Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > Τεχνικά Άρθρα

Τεχνικά Άρθρα Άρθρα δημοσιευμένα σε περιοδικά ή σε ιστοσελίδες. Αναφέρετε πάντα την πηγή.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #81  
Παλιά 08-09-12, 10:41
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Άλλο το sunny, άλλο το Cherry. Ναι έχει δίκαιο ο rapid, αλλά αυτές οι επιδόσεις ήταν επίσης επιπέδου Ιαπωνικού 1.6 (110-115ps) ή Ευρωπαϊκού 2.0 8v 115ps (και ακριβώς ίδιες με 318 8v E36 113ps).

Εγώ νομίζω ότι κινείται μια χαρά και δε θα χρειαστεί κάποιος τίποτα πέραν του να καίει όσο υπόσχεται. (Γιατί μόνο τότε θα υπάρχει πρόοδος.)
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 08-09-12, 15:54
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων

Εγώ νομίζω ότι κινείται μια χαρά και δε θα χρειαστεί κάποιος τίποτα πέραν του να καίει όσο υπόσχεται. (Γιατί μόνο τότε θα υπάρχει πρόοδος.)
Δημήτρη η bmw υπόσχεται μέση κατανάλωση 3,4 λίτρα πετρελαίου.Οι 4 τροχοί μέτρησαν 5,7 λίτρα.Σίγουρα η εργοστασιακή τιμή είναι κάπως συντηρητική...αλλα όπως έχουμε ξαναπεί(κ εσύ πρώτος!) και οι συντακτες των 4τροχων υπερβαλλουν προς τα πάνω(τα τεντωνουν στις rpm τα αυτοκίνητα μάλλον!)............
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 08-09-12, 15:58
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θές να σου πώ την αλήθεια, έχει ίδιες επιδόσεις με το καταλυτικό
νισάν σάννυ 1600 του 1991..
(αν το θυμάσαι..)
Οπότε αντικειμενικά μπορείς να πείς οτι σέρνεται...
Κ όμως το έχω αυτό το τεύχος των 4 τροχών που λες(αγορασμένο απο τον πατέρα μου!).....
Παναγιώτη το αυτοκινητο sunny επιτυγχανε πολύ καλες επιδοσεις γ την εποχη του επειδη κ καλο κινητηρα(γ τοτε!) ειχε κ ζυγιζε και 850-900kg!Η καημένη η νεα 116 diesel που ζυγίζει 1350 κιλά...άρα 500κιλά παραπάνω....και τοσο καλούς χρόνους π γραφει μπράβο να λέμε για τα 116 αλογάκια της............
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 08-09-12, 16:11
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κ όμως το έχω αυτό το τεύχος των 4 τροχών που λες(αγορασμένο απο τον πατέρα μου!).....
Παναγιώτη το αυτοκινητο sunny επιτυγχανε πολύ καλες επιδοσεις γ την εποχη του επειδη κ καλο κινητηρα(γ τοτε!) ειχε κ ζυγιζε και 850-900kg!Η καημένη η νεα 116 diesel που ζυγίζει 1350 κιλά...άρα 500κιλά παραπάνω....και τοσο καλούς χρόνους π γραφει μπράβο να λέμε για τα 116 αλογάκια της............

1120 Κιλά αυτοκινητάκι, 0-100 έπιανε με δευτέρα (110 έπιανε με δευτέρα)
90 άλογα είχε, καρμπυρατέρ είχε 16 βαλβίδες είχε, και άνοιγε σαν παλαβό..
Αστο, δε μας παίρνει..
Και δεν μιλάω για το κοφτό, για το σεντάν το τετράπορτο μιλάω...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 08-09-12, 16:28
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων

1120 Κιλά αυτοκινητάκι, 0-100 έπιανε με δευτέρα (110 έπιανε με δευτέρα)
90 άλογα είχε, καρμπυρατέρ είχε 16 βαλβίδες είχε, και άνοιγε σαν παλαβό..
Αστο, δε μας παίρνει..
Και δεν μιλάω για το κοφτό, για το σεντάν το τετράπορτο μιλάω...
Δεν λέω πήγαινε σφεντόνα το sunny....είχε κ μακρύν σαζμάν αλλα ρε Παναγιώτη απο τα 1100 ως τα 1350 είναι 250 κιλά διαφορά.Γ να μην αναφερουμε οτι το sunny φοραγε 175 ή 185 λαστχα σε 13ρες...ενω η 116 205/55/16.Ειδικά η διαφορά βαρους(250 κιλα) ειναι σαν να μετραμε τις επιδοσες των ιδιων αυτοκινητων μονο που στη bmw επιβατης ειναι μονο ο οδηγος...ενω στο sunny ο οδηγος+4 ακόμη άτομα 70 κιλων περιπου εκαστο.Τοτε τι χρονους θαγραφε το nissan?

Υ.Γ Ο προηγούμενος άσσος ο 116 με τα 115 αλογα,αν κ 50 κιλά ελαφρύτερος, πολύ-πολύ χειροτερους χρονους εγραφε απο τον αντίστοιχης ιπποδύναμης τωρινό πετρελαιοκίνητη(0-100 σε 11,9 και 0-160 σε 35,1sec 0-400μ σε 18,2 sec 0-1000m σε 33,5sec)!!!!
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ditris : 08-09-12 στις 16:32
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 10-09-12, 10:53
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλο το sunny, άλλο το Cherry....
Είπα εγώ ότι είναι το ίδιο?? Πάντως και τα 2 πρόλαβα και τα οδήγησα....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 10-09-12, 12:00
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Είπα εγώ ότι είναι το ίδιο?? Πάντως και τα 2 πρόλαβα και τα οδήγησα....
Έτσι νόμισα, συγνώμη.
Εμείς είχαμε Cherry, αλλά δεν το πρόλαβα (το πουλήσαμε όταν ήμουν 15 ετών και τότε ''ασχολούμουν'' στον διπλανό χωματόδρομο με την Ascona και δεν καταδεχόμουν το Τσεράκι )
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 10-09-12, 14:17
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι νόμισα, συγνώμη.
Εμείς είχαμε Cherry, αλλά δεν το πρόλαβα (το πουλήσαμε όταν ήμουν 15 ετών και τότε ''ασχολούμουν'' στον διπλανό χωματόδρομο με την Ascona και δεν καταδεχόμουν το Τσεράκι )
Κι εγώ Opel Ascona 1.6S μοντέλο 1989 είχα, του πατηρ!!
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 01-02-13, 19:02
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Καλησπέρα,

τελικά οι κακές συνήθειες δεν κόβονται με τίποτα.....προχθές ταξίδι αστραπή στη Θεσνίκη και δοκιμή τελικής για άλλη μια φορά, έστω και με το ρίσκο των χειμερινών ελαστικών (με δείκτη ταχύτητας "Η").....

Ελπίζω να μην είχαν πουθενά μόνιμα ραντάρ......και πάλι 250Km/h στο κοντέρ σε ευθεία, με τον κόφτη να μπαίνει σε λειτουργία ενώ δείχνει πως μπορεί να δώσει κι άλλα ΚΜ....

__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 14-02-13, 11:04
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Ιστοσελίδα με επιδόσεις αυτοκινήτων

Έχετε να προτείνεται κάποια πραγματική καλή ιστοσελίδα με επιδόσεις πολλών πολλών αυτοκινήτων; Όχι BMW μόνο, γενικά. Ψάχνω για διάφορα μοντέλα. Επιταγχύνσεις, ρεπρίζ κλπ.

Η μόνη αξιόλογη που έχω βρει είναι αυτή (που παρεπιμτόντως για BMW έχει πολλά πολλά μοντέλα), αλλά λείπουν διάφορα μοντέλα από κάποιες μάρκες.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.