Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-01-13, 18:09
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
βελτιωση ηχου σε Ε39

Γεια σας παιδια. Τις τελευταιες μερες κυκλοφορω με ενα passat cc του πατερα μου...πολυ ομορφο αυτοκινητο με πολλα μπιχλιμπιδια επανω και αυτοματο...απο ολα αυτα δεν ζηλευω τιποτα. Αλλα αυτο που ζηλεψα σιγουρα ειναι η ποιοτητα του ηχοσυστηματος και αποφασισα να κανω καποια βελτιωση σε αυτο που εχει η bmw μου.

Να πω εξ αρχης οτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με τον ηχο σε αυτοκινητα οποτε θα ηθελα να μου προτεινετε καποιες λυσεις. Το αυτοκινητο ειναι Ε39 του 97 και το μονο που εχω αλλαξει ειναι το γεγονος οτι εδω και 2 χρονια εχω τοποθετησει μια πηγη της dynavin. http://dynavin.gr/products/item/dyna...?category_id=1

Τι θα μου προτεινατε να αλλαξω για να εχω καλυτερο ηχο? δεν θελω κατι τρομερο...απλα ενα καλο αποτελεσμα, να μπορω να ακουω αξιοπρεπεως δυνατα μουσικη χωρις να παραμορφωνεται ο ηχος. Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστω ηχεια. Αλλα πρεπει να βαλω και ενισχυτη? εαν ναι αυτο μπορει να γινει χωρις πολλα κοψε ραψε? Εχετε να μου προτεινετε κατι συγκεκριμενο? Αυτο που με ενδιαφερει πανω απο ολα ειναι να μην κοψω τιποτα και η λυση να ειναι plugnplay

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-13, 18:28
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-07-2008
Μηνύματα: 48
giotiss is on a distinguished road
1η και απαραίτητη κίνηση είναι να μπει ένας ποιοτικός ενισχυτάκος ο οποιος θα καθαρίσει το σήμα που φτάνει στα ηχεία που ήδη έχεις. Ότι ηχείο και αν βάλεις , ακόμη και το καλύτερο, εαν δε δέχεται σωστό, καθαρό και όμορφο σήμα δε θα μπορέσει να σου παίξει αυτό που περιμένεις . Οπότε εγκατάσταση ηχείων χωρίς ενισχυτή δεν έχει νόημα. Αν τοποθετήσεις έναν ενισχυτή με τα ηχεία που ήδη έχεις λογικά θα σε ικανοποιήσει το αποτέλεσμα μιας και δε ζητάς και πολλά πράγματα απ ότι καταλαβαίνω... Ένα θέμα ακόμη είναι η πηγή η οποία δε γνωρίζω καθόλου τι δυνατότητες έχει ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-13, 18:46
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Ευχαριστω για την απαντηση. Εχω βαλει λινκ της πηγης αλλα δεν λεει και πολλα. ποια στοιχεια της πηγης θα βοηθουσαν? αυτο που θελω ειναι να παρω ενα σετακι (ηχεια και ενισχυτη) που θα μπορει να τα αξιοποιησει η πηγη μου. Δεν υπαρχει λογος να παρω μεγαλο ενισχυτη και καλα ηχεια ενω δεν θα εχω την αντιστοιχη αποδοση απο την πηγη... Γενικα για τι κοστος μιλαμε? 300-400-500 ευρω?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-01-13, 18:53
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-07-2008
Μηνύματα: 48
giotiss is on a distinguished road
πες μου τι διαθέτεις και θα σου πω τι μπορείς να κάνεις
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-01-13, 19:07
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
σιγουρα δεν θελω να δωσω πανω απο 500 ευρω σε καμια περιπτωση, αλλα δεν θελω να δωσω και 200 ευρω και να πανε χαμενα χωρις να δω αποτελεσμα. ενα λογικο ποσο θεωρω οτι ειναι εκει κοντα στα 350-400 ευρω. γενικα θελω κατι οικονομικο που να αξιζει ομως τον κοπο και το χρημα που θα δωσω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-01-13, 20:08
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-07-2008
Μηνύματα: 48
giotiss is on a distinguished road
Το ποσό που αναφέρεις είναι ότι πρέπει για ένα αξιοπρεπή ενισχυτή μέσης κατηγορίας μαζί με την καλωδίωση του. Είναι το πρώτο πρώτο και πιο λογικό βήμα που μπορείς να κάνεις άλλωστε ξεκινώντας την βελτίωση. Αν από εκεί και πέρα θέλεις το κάτι παραπάνω τότε μπορείς να μπεις στη διαδικασία αλλαγής μεγαφώνων, τοποθέτησης μόνωσης , προσθήκης υπογούφερ κλπ κλπ/ Προσοχή , το όλο θέμα δε θέλει βιαστικές κινήσεις ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-01-13, 23:41
kefalismos Ο χρήστης kefalismos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2008
Μηνύματα: 263
kefalismos will become famous soon enough
Για αξιοπρεπώς δυνατά χωρίς παραμορφώσεις , θελει ενισχυτή + woofer απαραιτήτως . Είσαι διατεθημένος για κάτι τέτοιο ?
Αν δεν υπάρχει woofer να πάνε τα όλα τα μπάσα εκεί , ωστε να μην έχουν να τα παίξουν τα εσωτερικά ηχεία - τα οποία θα παίξουν πλέον σε ένταση τις υψηλότερες συχνότητες , δυνατά δεν έχει . Να το γνωρίζεις αυτό . Όλα σε αυτό πατάνε .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kefalismos : 31-01-13 στις 23:44
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-02-13, 08:15
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-07-2008
Μηνύματα: 48
giotiss is on a distinguished road
Το ότι δε θα υπάρχει υπογούφερ δε σημαίνει πως τα υπόλοιπα ηχεία θα είναι αναγκασμένα να παίξουν τις συχνότητες αυτού. Μπορεί ο φίλος να μην έχει σκοπό να βάλει υπογούφερ οπότε πολύ εύκολα από τα crossover του ενισχυτή μπορεί να κάνει αποκοπή συχνοτήτων στα 120-130hz ας πούμε και να μην υπάρχει πρόβλημα , πάντα σε νορμάλ καταστάσεις , με τα ηχεία που ήδη έχει. Φυσικά αυτό δεν είναι αρμονικός-ισορροπημένος ήχος μιας και θα υπάρχει μια ακουστική "τρύπα" από τα 120-130hz και κάτω αλλά αυτό είναι θέμα του ανθρώπου. Παντως δεν είναι σε καμία περίπτωση απαραίτητο να έχουν πρόβλημα τα ηχεία. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θα λείπουν αρκετές συχνότητες...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-02-13, 08:39
Το avatar του χρήστη Leonidas_Thess
Leonidas_Thess Ο χρήστης Leonidas_Thess δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-02-2008
Μηνύματα: 558
Leonidas_Thess will become famous soon enough
H Λυση ειναι μια και μοναδικη για το 39αρι . Εγω φοραω Μπροστα και πισω διαιρουμενες Μοναδες της Morel παρεα με 2 ενισχυτες (1 μονοκαναλο - 1 τετρακαναλο) ενα Sub διπλοπυνικο 12'' με την μαμα πηγη και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο . Η μονη ενσταση ειναι οτι το μπασο δεν περναει ευκολα στην καμπινα λογω της μονωσης του συγκεκριμενου μοντελου και θελει αρκετα watt για να περασει στην καμπινα.
__________________

Οι βλάκες και οι ηλίθιοι είναι ανίκητοι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-02-13, 11:19
giotiss Ο χρήστης giotiss δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 19-07-2008
Μηνύματα: 48
giotiss is on a distinguished road
Φίλε μου υπάρχουν πολλές λύσεις. Θα μπορούσες επίσης να κόψεις τη λαμαρίνα που χωρίζει το σαλόνι του αυτοκινήτου με το πορτ παγκάζ για να περνάνε ακόμη πιο εύκολα οι χαμηλές από το υπογούφερ αλλά το βασικό θέμα είναι το ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.