάνεις ολική, βάφεις ένα ολόκληρο μέρος του αυτοκινήτου σου χωρίς να υπάρχει ουσιαστικός λόγος. Με τον καιρό, θα έχεις πολύ περισσότερα rock chips (κυρίως αν ταξιδεύεις συχνά εθνική), οπότε μετά από λίγα χρόνια πας για ολική και όλα οκ, όχι ακόμα όμως.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.