Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-08, 17:51
Wassilis Ο χρήστης Wassilis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-03-2007
Μηνύματα: 31
Wassilis is on a distinguished road
Βελτίωση κινητήρα Ε90 2,5 - μπλοκέ διαφορικό

Χαιρετώ τους φίλους του motorsport.gr
Ενδιαφέρομαι να αναβαθμίσω τον κινητήρα του αυτοκινήτου μου. Πρόκειται για Ε90 325i με κυβισμό 2.5 λίτρα και 218 ίππους. Αυτή την αναβάθμιση τη βλέπω ως εναλλακτική λύση αγοράς μεγαλύτερου κυβισμού 3άρας (330 ή 335).
Ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας γενικά για την αναβάθμιση μοτέρ 6 κύλινδρων αυτής της γενιάς σε επίπεδο:
Διαχείρισης κινητήρα (Πρόγραμμα)
Εκκεντροφόρων (π.χ. αλλαγή)/μηχανικών μερών κινητήρα/εξάτμισης (κομπλέ εξάτμιση).
Η πληροφόρηση που θέτω υπόψη σας προέρχεται από την εταιρεία που αντιπροσωπεύει την Racing Dynamics και η οποία ήταν καταφατική σε ενδεχόμενο αναβάθμισης αυτού του μοτέρ. Μου είπαν για δυνατότητα αναβάθμισης μέσω αλλαγής προγράμματος με αποθήκευση του εργοστασιακού, σε αυτή την περίπτωση παίρνω 18 ίππους και 4 περίπου κιλά ροπής (ίσως το σημαντικότερο) και για τη δυνατότητα αλλαγής εξάτμισης, εκκεντροφόρων και άλλων μηχανικών αλλαγών με δήλωση στο ΚΤΕΟ (εδώ δεν ρώτησα λεπτομέρειες). Στη δεύτερη περίπτωση βλέπω πάνω από 30 ίππους και το κυριώτερο, η ροπή αγγίζει τα 34 κιλά που είναι πολύ καλό νούμερο. Πριν πάω στην εταιρεία ήθελα τη γνώμη σας για το ενδεχόμενο μετατροπής με αλλαγή προγράμματος ή διευρυμένη αλλαγή εξαρτημάτων κινητήρα. Τι πιστεύετε; το έχει δοκιμάσει κανείς; Έχω ήδη στείλει γράμμα στην Racing Dynamics στη Γερμανία για να είμαι καλυμμένος, γιατί μου είπαν ότι οι αλλαγές γίνονται βάσει προδιαγραφών που ισχύουν στη γερμανική αγορά.
Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω για την αξιοπιστία τοποθέτησης μπλοκέ διαφορικού.
Το αυτοκίνητό μου μέχρι τώρα είναι πραγματικά αστέρι, και αυτός είναι ένας λόγος που δεν θέλω εύκολα να το αλλάξω.
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-03-08, 18:26
Wassilis Ο χρήστης Wassilis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-03-2007
Μηνύματα: 31
Wassilis is on a distinguished road
Για πλήρη και σωστή ενημέρωση να αναφέρω ότι η εταιρεία αντιπροσωπεύει και την Kelleners (εκτός από την Racing Dynamics), βάσει της οποίας γίνονται οι εξής τρεις βελτιώσεις σύμφωνα με την απάντησή τους σε τηλεφωνική συνομιλία:
Κυριε Βασιλη,

ευχαριστουμε για την προτιμηση σας στα προιοντα της RT-DYNAMICS.
Ενημερωθηκαμε οτι αναφερθηκατε και στην KELLENERS για πληροφοριες σχετικα με το 325 E90 (αφού είδα ότι συνεργάζονται και με αυτό τον οίκο, έστειλα κι εκεί μέιλ για διευκρινήσεις).
Τα σταδια βελτιωσης του αυτοκινητου σας ειναι τα εξης.

1. Επαναπρογραμματισμος S1. 218PS/250NM > 235PS/285NM 800E+ΦΠΑ
2.Επαναπρογραμματισμος S2. +spotcats+pipes 245PS/300NM 4.900+ΦΠΑ+ΕΡΓΑΣΙΑ
3.Υπερκυβισμος 3.200cc 306PS/347NM 12.500+ΦΠΑ+ΕΡΓΑΣΙΑ

Η βελτιωση 3 απαιτει λυσιμο κινητηρα και αποστολη του block στο Μοναχο για βελτιωση των διοδων νερου λαδιου και αναβαθμιση της τρομπας λαδιου. (4εργασιμες+αποστολη με ΤΝΤ).
Βασικά βλέπω αρχικά να κινούμαι προς την πρώτη λύση. Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι, θετικό ή αρνητικό, θα τον ευχαριστούσα πολύ. Με ενδιαφέρει να παραμείνει το επίπεδο της ησυχίας κατά το ταξίδι στα ίδια επίπεδα με το εργοστασιακά. Μήπως αυτό αλλάξει ριζικά αν προχωρήσω στη δεύτερη λύση; Επίσης συνεχίζω να ενδιαφέρομαι και για μπλοκέ, υπάρχει κάποιος που να έχει τοποθετήσει της Kelleners ή της RD;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-03-08, 18:33
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
17 αλογα σε ατμοσφαιρικο μοτέρ φιλε μου μονο απο προγραμμα δυστυχως ειναι δυσκολο .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-08, 18:35
Wassilis Ο χρήστης Wassilis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-03-2007
Μηνύματα: 31
Wassilis is on a distinguished road
Συνεπώς μάλλον αναξιόπιστη η λύση του προγράμματος; Εάν υπάρξει δυναμομέτρηση; (το θέμα είναι βέβαια το δυναμόμετρο ποιος το ελέγχει, άλλη ιστορία αυτή). Η δεύτερη λύση ίσως πιο αξιόπιστη;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-08, 18:40
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Αν μπεις στο γκαραζ μου θα δεις τι εχω κανει για νακερδισω 35 αλογα παντου ομως..
και με πολλα λεφτα.με ελευθερους καταλυτες ανεβαζεις τον θορυβο κατι που δεν θες οπως εγραψες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-08, 18:48
Wassilis Ο χρήστης Wassilis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-03-2007
Μηνύματα: 31
Wassilis is on a distinguished road
Μόλις πριν λίγο μπήκα στο γκαράζ σου!!! Πολύ ωραίο το αυτοκίνητο. Πράγματι χρειάζεται να ξοδέψεις αρκετά χρήματα για μια βελτίωση σε αυτά τα αυτοκίνητα. Πίστεψα ότι τα 952 ευρώ (με τον ΦΠΑ) είναι λογικά για 17 ίππους και 4 κιλά ροπής περίπου. Σημαντική η γνώμη σου και για τον θόρυβο, είναι σημαντικό γιατί έχω οικογένεια και δεν θέλω να χάσω την ησυχία του ταξιδιού μου. Επίσης αν μπορείς, πες μου, με τις αλλαγές που έχεις κάνει, ποια αναβάθμιση είδες στη ροπή σου, πώς βεβαιώθηκες ότι πέτυχαν οι αλλαγές σου και εάν το μπλοκέ σου δουλεύει αψεγάδιαστα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-03-08, 18:54
Το avatar του χρήστη Λakedaimonas
Λakedaimonas Ο χρήστης Λakedaimonas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Μηνύματα: 176
Λakedaimonas is on a distinguished road
Συγνώμη για την άκαιρη ερώτησή μου αλλά 218 άλογα δεν σου φτάνουν???
Προς θεού δεν το λέω από κακία απλά απορώ..
Γιατί δεν το βελτιώνεις σε στήσιμο?
Φιλικά πάντα.
__________________
Wheels of fire burn the night, Ride across the sky!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/signaturepics/sigpic5026_4.gif
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-08, 18:57
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Εχω αλλαξει σε τριλιτρο μοτερ

Εκεντροφορους schrick
χταποδια καταλυτες Supersprint
προγραμμα hiop racetec
φιλτροκουτι
τροχαλιες νερου υδραυλικης
βολαν ελαφρωμενο και δισκο πλατω


το προγραμμα να σου δωσει 5-8 αλογα και ενα καλυτερο αρπαγμα.
η ροπη πηγε στα 34 κιλα (απο 30) αλλα το αμαξι εχει πολυ καλη καμπυλη.Ειναι δυνατοτερο παντου,ψηλα χαμηλα,και τραβαει την δυναμη του μεχρι στις 7200.Ο θορυβος βεβαια υπαρχει.
το μπλοκε ειναι μια χαρα αλλαξα απλα βαλβολινες και δεν εχει παρουσιασει κατι .
Γενικα το μοτερ σου ειναι ακομα καινουργιο και ακομα δεν εχουν βγει αρκετα πραγματα,ενα προγραμμα αν θες να το δοκιμασεις αλλα μην περιμενεις τα νουμερα που λενε.
Φιλικα
Γιαννης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-08, 18:59
Wassilis Ο χρήστης Wassilis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-03-2007
Μηνύματα: 31
Wassilis is on a distinguished road
Δεν είναι άκαιρη η ερώτηση. Μάλλον λογική είναι. Απλά μου αρέσει η ενασχόληση με το αυτοκίνητο και θέλω συνεχώς να σκέφτομαι ότι έχω κάτι καινούργιο μπροστά μου. Θα ήθελα περισσότερη ροπή, μάλλον πολλή περισσότερη για να είμαι ειλικρινής και να μπορώ να γυρίζω χωρίς να καταστρέφω ελαστικά/ημιαξόνια το πισωκίνητο όχημά μου. Απλά πλέον υπολογίζω πολλά πράγματα πριν προβώ σε αλλαγές και τι καλύτερο από το να ρωτάς τη γνώμη ανθρώπων που έχουν ήδη ασχοληθεί. Το στήσιμο φυσικά και είναι στα υπόψιν, απλά τα αμορτισέρ/ελατήρια πρέπει... να βγάλουν τα λεφτά τους πρώτα. Επίσης δεν χρειάζομαι κάτι υπερβολικό προς το παρόν, συνεπώς η σπόρ μαμά ανάρτηση της BMW πιστεύω ότι φτάνει για απλή ενθουσιώδη σπορ οδήγηση (όχι στο όριο)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-03-08, 19:00
Wassilis Ο χρήστης Wassilis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-03-2007
Μηνύματα: 31
Wassilis is on a distinguished road
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη για τις χρήσιμες πληροφορίες!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.