Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-14, 15:15
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
M43 1895cc TURBO

Καλησπερα σε ολους εψαξα να βρω κατι γιατο συγκεκριμενο μοτερ για Τurbo αλλα δεν βρηκα δεν ξερω και πολλα παρα μονο οτι το κωστος ειναι 3.000 ε πανο κατο,
επειδη ενδιαφερομαι να το κανω αλλα με μεταχειρισμενα πραγματα για να μου ερθει ποιο οικονομικα γιατι πλεων στης μερεσ μας δεν αξιζει να δωσεις τοσα χρηματα + οτι ολα τα πουλανε σε χαμηλες τιμες ,
επι του θεματος
1) τι χρειαζεται γιανα το κανω τurbo ακριβως τι να προσεξω
2) αν θα εχει προβληματα και τι ειδους αν ξερει καποιος
3) αν αξιζει απο θεμα επιδοσεων
4) στα ποσα αλογα θα μπορω να το ζοριζω αφοβα ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bmw318ci : 26-01-14 στις 15:18
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-14, 18:01
bmw 1600T Ο χρήστης bmw 1600T δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-07-2013
Μηνύματα: 41
bmw 1600T is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bmw318ci Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους εψαξα να βρω κατι γιατο συγκεκριμενο μοτερ για Τurbo αλλα δεν βρηκα δεν ξερω και πολλα παρα μονο οτι το κωστος ειναι 3.000 ε πανο κατο,
επειδη ενδιαφερομαι να το κανω αλλα με μεταχειρισμενα πραγματα για να μου ερθει ποιο οικονομικα γιατι πλεων στης μερεσ μας δεν αξιζει να δωσεις τοσα χρηματα + οτι ολα τα πουλανε σε χαμηλες τιμες ,
επι του θεματος
1) τι χρειαζεται γιανα το κανω τurbo ακριβως τι να προσεξω
2) αν θα εχει προβληματα και τι ειδους αν ξερει καποιος
3) αν αξιζει απο θεμα επιδοσεων
4) στα ποσα αλογα θα μπορω να το ζοριζω αφοβα ?
καλησπερα φιλαρακι.η γνωμη μου ειναι αν σκεφτεσαι για μεταχειρισμενα κτλ μην ασχοληθεις...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-14, 18:24
Το avatar του χρήστη Straight six
Straight six Ο χρήστης Straight six δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-03-2009
Μηνύματα: 923
Straight six will become famous soon enough
φιλε με μεταχειρισμενα πραγματα ειδικα αν δεν εισαι και γνωστης μην ασχοληθεις καν...

το καλο ειναι πως εχεις ενα μοτερ με αρκετα κυβικα και παρα πολυ αξιοπιστο...και εννοειται

πως θα δεις τεραστια διαφορα σε επιδοσεις....τα λεφτα ομως για σωστη λυση δεν ειναι τοσα

και κανεις ποτε δεν μπορει να υπολογισει γιατι ειναι αναλογα με τα εμποδια που θα

συναντησει και με αυτα που ο ιδιος θελει να πετυχει....για αυτο μην ακους καν για χ,ψ κοστος

γιατι απλα δεν υπαρχει....για τετοιο σωστο εγχειρημα τα λεφτα δεν ειναι λιγα....και μετα βαλε

φρενα αναρτησεις και παει λεγοντας,,,εκτος να εισαι οκ απο αυτα...με ψιχουλα ποτε κανεις δεν

τουρμπισε παρα μονο ετρεχε σε συνεργεια με το κοστος στο συνολο να φτανει αλλου.....
__________________
PANAGIOTIS SAYS: Nothing better than a damn S-T-R-A-I-G-H-T S-I-X
engine
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-14, 20:48
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
επειδη εχω ασχοληθει με το αθλημα...και καπως ετσι , με αγορα μεταχειρισμενου κιτ, ειχα μπει στο λουκι.
θα σου πω κατηγοριματικα οοοοοοχχχχχχιιιιιιιιιιιι....
αν θες να φτιαξεις κατι σωστα...θα παρεις καινουρια πραγματα,τουρμπινα , πολλαπλη εξαγωγης , σωληνωσεις, μπεκ και εγκεφαλο...και αντε να βαλεις μεταχειρισμενη καμια εξατμιση.
επειδη τα αλογα ειναι γλυκα...κανεις δεν το ξυλωνει , αν δεν του βγαζει προβληματα...
οσο για το κοστος..θες λιγο περισσοτερο απο 3χιλ αν πραξεις οπως σου ανεφερα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-14, 23:08
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Πολλαπλη εξαγωγης,εξατμιση,ιντερκουλερ,μπεκ μπορεις να παρεις μεταχειρισμενα,αν τα τσεκαρεις με καποιον που ξερει..Τουρμπινα μονο καινουρια,οπως επισης και τρομπα.Τα υπολοιπα που θα χρειαστεις,οπως σωληνωσεις αερα,νερων,λαδιων,φιλτρο και προγραμμα ειναι φτιαχτα στα μετρα σου....Στο 0.5 θα'σαι καμια 200αρια αλογακια,στο 0.7 ισως λιγα παραπανω...Στα ιδια χρηματα βαζεις 330 μοτερακι....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-14, 23:44
Το avatar του χρήστη ThaNOS E46coupe
ThaNOS E46coupe Ο χρήστης ThaNOS E46coupe δεν είναι συνδεδεμένος
M43 super terminator
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Μηνύματα: 3.045
ThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to beholdThaNOS E46coupe is a splendid one to behold
Ναι Μιχαλη αλλα θα πρεπει να το δηλωσει..και δεν αξιζει πλεον στις ημερες μας τοσα χρηματα για τελη.. Αλλιως ειναι φουλ παρανομος. .Με το μ43 ειναι νομιμοτατος.
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ ΝΑ ΜΗ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ.ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗ BMW ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ !!!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...586#post443586
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...418#post440418
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-14, 01:42
Το avatar του χρήστη akisg
akisg Ο χρήστης akisg δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 72
akisg is on a distinguished road
Συμφωνώ απόλυτα με ότι ειπώθηκε παραπάνω. Κι εγω δεν θα σου πρότεινα να μπλέξεις με μεταχειρισμενα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μην τα πληρώνεις διπλα μετά. Εκτός από κάποια περιφερειακά βέβαια που μπορούν εύκολα να ελεγχθούν. Και επίσης αν αποφασίσεις να προχωρήσεις στην μετατροπή παίζει πολύ μεγάλο ρόλο ποιος θα την αναλάβει για να μην πάει χαμένος ο κόπος και το χρήμα που θα ρίξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-14, 08:16
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
Σας ευχαριστώ όλους για της απάντησης σας. Παιδιά εχω βρει ενα 1600ρι ε36 τούρμπο το δίνει όλο μαζί 500 έχει κάψι φλαντζα μοτέρ τον πείρα και του είπα 300 μόνο γιατο τούρμπο και το σκέφτεται γιατί μ λέει μετά δεν θα φυγή το αμάξι εύκολα. Εχω βρει άλλον που δίνει ολόκληρο μοτέρ μ43 με garret kit λειτουργεία όπως λέει και πώληση κατόπιν δείγματησμου γιατί το μετετράπη σε μ3, εχω βρει κοματια κιτ μεταχειρισμένα με λίγα κμ απο άτομα που πουλάνε 46ρια και λόγω του ότι τα extra δεν πληρώνονται το βγάλανε και το πουλάνε γνήσιο ,δ
Τεσπα να καταλήξω αν βάλω ενα μεταχειρισμένο κιτ σαν τι πρόβλημα μπορεί να εχω ;; Εγώ ποιο πολύ κολαω στο οτι απο οτι μου είπανε θέλει αλλα πιστόνια. Και οτι σε αυτό που λέτε γιατον μηχανικό έχεται απόλυτο δίκιο. Παντός απο καλό ψάξιμο σε μεταχειρισμένα απο τρακαρισμένα κτλπ το Κωστος βγαίνει περίπου 1.000 ευρο χωρίς τοποθέτηση
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-14, 08:30
Το avatar του χρήστη Tsatsas
Tsatsas Ο χρήστης Tsatsas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-08-2011
Μηνύματα: 125
Tsatsas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bmw318ci Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για της απάντησης σας. Παιδιά εχω βρει ενα 1600ρι ε36 τούρμπο το δίνει όλο μαζί 500 έχει κάψι φλαντζα μοτέρ τον πείρα και του είπα 300 μόνο γιατο τούρμπο και το σκέφτεται γιατί μ λέει μετά δεν θα φυγή το αμάξι εύκολα. Εχω βρει άλλον που δίνει ολόκληρο μοτέρ μ43 με garret kit λειτουργεία όπως λέει και πώληση κατόπιν δείγματησμου γιατί το μετετράπη σε μ3, εχω βρει κοματια κιτ μεταχειρισμένα με λίγα κμ απο άτομα που πουλάνε 46ρια και λόγω του ότι τα extra δεν πληρώνονται το βγάλανε και το πουλάνε γνήσιο ,δ
Τεσπα να καταλήξω αν βάλω ενα μεταχειρισμένο κιτ σαν τι πρόβλημα μπορεί να εχω ;; Εγώ ποιο πολύ κολαω στο οτι απο οτι μου είπανε θέλει αλλα πιστόνια. Και οτι σε αυτό που λέτε γιατον μηχανικό έχεται απόλυτο δίκιο. Παντός απο καλό ψάξιμο σε μεταχειρισμένα απο τρακαρισμένα κτλπ το Κωστος βγαίνει περίπου 1.000 ευρο χωρίς τοποθέτηση
πιστονια με 0.5 bar πιεση δεν χρειαζεται, θα σε βγαλει αρκετα χιλιομετρα,αλλα ουτε λογος για πιεση πανω απο αυτη που προανεφερα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-01-14, 08:49
Bmw318ci Ο χρήστης Bmw318ci δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-03-2012
Μηνύματα: 270
Bmw318ci is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
πιστονια με 0.5 bar πιεση δεν χρειαζεται, θα σε βγαλει αρκετα χιλιομετρα,αλλα ουτε λογος για πιεση πανω απο αυτη που προανεφερα.
με 0.5 bar ποσα αλογα δινει?? αν ξερεις κιαλα στο περηπου τι ιντερ κουλερ θελει τι τουμπινα?? κτλπ σε ευχαριστω!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rapid_fast : 27-01-14 στις 09:12
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.