Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 13-04-09, 12:43
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από McQueen Εμφάνιση μηνυμάτων
,

Σε κάθε περίπτωση η ύπαρξη του servotronic κρίνεται αρκούντως αναγκαία στην χρήση του αυτοκινήτου, μιας και για ένα χρονικό διάστημα 1 μήνα χρησιμοποιούσα ένα 2.0 lt X3 χωρίς servotronic και κατάλαβα τη διαφορά μόλις πήρα το δικό μου που το είχε στον extra εξοπλισμό.
ισως το πιο απαραιτητο αξεσουαρ στο χ3 κατα την ταπεινη μου γνωμη και η τιμη του γυρω στα 300 ευρω, ψιχουλα σε σχεση με την οδηγικη απολαυση που προσφερει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-04-09, 16:38
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Το Χ3 πολύ καλό και ολοκληρωμένο αυτοκίνητο, σε καμία όμως περίπτωση σε 2λιτρο
Το αυτοκίνητο παιδιά είναι τραγικά αργό και δεν δείχνει τις προβάλει τις πραγματικές δυνατότητες του αυτοκινήτου, άσε που καίει πάρα μα πάρα πολύ!!!
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-04-09, 18:50
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Χ3 πολύ καλό και ολοκληρωμένο αυτοκίνητο, σε καμία όμως περίπτωση σε 2λιτρο
Το αυτοκίνητο παιδιά είναι τραγικά αργό και δεν δείχνει τις προβάλει τις πραγματικές δυνατότητες του αυτοκινήτου, άσε που καίει πάρα μα πάρα πολύ!!!

εχεις φιλε μου χ3 2.0? γιατι εγω που το εχω τιποτα απο τα παραπανω δεν ισχυει ουτε καιει οπως αναφερεις ουτε ειναι τραγικα αργο.
κυκλος πολης 12- 13 λιτ/100 χιλ για ανεφερε μου μερικα διλιτρα και bmw και ποσο μαλλον suv που καινε λιγοτερο και μη γραψεις τιμες που δινουν οι αυτοινητοβιομηχανιες γιατι καμια δεν ανταποκρινεται στη πραγματικοτητα.
εκτος πολης απο 8 λιτ/100 (με 130 -140)εως ...αναλογα την ταχυτητα
Τωρα η αντιληψη του αργου και του γρηγορου ειναι και υποκειμενικη και πραγματικη και εχει να κανει με το τι ζητα ο καθενας και τι αμαξι οδηγει - οδηγουσε
φυσικα αν βαλω τον vanvic ή τον geo να οδηγησει το χ3 θα τους φανει μπουρουχα.
Εμενα παντως με καλυπτει και ειμαι ευχαριστημενος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-04-09, 21:00
kostasxv400 Ο χρήστης kostasxv400 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 08-04-2009
Μηνύματα: 16
kostasxv400 is on a distinguished road
παιδια δεν ξερω απο καναλωση,εσεις που εχεται χ3,ξερεται αλλα στεφ αν θελεις γρηγορο πας σε μ3.εγω ξεκινησα την συζυτηση ρωτοντας για το χ3 για τον πατερα μου.(δεν ειναι ραλλιστας)ευχαριστω παντος για τα σχολια σας.και απο οτι βλεπω θα το παρει το κοριτσι!(BMW! 4 EVER)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-04-09, 23:11
Το avatar του χρήστη nick7837
nick7837 Ο χρήστης nick7837 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-09-2007
Μηνύματα: 134
nick7837 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nino x3 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις φιλε μου χ3 2.0? γιατι εγω που το εχω τιποτα απο τα παραπανω δεν ισχυει ουτε καιει οπως αναφερεις ουτε ειναι τραγικα αργο.
κυκλος πολης 12- 13 λιτ/100 χιλ για ανεφερε μου μερικα διλιτρα και bmw και ποσο μαλλον suv που καινε λιγοτερο και μη γραψεις τιμες που δινουν οι αυτοινητοβιομηχανιες γιατι καμια δεν ανταποκρινεται στη πραγματικοτητα.
εκτος πολης απο 8 λιτ/100 (με 130 -140)εως ...αναλογα την ταχυτητα
Τωρα η αντιληψη του αργου και του γρηγορου ειναι και υποκειμενικη και πραγματικη και εχει να κανει με το τι ζητα ο καθενας και τι αμαξι οδηγει - οδηγουσε
φυσικα αν βαλω τον vanvic ή τον geo να οδηγησει το χ3 θα τους φανει μπουρουχα.
Εμενα παντως με καλυπτει και ειμαι ευχαριστημενος.
Φιλε και εμεις εχουμε στην οικογενεια χ3 και χ5 αλλα το χ3 ειναι 2.000 βενζινη και δεν εχουμε και την απολυτη ικανοποιηση θα προτιμουσαμε να ηταν πετρελαιο.Το αμαξι ειναι βαρυ και το μοτερ δεν το κινει αξιοπρεπως οσο για καταναλωση ειναι τσιμπημενη λιγο αν θελουμε να λεμε την πραγματικη αληθεια.Εγω καιω ακριβως ενα τεποζιτο Πατρα Αθηνα και επιστροφη με 120-140 που με το 320 που εχω για την ιδια διαδρομη καιει το μισο τεποζιτο στις ιδιες και λιγο πιο γρηγορες ταχυτητες.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-04-09, 09:06
Το avatar του χρήστη McQueen
McQueen Ο χρήστης McQueen δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Μηνύματα: 9
McQueen is on a distinguished road
Ας μην μπαίνουμε στην ατέρμονη λογική το τι καίει και πόσο καίει, π.χ. εγώ που έχω το 2.0lt diesel, η κατανάλωση σε μικτό κύκλο δεν μου έχει περάσει ποτέ τα 7,8 lt/100 km και με όχι και τόσο συντηρητική οδήγηση, δεδομένου ότι πριν οδηγούσα μία 316 Μ Pack. Επιπλέον, το νέο (#@#@#&&!@#@#@) GRAND VITARA, αν και 1.6 η μέση κατανάλωση δεν κατέβηκε ποτέ κάτω από τα 10.4 lt/100 km.
Οπότε, φίλε Κώστα να το ΠΑΡΕΙΣ το κορίτσι και μην το παιδεύεις.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-04-09, 09:44
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nick7837 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε και εμεις εχουμε στην οικογενεια χ3 και χ5 αλλα το χ3 ειναι 2.000 βενζινη και δεν εχουμε και την απολυτη ικανοποιηση θα προτιμουσαμε να ηταν πετρελαιο.Το αμαξι ειναι βαρυ και το μοτερ δεν το κινει αξιοπρεπως οσο για καταναλωση ειναι τσιμπημενη λιγο αν θελουμε να λεμε την πραγματικη αληθεια.Εγω καιω ακριβως ενα τεποζιτο Πατρα Αθηνα και επιστροφη με 120-140 που με το 320 που εχω για την ιδια διαδρομη καιει το μισο τεποζιτο στις ιδιες και λιγο πιο γρηγορες ταχυτητες.
Αγαπητε nick7837 χωρις ελικρινα καμια διαθεση προσωπικης αντιπαραθεσης και μη θελωντας το thread να καταντησει chat room, ωστοσο οφειλω να παραθεσω μερικες σκεψεις στα αναγραφομενα σου.
Φυσικα και το diesel (χ3) ειναι καλυτερο, οικονομικοτερο (αν και η διαφορα ειναι 30% λιγοτερη καταναλωση ,15% ακριβοτερο το πετρελαιο) και το πιο σημαντικο ειναι η μεγαλυτερη ροπη που εχει και φυσικα σαν tourbo κινητηρας επιδεχεται βελτιωσεις.
Τωρα για πατρα αθηνα και επιστροφη αν καιει ενα ντεποζιτο (60 lit) τοτε να πας το αμαξι να το κοιταξεις γιατι εχει καποιο προβλημα. ειναι αδυνατο να καιει 420 km/ 60 lit = περιπου 15 λιτ/100 χιλ εκτος πολης(εντος πολης ποσο καιει?) και επειτα το 320 με ταχυτητητες ανω των 140 καιει μονο 7,5 γιατι με ασσο και τις ιδιες και λιγο μεγαλυτερες κατα διαστηματα ταχυτητες εμενα μου εκαψε 10,3
Με το χ3 αθηνα ναυπλιο αθηνα το obc εγραψε 8,6 /100.(και χρηση cruise control).
εν κατακλειδι η καταναλωση... τετρακινητο γαρ αλλα ειναι ενα αυτοκινητο που προσφερει δυνατες συγκινησεις.

υγ. αν το χ3 σας καιει... το χ5 τι κανει!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-04-09, 09:46
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nino x3 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις φιλε μου χ3 2.0? γιατι εγω που το εχω τιποτα απο τα παραπανω δεν ισχυει ουτε καιει οπως αναφερεις ουτε ειναι τραγικα αργο.
κυκλος πολης 12- 13 λιτ/100 χιλ για ανεφερε μου μερικα διλιτρα και bmw και ποσο μαλλον suv που καινε λιγοτερο και μη γραψεις τιμες που δινουν οι αυτοινητοβιομηχανιες γιατι καμια δεν ανταποκρινεται στη πραγματικοτητα.
εκτος πολης απο 8 λιτ/100 (με 130 -140)εως ...αναλογα την ταχυτητα
Τωρα η αντιληψη του αργου και του γρηγορου ειναι και υποκειμενικη και πραγματικη και εχει να κανει με το τι ζητα ο καθενας και τι αμαξι οδηγει - οδηγουσε
φυσικα αν βαλω τον vanvic ή τον geo να οδηγησει το χ3 θα τους φανει μπουρουχα.
Εμενα παντως με καλυπτει και ειμαι ευχαριστημενος.
Εξακολουθώ να εμένω στην άποψή μου
Ταξίδι με Χ3 2λιτρο και 4 άτομα ΔΕΝ κάνεις από πλευράς άνεσης και ικανότητας μοτέρ
Το πλαίσιο είναι άψογο, το μοτέρ όμως πολύ λίγο για το βάρος του αυτοκινήτου.
Τα σωστά Χ3 είναι τα 2.5-3.0- 2.5 Si- 3.0 Si
Επιμένω ότι καίει μιας και το δικό μου και roadster είναι και 2.5 λιτρο είναι και 11.5-12 λίτρα καίει ΜΕΣΑ στην πόλη
Όπως κατάλαβες οδηγώ ένα απλά ικανοποιητικό roadsteraki...
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-04-09, 13:17
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Ταξίδι με Χ3 2λιτρο και 4 άτομα ΔΕΝ κάνεις από πλευράς άνεσης και ικανότητας μοτέρ
Όπως κατάλαβες οδηγώ ένα απλά ικανοποιητικό roadsteraki...
βρε λεβεντη θες να μας τρελανεις δεν κανεις ταξιδι με χ3 και 4 ατομα απο πλευρας ανεσης και με τι κανεις με το roadster? (δυο ατομα και δυο οδοντοβουρτσες)
οσο για την ικανοτητα του μοτερ ... τοτε ολα αυτα τα Α4 KAI TA 316
που ειχαν 102 αλογα θα πρεπε να τα πεταξουν ή να μη ξεκινησουν ποτε ταξιδι με τις οικογενειες τους?
φιλε μου η αυτοκινηση ειναι τροπος ζωης και σε καθε στιγμη της ζωης την προσαρμοζεις αναλογα, αλλο αμαξι καβαλας (ωχ αυτο μου εμεινε απο τις μηχανες) οταν εισαι νεος ωραιος και ελευθερος και αλλο αμαξι οταν δημιουργεις οικογενεια και δη πολυμελη.
το πως και ποτε φτανεις εσυ στη θεσσαλονικη και πως εγω δεν εχει απολυτως καμια σημασια αν και οι δυο φτανουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-04-09, 13:41
Το avatar του χρήστη ptboul
ptboul Ο χρήστης ptboul δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-02-2008
Μηνύματα: 585
ptboul has a spectacular aura aboutptboul has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nino x3 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε λεβεντη θες να μας τρελανεις δεν κανεις ταξιδι με χ3 και 4 ατομα απο πλευρας ανεσης και με τι κανεις με το roadster? (δυο ατομα και δυο οδοντοβουρτσες)
οσο για την ικανοτητα του μοτερ ... τοτε ολα αυτα τα Α4 KAI TA 316
που ειχαν 102 αλογα θα πρεπε να τα πεταξουν ή να μη ξεκινησουν ποτε ταξιδι με τις οικογενειες τους?
φιλε μου η αυτοκινηση ειναι τροπος ζωης και σε καθε στιγμη της ζωης την προσαρμοζεις αναλογα, αλλο αμαξι καβαλας (ωχ αυτο μου εμεινε απο τις μηχανες) οταν εισαι νεος ωραιος και ελευθερος και αλλο αμαξι οταν δημιουργεις οικογενεια και δη πολυμελη.
το πως και ποτε φτανεις εσυ στη θεσσαλονικη και πως εγω δεν εχει απολυτως καμια σημασια αν και οι δυο φτανουμε.
''Η περιπέτεια είναι στο μυαλό και όχι στα κυβικά''
__________________
«Επειδή, εγώ γνωρίζω τις βουλές που βουλεύομαι για σας, βουλές ειρήνης, και όχι κακού, για να σας δώσω το προσδοκώμενο τέλος» (Ιερεμίας 29:11).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.