Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά X > Σειρά X - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 28-03-16, 11:41
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από x3tasos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα απο ψαξιμο στο web προσεξα οτι το αισθητηριο του valvetronic ηταν πλυμηρισμενο στο λαδι (το σημειο συνδεσης με την καλωδιωση-φισα) το οποιο εφερνε μαλλον και την συγκεκριμενη βλαβη. Αν δεν το αχρηστεψε- εκαψε, τοτε φθηνα την γλυτωσαμε γιατι οι βλαβες σβηστικαν με το διαγνωστικο. Μενη η δοκιμη στο δρομο. Αναμεινατε!!
Έγινες και μηχανικός για χάρη του μάστορα σου...
Δεν καίγεται ο αισθητήρας απο βραχυκύκλωμα τέτοιας φύσεως, δεν έχει εσωτερική πηγή
τάσης...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-17, 10:13
x3tasos Ο χρήστης x3tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-09-2008
Μηνύματα: 25
x3tasos is on a distinguished road
Λοιπον παλικαρια ξανααναψε πριν ενα μηνα το EML. Αυτη τη φορα πηγα στον τοπικο εξουσιοδοτημενο συνεργειο της bmw. H διαγνωση λεει οτι εχει προβλημα ο αισθητιρασ του valvetronic και ισως και το μοτερ valvetronic. Το κοστολογιο ειναι ο αισθητηρας 370 ευρω, το μοτερ 340 και 70 εργασια. Ολα φυσικα γνησια και με 2 χρονια εγγυηση.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-01-17, 11:58
Το avatar του χρήστη gnx
gnx Ο χρήστης gnx δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Μηνύματα: 683
gnx will become famous soon enoughgnx will become famous soon enough
To 2010 είχα αλλάξει σε Χ3 και τα δύο, απο τοτε εχω αλλα 140000 χλμ δε ξανάναψε τίποτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-01-17, 13:56
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από x3tasos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον παλικαρια ξανααναψε πριν ενα μηνα το EML. Αυτη τη φορα πηγα στον τοπικο εξουσιοδοτημενο συνεργειο της bmw. H διαγνωση λεει οτι εχει προβλημα ο αισθητιρασ του valvetronic και ισως και το μοτερ valvetronic. Το κοστολογιο ειναι ο αισθητηρας 370 ευρω, το μοτερ 340 και 70 εργασια. Ολα φυσικα γνησια και με 2 χρονια εγγυηση.
Ακριβούτσικα τα βλέπω...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-01-17, 19:35
x3tasos Ο χρήστης x3tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-09-2008
Μηνύματα: 25
x3tasos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβούτσικα τα βλέπω...
Κα
ι εμένα ακριβά μου φάνηκαν και όταν του το είπα μου είπε ότι μου έκανε και έκπτωση!!! Αύριο θα πάω να μου τα περάσουν. Αν όμως ξέρει κανείς τιμές από τα γνήσια ας μου τις γράψει για να τον στολισω αύριο...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-01-17, 19:40
x3tasos Ο χρήστης x3tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-09-2008
Μηνύματα: 25
x3tasos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gnx Εμφάνιση μηνυμάτων
To 2010 είχα αλλάξει σε Χ3 και τα δύο, απο τοτε εχω αλλα 140000 χλμ δε ξανάναψε τίποτα.
Εγώ έχω 95000 χλμ.εχω αλλάξει μια φορά το μοτέρ valvetronic.Τωρα και τον αισθητήρα και το μοτέρ. Omg.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-01-17, 18:29
x3tasos Ο χρήστης x3tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 26-09-2008
Μηνύματα: 25
x3tasos is on a distinguished road
Σημερα πηρα το αμαξι απο το συνεργειο της BMW. Συνολο ανταλακτικα και εργασια 877,38 ευρω.Ελπιζω να μην εχω αλλα προβληματα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-01-17, 19:25
Το avatar του χρήστη Raptor
Raptor Ο χρήστης Raptor δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Μηνύματα: 211
Raptor will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από x3tasos Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερα πηρα το αμαξι απο το συνεργειο της BMW. Συνολο ανταλακτικα και εργασια 877,38 ευρω.Ελπιζω να μην εχω αλλα προβληματα.



Πολλά λεφτά! Δεν αξίζει.

Μέχρι στιγμής δεν έχω αλλάξει τίποτα εκτός αισθητήρα στροφάλου (48€) κι αν βγάλει κάτι από δω και πέρα αποκλείεται να δώσω τέτοιο ποσό για τη συγκεκριμένη βλάβη. Άλλωστε τι αξία έχει πια ένα e46 318ci 01/2002 με 280φεύγα χιλιάδες χλμ...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-07-19, 19:39
tacos Ο χρήστης tacos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 260
tacos is an unknown quantity at this point
Valvetronic

Αυτοκινητο Χ1 Ε84 με 26000 χλμ.Mε σβηστο το αμαξι ακουσα ενα κροταλισμα που διαρκουσε 2-4 δευερα και επαναλαμβανονταν μετα απο λιγο.Δεν εχει αναψει καποια ενδειξη και το αμαξι στο δρομο ειναι οπως παντα.Στο συνεργειο λενε μοτερ του valvetronic.Επειδη εχουν κλεισθει εισιτηρια και ξενοδοχειο και πρεπει να φυγω, αν δν βρουμε ανταλακτικο,μπορει να περιμενει για μετα τις διακοπες η θα με αφησει στο πουθενα.Να πω οτι λογω επαγγελματος το αυτοκινητο ακινητοποιειται 6-7 μηνες το χρονο και το βαζουν καπου καπου μπροστα.Το κινησα πριν 3 μερες και αλλαξα λαδια.Δεν ειχε παρουσιασει κατι.Την βοηθεια σας.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-07-19, 22:02
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tacos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτοκινητο Χ1 Ε84 με 26000 χλμ.Mε σβηστο το αμαξι ακουσα ενα κροταλισμα που διαρκουσε 2-4 δευερα και επαναλαμβανονταν μετα απο λιγο.Δεν εχει αναψει καποια ενδειξη και το αμαξι στο δρομο ειναι οπως παντα.Στο συνεργειο λενε μοτερ του valvetronic.Επειδη εχουν κλεισθει εισιτηρια και ξενοδοχειο και πρεπει να φυγω, αν δν βρουμε ανταλακτικο,μπορει να περιμενει για μετα τις διακοπες η θα με αφησει στο πουθενα.Να πω οτι λογω επαγγελματος το αυτοκινητο ακινητοποιειται 6-7 μηνες το χρονο και το βαζουν καπου καπου μπροστα.Το κινησα πριν 3 μερες και αλλαξα λαδια.Δεν ειχε παρουσιασει κατι.Την βοηθεια σας.
δε μένεις απο μοτέρ βαλβτρόνικ..
απλά καίει πολύ κάυσιμο..
και το ότι άκουγες ήχο με το όχημα σβηστό παραπέμπει σε μοτέρ και κλαπέ αέρα..
Οχι δε βαλβτρόνικ..
Η όλη φάση είναι ύποπτη...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.