Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 07-01-11, 01:16
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάση του TIS της BMW για 16 ίντζες και της μέτρησης θόλου με ζάντα που έχω κάνει είμαι στον 1,5 πόντο χαμήλωμα πίσω και 5,5 μπροστά. Οπότε με 4ποντα πίσω που θα παέι η ζάντα??!!!! Κάτι δεν πάει καλά μου φαίνεται!
Kι εγω ετσι εχω καταλαβει...ειτε το TIS της BMW εχει κανει λαθος για το πισω μερος(γιατι για το μπροστα ειναι σωστο,ειτε οι εταιριες με τα ελατηρια εχουν κανει λαθος μετρησεις.Και σε φιλου 316 κουπε με 17αρες και ελατηρια χαμηλωματος,μπροστα ειναι 5.5 ποντους χαμηλωμενο και πισω ειναι 1.5 ποντο ΨΗΛΟΤΕΡΟ απο ''μαμισιο''!!!!!Συμφωνα με το ΤΙS παντα....Κανενας με εργοστασιακο χαμηλωμα να μας διαφωτισει ρε παιδια???
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 07-01-11, 01:26
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Ποιά ελατήρια έχει ο φίλος σου??

Αν έχει επώνυμα ελατήρια νορμάλ χαμηλώματος αυτά χαμηλώνουν το πίσω μέρος συνήθως 2,5 πόντους (H&R για παράδειγμα)... Και αφού του βγαίνει 1,5 πόντο ψηλότερο από TIS έχω πραγματικά 5,5 πόντους χαμήλωμα και πίσω! Χλωμό πάντως γιατί μπροστά είμαι αρκετά πιο χαμηλός από πίσω σε σχέση με το εργοστάσιο... :S

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo21 : 07-01-11 στις 01:36
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 07-01-11, 09:23
Το avatar του χρήστη Chris316
Chris316 Ο χρήστης Chris316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Μηνύματα: 586
Chris316 will become famous soon enough
Teo21 σίγουρα είσαι 3-4 πόντους χαμήλωμα πίσω πιστεύω... Εγώ έχω πάνω τα 3ποντα ελατήρια που δίνει η Bilstein (με προηγούμενο setup το μαμά) και έχω το αποτέλεσμα που φαίνεται στη φωτό...

edit : Η ζάντα είναι 17άρα με 45άρι προφίλ λάστιχο... για να κάνεις τις συγκρίσεις σου
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg P230509_15.04[01].jpg (293,7 KB, 26 εμφανίσεις)
__________________
Όταν ήμουν μικρός ήθελα να μάθω να καταλαβαίνω τους ανθρώπους.
Τώρα που το μαθαίνω θα προτιμούσα να ήμουν μικρός...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris316 : 07-01-11 στις 09:26
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 07-01-11, 09:51
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Άρα οι 5,5 πόντοι πίσω που λέω δεν είναι υπερβολή αφού έχουμε διαφορά μια ίντζα (2,5 πόντοι) από διάμετρο ζάντας μόνο και μόνο...

Έτσι, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι και με FK με το στάνταρ 4 πόντους χαμήλωμα πίσω καλά θα κάθομαι... Για 17άρες δε το σκέφτομαι οπότε no problem!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη teo21 : 07-01-11 στις 09:53
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 07-01-11, 10:25
Το avatar του χρήστη Chris316
Chris316 Ο χρήστης Chris316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Μηνύματα: 586
Chris316 will become famous soon enough
Ναι.... Λογικά θα είσαι στα ίδια πάνω κάτω αλλά το θέμα που λες είναι μάλλον αλλού. Μιλάς για την FK τη ρυθμιζόμενη προφανώς. Ψάχνοντας πληροφορίες στο νετ για τις raceland αυτές τις μέρες βρέθηκα να διαβάζω ένα τόπικ σε ένα φόρουμ (θα σε γελάσω ποιο ακριβώς) όπου ένας BMWάκιας άλλαξε τις FK με raceland και διαπίστωσε ότι οι raceland ήταν πιο μαλακές (όχι όμως λιγότερο σφιχτές...προσοχή), οπότε λέω να το αναρτήσω ώστε να μαθευτεί και αυτή η πληροφορία...
__________________
Όταν ήμουν μικρός ήθελα να μάθω να καταλαβαίνω τους ανθρώπους.
Τώρα που το μαθαίνω θα προτιμούσα να ήμουν μικρός...
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 07-01-11, 13:51
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι.... Λογικά θα είσαι στα ίδια πάνω κάτω αλλά το θέμα που λες είναι μάλλον αλλού. Μιλάς για την FK τη ρυθμιζόμενη προφανώς. Ψάχνοντας πληροφορίες στο νετ για τις raceland αυτές τις μέρες βρέθηκα να διαβάζω ένα τόπικ σε ένα φόρουμ (θα σε γελάσω ποιο ακριβώς) όπου ένας BMWάκιας άλλαξε τις FK με raceland και διαπίστωσε ότι οι raceland ήταν πιο μαλακές (όχι όμως λιγότερο σφιχτές...προσοχή), οπότε λέω να το αναρτήσω ώστε να μαθευτεί και αυτή η πληροφορία...
Για ποια FK μιλούσε είναι το θέμα... Γιατί η FΚ για 36άρια 4κύλινδρα βγάζει 4-5 διαφορετικά σετ coilovers... Από 280Ε στο σπίτι σου όπως έχω γράψει μέχρι 1.000+ κάτι ψιλά!
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 07-01-11, 23:25
Το avatar του χρήστη Chris316
Chris316 Ο χρήστης Chris316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-01-2007
Μηνύματα: 586
Chris316 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποια FK μιλούσε είναι το θέμα... Γιατί η FΚ για 36άρια 4κύλινδρα βγάζει 4-5 διαφορετικά σετ coilovers... Από 280Ε στο σπίτι σου όπως έχω γράψει μέχρι 1.000+ κάτι ψιλά!
Έλεγε από ότι κατάλαβα για τη φτηνή τους λύση με τις 2 ρυθμίσεις (ύψους - σκληρότητας). Αλλιώς δε βρίσκω το λόγο να συγκρίνει κανείς μια ανάρτηση 1000κάτι ευρώ με μια των 200...
__________________
Όταν ήμουν μικρός ήθελα να μάθω να καταλαβαίνω τους ανθρώπους.
Τώρα που το μαθαίνω θα προτιμούσα να ήμουν μικρός...
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 08-01-11, 00:16
teo21 Ο χρήστης teo21 δεν είναι συνδεδεμένος
driftloveR
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Μηνύματα: 504
teo21 is on a distinguished road
Στη φτηνή λύση της FK ρυθμίζεις μόνο ύψος και αυτό στο μπροστινό μέρος...
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 08-01-11, 00:46
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kitsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Teo21 σίγουρα είσαι 3-4 πόντους χαμήλωμα πίσω πιστεύω... Εγώ έχω πάνω τα 3ποντα ελατήρια που δίνει η Bilstein (με προηγούμενο setup το μαμά) και έχω το αποτέλεσμα που φαίνεται στη φωτό...

edit : Η ζάντα είναι 17άρα με 45άρι προφίλ λάστιχο... για να κάνεις τις συγκρίσεις σου
Eγω με τα ελατηρια τα H&R ημουν σε υψη 560mm μπροστα και 530mm πισω,αρα συμφωνα με TIS ειχα 4.5cm χαμηλωμα μπροστα και 1.5cm πισω με 17αρες.Πισω ηταν σαν το δικο σου.Μπροστα λιγο περισσοτερο νομιζω.Για μετρα τ'αμαξι σου σε απολυτη ευθεια και γραψε μας τι αποστασεις εχεις(κατω χειλος ζαντας-αρχη χειλους φτερου)
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 08-01-11, 00:48
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιά ελατήρια έχει ο φίλος σου??

Αν έχει επώνυμα ελατήρια νορμάλ χαμηλώματος αυτά χαμηλώνουν το πίσω μέρος συνήθως 2,5 πόντους (H&R για παράδειγμα)... Και αφού του βγαίνει 1,5 πόντο ψηλότερο από TIS έχω πραγματικά 5,5 πόντους χαμήλωμα και πίσω! Χλωμό πάντως γιατί μπροστά είμαι αρκετά πιο χαμηλός από πίσω σε σχέση με το εργοστάσιο... :S
Δεν το καταλαβα Τεο21 αυτο που εγραψες......πως εβγαλες οτι εσυ εχεις 5.5ποντους χαμηλωμα μπρος πισω,επειδη του φιλου μου ειναι ψηλοτερο πισω??????
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.