Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 07-03-18, 19:23
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_Elegance Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικό μου maf δουλεύει άψογα οπως και το κινεζικό. Δεν εχω πρόβλημα με maf. Πλέον δεν ανάβει κανένας κωδικός. Το καύσιμο μειώθηκε αρκετά αλλά παραμένει κάπως ψιλά. Αυτο που με ανησυχεί ειναι οτι το οικονομομετρο εκτοξεύεται ακόμη και οι στροφές σε μερικές περιπτώσεις δεν πέφτουν οπως έπρεπε να πέσουν. Ψάχνω την λεπτομέρεια ακόμη. Αποκλείω βέβαια τα χοντρά π.χ. Να παίρνει αέρα απο τα χοντρά οπως παράδειγμα η πολλαπλή. Πιστεύω πως αν ηταν o-rings πολλαπλή η πεταλούδα θα έβγαζε σίγουρα κωδικό.
Λέτε να καπνίστηκε παλι η βαλβίδα ρελαντί μέσα και μετά απο καθαρισμό σε 5-6 χιλιαδες χιλιόμετρα λογο που δεν δούλευε σωστά ποιο πριν ;
Επίσης το λάστιχο που σφίγγει την βαλβίδα ρελαντί πόσο πιθανών ειναι να παίρνει αέρα απο εκει ;
Μου κάνει εντύπωση οτι ειναι εντελώς χωρις καθόλου σφιχτύρα..
σκέφτομαι το ενδεχόμενο να το ψάξω με την μέθοδο του σπρέι αλλά τι σπρέι να ρίξω που να μην παθαίνουν ζημιά τα πλαστικά και τα o-rings ?
Επίσης σκέφτομαι μήπως κρατάει βενζίνη στην μάκα μέσα στην πολλαπλή εκει στον ψεκασμό τύπου carbon και το μπερδεύει. Κανένα γιατρικό για αυτο υπάρχει χωρις λύσιμο ;
Οταν βγάζω την Disa εκει μέσα φαινεται να εχει πολύ μάκα και κάπνα σαν τα παλιά τα τρένα σε κομματάκια.
Εγώ παραμένω με την εντύπωση οτι το σφάλμα του διαγνωστικού όταν προέκυπτε λυνόταν με την αντικατάσταση του αισθητήρα θέσης βαλβίδων..
Οπως παραμένω με την εντύπωση πως δεν μπήκες στον κόπο να μετρήσεις καυσαέρια...
Οπως παραμένω με την εντύπωση οτι δεν πήγες να μετρήσεις την ταχύτητα κυλίνδρων που σου ζήτησα..
Εχω και μια βεβαιότητα να μοιραστώ μαζί σου...
Αν όλα λειτουργούν σωστά, η απώλεια υποπίεσης κανει το αυτοκίνητο να βουλιάζει σε στροφές και να σβήνει χωρίς γκάζι..Εσύ έχεις το αντίθετο φαινόμενο.. Ψάχνεις απολύτως ανάποδα... Δε θέλω να ρωτήσω τι μηχανικός είσαι, με εντυπωσιάζει πάντως οτι ψάχνεις σποραδικά και ότι δεν έχεις διαγνωστικό ειρμό...
Οπως με εντυπωσίασε που θεωρείς οτι υπάρχει βλάβη στην αντλία καυσίμου που μπορεί να κάνει το όχημα με ψεκασμό να έχει αυξημένη κατανάλωση.. Ο Ζαχαρίας το είπε καθαρά για μειωμένη ή ασταθή απόδοση απο έλλειψη παροχής....
Με τα συμφραζόμενα που πετάς που και που πάντως, (μάκα, να καθαρίσω αυτό, να βάλω χέρι και σε εκείνο) εξακολουθώ να έχω τη βεβαιότητα οτι ξέρω τι έχει το αυτοκίνητο σου..
(και κατάλαβα τι έχει όταν είπες οτι έχεις κρουζ κοντρόλ στα 90 και καίει τα άντερα του )
Εμένα καίει 4,2 στην ευθεία με 90. Αλλά έχω και σωστά μπουζί..
Πριν την αλλαγή των μπουζί στα 25.000 καίει κάπου 5.8 στην ευθεία με 90..
Προτείνω να σταματήσεις τα πειράματα..
Να πάς το αυτοκίνητο σε ένα συνεργείο αυτοκινήτων..
Να σου κάνουν ένα καλό σέρβις..
Να σου καθαρίσουν και όλα τα κόλλαρα επιστροφής λαδιού..
Οταν το μοτέρ είναι σε φάσμα κάτω από τη ροπή και δεν πέφτουν οι στροφές έχουμε καυσαέρια, ή φραγή στον καταλύτη..
Μπορεί να έχουμε όμως και χαλασμένο αισθητήρα φορτίου..
Μπορεί να μην μπορούν να γυρίσουν τα επιστρεφόμενα πίσω..
Μπορεί να κατουράει όμως κάποιο μπέκ..
Βέβαια.. όλα αυτά τα εξαιρούμε στο δευτερόλεπτο, αν πάρουμε μέτρηση κυλίνδρων και ο ένας πάει σφεντόνα με κλειστή διόρθωση καυσίμου και οι άλλοι απλά ακολουθούν με διόρθωσή στο καύσιμο...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 07-03-18, 21:11
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_Elegance Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικό μου maf δουλεύει άψογα οπως και το κινεζικό. Δεν εχω πρόβλημα με maf. Πλέον δεν ανάβει κανένας κωδικός. Το καύσιμο μειώθηκε αρκετά αλλά παραμένει κάπως ψιλά. Αυτο που με ανησυχεί ειναι οτι το οικονομομετρο εκτοξεύεται ακόμη και οι στροφές σε μερικές περιπτώσεις δεν πέφτουν οπως έπρεπε να πέσουν. Ψάχνω την λεπτομέρεια ακόμη. Αποκλείω βέβαια τα χοντρά π.χ. Να παίρνει αέρα απο τα χοντρά οπως παράδειγμα η πολλαπλή. Πιστεύω πως αν ηταν o-rings πολλαπλή η πεταλούδα θα έβγαζε σίγουρα κωδικό.
Λέτε να καπνίστηκε παλι η βαλβίδα ρελαντί μέσα και μετά απο καθαρισμό σε 5-6 χιλιαδες χιλιόμετρα λογο που δεν δούλευε σωστά ποιο πριν ;
Επίσης το λάστιχο που σφίγγει την βαλβίδα ρελαντί πόσο πιθανών ειναι να παίρνει αέρα απο εκει ;
Μου κάνει εντύπωση οτι ειναι εντελώς χωρις καθόλου σφιχτύρα..
σκέφτομαι το ενδεχόμενο να το ψάξω με την μέθοδο του σπρέι αλλά τι σπρέι να ρίξω που να μην παθαίνουν ζημιά τα πλαστικά και τα o-rings ?
Επίσης σκέφτομαι μήπως κρατάει βενζίνη στην μάκα μέσα στην πολλαπλή εκει στον ψεκασμό τύπου carbon και το μπερδεύει. Κανένα γιατρικό για αυτο υπάρχει χωρις λύσιμο ;
Οταν βγάζω την Disa εκει μέσα φαινεται να εχει πολύ μάκα και κάπνα σαν τα παλιά τα τρένα σε κομματάκια.
Αν εισαι ΟΚ απο μαφ τοτε ενταξει.
Δε νομιζω να καπνιστηκε τοσο γρηγορα η βαλβιδα ρελαντι, αλλα εκει ΠΡΕΠΕΙ να εχει σφιχτηρα κανονικα Νικο.
Σπρευ συνηθως ψεκαζουν καθαριστικο φρενων, αλλα δεν ξερω αν κανει ζημια στα πλαστικα και στα ο ρινγκ.
Στη θεση σου θα αλλαζα διαχωριστη (CCV) και ολα τα σωληνακια (δεν θυμαμαι αν τα εχεις αλλαξει.. βασικα κανε ενα ποστ με οτι εχεις αλλαξει) και θα εβγαζα και εισαγωγη για πλυσιμο.
Υπαρχει μια καινουργια μεθοδος που καθαριζει το μοτερ απο αυτα (υποθετω και την εισαγωγη λεγεται carbon off νομιζω, ψαξτο λιγο, καποιοι λενε οτι κανει δουλεια). Δεν γνωριζω περισσοτερα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 07-03-18, 21:34
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εισαι ΟΚ απο μαφ τοτε ενταξει.
Δε νομιζω να καπνιστηκε τοσο γρηγορα η βαλβιδα ρελαντι, αλλα εκει ΠΡΕΠΕΙ να εχει σφιχτηρα κανονικα Νικο.
Σπρευ συνηθως ψεκαζουν καθαριστικο φρενων, αλλα δεν ξερω αν κανει ζημια στα πλαστικα και στα ο ρινγκ.
Στη θεση σου θα αλλαζα διαχωριστη (CCV) και ολα τα σωληνακια (δεν θυμαμαι αν τα εχεις αλλαξει.. βασικα κανε ενα ποστ με οτι εχεις αλλαξει) και θα εβγαζα και εισαγωγη για πλυσιμο.
Υπαρχει μια καινουργια μεθοδος που καθαριζει το μοτερ απο αυτα (υποθετω και την εισαγωγη λεγεται carbon off νομιζω, ψαξτο λιγο, καποιοι λενε οτι κανει δουλεια). Δεν γνωριζω περισσοτερα.
Ζαχαριά Είσαι σίγουρος πως η βαλβίδα ρελαντί στην μέσα πλευρά αυτην που πατάει στην πολλαπλή εχει σφιχτήρα ; (Δεν λέω για το κολάρο) μιλάω εκει που κουμπώνει η βαλβίδα εισαγωγής... στο στόμιο)
Δεν εχω αλλάξει τιποτα απο το CCV.
Το καρμπόν off το γνωρίζω. Δεν ξέρω κατα πόσο κάνει δουλειά χωρις λύσιμο αυτην η διαδικασία.
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 07-03-18, 22:07
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ παραμένω με την εντύπωση οτι το σφάλμα του διαγνωστικού όταν προέκυπτε λυνόταν με την αντικατάσταση του αισθητήρα θέσης βαλβίδων..
Οπως παραμένω με την εντύπωση πως δεν μπήκες στον κόπο να μετρήσεις καυσαέρια...
Οπως παραμένω με την εντύπωση οτι δεν πήγες να μετρήσεις την ταχύτητα κυλίνδρων που σου ζήτησα..
Εχω και μια βεβαιότητα να μοιραστώ μαζί σου...
Αν όλα λειτουργούν σωστά, η απώλεια υποπίεσης κανει το αυτοκίνητο να βουλιάζει σε στροφές και να σβήνει χωρίς γκάζι..Εσύ έχεις το αντίθετο φαινόμενο.. Ψάχνεις απολύτως ανάποδα... Δε θέλω να ρωτήσω τι μηχανικός είσαι, με εντυπωσιάζει πάντως οτι ψάχνεις σποραδικά και ότι δεν έχεις διαγνωστικό ειρμό...
Οπως με εντυπωσίασε που θεωρείς οτι υπάρχει βλάβη στην αντλία καυσίμου που μπορεί να κάνει το όχημα με ψεκασμό να έχει αυξημένη κατανάλωση.. Ο Ζαχαρίας το είπε καθαρά για μειωμένη ή ασταθή απόδοση απο έλλειψη παροχής....
Με τα συμφραζόμενα που πετάς που και που πάντως, (μάκα, να καθαρίσω αυτό, να βάλω χέρι και σε εκείνο) εξακολουθώ να έχω τη βεβαιότητα οτι ξέρω τι έχει το αυτοκίνητο σου..
(και κατάλαβα τι έχει όταν είπες οτι έχεις κρουζ κοντρόλ στα 90 και καίει τα άντερα του )
Εμένα καίει 4,2 στην ευθεία με 90. Αλλά έχω και σωστά μπουζί..
Πριν την αλλαγή των μπουζί στα 25.000 καίει κάπου 5.8 στην ευθεία με 90..
Προτείνω να σταματήσεις τα πειράματα..
Να πάς το αυτοκίνητο σε ένα συνεργείο αυτοκινήτων..
Να σου κάνουν ένα καλό σέρβις..
Να σου καθαρίσουν και όλα τα κόλλαρα επιστροφής λαδιού..
Οταν το μοτέρ είναι σε φάσμα κάτω από τη ροπή και δεν πέφτουν οι στροφές έχουμε καυσαέρια, ή φραγή στον καταλύτη..
Μπορεί να έχουμε όμως και χαλασμένο αισθητήρα φορτίου..
Μπορεί να μην μπορούν να γυρίσουν τα επιστρεφόμενα πίσω..
Μπορεί να κατουράει όμως κάποιο μπέκ..
Βέβαια.. όλα αυτά τα εξαιρούμε στο δευτερόλεπτο, αν πάρουμε μέτρηση κυλίνδρων και ο ένας πάει σφεντόνα με κλειστή διόρθωση καυσίμου και οι άλλοι απλά ακολουθούν με διόρθωσή στο καύσιμο...
Γιατι αλλάζεις τα μπουζί στα 25.000 ; Δεν φοράς πλατινένια τετράγιδα ;
Αυτα που φοράω εγω ειναι NGK BQR6 platinum έχουν τώρα 6.000χιλιόμετρα.
BAR πίεσης 3,5
Τα μπεκ ειναι ελεγμένα πρόσφατα. Ψεκάζουν σωστά και δεν κατουράει κανένα.
Καυσαέρια δεν μέτρησα γιατι είχε πρόβλημα το μηχάνημα κανα δυο φορές που πήγα σε ενα φίλο.
Το 4,2 στα 90 δεν θυμάμαι ποτέ δεν το είδα... 235/35/19 η τουλάχιστον ποτέ δεν το πρόσεξα.
Αν ηταν βουλωμένος καταλύτης πιστεύω δεν θα πήγαινε καθόλου με 3 κυλίνδρους στην ουσια και θα είχε μεγάλο μπούκωμα.
Επίσης τα 300.000χιλ που εχω τα εχει σε ταξίδια με μέσο όρο ταχύτητας απο 120 ως 160.
Επίσης όταν κάνω reset μέσα απο το Κατράν συνέρχεται. Για λίγο.
Αυτην την φορα ομως μετά την τάπα απο πίσω δείχνει να σταθεροποιήθηκε η απόδοση. Την επόμενη φορα που θα το μπριζοσω θα βγάλω φωτογραφίες τις τιμες ανα κύλινδρο. Οι στροφές ανα λεπτό μέσο όρο 700 ως 703.
Το Σάββατο που μας έρχεται ειναι να κάνω 1000 χιλιόμετρα συνολο. Θα το δωσω στα αυτιά και πιστεύω οτι ειναι απο την εξάτμιση να πετάξει, θα το πετάξει...
πριν ξεκινήσω θα το κάνω reset και επανεκκίνηση τον εγκέφαλο απο τα όργανα και βλέπουμε ξανά.
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 07-03-18, 22:22
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos_Elegance Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζαχαριά Είσαι σίγουρος πως η βαλβίδα ρελαντί στην μέσα πλευρά αυτην που πατάει στην πολλαπλή εχει σφιχτήρα ; (Δεν λέω για το κολάρο) μιλάω εκει που κουμπώνει η βαλβίδα εισαγωγής... στο στόμιο)
Δεν εχω αλλάξει τιποτα απο το CCV.
Το καρμπόν off το γνωρίζω. Δεν ξέρω κατα πόσο κάνει δουλειά χωρις λύσιμο αυτην η διαδικασία.
Ακυρο, τωρα καταλαβα που λες..
Οχι λογικα εκει δεν εχει σφιχτηρα, δεν χωραει ουτε το δαχτυλο εκει για να βαλεις και σφιχτηρα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 08-03-18, 00:29
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Βασικα μηπως να μεταφερθουν τα μηνυματα σε ενα καινουργιο θρεντ μιας και δεν εχουν σχεση με το βανος?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 08-03-18, 18:11
Nikos_Elegance Ο χρήστης Nikos_Elegance δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-02-2018
Μηνύματα: 33
Nikos_Elegance is on a distinguished road
Σημερα παλι έβγαλε P0171 & P0174 τα σολινάκια υποπίεσης ειναι όλα αλλαγμένα.
Εκτός απο το σύστημα CCV.
Θα το παω ψάχνοντας με σπρέι σε όλα τα σημεία ενώσεων και στα o-rings.
Έβαλα ξανά το maf απο την μάνα του μήπως και ο μεντασιον κάνει κανένα κόλπο αλλά δεν νομιζω... υπενθυμίζω πως το μοτερ δουλεύει ρολόι και πως δεν εχει καμία αστάθεια γενικά...
Πλην το καύσιμο και οι επιδώσεις.
Λογικά αν τραβάει ελάχιστο αέρα απο κάποιο σημείο στην πολλαπλή, με σπρέι αυτα τα μοτερ ανεβάζουν στροφές ; Η δεν επηρεάζεται απο αυτην την δοκιμή καθόλου ;
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 09-04-18, 19:45
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
Στο vanos του S54 υπάρχει κάποιο φίλτρο που καλο ειναι να του γίνεται αντικατάσταση ; Κατι ειχα διαβάσει καπου αλλα δεν ειμαι σίγουρος .
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 09-04-18, 21:49
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο vanos του S54 υπάρχει κάποιο φίλτρο που καλο ειναι να του γίνεται αντικατάσταση ; Κατι ειχα διαβάσει καπου αλλα δεν ειμαι σίγουρος .
Ναι υπάρχει Μιχάλη
https://youtu.be/qqUvpV4r9Io
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 09-04-18, 23:21
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
Ευχαριστω Ζαχ! Στην αντιπροσωπεία δεν μου εχουν αναφέρει κατι γιαυτο το φιλτρο ελπιζω να μου το αλλάξουν ����
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.