Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-04-12, 16:20
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
προβλημα σε υγραεριο με λαθος ενδειξη βενζινης...

πριν λιγες μερες εβαλα στο επαγγελματικο( peugeot partner)...συστημα lpg! παρατηρησα λοιπον πως οταν το λαμπακι μου δειχνει οτι καταναλωνω μονο υγραεριο...ο δεικτης βενζινης πεφτει..σαν να καταναλωνω βενζινη!
επικοινωνησα λοιπον με το συνεργειο...και μου ειπε πως ο δεικτης πεφτει , διοτι λαμβανει εντολη απο τον εγκεφαλο σε συναρτηση με τα χιλιομετρα...και συνεπως μετραει καταναλωση!
σε απαντηση μου...πως αυτο δεν ειναι σωστη λειτουργια και δεν μπορεις να ριχνεις τα χαρτια για το υπολοιπο της βενζινης...μου ειπε πως αυτη ειναι η λειτουργια του αυτοκινητου και αν θελω σωστες ενδειξεις να του δωσω αλλα 150 ευρω για ενα εξαρτημα που ξεγελαει τον εγκεφαλο και διχνει την πραγματικη ενδειξη( ουδεποτε ενεφερε στην συμφωνια τοποθετησης οτι θα χρειαστω κατι τετοιο...ουτε με ενημερωσε για τετοιο προβλημα)!
εχετε ακουσει κατι αναλογο??? εχω ξενερωσει αρκετα με το θεμα...και θα ηθελα καποιες συμβουλες...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-04-12, 16:25
Το avatar του χρήστη mike325is
mike325is Ο χρήστης mike325is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Μηνύματα: 46
mike325is is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
πριν λιγες μερες εβαλα στο επαγγελματικο( peugeot partner)...συστημα lpg! παρατηρησα λοιπον πως οταν το λαμπακι μου δειχνει οτι καταναλωνω μονο υγραεριο...ο δεικτης βενζινης πεφτει..σαν να καταναλωνω βενζινη!
επικοινωνησα λοιπον με το συνεργειο...και μου ειπε πως ο δεικτης πεφτει , διοτι λαμβανει εντολη απο τον εγκεφαλο σε συναρτηση με τα χιλιομετρα...και συνεπως μετραει καταναλωση!
σε απαντηση μου...πως αυτο δεν ειναι σωστη λειτουργια και δεν μπορεις να ριχνεις τα χαρτια για το υπολοιπο της βενζινης...μου ειπε πως αυτη ειναι η λειτουργια του αυτοκινητου και αν θελω σωστες ενδειξεις να του δωσω αλλα 150 ευρω για ενα εξαρτημα που ξεγελαει τον εγκεφαλο και διχνει την πραγματικη ενδειξη( ουδεποτε ενεφερε στην συμφωνια τοποθετησης οτι θα χρειαστω κατι τετοιο...ουτε με ενημερωσε για τετοιο προβλημα)!
εχετε ακουσει κατι αναλογο??? εχω ξενερωσει αρκετα με το θεμα...και θα ηθελα καποιες συμβουλες...
λοιπον φιλε μου στο συνεργειο που δουλευω κανουμε τοποθετησεις τετοιων συστηματων...το αλλο παιδι που δουλευουμε μαζι εχει ενα σιτροεν c2 και εβαλε λοιπον το εν λογο κιτακι και εχει το ιδιο ακριβως θεμα με εσενα...αληθεια λοιπον στο ειπε ο μαστορας σου!ο εγκεφαλος λαμβανει υποψην του τα χιλιομετρα που εχεις διανυσει και διαφορες αλλες παραμετρους και σου βγαζει το αποτελεσμα στον δεικτη...αυτο π μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις τον "κλεφτη" που σου ειπε ο μαστορας σου η ανα τακτα χρονικα διαστηματα να βαζεις 5 ευρω ισα να δει ανοδικη πορεια στο ρεζερβουαρ...με το που δει ανωδικη πορεια θα επανελθει ο δεικτης στα νορμαλ του!ελπιζω να σε καλυψα φιλε μου...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-04-12, 16:29
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike325is Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον φιλε μου στο συνεργειο που δουλευω κανουμε τοποθετησεις τετοιων συστηματων...το αλλο παιδι που δουλευουμε μαζι εχει ενα σιτροεν c2 και εβαλε λοιπον το εν λογο κιτακι και εχει το ιδιο ακριβως θεμα με εσενα...αληθεια λοιπον στο ειπε ο μαστορας σου!ο εγκεφαλος λαμβανει υποψην του τα χιλιομετρα που εχεις διανυσει και διαφορες αλλες παραμετρους και σου βγαζει το αποτελεσμα στον δεικτη...αυτο π μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις τον "κλεφτη" που σου ειπε ο μαστορας σου η ανα τακτα χρονικα διαστηματα να βαζεις 5 ευρω ισα να δει ανοδικη πορεια στο ρεζερβουαρ...με το που δει ανωδικη πορεια θα επανελθει ο δεικτης στα νορμαλ του!ελπιζω να σε καλυψα φιλε μου...
σ ευχαριστω για την αμμεση απαντηση! αυτος ο κλεφτης που αναφερεις...τι κοστος εχει ??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-04-12, 16:33
Το avatar του χρήστη mike325is
mike325is Ο χρήστης mike325is δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-04-2012
Μηνύματα: 46
mike325is is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
σ ευχαριστω για την αμμεση απαντηση! αυτος ο κλεφτης που αναφερεις...τι κοστος εχει ??
συγνωμη φιλε αλλα δεν το γνωριζω αυτο..εγω απλα τα τοποθετω!αλλοι κανονιζουν τα χρηματικα...γενικα παντως να ξερεις οτι τα συστηματα αυτα δεν ειναι και πολυ εξελιγμενα εξ'ου και τα μικροπροβληματακια αυτα!ειμαι σιγουρος οτι σε λιγο καιρο απο τωρα ολο και κατι καλυτερο θα βγει και παει λεγοντας...ουσιαστικα ειναι κλεφτες σηματων απο τον εγκεφαλο δεν λειτουργουν αυτονομα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-04-12, 16:34
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
σε απαντηση μου...πως αυτο δεν ειναι σωστη λειτουργια και δεν μπορεις να ριχνεις τα χαρτια για το υπολοιπο της βενζινης...μου ειπε πως αυτη ειναι η λειτουργια του αυτοκινητου και αν θελω σωστες ενδειξεις να του δωσω αλλα 150 ευρω για ενα εξαρτημα που ξεγελαει τον εγκεφαλο και διχνει την πραγματικη ενδειξη( ουδεποτε ενεφερε στην συμφωνια τοποθετησης οτι θα χρειαστω κατι τετοιο...ουτε με ενημερωσε για τετοιο προβλημα)!
Πολλά Γαλλικά αυτοκίνητα το κάνουν. Και πολλοί #$^$%^#&# "μάστορες" ξεχνούν να το αναφέρουν στην αρχική τιμή.

Δυστυχώς είτε σκας τα 150€, κατά προτίμηση σε άλλον γιατί σου είπε πολλά, είτε (εφόσον έχεις στα χέρια σου έγγραφο που να αναφέρει την εγκατάσταση ολοκληρωμένου συστήματος και απόδειξη αγοράς) τραβάς την βαλίτσα απειλώντας με κανένα εξώδικο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-04-12, 16:45
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλά Γαλλικά αυτοκίνητα το κάνουν. Και πολλοί #$^$%^#&# "μάστορες" ξεχνούν να το αναφέρουν στην αρχική τιμή.

Δυστυχώς είτε σκας τα 150€, κατά προτίμηση σε άλλον γιατί σου είπε πολλά, είτε (εφόσον έχεις στα χέρια σου έγγραφο που να αναφέρει την εγκατάσταση ολοκληρωμένου συστήματος και απόδειξη αγοράς) τραβάς την βαλίτσα απειλώντας με κανένα εξώδικο.
Δηλαδή, για να το καταλάβω..
Εχω ένα φλοτέρ σε μία θέση, και ο εγκέφαλος κατεβάζει απο μόνος του την ένδειξη
επειδή μετράει χιλιόμετρα??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-04-12, 17:50
Το avatar του χρήστη M535 E28
M535 E28 Ο χρήστης M535 E28 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 899
M535 E28 has a spectacular aura aboutM535 E28 has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή, για να το καταλάβω..
Εχω ένα φλοτέρ σε μία θέση, και ο εγκέφαλος κατεβάζει απο μόνος του την ένδειξη
επειδή μετράει χιλιόμετρα??
σα να μην υπάρχει φλοτέρ...αλλιώς δεν το καταλαβαίνω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-04-12, 18:19
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή, για να το καταλάβω..
Εχω ένα φλοτέρ σε μία θέση, και ο εγκέφαλος κατεβάζει απο μόνος του την ένδειξη
επειδή μετράει χιλιόμετρα??
μου ειπε , πως λαμβανει το φλοτερ ως χαλασμενο...και συνεχιζει να ριχνει την βελονα της σταθμης βενζινας!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-04-12, 18:23
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή, για να το καταλάβω..
Εχω ένα φλοτέρ σε μία θέση, και ο εγκέφαλος κατεβάζει απο μόνος του την ένδειξη
επειδή μετράει χιλιόμετρα??
Ναι, είναι και καλά σύστημα ασφαλείας, μην τυχόν χαλάσει το ηλεκτρονικό φλοτέρ και χωρίς να το καταλάβεις μείνεις από βενζίνη. Αν δεν κινείται η ένδειξη ενώ το αυτοκίνητο διανύει Χ χιλιόμετρα, το αγνοεί και κατεβάζει τον δείκτη υπολογίζοντας την κατανάλωση μαθηματικά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-04-12, 20:07
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, είναι και καλά σύστημα ασφαλείας, μην τυχόν χαλάσει το ηλεκτρονικό φλοτέρ και χωρίς να το καταλάβεις μείνεις από βενζίνη. Αν δεν κινείται η ένδειξη ενώ το αυτοκίνητο διανύει Χ χιλιόμετρα, το αγνοεί και κατεβάζει τον δείκτη υπολογίζοντας την κατανάλωση μαθηματικά.
Ας πώ τώρα οτι δέχομαι οτι είναι όπως το περιγράφεις..
Αν βάλεις ένα λίτρο, ή 5 όπως είπε πιο πάνω ο φίλος, αυτό πάει ξανά στη σωστή ένδειξη??
Και καλά η βλάβη έχει φτιαχτεί?
Θα το ψάξω το θέμα, είναι οτι πιο παράξενο έχω δεί σε αυτοκίνητο τα τελευταία χρόνια..
Ξέρεις αν το κάνει σε πεζώ 107??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.