Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-10-10, 18:08
malakenio Ο χρήστης malakenio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-04-2008
Μηνύματα: 15
malakenio is on a distinguished road
520 E60 2.2(2004) vs passat 1600(2007)

Σκεφτεται ο πατερας μου να αγορασει νεο οικογενειακο. Θα μου πειτε ''τι σχεση εχουν ρε μεγαλε τα αυτοκινητα?''. Εχουν σχεση ,γιατι οι τιμες βρισκονται σε ελευθερη πτωση!

Τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της bmw σε σχεση με το passat ειναι αυτα
bmw
+Πιο γρηγορο απο το passat
+Πιο πολυτελες
+Καλυτερη οδικη συμπεριφορα
+Καλυτερη ποιοτητα
+Καλυτερο ονομα

-360 ευρο παραπανω τελη
-ακριβοτερα service(αν ναι ποσο?)
-μεγαλυτερη καταναλωση(ποσο αραγε ειναι η μεση στην bmw?)


Εχω βρει διαφορες bmw 520 σε καλη κατασταση γυρω στα 13-14.000(και οχι απο το car.gr). Tα passat 2007 μοντελα τα βρισκω γυρω στα 11-12.000.


Αν θελετε διαφωτιστε με για το αν αξιζει να πληρωνει παραπανω 360ε τελη και βενζινες. Οφειλω επισης να σημειωσω οτι δεν ειναι γκαζιαρης, αλλα θελει να εχει λιγο δυναμη για προσπερασεις!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-10-10, 18:52
Πατσίκας Βασίλειος Ο χρήστης Πατσίκας Βασίλειος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-08-2009
Μηνύματα: 438
Πατσίκας Βασίλειος is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από malakenio Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτεται ο πατερας μου να αγορασει νεο οικογενειακο. Θα μου πειτε ''τι σχεση εχουν ρε μεγαλε τα αυτοκινητα?''. Εχουν σχεση ,γιατι οι τιμες βρισκονται σε ελευθερη πτωση!

Τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της bmw σε σχεση με το passat ειναι αυτα
bmw
+Πιο γρηγορο απο το passat
+Πιο πολυτελες
+Καλυτερη οδικη συμπεριφορα
+Καλυτερη ποιοτητα
+Καλυτερο ονομα

-360 ευρο παραπανω τελη
-ακριβοτερα service(αν ναι ποσο?)
-μεγαλυτερη καταναλωση(ποσο αραγε ειναι η μεση στην bmw?)


Εχω βρει διαφορες bmw 520 σε καλη κατασταση γυρω στα 13-14.000(και οχι απο το car.gr). Tα passat 2007 μοντελα τα βρισκω γυρω στα 11-12.000.


Αν θελετε διαφωτιστε με για το αν αξιζει να πληρωνει παραπανω 360ε τελη και βενζινες. Οφειλω επισης να σημειωσω οτι δεν ειναι γκαζιαρης, αλλα θελει να εχει λιγο δυναμη για προσπερασεις!
αν κοιταξει το σωστο Passat με παραπανω αλογα ισως να ηταν καλυτερα!!!!!Η συγκριση αυτη δεν ειναι σωστη....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-10-10, 19:54
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
σωστά λέει ο βασίλης άλλα το ένα άλλο το άλλο..αν θέλεις bmw δέν κοιτάς τα τέλη δέν κοιτάς τις βενζίνες δέν κοιτάς τα σέρβις...αν θέλεις οικονομικό κ σχετικά φθηνό στη συντήρηση , πάιρνεις πασάτ...είναι σχετικό το τί θέλει ο καθένας κ προσωπικά εγώ βρίσκω τη δημιουργία του θρέντ αυτή ανούσια......
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-10-10, 20:33
malakenio Ο χρήστης malakenio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-04-2008
Μηνύματα: 15
malakenio is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Πατσίκας Βασίλειος Εμφάνιση μηνυμάτων
αν κοιταξει το σωστο Passat με παραπανω αλογα ισως να ηταν καλυτερα!!!!!Η συγκριση αυτη δεν ειναι σωστη....
Tην κανω γιατι τα λεφτα αγορας ειναι πανω-κατω ιδια! Δεν γνωριζω ομως την μεση καταναλωση της bmw σε σχεση με το passat(10 λιτρα). Δεν γνωριζω το κοστος των service της bmw σε σχεση με την vw. Για μενα αυτες ειναι οι διαφορες. Το μονο που ξερω ειναι οτι θα δινουμε 360 ευρο παραπανω τελη. Ανοιξα το thread για να με ενημερωσετε οι bmwδακηδες για καταναλωση,αξιοπιστια,συντηρηση κ.τ.λ

Υ.Γ Καποιος που εχει bmw 520 2.2 ας απαντησει ή να μου στειλει pm
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-10-10, 21:42
trueno Ο χρήστης trueno δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 27-09-2009
Μηνύματα: 80
trueno is on a distinguished road
Aν τα οδηγησεις και τα δυο , θα δεις ότι δεν συγκρίνονται -καθόλου όμως-στο δρόμο. Οσο για το χρηματικό θέμα που μπαίνει στην εξίσωση...it's up to you
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-10, 21:50
malakenio Ο χρήστης malakenio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-04-2008
Μηνύματα: 15
malakenio is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από trueno Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν τα οδηγησεις και τα δυο , θα δεις ότι δεν συγκρίνονται -καθόλου όμως-στο δρόμο. Οσο για το χρηματικό θέμα που μπαίνει στην εξίσωση...it's up to you

Την bmw δεν την εχω οδηγησει και δεν ξερω. Εχω οδηγησει ομως το passat φιλου. Μου φανηκε εξαιρετικο σαν ανεση και το εσωτερικο του ειναι πολυτελες και εχει και τρομερους χωρους. Εχει 2 μειονεκτηματα ομως. Το πρωτο οτι ο κινητηρας ειναι λιγο ψοφιος και το δευτερο οτι παιρνει μονο 100αρα βενζινη. Μου ελεγε ο φιλος μου οτι οσες φορες εβαλε 95αρα το αμαξι και σερνοταν και δεν δουλευε σωστα

Ελπιζω η bmw να παιρνει 95αρα . Γιατι αν παιρνει 95αρα ,τοτε η επιπλεον καταναλωση βενζινης θα αντισταθμιζεται απο την ακριβοτερη βενζινη που θελει το passat

Y.Γ Το ξερω βρισκω δικαιολογιες για να παρω την bmw ,αλλα μου εχει γυαλισει(και του πατερα μου ,αλλα πιο πολυ εμενα )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη malakenio : 30-10-10 στις 21:54
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-10-10, 22:03
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από malakenio Εμφάνιση μηνυμάτων
Την bmw δεν την εχω οδηγησει και δεν ξερω. Εχω οδηγησει ομως το passat φιλου. Μου φανηκε εξαιρετικο σαν ανεση και το εσωτερικο του ειναι πολυτελες και εχει και τρομερους χωρους. Εχει 2 μειονεκτηματα ομως. Το πρωτο οτι ο κινητηρας ειναι λιγο ψοφιος και το δευτερο οτι παιρνει μονο 100αρα βενζινη. Μου ελεγε ο φιλος μου οτι οσες φορες εβαλε 95αρα το αμαξι και σερνοταν και δεν δουλευε σωστα

Ελπιζω η bmw να παιρνει 95αρα . Γιατι αν παιρνει 95αρα ,τοτε η επιπλεον καταναλωση βενζινης θα αντισταθμιζεται απο την ακριβοτερη βενζινη που θελει το passat

Y.Γ Το ξερω βρισκω δικαιολογιες για να παρω την bmw ,αλλα μου εχει γυαλισει(και του πατερα μου ,αλλα πιο πολυ εμενα )
Για fsi κινητήρα μιλάμε, δηλαδή ατμοσφαιρικό. Αποκλείεται να μην παίρνει 95άρα βενζίνη!

Από εκεί και πέρα, δε νομίζω πως τα δύο αυτοκίνητα συγκρίνονται πουθενά. Η 5άρα είναι πιο γρήγορη, έχει πολύ καλύτερη οδική συμπεριφορά, ανώτερη ποιότητα και φυσικά, περισσότερο πρεστίζ (αν σε αφορά).
Η διαφορά στην κατανάλωση δε νομίζω πως είναι άξια λόγου, ενώ και στα σέρβις τρελές διαφορές δε θα δεις, αφού είναι γνωστό πως τα vw έχουν ακριβά σέρβις και μετριότατο after sales (αν και σε τιμές και η bmw είναι τσουχτερή).

Εν κατακλείδι, στη θέση σου θα πήγαινα στην 520 με κλειστά μάτια, ακόμα και αν μιλάγαμε για το passat 1.8 tsi.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-10, 22:42
Το avatar του χρήστη Sp!ros G
Sp!ros G Ο χρήστης Sp!ros G δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2006
Μηνύματα: 1.153
Sp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of lightSp!ros G is a glorious beacon of light
Ε60 με κλειστα ματια ...

Καλο χρυσο και το πασσατ αλλα δεν εχει τυχη απεναντι στην 5αρα .

Τωρα τα 13 μου ακουγονται λιγα , βρισκεις σ`αυτα τα χρηματα Ε60 ευκαιριες ??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-10-10, 22:57
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Καλά το τι έχουμε φτάσει να συγκρίνουμε λόγω κρίσης δεν περιγράφεται. Η πλήρης ισοπέδωση αξιών.
Φίλε μου, μπες μέσα σε ένα VW Passat και μετά σε ένα BMW Ε60. Δεν θα χρειαστεί τπτ άλλο.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-10-10, 23:16
wiserman29 Ο χρήστης wiserman29 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 242
wiserman29 is on a distinguished road
Δεν έχω οδηγήσει κανένα από τα 2, αλλά μου φαίνεται εντελώς άσκοπη η σύγκριση. Αν αντέχετε οικονομικά τα επιπλέον έξοδα 5άρα με κλειστά μάτια. Όσο για το σέρβις εγώ στο 316 δίνω λιγότερα από ότι ο πατέρας μου στο Α3 και ο αδερφός μου στο POLO.....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.