Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-05-17, 17:17
silot Ο χρήστης silot δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Μηνύματα: 7
silot is on a distinguished road
Αστάθεια ρελαντί, σβησίματα

Καλησπέρα κι από εμένα.
Είμαι κάτοχος μιας Ε90 320i μοντέλο 2005 με 280.000χλμ. Πριν από 4 χρόνια εγκατέστησα και αέριο και έχω κάνει απροβλημάτιστα πάνω από 100.00χλμ (με το αέριο). Το τελευταίο 3μηνο μου παρουσιάζει αρρυθμίες στο ρελαντί και στις χαμηλές στροφές (1η και 2η ταχύτητα όταν χαμηλώνουν οι στροφές) και αρκετές φορές σβήνει με ταυτόχρονο άναμμα της λυχνίας check engine . Στις υψηλές στροφές και ταχύτητες παρουσίασε σε απότομες επιταχύνσεις - κανα δυο φορές- μικροκόμπιασμα με ταυτόχρονο άναμα της λυχνίας check engine. Όταν το έχω στο αέριο το πρόβλημα είναι εντονότερο (2-3 σβησίματα στα φανάρια σε κάθε διαδρομή εντός πόλης ). Στη βενζίνη το πρόβλημα είναι εμφανώς μικρότερο (3-5 σβησίματα την εβδομάδα με καθημερινή χρήση εντός πόλης) αλλά υφίσταται. Στον εγκαταστάτη αερίου που το πήγα -τον οποίο και εμπιστεύομαι- το έβαλε στο διαγνωστικό και του έδειξε σφάλμα "φτωχό μίγμα". Μου είπε πως δεν οφείλεται στο αέριο απλά το πρόβλημα διογκώνεται λόγω χρήσης του αερίου και πιθανολογεί πως είναι ο MAF το πρόβλημα. Πηγαίνοντας στο συνεργείο άλλαξα τους πολλ/στες, μπουζί, καθάρισα και τα μπεκ αλλά το πρόβλημα παραμένει. Να σημειώσω πως βάζω βενζίνη 100άρα.
Έχοντας διαβάσει πολλά καταλήγω στα εξής με σειρά προτεραιότητας:
1) Καθαρισμός μοτέρ και βαλβίδας ρελαντί
2) Έλεγχος μήπως "τραβάει" αέρα από κάπου (κολάρα εισαγωγής, σωληνάκια κ.α.)
3) Αλλαγή μπεκ
4) Έλεγχος πίεσης βενζίνης, ρυθμιστή και αντλίας βενζίνης
5) Έλεγχο αισθητήρα εκκεντροφόρων
6) Έλεγχο αισθητήρα λ
7) Έλεγχο βαλβίδας αναθυμιάσεων λαδιού.
**Έλεγχος (γίνεται να ελεγχθεί?)/αντικατάσταση MAF .
Δεν έβαλα αριθμό στον MAF καθώς είναι αρκετά ακριβή η αντικατάστασή του και θα ήθελα τα φώτα σας εάν πρέπει πρώτα να κάνω τις πιο φτηνές πιθανές λύσεις ή να πάω απ' ευθείας στην αντικατάστασή του.
Δεκτή κάθε βοήθεια και προτάσεις!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silot : 26-05-17 στις 17:26
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-05-17, 18:45
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silot Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κι από εμένα.
Είμαι κάτοχος μιας Ε90 320i μοντέλο 2005 με 280.000χλμ. Πριν από 4 χρόνια εγκατέστησα και αέριο και έχω κάνει απροβλημάτιστα πάνω από 100.00χλμ (με το αέριο). Το τελευταίο 3μηνο μου παρουσιάζει αρρυθμίες στο ρελαντί και στις χαμηλές στροφές (1η και 2η ταχύτητα όταν χαμηλώνουν οι στροφές) και αρκετές φορές σβήνει με ταυτόχρονο άναμμα της λυχνίας check engine . Στις υψηλές στροφές και ταχύτητες παρουσίασε σε απότομες επιταχύνσεις - κανα δυο φορές- μικροκόμπιασμα με ταυτόχρονο άναμα της λυχνίας check engine. Όταν το έχω στο αέριο το πρόβλημα είναι εντονότερο (2-3 σβησίματα στα φανάρια σε κάθε διαδρομή εντός πόλης ). Στη βενζίνη το πρόβλημα είναι εμφανώς μικρότερο (3-5 σβησίματα την εβδομάδα με καθημερινή χρήση εντός πόλης) αλλά υφίσταται. Στον εγκαταστάτη αερίου που το πήγα -τον οποίο και εμπιστεύομαι- το έβαλε στο διαγνωστικό και του έδειξε σφάλμα "φτωχό μίγμα". Μου είπε πως δεν οφείλεται στο αέριο απλά το πρόβλημα διογκώνεται λόγω χρήσης του αερίου και πιθανολογεί πως είναι ο MAF το πρόβλημα. Πηγαίνοντας στο συνεργείο άλλαξα τους πολλ/στες, μπουζί, καθάρισα και τα μπεκ αλλά το πρόβλημα παραμένει. Να σημειώσω πως βάζω βενζίνη 100άρα.
Έχοντας διαβάσει πολλά καταλήγω στα εξής με σειρά προτεραιότητας:
1) Καθαρισμός μοτέρ και βαλβίδας ρελαντί
2) Έλεγχος μήπως "τραβάει" αέρα από κάπου (κολάρα εισαγωγής, σωληνάκια κ.α.)
3) Αλλαγή μπεκ
4) Έλεγχος πίεσης βενζίνης, ρυθμιστή και αντλίας βενζίνης
5) Έλεγχο αισθητήρα εκκεντροφόρων
6) Έλεγχο αισθητήρα λ
7) Έλεγχο βαλβίδας αναθυμιάσεων λαδιού.
**Έλεγχος (γίνεται να ελεγχθεί?)/αντικατάσταση MAF .
Δεν έβαλα αριθμό στον MAF καθώς είναι αρκετά ακριβή η αντικατάστασή του και θα ήθελα τα φώτα σας εάν πρέπει πρώτα να κάνω τις πιο φτηνές πιθανές λύσεις ή να πάω απ' ευθείας στην αντικατάστασή του.
Δεκτή κάθε βοήθεια και προτάσεις!
Στο διαγνωστικό της BMW φαίνονται οι τιμές του εισερχόμενου αέρα.Στην περίπτωσή σου έχεις παραπανίσιο αέρα(φτωχό μείγμα).Αρα μπορεί ο τεχνικός να δει αν ο MAF έχει πρόβλημα...Θα βγάζει βλάβη και στον αισθητήρα Λ ακριβώς επειδή το μείγμα δεν είναι σωστό...
Δυστυχώς μάλλον ο εγκαταστάτης του αερίου,έχει δίκιο.Τα συμπτώματά σου αυτό δείχνουν...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-05-17, 18:59
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silot Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου είπε πως δεν οφείλεται στο αέριο απλά το πρόβλημα διογκώνεται λόγω χρήσης του αερίου και πιθανολογεί πως είναι ο MAF το πρόβλημα. Πηγαίνοντας στο συνεργείο άλλαξα τους πολλ/στες, μπουζί, καθάρισα και τα μπεκ

2) Έλεγχος μήπως "τραβάει" αέρα από κάπου (κολάρα εισαγωγής, σωληνάκια κ.α.)

4) Έλεγχος πίεσης βενζίνης, ρυθμιστή και αντλίας βενζίνης
Συγνώμη για την άγνοιά μου στα καινούρια αυτοκίνητα, αλλά με διάγνωση "φτωχό μείγμα" και πολύ πιθανό το πρόβλημα στον MAF, πήγες συνεργείο και λες "Ας αλλάξω μπουζί και πολλαπλασιαστές!"

Νομίζω ότι θα έπρεπε ΠΡΩΤΗ σου δουλειά να ελέγξεις το 2) και μετά το 4). Μετά τα υπόλοιπα.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-05-17, 21:48
SUPERCHARGER Ο χρήστης SUPERCHARGER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Μηνύματα: 841
SUPERCHARGER will become famous soon enoughSUPERCHARGER will become famous soon enough
MAF, λαμδα, valvetronic

ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ
__________________
Τα αλογα δεν ειναι στραγαλια...............
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-05-17, 10:14
silot Ο χρήστης silot δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Μηνύματα: 7
silot is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη για την άγνοιά μου στα καινούρια αυτοκίνητα, αλλά με διάγνωση "φτωχό μείγμα" και πολύ πιθανό το πρόβλημα στον MAF, πήγες συνεργείο και λες "Ας αλλάξω μπουζί και πολλαπλασιαστές!"

Νομίζω ότι θα έπρεπε ΠΡΩΤΗ σου δουλειά να ελέγξεις το 2) και μετά το 4). Μετά τα υπόλοιπα.
Αυτά που αναφέρω είναι περίληψη των όσων έχουν γίνει τους τελευταίους 3-4 περίπου μήνες. Αρχικά όταν πρωτοεμφάνισε τα ρεταρίσματα και σβησίματα δεν άναψε καμία ενδεικτική λυχνία και μιας και πλησίαζε το σέρβις που έτσι κι αλλιώς θα άλλαζα μπουζί, έκανα και έναν καθαρισμό μπεκ. Όταν το πρόβλημα συνεχίστηκε -και πάλι χωρίς να ανάψει κάποια ενδεικτική λυχνία/αναφορά βλάβης στο διαγνωστικό, προχώρησα στην αντικατάσταση των πολλαπλασιαστών. Την αναφορά βλάβης "φτωχό μίγμα" και ανάμματα της λυχνίας check engine, μου τα εμφάνισε το τελευταίο εικοσαήμερο περίπου.
Δεν τα ανέφερα αναλυτικά για να μη σας κουράσω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-05-17, 10:43
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Α, εντάξει τότε.
Κοίταξες το νούμερο 2 που αναφέρεις παραπάνω; Από εκεί πρέπει να ξεκινήσεις και κατά πάσα πιθανότητα κάτι θα βρεις.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-05-17, 12:55
silot Ο χρήστης silot δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-03-2010
Μηνύματα: 7
silot is on a distinguished road
Δυστυχώς λόγω δουλειάς σε 2 εβδομάδες θα μπορέσω να το βάλω συνεργείο. Μόλις έχω νεότερα θα ενημερώσω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.