Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-07-10, 23:13
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Εχω ακουσει και εγω καλα λογια για τα Dunlop αν και δεν τα εχω δοκιμασει ποτε. Η μοναδικη εμπειρια με Dunlop που ειχα ηταν συμβατικα 1ης τοποθετησης σε VW Golf IV,
16αρια απ τα οποια ειχα μεινει δυσαρεστημενος...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-07-10, 16:42
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GAN E90 Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας και από εμενα εγώ φοράω τα dunlop sp sport01 και είμαι πολύ ευχαριστημένος είναι άνετα σαν συμβατικά και όσο τα έχω τσεκάρει σε κρατήματα είναι πολύ καλά
φίλος μου έχει sp sport 01 runflat σε 92άρι και είναι σα να φοραέι συμβατικά σε σχέση με το δικό ου 92άρι

του έβγαλαν όμως μεγάλα βυζιά τα 2 απο τα 4 με ούτε 5.000 χιλιόμετρα αν δεν κάνω λάθος.
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-07-10, 13:26
Το avatar του χρήστη drum
drum Ο χρήστης drum δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-01-2009
Μηνύματα: 701
drum is on a distinguished road
dunlop sp sport01 rf φοραω κ εγω. τα εβαλα πακετο με τις ζαντες απο 92ρι που πηγε σε μεγαλυτερη διασταση.
τα εχω ενα χρονο τωρα, κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο κρατηματα κ γενικη συμπεριφορα.
κ σε βρεγμενο, κ σε στεγνο, κ σε χαμηλες ταχυτητες κ σε 240ρες η αισθηση προσφυσης ειναι πολυ καλη.
το μονο αρνητικο στην αρχη ηταν οτι ηταν λιγο σκληρα.
κ αυτο το προβληματακι ομως λυθηκε, τοποθετοντας αντι για αερα αζωτο. αλλαξαν αμεσως συμπεριφορα, κ μειωθηκαν τα κοπανηματα.
__________________
..δεν υπάρχουν πολλοί τρόποι να αγαπάς τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ...μόνο ένας, ο απόλυτος!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-07-10, 14:03
Το avatar του χρήστη b-q
b-q Ο χρήστης b-q δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-01-2010
Μηνύματα: 77
b-q will become famous soon enough
Πληροφοριακά αναφέρω ότι σε MINI COOPER R56 απλό (όχι S) είχα βάλει Bridgestone Potenza RE050A* (εγκεκριμένο για BMW/ΜΙΝΙ) σε διάσταση 205/45/17 84V συμβατικό (όχι runflat). To αυτοκίνητο κοπανούσε πάρα πολύ (ίσως περισσότερο και από τα Conti runflat που είχα στον Άσσο μου) και χαζοσπινάριζε συνέχεια όσο ήταν κρύα. Στα πολλά χλμ. βέβαια και ως γνήσιο sport Βridgestone ήταν υποδειγματικό. Επειδή δεν άντεχα να καταπονείται τόσο πολύ το αμάξωμα στην παραμικρή λακκούβα, τα άλλαξα με τα Continental Sport Contact 3 * (εγκεκριμένο για BMW/ΜΙΝΙ) σε διάσταση 205/45/17 84V συμβατικό (όχι runflat). To αυτοκίνητο είναι αγνώριστο.Περνάει γλυκά τις ανωμαλίες, έχει μειωθεί αισθητά ο θόρυβος κύλισης, ενώ και τα κρατήματά του είναι πολύ καλά (ελάχιστα υποδεέστερα από τα Bridgestone στα πολλά).Δεν ξέρω αν θα έχουν την ίδια χιλιομετρική απόδοση με τα Bridgestone, τα οποία παραδοσιακά,ίσως λόγω σκληρότητας,βγάζουν πολλά χλμ.,αλλά με τα Conti αισθάνομαι ότι το αυτοκίνητο έχει "ωριμάσει" οδηγικά και μου δίνει τη σιγουριά να το οδηγώ χωρίς να φοβάμαι την παραμικρή ανωμαλία του οδοστρώματος.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-07-10, 14:51
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

το δικό μου Ε90 320d (177HP) φοράει Dunlop SP Sport01 RFT (225/45R17) από τη στιγμή που έβαλα το σετ με τις 17άρες και μετά από 20.000KΜ χρήσης είμαι αρκετά ικανοποιημένος, τόσο από το κοπάνημα όσο και από το κράτημα. Ειδικά από τη διάρκεια ζωής, έχουν περίπου 5,5mm ακόμα, που σημαίνει άνετα άλλα 10.000ΚΜ (ίσως και περισσότερα....)

Για αλλαγή είπα να βάλω μη-RFT και αγόρασα μια 4άδα Pirelli P-Zero Nero συμβατικά, στην ίδια πάντα διάσταση (Εξαιρετικά προτεινόμενα από διάφορα Club BMW στην Γερμανία), και λόγω τιμής αγοράς που τα βρήκα (300 €).

Τέλος, θα πρότεινα να "αποδεσμευτούν" μερικοί από τα γνωστά Michellin & Bridgestone και να δοκιμάσουν και άλλες μάρκες (Pirelli, Yokohama, Hankook κτλ).
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 15-07-10 στις 14:53 Αιτία: Προσθήκη κειμένου.....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-07-10, 15:35
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Πως σου φάνηκαν, φίλε topmar, τα P-Zero; (σε σύγκριση με τα SP Sport01, αλλά και ανεξάρτητα από αυτά...)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-07-10, 19:29
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντών///is Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως σου φάνηκαν, φίλε topmar, τα P-Zero; (σε σύγκριση με τα SP Sport01, αλλά και ανεξάρτητα από αυτά...)
Δεν τα έχω βάλει ακόμα, όπως έγραψα και πιο πάνω, άλλα 10Κ ΚΜ τα βγάζουν άνετα.....μετά θα τα βάλω και θα σου πω.....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-07-10, 19:37
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

το δικό μου Ε90 320d (177HP) φοράει Dunlop SP Sport01 RFT (225/45R17) από τη στιγμή που έβαλα το σετ με τις 17άρες και μετά από 20.000KΜ χρήσης είμαι αρκετά ικανοποιημένος, τόσο από το κοπάνημα όσο και από το κράτημα. Ειδικά από τη διάρκεια ζωής, έχουν περίπου 5,5mm ακόμα, που σημαίνει άνετα άλλα 10.000ΚΜ (ίσως και περισσότερα....)

Για αλλαγή είπα να βάλω μη-RFT και αγόρασα μια 4άδα Pirelli P-Zero Nero συμβατικά, στην ίδια πάντα διάσταση (Εξαιρετικά προτεινόμενα από διάφορα Club BMW στην Γερμανία), και λόγω τιμής αγοράς που τα βρήκα (300 €).

Τέλος, θα πρότεινα να "αποδεσμευτούν" μερικοί από τα γνωστά Michellin & Bridgestone και να δοκιμάσουν και άλλες μάρκες (Pirelli, Yokohama, Hankook κτλ).
μα τα p zero ήταν και είναι πολύ καλά λάστιχα
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-10-10, 11:55
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

έφτασα περίπου τα 30.000ΚΜ με τα υπάρχοντα Dunlop SP Sport 01 RFT και παρά τα αρκετά χιλιόμετρά τους, το πέλμα δεν έχει πέσει κάτω από τα 5mm σε κανένα.....

Η αλήθεια όμως είναι πως άρχισαν να γλιστράνε ελαφρώς, πιο πολύ από την πολυκαιρία παρά από φθορά......αυτό το χειμώνα θα βγάλουν (το πολύ άλλα 5000ΚΜ) και το ερχόμενο καλοκαίρι τα αλλάζω με τα Pirelli P-Zero Nero (συμβατικά) όπως έχω αναφέρει παλαιότερα....

Για το φετινό χειμώνα δε, με σύνεση στην οδήγηση δε νομίζω να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα.....

Αλήθεια, εσείς που έχετε-είχατε RFT ελαστικά, στα πόσα ΚΜ τα αλλάξατε ή θα τα αλλάξετε??
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 24-10-10, 17:00
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
τα potenza 225 45 17 που έχω έφθασαν τα 35.000 χιλιόμετρα και θέλουν άλλαγμα, αλλά αγόρασα μια τετράδα χειμερινά 205 55 16 μαζί με τις ζάντες τους (μεταχ/να σε πολύ καλή κατάσταση).
Θα βγάλω αρκετά χιλιόμετρα με αυτά το χειμώνα σε ταξίδια εξωτερικό.

Έτσι θα αναβάλω την αντικατάσταση των potenza

Γερμανία δεν είσαι? Δεν βάζετε χειμερινά νομίζω εκεί για να σας καλύπτει η εγγύηση σε περίπτωση ατυχήματος?
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.