Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #301  
Παλιά 30-10-15, 15:25
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Αντι να βαλεις μαυρα Μπιλσταιν, παρε τα χειροτερα Monroe και ο,τι περισσεψει φα'τα σουβλάκια με τζατζικι, ή ακομα καλυτερα, μεινε με τις αναρτησεις σου και φα' τα όλα σουβλάκια.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #302  
Παλιά 31-10-15, 15:19
Το avatar του χρήστη roadsterakias
roadsterakias Ο χρήστης roadsterakias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Μηνύματα: 77
roadsterakias is on a distinguished road
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και το άμεσο ενδιαφέρον.
Στέφανε ακόμα κολλημένος αδερφέ μου?! (Χαχαχαχα)

Λοιπόν παιδιά θα σας πω το σκεπτικό μου..
Επειδή ειναι καμπριο με μεταλλική οροφή και επειδή οι δρόμοι της Ελλάδας ειναι όλο λακούβες και σαμαράκια προσπάθησα να αποφύγω τα σκληρά κίτρινα για να ελλατωσω τις πιθανότητες να καταστρέψω τις ενώσεις της οροφής κυρίως.

Έπειτα δεν ειναι αμάξι για κόντρες σε καμμία περίπτωση αλλά ούτε και γω το ρισκάρω τελευταία.. (Μάλλον μεγαλώνουμε :Ρ) οπότε το να το φτάσω στα όρια του δεν ειναι δυνατό και ούτε το επιδιώκω.. Προτιμώ να εχω ένα σωστό όχημα έτσι ώστε να μην μου βγάλει θεματάκια αργότερα αλλά και να μην καταπονούνται και τα ψαλίδια.. Σκέφτηκα λοιπόν να βάλω blistein μαύρα καθαρά και μόνο για το όνομα "blistein" αλλά απ ότι βλέπω δεν αξίζουν..

Σίγουρα οι αναρτήσεις που είχα μέχρι στιγμής ήταν ότι χειρότερο έχει η μερκ..
Ρώτησα για το σπορτ πακέτο και μου είπαν ότι ειναι ότι και της Amg δηλαδή σακς.
Δεν ξέρω όμως αν θα γίνει πολύ σκληρό..

Στην ουσία θέλω μια ανάρτηση η οποία να μην κάνει το αμάξι πολύ σκληρό αλλά όχι και αυτο που είχα πριν... Έμπαινα σε διάφορες στροφές και δεν ένιωθα ασφαλείς, το αμάξι ήταν σαν βάρκα και νόμιζα ότι θα φύγει ο κωλος (ίσως εδώ φταίνε και τα p-zero Nero τα οποία θα φύγουν και θα αντικατασταθούν με κοντι5 η μισελεν)
Οπότε θέλω μια καλή ενδιάμεση ανάρτηση που να με κρατάει στις στροφές αλλά να μην υποφέρω στις λακούβες.. Κόστος 800€ περίπου? η πρέπει να ανέβω και άλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #303  
Παλιά 31-10-15, 17:30
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Φίλε, η κακή συμπεριφορά, δεν είναι απόρροια ότι τα μαμά αμορτισέρ είναι ''κακά'', αλλά απλά έχουν καταστραφεί και δεν δουλεύουν, με αποτέλεσμα το αμάξι να πηγαίνει μόνο με τα ελατήρια, χωρίς σωστές δυνάμεις απόσβεσης, συμπίεσης και επαναφοράς.

Τα μαμά, καινούρια θα είναι μια χαρά...Απλά το πήρες μεταχειρισμένο με ήδη παλιά αμορτισέρ. Αν το είχες από καινούριο, μια χαρά θα σου φαίνονταν.

Σε ότι αυτοκίνητο έχεις με τελειωμένα αμορτισέρ, ΌΤΙ και να βάλεις (και τα μονροε που έγραψε ο stelamniac), θα σου φανεί τέλειο. Όπως σου φαίνεται μια χαρά ένα καινούριο αυτοκίνητο.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #304  
Παλιά 31-10-15, 20:36
Το avatar του χρήστη roadsterakias
roadsterakias Ο χρήστης roadsterakias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Μηνύματα: 77
roadsterakias is on a distinguished road
Roadsterakias, on 29 Οκτ 2015 - 4:59 PM, said:
Καλησπερα και απο μενα. Κατοχος slk και γω πριν εναμιση χρονο περιπου 2/2014, πηρα το αστερι μου μετα απο ψαξιμο νομιζω σε αρκετα καλη τιμη (13.000€). Με την οροφη ειχα καποια τριξιματα πηγα στον ισμαηλο μου εφτιαξε το προβλημα (3 ωρες την ελυναν και εδεναν ξανα και εβαζαν λιπαντικα κλπ) 5 μηνες τωρα δεν εχω ξαναακουσει κατι απο οροφη.
5-2005 με πραγματικα 50.000χλμ (6-7 αςυνεργεια το διαπιςτωςαν) απο ιδιωτη ελληνικο με
Bi-xenon
Air-scarf
Auto-pilot
Xeirokinhto 163hp
Parcktronic
Climatronic
Θερμενωμενα καθισματα (δεν λειτουργουν)
Μαυρο με κοκκινα δερματα.

Τεσπα εχω τα εξης θεματα
1) πλεον εχει 60.000 μου ειπαν στ συνεργειο οτι θελει αναρτησεις. Τι βαζουμε; Ειχα τις μαμα τις μαπα εντελως πως τις λενε δεν θυμαμαι τωρα αλλα ηταν χαλια βαρκα στον γυαλο. Μου ειπαν να προσεχω γιατι οι περισσοτεροι χρεωνουν bilstein μαυρα ας πουμε και βαζουνε κινεζικα και οχι γερμανο.

2) αλλαγη μπουζι τι βαζουμε; bosch που δινει η μερκ η ngk?

3) δυστυχως δεν ηξερα οτι αν δεν εχεις ntg απο οταν το αγορασεις αργοτερα δεν μπορεις να βαλεις γτι θελει οπτικη ινα.. Οποτε δεδομενου του οτι δεν μπορω πλεον να βαλω οθονη τι κανω;
Οεμ δεν μου αρεσει και να βαλω κατι σε pioneer kenwood klp δεν ξερω τι;!

4) με τον ηχο της εξατμισης τι κανουμε; Και αν ειναι να αλλαξω να παω σε τελικα amg?

Ευχαριστω εκ των προτερων!

1.βαλε b6 bilstein και θα εισαι κομπλε γιατι μετα θα ξανα ακουσεις την οροφη να χτυπαει και εντονα.
2.ngk εβαλα εγω και ολα κομπλε.
3.μπορεις να βαλεις την οθονη ntg 2.5 αρκει να την βρεις σε καλη τιμη και μετα μεσα απο το kabledaviko.de μπορεις να βρεις τι καλωδια θες για να την περασεις,την εχουν κανει αρκετα μελη την μετατροπη.Εγω εβαλα την οεμ και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.
4.την εξατμιση αστην ετσι οπως ειναι,αν βαλεις τελικα θα πρεπει να βαλεις και προφυλακτηρα amg.

ο ισμαηλος τι σου ειπε για την οροφη(τι ειχε τελικα) και ποσο σου πηρε αν επιτρεπεται;
Απάντηση με παράθεση
  #305  
Παλιά 31-10-15, 20:37
Το avatar του χρήστη roadsterakias
roadsterakias Ο χρήστης roadsterakias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Μηνύματα: 77
roadsterakias is on a distinguished road
Αυτη ηταν η απαντηση απο το mb-club hellas
Απάντηση με παράθεση
  #306  
Παλιά 31-10-15, 22:01
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Τα Β6, δεν είναι τα μαύρα.

Τα Β6 είναι τα sport (κίτρινα). Έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με τα κιτρινα sprint B8, μόνο που το καλάμι στα sport (b6) είναι στο μήκος των ΟΕΜ. Στο sprint B8 είναι για χαμηλότερο σασί (συνήθως πάνω από 3cm) και έχουν κοντύτερο καλάμι για να δουλεύουν σωστά στο χαμηλό σασί.

Για τα BMW η Bilstein (το είχα ψάξει στο Ε46 που είχα), είχε ΕΙΔΙΚΟ Sprint B8 για mpack με μειωμένο μήκος κατά 1.5 εκατοστό όπως είναι και άλλο Β8 sprint κανονικό για τα πιο χαμηλά με aftermarket ελατήρια.

Δηλαδή τα μαμά αμορτισέρ που κάνουν τέλεια τη δουλειά που θέλεις και έχουν σωστό το αυτοκίνητο πόσο πιο ακριβά είναι και θέλεις να βάλεις bilstein?
Για να πηγαίνει βάρκα γυαλό το αμάξι, τα αμορτισέρ είχαν πάθει σοβαρή βλάβη.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #307  
Παλιά 01-11-15, 03:32
Το avatar του χρήστη roadsterakias
roadsterakias Ο χρήστης roadsterakias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Μηνύματα: 77
roadsterakias is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Β6, δεν είναι τα μαύρα.

Τα Β6 είναι τα sport (κίτρινα). Έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά με τα κιτρινα sprint B8, μόνο που το καλάμι στα sport (b6) είναι στο μήκος των ΟΕΜ. Στο sprint B8 είναι για χαμηλότερο σασί (συνήθως πάνω από 3cm) και έχουν κοντύτερο καλάμι για να δουλεύουν σωστά στο χαμηλό σασί.


Δηλαδή τα μαμά αμορτισέρ που κάνουν τέλεια τη δουλειά που θέλεις και έχουν σωστό το αυτοκίνητο πόσο πιο ακριβά είναι και θέλεις να βάλεις bilstein?
Για να πηγαίνει βάρκα γυαλό το αμάξι, τα αμορτισέρ είχαν πάθει σοβαρή βλάβη.
Αυτα τα Β6 δεν θα κοπανανε πολυ;; Και 2ον δλδ τα sport packet της μερσεντες τα μαμα σπορ (sachs) δηλαδη λες να ειναι καλυτερα απο τα Β6? και απ οτι καταλαβα Β8 με τιποτα; Τι σκ@τ@ δεν καταλαβαινω τπτ... Τελικα τι να βαλω;!
Απάντηση με παράθεση
  #308  
Παλιά 01-11-15, 09:22
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ελα βρε που δεν καταλαβες...
τα μαμα να βαλεις..
τα μπιλσταην εχουν πολυ περιορισμενο χρονο ζωης
καλα και χρυσα τα β6 αλλα αν τα τρεχεις.
αφου δεν τρεχεις τζαμπα θα τα βαλεις..
ακομα και τα μονροε τα καινούργια θα ειναι καλυτερα απο αυτα που εχεις τωρα λοφω φθορας τους..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #309  
Παλιά 01-11-15, 12:14
Το avatar του χρήστη roadsterakias
roadsterakias Ο χρήστης roadsterakias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Μηνύματα: 77
roadsterakias is on a distinguished road
Λοιπον ειδα τις αναρτησεις και ειναι delphi.. Τωρα εχετε μετρο συγκρησησοι ειδικοι..

Υ.Γ δεν το τρεχω αλλα αν παω απο περιφερειακο υμητου ας πουμε ηκαμια χαλκιδα στις στροφες το στριβω λιγουλακι οσο μπορω τελοσπαντων!
Απάντηση με παράθεση
  #310  
Παλιά 01-11-15, 12:24
Το avatar του χρήστη roadsterakias
roadsterakias Ο χρήστης roadsterakias δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Μηνύματα: 77
roadsterakias is on a distinguished road
Roadsterakias, on 01 Νοε 2015 - 04:39 AM, said:
Τα Β6 δεν ειναι κιτρινα σπορ; Δεν θα κοπαναει πολυ εντονα και παλι; Μηπως ειναι καλυτερα να παω στο sport packet pou dinei h mercentes (sachs nomizw oti einai) η ειναι και αυτη πολυ σκληρη.. Δεν θελω να το παρω στα χερια το αμαξι μετα απο 1 χρονο....
Στα χερια δεν θα το παρεις.εγω φοραω b8 με ελατηρια 3.5 ποντους και απλα κοπαναει παραπανω αλλα οταν θες ν στειψεις δεν εχει καμια σχεση με το μαμα..του σπορ πακετου ειναι μια πολυ καλη λυση αλλα δεν ξερω το κοστολογιο.b6 ειναι μια μεση λυση και κοντα στ 500 αν δεν κανω λαθος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.