Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-09, 13:02
angiemicro Ο χρήστης angiemicro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 16-08-2009
Μηνύματα: 24
angiemicro is on a distinguished road
Νέα και ανήσυχη... Να βάλω συναγερμό ή όχι?

Καλημέρα σε όλους σας...
Σε περίπου ένα μήνα (περιμένω τις ανακοινώσεις περί απόσυρσης ώστε να χαιρετήσω το Ροβεράκι μου) γίνομαι κι εγώ μία ευτυχής ελπίζω κάτοχος ενός 116i excl. Το κοριτσάκι μου θα το έχω παρκαρισμένο στο κέντρο της πόλης (Θεσ/νίκη), δυστυχώς το κόστος του πάρκινγκ είναι απαγορευτικό για μένα. Να βάλω συναγερμό ή όχι? Και οι δύο αντιπροσωπείες (Αδαμίδης, Τρικαλιώτης) μου είπαν ότι δεν χρειάζεται και ότι είναι πεταμένα λεφτά.
Συμφωνείτε ή όχι? Εννοείται ότι το αυτοκίνητο θα είναι ασφαλισμένο από κλοπή και φωτιά...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη angiemicro : 19-08-09 στις 13:05
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-09, 13:05
Το avatar του χρήστη giannis_E-46
giannis_E-46 Ο χρήστης giannis_E-46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Μηνύματα: 594
giannis_E-46 will become famous soon enough
καταρχην καλως ηρθες και καλη διαμονη να χεις. αν εχεις μικτη ασφαλεια εισαι πληρως καλυμενη αλλα παντα η extra προστασια δεν βλαπτει ουτως η αλλως το κοστος ενος συναγερμου ειναι αμελητεο. ασε που δρα και αποτρεπτικα σε πολλες περιπτωσεις.........
__________________
το τσιγαρο ειναι θανατος αργος αλλα ποιος βιαζεται να πεθανει........................................... ....[
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-09, 13:23
angiemicro Ο χρήστης angiemicro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 16-08-2009
Μηνύματα: 24
angiemicro is on a distinguished road
Καλώς σας βρήκα λοιπόν...
Το θέμα μου είναι ότι απ ότι διάβασα και εδώ μέσα, το να βρεις συναγερμό της προκοπής είναι δύσκολη υπόθεση. Πρέπει να συνυπολογίσεις ότι δεν κάνει να συνδέεται με τον εγκέφαλο, πρέπει να έχει τηλεειδοποίηση που να πιάνει αν έχεις παρκάρει λίγο πιο κάτω απ το σπίτι σου, περιφερειακή κάλυψη που δεν θα βαράει χωρίς λόγο και θα σπάει τα νεύρα των γειτόνων κλπ κλπ... Υπάρχει κάτι τέτοιο σε λογική τιμή? Αν γνωρίζεις εσύ ή κάποιος άλλος κάτι καλό θα ήμουν υποχρεωμένη...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-09, 13:24
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Καλως μας ηρθες
Ενας συναγερμος δεν ειναι ποτε πεταμενα λεφτα....Οι πολλοι συναγερμοι σε ενα αμαξι ειναι!

Αυτα τα οποια ζητας απο εναν συναγερμο θα τα βρεις σε καποιον επωνυμο του εμποριου,που σημαινει οτι θα το πληρωσεις καπως ακριβα
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-08-09, 13:37
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Ενας συναγερμός με τηλεειδοποίηση είναι ότι καλύτερο. Αρκεί το αμάξι να το αφήνεις σε απόσταση που να πιάνει. Το συναγερμό τον βάζεις, όχι τόσο για να μη σου βάλουν μπρός το αμάξι (αφού έχει imobiliser και είναι παρα πολύ δύσκολο), αλλά για να απομακρύνει τους κλέφτες. ΘΑ προτιμήσουν να ανοίξουν - σπάσουν κάποιο άλλο. Επίσης αν κάποιος το κτυπίσει παρκαρισμένο...κλπ θα έχεις πιθανότητες να το προλάβεις. Επίσης κάποιο κλέφτες...δοκιμάζουν να δούν αν έχει το ΙΧ συναγερμό για να δράσουν ευκολότερα. Οπως και ναχει, αν κτυπάει...θα τους δυσκολέψει. Απλά προτίμησε να το βάλουν στη BMW για να έχεις full κάλυψη απο πλευτάς εγγυήσεων.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-08-09, 14:12
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Δε μπορεις να τον βαλεις εργοστασιακο; Δηλαδη να μπει στ αμαξι οταν αυτο ειναι στη γραμμη παραγωγης κι οχι μετα οταν ερθει στην Ελλαδα τ αμαξι και στο βαλει η αντιπροσωπεια ως δωρο, εξτρα κλπ. Αυτο πιστευω ειναι ο καλυτερος συναγερμος (εργοστασιακος), καλυπτεσαι απο εγγυησεις και σιγουρα δε θα χεις προβληματα με ηλεκτρικα,ηλεκτρονικα. Εγω αυτο θα διαλεγα αν επαιρνα τωρα αμαξι. Τωρα αν ο εργοστασιακος εχει τηλεειδοποιηση δεν ξερω. Υπαρχουν παντως μαγαζια με aftermarket συναγερμους οπως γραφτηκε πριν που σιγουρα θα βρεις εναν που θα καλυψει τις απαιτησεις σου. Απ οτι εχω ρωτησει οι MED θεωρουνται καλοι και τοποθετουνται aftermarket και απο αντιπροσωπειες BMW αλλα και απο αλλες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-08-09, 14:14
george316 Ο χρήστης george316 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2008
Μηνύματα: 803
george316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the roughgeorge316 is a jewel in the rough
μια και ειναι ολοκαινουριο,καλο θα ηταν να πας σε εργοστασιακο.οχι γιατι ειναι καλυτερος,αλλα γιατι δε θα εχεις το καθε"μαστορα"να σου πειραζει το ολοκαινουριο ξαναλεω αμαξι σου.
επειδη εγω εχω συναγερμο με τηλεειδοποιησεις,περιφερειακη καλυψη και εντοπισμο μεσω δορυφορου.και μεικτη ασφαλεια.......δε νομιζω οτι ειναι πεταμενα λεφτα.
σιγουρα προσφερουν κατι.αποτρεπτικο χαρακτηρα,προληπτικο χαρακτηρα,αν θες.ομως απο οτι αναφερεις θα το παρκαρεις εξω.συνεπως.η θα σπας τα νευρα των γειτονων η δε θα βαζεις συναγερμο..
γνωμη μου ειναι η εξης....κρατα το κανα χρονακι,λιγο να φυγει η μυρωδια του καινουριου,μετα περνα ενα διζωνικο συναγερμο της elser η clifford η python που ειναι οι πιο γνωστοι.θα συννενοηθεις με τον οποιο μαστορα τον οποιο θα ξεψιρισεις στο να τον βρεις ακουγοντας γνωμες για την αξιοπιστια του,ωστε να σου το ρυθμισει σωστα..
μεταξυ μας και το παρκινγ της πολης ειναι σαν να το αφηνεις εξω....
υπ οψιν οτι ολα αυτα τα θετικα των aftermarket συναγερμων δε θα τα βρεις στον εργοστασιακο...δυστυχως.
αν επιτρεπετε σε ποια περιοχη εισαι?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-08-09, 15:11
angiemicro Ο χρήστης angiemicro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 16-08-2009
Μηνύματα: 24
angiemicro is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως μας ηρθες
Ενας συναγερμος δεν ειναι ποτε πεταμενα λεφτα....Οι πολλοι συναγερμοι σε ενα αμαξι ειναι!

Αυτα τα οποια ζητας απο εναν συναγερμο θα τα βρεις σε καποιον επωνυμο του εμποριου,που σημαινει οτι θα το πληρωσεις καπως ακριβα
Ξέρεις πολλούς που βάζουν πολλούς? Κατά τα άλλα, έλα μωρέ, λεφτά δεν έχουμε???


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ermis1975 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενας συναγερμός με τηλεειδοποίηση είναι ότι καλύτερο. Αρκεί το αμάξι να το αφήνεις σε απόσταση που να πιάνει. Το συναγερμό τον βάζεις, όχι τόσο για να μη σου βάλουν μπρός το αμάξι (αφού έχει imobiliser και είναι παρα πολύ δύσκολο), αλλά για να απομακρύνει τους κλέφτες. ΘΑ προτιμήσουν να ανοίξουν - σπάσουν κάποιο άλλο. Επίσης αν κάποιος το κτυπίσει παρκαρισμένο...κλπ θα έχεις πιθανότητες να το προλάβεις. Επίσης κάποιο κλέφτες...δοκιμάζουν να δούν αν έχει το ΙΧ συναγερμό για να δράσουν ευκολότερα. Οπως και ναχει, αν κτυπάει...θα τους δυσκολέψει. Απλά προτίμησε να το βάλουν στη BMW για να έχεις full κάλυψη απο πλευτάς εγγυήσεων.
Έχεις απόλυτο δίκιο, κι εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι... για το σπάσιμο ή για το χτύπημα... ούτως ή άλλως, αν το βάλουν στο μάτι δεν θα τους ξεφύγει... θα είναι κάπως αποτρεπτικός/προληπτικός για τα κλεφτρόνια που δεν έχουν πάρει master ακόμη...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μπορεις να τον βαλεις εργοστασιακο; Δηλαδη να μπει στ αμαξι οταν αυτο ειναι στη γραμμη παραγωγης κι οχι μετα οταν ερθει στην Ελλαδα τ αμαξι και στο βαλει η αντιπροσωπεια ως δωρο, εξτρα κλπ. Αυτο πιστευω ειναι ο καλυτερος συναγερμος (εργοστασιακος), καλυπτεσαι απο εγγυησεις και σιγουρα δε θα χεις προβληματα με ηλεκτρικα,ηλεκτρονικα. Εγω αυτο θα διαλεγα αν επαιρνα τωρα αμαξι. Τωρα αν ο εργοστασιακος εχει τηλεειδοποιηση δεν ξερω. Υπαρχουν παντως μαγαζια με aftermarket συναγερμους οπως γραφτηκε πριν που σιγουρα θα βρεις εναν που θα καλυψει τις απαιτησεις σου. Απ οτι εχω ρωτησει οι MED θεωρουνται καλοι και τοποθετουνται aftermarket και απο αντιπροσωπειες BMW αλλα και απο αλλες.
Όχι, το αμάξι είναι ετοιμοπαράδοτο και δεν έχει εργοστασιακό. Απλά δεν το παίρνω ακόμη λόγω αναμονής των μέτρων για την απόσυρση...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george316 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια και ειναι ολοκαινουριο,καλο θα ηταν να πας σε εργοστασιακο.οχι γιατι ειναι καλυτερος,αλλα γιατι δε θα εχεις το καθε"μαστορα"να σου πειραζει το ολοκαινουριο ξαναλεω αμαξι σου.
επειδη εγω εχω συναγερμο με τηλεειδοποιησεις,περιφερειακη καλυψη και εντοπισμο μεσω δορυφορου.και μεικτη ασφαλεια.......δε νομιζω οτι ειναι πεταμενα λεφτα.
σιγουρα προσφερουν κατι.αποτρεπτικο χαρακτηρα,προληπτικο χαρακτηρα,αν θες.ομως απο οτι αναφερεις θα το παρκαρεις εξω.συνεπως.η θα σπας τα νευρα των γειτονων η δε θα βαζεις συναγερμο..
γνωμη μου ειναι η εξης....κρατα το κανα χρονακι,λιγο να φυγει η μυρωδια του καινουριου,μετα περνα ενα διζωνικο συναγερμο της elser η clifford η python που ειναι οι πιο γνωστοι.θα συννενοηθεις με τον οποιο μαστορα τον οποιο θα ξεψιρισεις στο να τον βρεις ακουγοντας γνωμες για την αξιοπιστια του,ωστε να σου το ρυθμισει σωστα..
μεταξυ μας και το παρκινγ της πολης ειναι σαν να το αφηνεις εξω....
υπ οψιν οτι ολα αυτα τα θετικα των aftermarket συναγερμων δε θα τα βρεις στον εργοστασιακο...δυστυχως.
αν επιτρεπετε σε ποια περιοχη εισαι?

Το εργοστασιακό δεν παίζει όπως αναφέρω παραπάνω. Σκέφτομαι να τον βάλω μόλις το πάρω γιατί ξέρεις, ουδέν μονιμότερο του προσωρινού... άσε που τώρα θα είναι καινούριο το κοσκινάκι μου και θα έχω αϋπνίες...
Κέντρο, Θεσσαλονίκη... ξέρουμε κάποιον καλό μάστορα με αξιοπρεπείς συναγερμούς???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-08-09, 15:46
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Να τους "ρυθμισεις" να σου κανουν δωρο το συναγερμο!!! δεν ειναι δυσκολο λιγη διαπραγματευση θελει.
Ποτε μα ποτε ενας συναγερμος παντως δεν ειναι πεταμενα λεφτα.
Η bmw βαζει δυο συναγερμους )α τον εργοστασιακο(νομιζω οτι μπαινει μονο στο εργοστασιο) και β) εναν αφτερ (med) που συνεργαζεται τελεια με το αμαξι. Η διαφορα τους ειναι οτι ο δευτερος δεν εχει αντικραδασμικο και αντι να εχει το ματι(περιμετρικο) στον καθρεπτη εχει δυο ρανταρ στα πλαινα,το δε "ματακι" το εχει ομορφα τοποθετημενο στην κονσολα. Σε καθε περιπτωση την ευθυνη της καλης λειτουργιας την εχει η ιδια η bmw.
Καλως ηρθες και καλη περιηγηση στο forum.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nino x3 : 19-08-09 στις 15:52
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-08-09, 18:21
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Μια τάφρος με πεινασμένους κροκόδειλους γύρω απο το αυτοκίνητο
Ηλεκτροφόρα σύρματα περιμετρικά του οχήματος
2 Pit Bull "ατάιγα"
4 Πρώην πράκτορες της KGB να βόσκουν εκει γύρω (Με την πτώση της ΕΣΣΔ και το τέλος (?) του Ψυχρού Πολέμου, τους βρίσκεις με πενιχρό μεροκάμματο)

Και είσαι ΟΚ

Υ.Γ Α, και καλού κακού, βάλε και έναν συναγερμό...................................
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.