Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-09, 11:02
tasos78 Ο χρήστης tasos78 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 18-10-2009
Μηνύματα: 8
tasos78 is on a distinguished road
Αγορα 520...........?

Γεια σε ολους!εχω ενα Ε46 318 Ci /2001 και θελω να το πουλησω,γιατι μεγαλωνει η οικογενεια!!(απ΄το 1 παω στα τρια παιδια).ειμαι μεταξυ Χ3 και 520.τι προτεινετε?ποιο εχει μεγαλυτερους αποθηκευτικους χωρους.Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-10-09, 11:10
Το avatar του χρήστη Leonidas_Thess
Leonidas_Thess Ο χρήστης Leonidas_Thess δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2008
Μηνύματα: 558
Leonidas_Thess will become famous soon enough
Φιλε μου καλως ηρθες στην παρεα μας επειδη και εγω ημουν σε παρομοιο δίλλημα τα παιδια με βοηθησαν να παρω την αποφαση μου δες εδω :http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...C2%E3%DC%E6%F9

Φιλικά Λεωνίδας
__________________

Οι βλάκες και οι ηλίθιοι είναι ανίκητοι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-09, 11:47
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Είσαι σίγουρος ότι καμιά 3άρα στέισον δεν σου φτάνει;
Σύγκριση μεταξύ Χ3 και 520 σκέτης είναι άδικη σε αποθηκευτικούς χώρους και ευκολία φόρτωσης οπότε μιλάω για 520 στέισον που είναι πλησιέστερη στο στυλ της Χ3 για να συγκρίνουμε πιο παρεμφερή πράματα.
Αν ήθελες εκτός δρόμου πράματα δεν θα έβαζες την 5άρα οπότε η Χ δεν σου χρειάζεται όπως δεν σου χρειάζονται και τα παραπανίσια κιλά της και το ψηλότερο κέντρο βάρους της. Αν θέλεις όμως την τετρακίνηση για το δρόμο τότε αναγκαστικά Χ γιατί η 5άρα τετρακίνητη βγαίνει σε πιο πολλά κυβικά.... ή πάρε Audi A4-6...
Η 5 στέισον είναι σε όλα τα άλλα καλύτερη: οικονομία, ποιότητα κύλισης και άνεση, οδική συμπεριφορά, επιδόσεις, χώρους, μάλλον ποιότητα κατασκευής και χάνει μόνο σε χώρο που απαιτεί για πάρκινγκ ... και στην ευκολία τοποθέτηση παιδιών σε καθισματάκια!
Αν πας για καινούργιο όμως η 5άρα τελειώνει και αναμένεται η επόμενη.
Αν πας για εισαγωγή αξίζει, αν βέβαια μπορείς, να πάρεις 5άρα 6κύλινδρη... και τετρακίνητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-09, 12:09
Το avatar του χρήστη panos90
panos90 Ο χρήστης panos90 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-12-2007
Μηνύματα: 212
panos90 is on a distinguished road
καλησπερα,

και μεις ειμαστε οικογενεια με 5 ατομα, και ειμασταν μεταξυ της 5αρας και της x3(πριν 2-3 χρονια).. το θελαμε καθαρα για εκδρομες σε βουνα και το καλοκαιρι νησια κλπ.

πηραμε την x3 3.0si και μετα απο αρκετα ταξιδια με 5 ατομα (γονεις - και 3 γομαροπαιδα (πλεον οι 2 ειμαστε φοιτητες) ) + 1 μικρο σκυλακι εχω να πω τα εξης.

σε καμια περιπτωση δεν υπηρχε στριμωγμα ουτε κουραζομασταν (καναμε ταξιδια 5-6 ωρων με 1-2 στασεις)

το πορτπαγκαζ μας παιδεψε λιγο στην αρχη ειναι η αληθεια καθως παιρναμε αρκετα πραγματα μαζι, βαλιτσες,μποτες του σκι κλπ. αλλα τα βολεψαμε,

επισης στα χιονια κλπ , οπως και να το κανεις ειχαμε ενα + , στα 2-3 χρονια μια φορα βαλαμε αλυσιδες, και αυτο οχι επειδη κολησαμε αλλα για να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο, επειδη ηταν η τελευταια μας μερα στο βουνο.

τωρα απο οδηγικη συμπεροφορα και γκαζια ειναι ΥΠΕΡ-ΑΨΟΓΟ , μιλαμε για ενα οικογενειακο αμαξι φορτωμενο 2+ τονους που προσπερναει για πλακα οτιδηποτε και οπουδηποτε. θυμαμαι στην κατερινη το κοντερ να δειχνει στα 230..

για την 5 αρα δεν εχω καθολου αποψη δυστυχως

//αν γυρναγαμε στο παρελθον παλι το x3 θα περναμε! οι εκδρομες ειναι το στοιχειο του! και χωματοδρομους μπηκαμε που εβγαιναν μεσα σε λιμνη , και ανηφορες με χιονι εβγαλε και και και... πολλα ++++!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos90 : 18-10-09 στις 12:15
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-09, 13:04
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Λοιπον φιλε μου για να αποφασισεις θα πρεπει να πας απο κοντα και να δεις και τα δυο αυτοκινητα,να τα οδηγησεις και το σημαντικοτερο να μετρησεις ποιο χωραει τρια καρεκλακια πισω...
Για την 520 δεν μπορω να εχω αποψη αλλα για την χ3 που την εχω και ειμαι και εγω τριτεκνος, μπορω να σου πω οτι πρωτη φορα που πηγαμε διακοπες και δεν ειχε μεσα στη καμπινα σακουλες σακιδια κλπ ολα τοποθετηθηκαν στο πορτ μπαγκαζ το οποιο ειναι τεραστιο, και φυσικα με roof racks και τα ποδηλατα πανω ,κατι που θα το "βρεις" μπροστα σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-09, 13:23
stefanos_cool Ο χρήστης stefanos_cool δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Μηνύματα: 1.491
stefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the roughstefanos_cool is a jewel in the rough
Πρώτα από όλα συγχαρητήρια και με το καλό να έρθουν και τα νέα μέλη της οικογένειάς σου.
Δηλώνω φανατικός οπαδός της σειράς 5 για πολλούς και διάφορους λόγους, αλλά για μένα το πιο σωστό θα ήταν να πας να δεις και τα 2 αυτοκίνητα από κοντά και τα 2 αυτοκίνητα για μένα είναι κορυφαία (χωρίς να έχω εμπειρία από Χ3) το θέμα είναι να δεις τι καλύπτει πιο πολύ τις ανάγκες σου. Αν και έχω μόνο ένα παιδί μπορώ να σου πω ότι η πεντάρα μου πολλές φορές δεν μου φτάνει σε χώρους, πόσο μάλιστα σε σένα με 3 παιδιά.
Άσχετο, αλλά όσο και να σου φαίνεται παράξενο αγόρασα πρόσφατα ένα Fiat Doblo και έχει τους διπλάσιους (αποθηκευτικούς χώρους) από την πεντάρα, δεν έχω όμως αυτά που μου δίνει η πεντάρα στο ταξίδι, δηλαδή άνεση, ασφάλεια, πολυτέλεια!
Όλα λοιπόν είναι σχετικά, πήγαινε δες τα και τα δύο και αποφάσισε σύμφωνα με τις ανάγκες σου.
Και πάλι με το καλό τα νέα μέλη και καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-09, 14:24
Το avatar του χρήστη giannis_E-46
giannis_E-46 Ο χρήστης giannis_E-46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Μηνύματα: 594
giannis_E-46 will become famous soon enough
αν πας σε καινουργιο μην παρεις 5 αρα γιατι αλλαζει το μοντελο. αν σε μεταχειρισμενο ολα οκ. εγω δεν συμφωνω με τα suv και την φιλοσοφια τους αλλα στην περιπτωση σου το συστηνω ανεπιφυλακτα λογω οικογενειακων υποχρεωσεων. κακα τα ψεματα οι χωροι των suv einai υπεραρκετοι συν την ευκολια φορτωσης που παρεχουν και ειναι και στα πανω τους τα τελευταια χρονια. αν παρεις 5 αρα θα σε βολεψει μονο η touring αλλα σκεψου θα σαι σαν τη μυγα μες το γαλα η καλητερα σαν τουριστας που κανει τον γυρο της ευρωπης.
__________________
το τσιγαρο ειναι θανατος αργος αλλα ποιος βιαζεται να πεθανει........................................... ....[
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-10-09, 14:24
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Γιατί δε σκέφτεσαι και την X1 που είναι και καινούριο μοντέλο και πάνω κάτω έχει τους ίδιους χώρους με την X3 ? To λέω αυτό γιατί τόσο η X3 όσο και η 5 πρόκειται σε λίγους μήνες να αποσυρθούν από την αγορά και είναι κρίμα να αγοράσεις καινούριο κάτι που βρίσκεται στο τέλος της καριέρας του. Αν πάλι μιλάμε για μεταχειρισμένο, περίμενε και πάλι μερικούς μήνες να αποσυρθούν τα μοντέλα αυτά ώστε να πετύχεις καλύτερες τιμές.

Μεταξύ των δύο πάντως για το σκοπό που το θες θα επέλεγα την Χ3. Αν όμως δεν πολυπάς σε χωματόδρομους και θες κάτι πιο οnroad και πιο κοντά στις χάρες της BMW (αίσθηση, κρατήματα κλπ), τότε πάρε την 5άρα. Πάντα ένα sedan έχει καλύτερη αίσθηση από ένα suv, όσο καλό κι αν είναι το τελευταίο (βλέπε Χ3).
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-10-09, 16:35
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δε σκέφτεσαι και την X1 που είναι και καινούριο μοντέλο και πάνω κάτω έχει τους ίδιους χώρους με την X3 ? To λέω αυτό γιατί τόσο η X3 όσο και η 5 πρόκειται σε λίγους μήνες να αποσυρθούν από την αγορά και είναι κρίμα να αγοράσεις καινούριο κάτι που βρίσκεται στο τέλος της καριέρας του. Αν πάλι μιλάμε για μεταχειρισμένο, περίμενε και πάλι μερικούς μήνες να αποσυρθούν τα μοντέλα αυτά ώστε να πετύχεις καλύτερες τιμές.

Μεταξύ των δύο πάντως για το σκοπό που το θες θα επέλεγα την Χ3. Αν όμως δεν πολυπάς σε χωματόδρομους και θες κάτι πιο οnroad και πιο κοντά στις χάρες της BMW (αίσθηση, κρατήματα κλπ), τότε πάρε την 5άρα. Πάντα ένα sedan έχει καλύτερη αίσθηση από ένα suv, όσο καλό κι αν είναι το τελευταίο (βλέπε Χ3).
Να αποσυρθουν απο την αγορα?????
επειδη το 2010 θα παρουσιαστει η νεα χ3 αυτο δεν σημαινει οτι αποσυρεται τιποτα απλα θα υπαρχει η νεα χ3 οπως το 2006 βγηκε παλι η νεα χ3 με face lift σε σχεση με την χ3 του2004, οσο για την χ1 δεν ειναι μονο οτι ειναι πιο μικρη σε διαστασεις 11,5cm σε σχεση με την χ3,αλλα οι κινητηρες της ξεκινανε απο τα 3 λιτρα ο μοναδικος βενζινοκινητος εξακυλινδρος κινητηρας και τρεις εκδοσεις σε diesel οι οποιες δεν θα ειναι ολες αμεσα διαθεσιμες ..ο 23d (φυσαει) ο 20d και 18 d , και οχι ολοι με τετρακινηση αλλα και δικινητοι με την κινηση πισω αναμεσα στον 20d και στο18 d δεν θυμαμαι ποια απο αυτες τις εκδοσεις θα ειναι s drive δηλαδη δικινητη.
Απο οτι καταλαβαινουμε μιλαμε για αλλη κατηγορια και ο φιλος προφανως ενδιαφερεται για την διλιτρη κατηγορια και αν καταλαβα καλα με ατελεια (τριτεκνικο).

υγ.Σε αυτο που εχεις στα σιγουρα δικηο ειναι οτι θα επηρεασει τις τιμες των μεταχειρισμενων χ3 και ειναι λογικο.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nino x3 : 18-10-09 στις 16:40
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-10-09, 17:48
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
Εχεις να επιλεξεις μεταξυ χ3 2λτ και 520 μεταχειρισμενο (δηλαδη 6κύλυνδρο); Παιζουν ρολο αυτα γι'αυτο τα αναφερω.

Εγω ηθελα ε60 αυτοματο αλλα τελικα ετυχε να αγορασω Χ3 και τελικα μαλλον με βολεψε περισσοτερο, κυριως επειδη ειναι πιο μαζεμενο στο μηκος και εχει πολυ καλυτερη ορατοτητα. Το πορτμπαγκαζ μπορεις να το γεμισεις μεχρι πανω εαν χρειαστεί να βαλεις κατι ψηλο, ενω το τουνελ μεταδοσης εμποδιζει πανω κατω το ιδιο. Το πισω καθισμα εχει οριακα μεγαλυτερο πλατος στο ε60 αλλά στο χ3 οι πισω επιβατες καθονται ψηλοτερα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.