Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-03-08, 16:54
petrakas Ο χρήστης petrakas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-02-2008
Μηνύματα: 29
petrakas is on a distinguished road
Thumbs up ΒΕΛΤΙΩΣΗ Ε36

Εχω ενα e36 316i του 1992.Το αμαξι φοραει τουρμπινα 2αρα της garrett,intercooler,σασμαν απο το 318 και σινεμπλοκ,ακρα,κεντρικο αξονα,ψαλιδια,μπλοκε διαφορικο,φρενα μπρος-πισω απο το 2500 και την αλλη εβδομαδα παει για αλλαγη καταλυτη(μεταλικο)καταργηση του μικρου καζανιου(πνιχτης)και μεγαλωμα της σωληνας(σε διαμετρο).Οπως ειναι φυσικο οσα και να εχεις δεν σου φτανουν και γι'αυτο ρωταω.Αλλαγη μοτερ με ενα 2500αρι εξακυλινδρο η' πειραγμα του μοτερ που εχω με αλλαγη σε πιστονα,μπιελες,εκεντροφορους,φλατζες κλπ κλπ κλπ.Ποιο ειναι καλυτερο?Ποσο μπορει να μου κοστισει και ετσι και αλλιως?Εχετε να προτινετε κατι αλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-03-08, 16:57
Το avatar του χρήστη agrotis328
agrotis328 Ο χρήστης agrotis328 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-12-2006
Μηνύματα: 840
agrotis328 will become famous soon enoughagrotis328 will become famous soon enough
ναι κατι εχουμε να προτεινουμε.....
μοτερ μ3...!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-03-08, 16:59
Το avatar του χρήστη nikos1400
nikos1400 Ο χρήστης nikos1400 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-07-2006
Μηνύματα: 576
nikos1400 is on a distinguished road
Μα κινητηρα 2500 βεβαια με μονο κακο τα τελη κυκλοφοριας.
__________________
free online Moto-περιοδικο www.ebike.gr !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-03-08, 19:47
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Το ενα ειναι 6κυλινδρο το αλλο κανει τσουφ (κι εμενα μ αρεσει κι αυτο!)

Σαφως πιο φτηνα ειναι να πειραξεις το δικο σου και με αρκετα καλη αξιοπιστια αν το προσεχεις. Στο δυομισαρι ξεφευγεις σε χρηματα καις παραπανω (αυτο αναλογως ποδιου και ρυθμισεων βεβαια) ενω το κουβαλας και ενα 500αρι το χρονο σε σημα το οποιο για μενα εινια αξιομνημονευτο αν θες να το δηλωσεις σωστα (και πιστεψε με σε πειπτωση στραβης θες πολυ). Επισης η δηλωσει απο 1600 σε 2500 θελει και ενα Α χρηματικο ποσο για το υπουργειο οποτε εχεις εξτρα κοστος.

Αν θες κατι διαφορετικο θα σου προτεινα να βαλεις κινητηρα 1800is πανω με τα περιφερειακα που εχεις ηδη πανω μιας και εχεις ηδη τουρμπο. Φτανεις χαλαρα 180 αλογα με ασφαλεια και χαμηλες πιεσεις κι αμα δε σ φτανει μπορεις μετα με κανα χιλιαρικο να το κανεις σφυριλατο και να ανεβασεις 300+αλογα.

Δε μας ειπες στα ποσα ειναι ρυθμισμενο τωρα το μοτερ σου. Εχεις αλλαξει το μοτερ ποτε η ειναι απο το 1992?
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-08, 19:54
Το avatar του χρήστη ni19852003
ni19852003 Ο χρήστης ni19852003 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-07-2007
Μηνύματα: 413
ni19852003 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενα ειναι 6κυλινδρο το αλλο κανει τσουφ (κι εμενα μ αρεσει κι αυτο!)

Σαφως πιο φτηνα ειναι να πειραξεις το δικο σου και με αρκετα καλη αξιοπιστια αν το προσεχεις. Στο δυομισαρι ξεφευγεις σε χρηματα καις παραπανω (αυτο αναλογως ποδιου και ρυθμισεων βεβαια) ενω το κουβαλας και ενα 500αρι το χρονο σε σημα το οποιο για μενα εινια αξιομνημονευτο αν θες να το δηλωσεις σωστα (και πιστεψε με σε πειπτωση στραβης θες πολυ). Επισης η δηλωσει απο 1600 σε 2500 θελει και ενα Α χρηματικο ποσο για το υπουργειο οποτε εχεις εξτρα κοστος.

Αν θες κατι διαφορετικο θα σου προτεινα να βαλεις κινητηρα 1800is πανω με τα περιφερειακα που εχεις ηδη πανω μιας και εχεις ηδη τουρμπο. Φτανεις χαλαρα 180 αλογα με ασφαλεια και χαμηλες πιεσεις κι αμα δε σ φτανει μπορεις μετα με κανα χιλιαρικο να το κανεις σφυριλατο και να ανεβασεις 300+αλογα.

Δε μας ειπες στα ποσα ειναι ρυθμισμενο τωρα το μοτερ σου. Εχεις αλλαξει το μοτερ ποτε η ειναι απο το 1992?
για το is.... Το 1600 δεν λεει για μενα να το πιάσεις να το βελτιώσεις. Βάλε το 318is βάλε και το τουρμπάκι πάνω μιας και το έχεις και βελτίωσε αυτό. Και γω 316 έχω και δε σκέφτομαι καν το θέμα βελτίωση. περίμενω να μπει καλοκαίρι για να έχω φράγκα να κάνω μετατροπή σε is και βλέπουμε μετά.
__________________
Θέλω....
Τιμόνι ....
Όταν Νυχτώνει....
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-08, 20:15
Το avatar του χρήστη rigas
rigas Ο χρήστης rigas δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 27-02-2008
Μηνύματα: 306
rigas is on a distinguished road
Ναι το IS ειναι καλη μετατροπη, και δεν φαινεται, μαζι με το turbo και αλαγη σε σφυριλατα εμβολα και μπιελες εισαι πανω απο 200 για πλακα.
__________________
Μυθος και μαγεια μια ζωη Μ3....!!!!

Τα 295 στροφαλο ειναι λιγα, ψαχνω για 400 ροδα......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-03-08, 15:28
petrakas Ο χρήστης petrakas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-02-2008
Μηνύματα: 29
petrakas is on a distinguished road
το μοτερ ειναι επανω στο αυτοκινητο και εχει κανει 190000χλμ.γι'αυτο τον λογο επειδη δεν το εμπιστευομαι και πολη τωρα εχω κατευασει την πιεση στο 0.8.Ποσο μπορει να κοστιζει ενα μοτερ 318is?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-03-08, 15:29
petrakas Ο χρήστης petrakas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 07-02-2008
Μηνύματα: 29
petrakas is on a distinguished road
Επανω στο αυτοκινητο απο το 1992 ηθελα να πω.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-03-08, 18:18
Το avatar του χρήστη Dimzan
Dimzan Ο χρήστης Dimzan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-11-2007
Μηνύματα: 1.719
Dimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of lightDimzan is a glorious beacon of light
Πιστευω πως με αρκετο ψαξιμο με 1500 ευρακια εχει κανει τη δουλεια και μαλιστα να περασεις και το τουρμπο σου επανω ρυθμισμενο σε χαμηλη πιεση ομως. Οι μαντραδες θα σου λενε κλασσικα εχω ενα μοτερ λουκουμι απο μοντελο 97 με περιπου 100000χλμ.. κρατα μικρο καλαθι γτι ειναι γνωστα λαμογια, ειναι ενα ρισκο το να βρεις σωστο μοτερ. Βεβαια μην ανησυχεις γτι εινια απο τα πιο γερα μοτερ και μιας και εχεις ηδη τουρμπο το ανοιγμα θα το κανεις για σφυριλατα, οποτε θα γινει παλι καινουριο.

Κατ εμε ψαξτο αρκετα, μη βιαστεις να πεις οτι βρηκες ακομα κι αν βρεις καθυστερησε το λιγο και παζαρεψε το, ποτε δεν εχεις να χασεις.

Το μοτερ που εχεις επανω εχει φαει αρκετα ψωμια μιας και ειναι και τουρμπο, οχι οτι δεν αντεχει αλλο αλλα καλυτερα να την κανεις καλα τη δουλεια
__________________
αλλαξα υπογραφη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-03-08, 18:31
Το avatar του χρήστη ni19852003
ni19852003 Ο χρήστης ni19852003 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-07-2007
Μηνύματα: 413
ni19852003 is on a distinguished road
Και γω που έχω ρωτίσει πάνω κατω στο 1μισι χιλιάρικο κοστίζει.
__________________
Θέλω....
Τιμόνι ....
Όταν Νυχτώνει....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.