Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση > Λάδια

Λάδια Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τα λάδια.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-03-11, 12:23
mimisbmw Ο χρήστης mimisbmw δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 01-03-2010
Μηνύματα: 19
mimisbmw is on a distinguished road
περι αλλαγής λαδιών

η απορία μου είναι η εξής.
απο οτι ακούω οι περισσότεροι λένε οτι το απλό λάδι θέλει αλλαγή κάθε 5000km περιπου
ενώ τα φουλ συνθετικά καθε 10000-12000km (ανάλογα βέβαια και τη χρήση που κάνει ο καθένας το αυτοκίνητό του.)
η δίκή μου απορία ειναι: πες οτι αλλάζω λάδια σήμερα και βάζω φουλ συνθετικα
και τα 10000Km που χρειαζεται να κανω την επομενη αλλαγη τα κανω σε 12-16 μηνες.
το λάδι σε αυτο το χρονικο διαστημα ειναι ενταξει ή εχει αλλοιωθει η λιπαντικη του ικανοτητα?
μηπως αν περναει καποιο ορισμενο χρονικο διαστημα ανεξαρτητως με τα χιλιομετρα που εχουμε κανει πρεπει να αλλαζουμε τα λαδια?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-03-11, 12:28
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Ποτέ να μην ξεπερνάς τα χλμ που προτείνει ο κατασκευαστής του αυτοκινήτου Ή του λιπαντικού, που είναι πολλά αφού βάζεις συνθετικά και δεν θα τα ξεπεράσεις, ή το ένα έτος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-03-11, 13:22
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Καλησπερα παιδια...εχθεσ ειδα οτι ειχε πεσει η σταθμη των λαδιων κ ετσι συμπληρωσα ενα λιτρο...ωστοσο ειδα οτι οταν ανοιγω τ διακοπτη πριν το βαλω μπροστα αναβει για 3 δευτερολεπτα ενα πορτοκαλι λαμπακι για τα λαδια....αυτο το εκανε παντα και το προσεξα τωρα η παιζει κατι;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-03-11, 14:09
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mimisbmw Εμφάνιση μηνυμάτων
η απορία μου είναι η εξής.
απο οτι ακούω οι περισσότεροι λένε οτι το απλό λάδι θέλει αλλαγή κάθε 5000km περιπου
ενώ τα φουλ συνθετικά καθε 10000-12000km (ανάλογα βέβαια και τη χρήση που κάνει ο καθένας το αυτοκίνητό του.)
η δίκή μου απορία ειναι: πες οτι αλλάζω λάδια σήμερα και βάζω φουλ συνθετικα
και τα 10000Km που χρειαζεται να κανω την επομενη αλλαγη τα κανω σε 12-16 μηνες.
το λάδι σε αυτο το χρονικο διαστημα ειναι ενταξει ή εχει αλλοιωθει η λιπαντικη του ικανοτητα?
μηπως αν περναει καποιο ορισμενο χρονικο διαστημα ανεξαρτητως με τα χιλιομετρα που εχουμε κανει πρεπει να αλλαζουμε τα λαδια?

φίλε μου απάντηση στο ερώτημά σου θα βρεις στο εξής νήμα :
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=27206

είναι ένα σοβαρό άρθρο το οποίο αν κάνεις τον κόπο και το διαβάσεις, θα εκπλαγείς με το πόσα πράγματα θα μάθεις!!


(χοντρικά, αν δεν συμπληρώνουμε τα χιλιόμετρα, τότε τα λάδια μας πρέπει να τα αλλάζουμε πριν τον χειμώνα - αυτή είναι η πιο σημαντική αλλαγή, επειδή το νέο λάδι προστατεύει τον κινητήρα στις κρύες εκκινήσεις με χαμηλές θερμοκρασίες - όπου και η φθορά του κινητήρα είναι μεγαλύτερη)



προσοχή: αν μπαίνουμε σε πίστα ή οδηγούμε πολύ γρήγορα, τότε οι αλλαγές λαδιού κινητήρα πρέπει να είναι πιο συχνές!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-03-11, 15:02
Το avatar του χρήστη RallyArt
RallyArt Ο χρήστης RallyArt δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Μηνύματα: 75
RallyArt is on a distinguished road
Άσχετό, Τελικά το Μ3 Ε46 πέρνει 5,5λίτρα η 7λίτρα;
__________________
Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-03-11, 22:18
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
ελεος ρε παιδια..ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΛΑΔΙ...ΕΛΕΟΣ
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-03-11, 00:20
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexVag Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα παιδια...εχθεσ ειδα οτι ειχε πεσει η σταθμη των λαδιων κ ετσι συμπληρωσα ενα λιτρο...ωστοσο ειδα οτι οταν ανοιγω τ διακοπτη πριν το βαλω μπροστα αναβει για 3 δευτερολεπτα ενα πορτοκαλι λαμπακι για τα λαδια....αυτο το εκανε παντα και το προσεξα τωρα η παιζει κατι;
Παιδια μπορει να το τσεκαρει καποιος αυτο; τα λαδια μου ειναι στη σωστη σταθμη
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-03-11, 02:01
Το avatar του χρήστη lpapostolis
lpapostolis Ο χρήστης lpapostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Μηνύματα: 34
lpapostolis is on a distinguished road
Το δικό μου λέει ότι θέλει αλλαγή στα 25.000 και έχω κάνει 11.000 και το αυτοκίνητο είναι του 2008. Είναι λάθος που δεν τα έχω αλλάξει ακόμα?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-03-11, 02:15
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lpapostolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικό μου λέει ότι θέλει αλλαγή στα 25.000 και έχω κάνει 11.000 και το αυτοκίνητο είναι του 2008. Είναι λάθος που δεν τα έχω αλλάξει ακόμα?
Αν είναι τα πρώτα λάδια το καλύτερο είναι να αλλαχτούν αφού στρωθεί η μηχανή στα 3000-4000km ή στο πρώτο εξάμηνο...

Εσύ να τα αλλάζεις κάθε χρόνο ή όταν συμπληρώνεις 10000... Δεν είναι και κανά τρελό ποσό τα λάδια 1 φορά το χρόνο...

Το ότι δεν τα έχεις αλλάξει ακόμα, εφόσον είναι τα πρώτα είναι μεγάλο λάθος αλλά αν από εδώ και πέρα προσέχεις θα είσαι μια χαρά κι εσύ και το μοτέρ!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-03-11, 02:20
Το avatar του χρήστη lpapostolis
lpapostolis Ο χρήστης lpapostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Μηνύματα: 34
lpapostolis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι τα πρώτα λάδια το καλύτερο είναι να αλλαχτούν αφού στρωθεί η μηχανή στα 3000-4000km ή στο πρώτο εξάμηνο...

Εσύ να τα αλλάζεις κάθε χρόνο ή όταν συμπληρώνεις 10000... Δεν είναι και κανά τρελό ποσό τα λάδια 1 φορά το χρόνο...

Το ότι δεν τα έχεις αλλάξει ακόμα, εφόσον είναι τα πρώτα είναι μεγάλο λάθος αλλά αν από εδώ και πέρα προσέχεις θα είσαι μια χαρά κι εσύ και το μοτέρ!!
Έχω σκοπό να τα αλλάξω μέσα στην εβδομάδα. Το θέμα είναι οτι το οδηγώ αρκετά επιθετικά και είναι λάδια σχεδόν 3 χρόνων. Δεν καταλαβαίνω πάντως γιατί το αυτοκίνητο απο μόνο του δε σου λέει να τα αλλαξεις νωρίτερα? Σε mercedes c200 στα 2 χρόνια και ας μη συμπλήρωνες τα χιλιόμετρα σου έλεγε να αλλάξεις τα λάδια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.