Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-01-12, 15:01
highfidelity Ο χρήστης highfidelity δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Μηνύματα: 27
highfidelity is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φρένα δε σε σταματάνε από μόνα τους.
Χρειάζεται συνδυασμός και συνεργασία με τα:
Ελαστικά (πλάτος, τύπος ελαστικού)
Ανάρτηση
Δαγκάνα-δίσκος-τακάκι

Συνήθως σε απλές δοκιμές ένα αυτοκίνητο κερδίζει τα 3-4 μέτρα (και παραπάνω) σε στεγνό οδόστρωμα με καλύτερα και φαρδύτερα λάστιχα (πχ. μικρομεσαίο με 205-55-16 comfort ελαστικό και 225-45-17 σπορ ελαστικό).
Αλλο λάστιχο στην ίδια διάσταση (μεγάλες διαφορές και 2-3 μέτρα στα 100kmh).
Για την ανάρτηση το καταλαβαίνετε φαντάζομαι αν και δεν γίνονται συνήθως δοκιμές για σύγκριση.

Για τη διάρκεια των φρένων αρκούν σωληνάκια και δεν πειράζεις τίποτα στην αναλογία και κατανομή πέδησης που έχει μελετήσει ο κατασκευαστής.
(είπαμε έβαλε 300-294 σε 325 Ε46 για κάποιο λόγο αλλιώς θα άφηνε τα 279 μέχρι του 320 2.2 για παράδειγμα)

Εγώ έχω κάνει ''αναβαθμίσεις φρένων'' χωρίς να έχω πρόβλημα με τα μαμά φρένα της BMW και ανακάλυψα τα εξής με την εξής σειρά:

1) σωληνάκια υψηλής πίεσης. Μεγάλη αύξηση της αντοχής σε παρατεταμένη πίεση κατηφορικής διαδρομής...
2) Δίσκοι εμπρός από 330 (325mm) και 279 πίσω. Φαινομενική βελτίωση στο φρένο σε μεγάλη ταχύτητα στην ευθεία...κάτι μου έφταιγε και ειδικά σε φρένα οριακά πάνω ή λίγο πριν τη στροφή.
3) Δίσκοι πίσω από 325 (294mm). Βελτίωση της αίσθησης φρεναρίσματος στα μαμά στάνταρ...

Έχω καλά φρένα δε λέω τώρα, αλλά δεν ξέρω αν έχω 1000 ευρώ καλύτερα φρένα από τα μαμά...Με αυτά τα λεφτά θα είχα αλλάξει μαμά (BMW) δίσκους και τακάκια 2 φορές τουλάχιστον.
Εντάξει, εδώ συμφωνώ, το συνολικό κόστος, δεν είναι αμελητέο και το κατά πόσον αξίζει η όποια βελτίωση, δεν μπορείς να το μετρήσεις με απλό τρόπο... Η άποψή μου είναι πως αν το συνολικό κόστος δεν είναι... παράλογο, αυτό το λίγο έστω που θα κερδίσεις, αξίζει τον κόπο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πιστεύω αυτό που ειχα διαβάσει στο site της Stoptech. Η τα αναβαθμίζεις με σωστά κιτ εμπρός και πίσω, ή άστα...

Ή αποφασίζεις να βάλεις κάποιο σωστό κιτ εμπρός πίσω (ας είναι και στις μαμά διαστάσεις δίσκων) ή άστα. Δεν έχει νόημα το ''ταψί'' εμπρός παρά μόνο για ψυχολογικούς λόγους ειδικά σε αυτοκίνητα με ουδέτερη κατανομή βάρους.

Κακό μπορεί να μην κάνει (πλην της τσέπης), αλλά μη το φτάνουμε και στα επίπεδα του 80-90 που όντως τα αυτοκίνητα είχαν ΜΕΤΡΙΑ (το πολύ) φρένα για την ισχύ και το βάρος τους και δεν έφτανε αυτό, πολλοί βελτίωναν και άφηναν τα κακόμοιρα φρενάκια όπως είναι.
Νομίζω πως δεν έκανα κάτι διαφορετικό από αυτό που λες: ακολούθησα την συμβουλή του εργοστασίου για την αναβάθμιση των φρένων, το οποίο δεν πρότεινε αλλαγή στα πίσω φρένα.
Γι' αυτό που λες και τα φρένα των παλαιότερων αυτοκινήτων συμφωνώ: σίγουρα η BMW μου δεν είχε κανένα πρόβλημα, απλώς για το... παραπάνω έγινε η αλλαγή.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω δεί επίσης ανθρώπους που θέλουν να κάνουν ''κάτι'' και πάνε και τρυπάνε τους δίσκους...δε φτάνει που δε βελτίωσαν τίποτα...κάνανε και πιο ευαίσθητους τους δίσκους λές και θα κρυώνουν πιο γρήγορα (ίσως κρυώνουν πιο γρήγορα αραγμένα στην καφετέρια...)

Τα τελευταία 10 χρόνια δεν είναι τόσο αναγκαίο εκτός αν συντρέχει ειδικός λόγος και τα μαμά φρένα δεν επαρκούν. Και φυσικά τα σύγχρονα αυτοκίνητα δεν έχουν ανάγκη παντρέματος δαγκανών από ότι μοντέλο τουμπανο υπάρχει με άλλα εμπρός πίσω έτσι για να ''λέμε'' ότι κάτι βάλαμε.
Καλά, το να τρυπάς ή να κάνεις χαρακιές στον τόρνο σε δίσκους που δεν έχουν φτιαχτεί έτσι, μόνον κακό κάνει και δεν έχει κανένα λόγο να γίνεται! Μόνον για "αισθητικούς" λόγους εν τέλει το κάνουν...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. (Edit) Καλά είναι όλα, αλλά να γίνονται με κάποιο ''εργοστασιακό'' σχεδιο (όπως βλέπεις και στη σειρά 1 ακολουθείται).

Συζήτηση κάνουμε.
Υ.Γ.2 Με ειχαν διαβεβαιώσει ότι δεν υπάρχει θέμα σερβο με τα φρένα του 330. Θα ήμουν πιο χαρούμενος αν είχα βάλει και τα πίσω από 330, αλλά το κόστος ξέφευγε...Γενικά το μόνο μπροστά το έκανα ...από απερισκεψία τελικά.
Κι εγώ ό,τι πρότεινε το εργοστάσιο ακολούθησα και αν δεις την 130i, είναι αντίστοιχο πλέον και το δικό μου, άρα, δεν ξεφεύγει.
Το σερβό, είναι το ένα, το άλλο είναι η αντλία. Η 130i και η 123i έχουν και διαφορετική αντλία για σερβό δεν ξέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-01-12, 15:14
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από highfidelity Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταιγισμός indeed!
Λοιπόν:
- Τα φρένα αγοράστηκαν και τοποθετήθηκαν από την αντιπροσωπεία στα Γιάννενα. Η συμφωνία αφορούσε και την τοποθέτηση του cruise control και το SSK (short shift) που τα είχα αγοράσει εγώ. Κόστισαν 200€ το πρώτο και 90€ το δεύτερο, που συμπεριελάμβανε όλο το πακέτο (μαζί με λεβιεδάκι και φούσκα). Αμφότερα μεταχειρισμένα.
- Το cc για να μπει θέλει άλλους μοχλοδιακόπτες τιμονιού (ebay, παίζουν από 100 έως 300€ συνήθως, αναλόγως πόσο τυχερός είσαι!) και άλλο πλαστικό κάλυμμα για την κολώνα του τιμονιού (25€ έχει αυτό, από την αντιπροσωπεία). Διαλέγεις να έχει ότι έχει ο δικό σου + το cruise control (πχ αν έχεις αυτόματους καθαριστήρες, θα πρέπει να έχει και ο καινούριος). Αυτό είναι άλλο θέμα όμως, μην τα μπερδεύουμε!
-Δεν μπορώ να διαχωρίσω την εργασία χωριστά, αφού τελικά για όλα τα παραπάνω, πλήρωσα 1600€, που στην τιμή συμπεριλαμβάνεται το κόστος όλων των ανταλλακτικών των φρένων (θυμίζω, μόνον τα εμπρός στην περίπτωση της 120i) και η εργασία για την τοποθέτηση του cc και το ssk.
-Επαναπρογραμματισμός για τα φρένα, δεν νομίζω πως χρειάστηκε, χρειάστηκε για το cc όμως.
-Οι 18άρες δεν είναι υποχρεωτικές, αλλά εξασφαλίζουν πως θα χωρέσουν σίγουρα. Κάποιες 17άρες κάνουν, κάποιες άλλες όχι. Καλό είναι να μην είσαι οριακά πάντως, είναι απαραίτητος κάποιος χώρος για την καλή ψύξη της δισκόπλακας.
-Η Brembo το πουλάει και μόνη της το κιτ, αλλά δεν νομίζω πως ήταν φθηνότερο. Επίσης όσο και να φανεί περίεργο, αν κάποιος ήθελε τις δαγκάνες της 135i που είναι οι ίδιες με τις δικές μου με άλλο χρώμα (γράφουν απλώς BMW...) συνήθως έπρεπε να πληρώσει ακριβότερα... Γενικώς, η τιμή που παίζουν κατά καιρούς οι Performance είναι άκρως ανταγωνιστική, οπότε δεν αξίζει ν' ασχοληθεί κάποιος με κάτι άλλο κατ' εμέ...
-Τα φρένα τα μαμά δεν τα έβαλα ποτέ αγγελία, με σκοπό αν πουλήσω το αυτοκίνητο, να τα ξαναβάλω πάνω. Τώρα, δεν βλέπω να το πουλάω, ή να μπαίνω στην διαδικασία να... ξηλώνω όλα αυτά που έχω βάλει (Brembo, Alpine upgrade kit, Performance parts κλπ κλπ), οπότε τα έχω αφήσει να κάθονται σε μια αποθήκη! Οι δίσκοι του 120i είναι 300άρηδες εμπρός, σε σχέση με του 116 και του 118 που είναι 284άρηδες. Θεώρησα πως δεν θα μπει κάποιος στον κόπο. Για μένα αξίζει, γιατί στην τιμή που θα σου κοστίσει ένα σετ δισκόπλακες-τακάκια, βάζεις καλύτερα φρένα που έχουν μπόλικα χιλιόμετρα να κάνουν, γιατί όταν τα έβγαλα τα τακάκια είχαν 15Κ χλμ υπόλοιπο σίγουρα και οι δισκόπλακες δεν είχαν ούτε νύχι, ούτε τίποτε... Αν ενδιαφερθεί κάποιος, εδώ είμαστε πάντως!
Σ ευχαριστω για τις διεξοδικες και διαφωτιστικες απαντησεις. Αν δεν ειχα αλλαξει περσι τετοια εποχη τους εμπρος δισκους μου (με τακακια και καλωδιο εννοειται), θα κουβεντιαζαμε για τα παλια σου εμπρος φρενα...
Καλα και ασφαλη φρεναρισματα λοιπον!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-01-12, 15:17
highfidelity Ο χρήστης highfidelity δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Μηνύματα: 27
highfidelity is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στη δικιά σου περίπτωση αφού βιδώνει επάνω το εργοστασιακό σωληνάκι δέν έχεις θέμα αλλά ως επι το πλείστον δέν ταιριάζει.
Θηλιά είναι το άκρο απο το σωληνάκι,δές τη φωτό
http://www.google.gr/imgres?q=brembo...1t:429,r:0,s:0
Τώρα κατάλαβα...
Για να καταλάβουν και οι υπόλοιποι, μερικές φωτό από το κιτ:


Οπότε, τα σωληνάκια είναι νορμάλ νομίζω, καλού κακού θα τα κοιτάξω σήμερα να δω αν παίζει να έγινε κάποιο λάθος...
Ευχαριστώ πάντως, δεν το είχα σκεφτεί καθόλου το θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-01-12, 15:29
highfidelity Ο χρήστης highfidelity δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Μηνύματα: 27
highfidelity is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ ευχαριστω για τις διεξοδικες και διαφωτιστικες απαντησεις. Αν δεν ειχα αλλαξει περσι τετοια εποχη τους εμπρος δισκους μου (με τακακια και καλωδιο εννοειται), θα κουβεντιαζαμε για τα παλια σου εμπρος φρενα...
Καλα και ασφαλη φρεναρισματα λοιπον!
Εδώ είμαστε για να μαθαίνουμε, να βοηθάμε και να βοηθιόμαστε. Κι όσο για τα φρένα, μην σκας, δεν πολυκαίγομαι να τα δώσω κιόλας, γι' αυτό και δεν έκανα ποτέ καμία κίνηση.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-01-12, 16:01
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Να είσαι καλά και να τα χαρείς.

@mike21 φίλε Μαικ, το βίντεο είναι διαφημιστικό της εταιρείας που δίνει το κιτ.
Το EVO υποφέρει από όσο ξέρω, από υπερθέρμανση σε πολύ δυνατούς ρυθμούς και το θέμα είναι να βάλεις πλευστούς δίσκους για να μη μεταφέρουν τόσο τη θερμότητα σε σχέση με τους μαμά.

Τώρα υπάρχουν πάντα βελτιώσεις και βελτιώσεις. Άλλες επιτυχημένες, άλλες απλά πολυέξοδες χωρίς αποτέλεσμα.

Δε διαφωνώ με την βελτίωση, απλά επιμένω ότι θέλει και κάτι παραπάνω πίσω...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-01-12, 16:41
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Και να πώ και κάτι επιπλέον.

Ο λόγος που πόσταρα σε αυτό το θέμα ήταν γιατί ο highfidelity ανέφερε αυτό:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από highfidelity Εμφάνιση μηνυμάτων

Εντυπώσεις σοβαρές δεν έχω ακόμη, θα έλεγα πως είναι λίγο πιο σπογγώδης η αρχική αίσθηση και πιο έντονη μετά η επιβράδυνση... Αλλά έχω κάνει μόλις 200 χλμ, οπότε μπορεί να θέλουν τα τακάκια λίγο στρώσιμο ακόμη, ενώ δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποιο θεματάκι εξαέρωσης...

Κόστισαν 1600€.

Μετά από μερικά χιλιόμετρα, σιγά σιγά άρχισαν να στρώνουν και είχε φύγει η σπογγώδης αίσθηση που είχα αρχικά. Δοκίμασα και 2-3 δυνατά φρεναρισματα από τα 200 στα 80 περίπου...

Η τοποθέτηση μεγάλων δαγκανών-φρένων εμπρός, δεν σε προστατεύει από το ...βράσιμο των υγρών και την σπογγώδη αίσθηση του φρένου μετά από πίεση. Στην κατάβαση από Παναγιά μέχρι Μουργκάνι (χρόνος κάπου στο μισάωρο, βρήκα και κίνηση... ), στο τέλος ένιωθα το πεντάλ....κάπως. Είναι σαφές πως χρειάζομουν άλλα υγρά είχα ένα κουτάκι με ATE BlueRacing και σε πρώτη ευκαιρία μπήκαν, ενώ τα μεταλλικά σωληνάκια αγοράστηκαν αργότερα κι ακόμη δεν τα έχω βάλει. Θα μπουν στην επόμενη αλλαγή υγρών φρένων που δεν αργεί κι αυτή....

Τώρα, μετά από σχεδόν 2 χρόνια χρήσης, έχω να πω πως τα χρήματά τους τ' αξίζουν, ειδικά αν κάποιος ψάξει τιμές, θα τα βρει και φθηνότερα από εμένα. Επίσης, εννοείται πως για να τα εκμεταλευτείς, πρέπει ν' αλλάξεις ΚΑΙ υγρά (ΑΤΕ ή Castrol λογικά) με υψηλότερο σημείο βρασμού, ενώ και τα μεταλικά σωληνάκια θα δώσουν το κάτι παραπάνω.

Έχω και μια Lancia Y που τα σωληνάκια άλλαξαν προς το καλύτερο το αυτοκίνητο (έχει και αλλαγμένα φρένα από Punto GT βέβαια, στα φρένα είμαι πάντα... υπερβολικός! ).

Τώρα, αν κάποιος έχει απορία για τα πίσω, υπάρχουν και πίσω BMW Performance αλλά για να είναι διπίστονες, πρέπει να έχεις πιο μεγάλο μοντέλο (123d, 130i, 135i κλπ κλπ) τα οποία έχουν αεριζόμενους δίσκους πίσω και όχι απλούς, έχουν άλλα άκρα και άλλη αντλία φρένων. Οπότε, δεν υπάρχει κανένας πρακτικός λόγος να μπεις στον κόπο ν' αλλάξεις όλα αυτά, στην ουσία τα πίσω φρένα ως έχουν... περισσεύουν, τα μπροστά είναι που σηκώνουν το μεγάλο φορτίο.

Αυτά και ελπίζω να ήμουν κατατοπιστικός. Κάποια στιγμή, θα βγάλω και πιο καθαρές φωτογραφίες, μιας και από τότε... άλλαξα κινητό!
Έτσι μετά από 2 χρόνια και -1600 ευρώ μπορώ να πώ πως για τις περισσότερες χρήσεις αρκούν απλά μεταλλικά σωληνάκια στα συγχρονα αμάξια για κάτι παραπάνω. Από εκεί και πάνω...εντάξει.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-01-12, 19:02
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και να πώ και κάτι επιπλέον.

Ο λόγος που πόσταρα σε αυτό το θέμα ήταν γιατί ο highfidelity ανέφερε αυτό:


Έτσι μετά από 2 χρόνια και -1600 ευρώ μπορώ να πώ πως για τις περισσότερες χρήσεις αρκούν απλά μεταλλικά σωληνάκια στα συγχρονα αμάξια για κάτι παραπάνω. Από εκεί και πάνω...εντάξει.
Πέστα γιατί εγώ έχω πρόβλημα...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-01-12, 09:53
highfidelity Ο χρήστης highfidelity δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Μηνύματα: 27
highfidelity is on a distinguished road
Διόρθωση, γιατί κάπου ανέφερα λάθος την διάσταση:
Οι δισκόπλακες του Performance Kit (ή της 135i) είναι 338mm και όχι 330mm που έγραψα κάπου. Η τελευταία είναι η διάσταση για την 130i.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-01-12, 11:10
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Επειδή δέν μου άρεσε ο τόνος μου σε κάποιο προηγούμενο μύνημα και επειδή δέν θέλω να δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις θέλω να εξηγήσω γιατί αντέδρασα έτσι,έχουμε διαβάσει για βελτιώσεις πάσης φύσεως,απο το φωτάκι της πλαφονιέρας μέχρι τούρμπο τελευταίο στάδιο,βελτιώσεις που γίνονται καθαρά και μόνο για ικανοποίηση χωρίς ουσιαστικό όφελος,η βελτίωση των φρένων δέν είναι σε αυτή τη κατηγορία γιατί έχει ουσιαστικό όφελος στο δρόμο,ακόμα και σε ένα αυτοκίνητο με πολύ καλά φρένα όπου η διαφορά θα είναι μικρή,αυτή η μικρή διαφορά όμως των δύο τριών μέτρων μπορεί για μία φορά στη οδηγική μας καριέρα(μπορεί και ποτέ)να είναι η απόσταση απο τη καρότσα ενός φορτηγού ή ενός τοίχου ή οτιδήποτε άλλο,για αυτό δέν είμαι ποτέ αρνητικός στη βελτίωση των φρένων,σε όποιο στάδιο βελτίωσης και να είναι,αρνητικός θα είμαι όταν αυτό που πάει να κάνει δέν βελτιώνει έστω και ελάχιστα.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-01-12, 11:29
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Αντίστοιχα είναι τα πράγματα και στην ανάρτηση, η λίγο καλύτερη αμεσότητα που προσφέρει μια καλή aftermarket ανάρτηση μπορεί να σε σώσει σε έναν ελιγμό αποφυγής, αντίστοιχα τα 10 άλογα παραπάνω μπορεί να σε "βγάλουν" σε μια προσπέραση που κακώς υπολόγισες γιατί αυτά τα 3-4 μέτρα λιγότερα που θα χρειαστούν μπορέι να φανούν σωτήρια, ένα roll cage θα σε βγάλει από μέσα σίγουρα σώο σε ένα ατύχημα κ.ο.κ. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τα μετατρέψουμε σε αγωνιστικά; Όχι. Ότι κάνουμε το κάνουμε επειδή μας αρέσει, τα υπόλοιπα περισσεύουν.
Στην προκειμένη περίπτωση ο φίλος μιλάει για φρένα 1600 ευρώ, που έκαναν μικρή διαφορά τελικά. ΚΑΝΕΙΣ δεν ξέρει αν τα φρένα αυτά σταματάνε το αμάξι σε μικρότερη απόσταση, ποιός το μέτρησε για να το πει αυτό με σιγουριά; Σπάνια πέφτει η απόσταση ακινητοποίησης του οχήματος αλλάζοντας φρένα σε ένα αμάξι με ήδη καλά φρένα, συνήθως η αντοχή αυξάνεται γιατί ο μεγάλος δίσκος έχει μεγαλύτερη θερμοχωρητικότητα και η αλουμινένια δαγκάνα αποβάλει πιο γρήγορα θερμότητα.Και κανείς δεν ξέρει τι συμπεριφορά θα έχει το αμάξι σε οριακό φρενάρισμα με τους εμπρός τροχούς σε γωνία.
Ποτέ δεν ήμουν αρνητικός σε κάθε είδους βελτίωση, φαίνεται άλλωστε και στο αμάξι μου, το να προσπαθούμε όμως να βαφτίσουμε τη μανία μας να αλλάζουμε πράγματα, επειδή μας αρέσει, ανάγκη, και να λέμε ότι ειναι για την ασφάλεια μας, δεν το δέχομαι. Φιλικά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.