Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-06-07, 13:59
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Oldcarskickass: Δεν ασχολήθηκα εγώ, άφησα το αμάξι στο συνεργείο για 2 ημέρες και ο μηχανικός τα έστειλε όπου έπρεπε. Εμένα μου είπε "θα τα στείλω στην Koni", δεν ξέρω άλλες λεπτομέρειες, sorry.

Η ανάρτηση ακόμα και μετά από 2 χρόνια από την επισκευή δουλεύει όπως πρέπει, δεν έχω κανένα πρόβλημα. Απ' ότι έμαθα ρωτώντας από περιέργεια αλλάζουν πολλά πράγματα στο αμορτισέρ και γίνεται πραγματικά όπως ήταν καινούργιο. Δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξεις τα χαρακτηριστικά του, αλλά φαντάζομαι πως όχι σε επίσημη αντιπροσωπεία. Λογικά ακολουθούν συγκεκριμένη διαδικασία και υλικά, ότι λέει η μαμά εταιρία και για μένα καλύτερα. Να σημειώσω πως μου είπαν "όχι" σε άλλη επισκευή, την επόμενη φορά πάω για αλλαγή. Δεν ξέρω τον λόγο και αν στέκει, αλλά είναι η επίσημη θέση της αντιπροσωπείας. Μία επισκευή μόνο αν δεν προκύψει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα και μιλάμε για την φυσιολογική φθορά μέσα στον χρόνο.

Όσον αφορά τη ρύθμιση, πίσω έχει τρεις σκάλες και τα έχω στην πιό μαλακή και μπροστά είμαι περίπου στο 1/4 σκληρότητας. (Όταν ήρθαν από την Koni πίσω και τα ξαναέβαλε ο μηχανικός πάνω στο αυτοκίνητο, τα πίσω τα ρύθμισε αρχικά στην μεσαία σκάλα γιατί δεν ήξερε που ακριβώς τα ήθελα. Βγήκα εθνική και το αμάξι μετά τα 80χλμ/ώρα σε κάθε ανωμαλία άλλαζε μόνο του λωρίδα )

Συμπέρασμα: Για μένα η επισκευή αξίζει. Η επίσημη "επισκευάστρια" εταιρία, τουλάχιστον στα Koni, πραγματικά τα κάνει σαν καινούργια. Προφανώς δεν κάνει μαγικά, υπάρχουν και άλλοι μάστορες που μπορούν να το κάνουν αυτό, αλλά εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιον και δεν θα ρίσκαρα να πάω την ανάρτησή μου κάπου να μου την "επισκευάσουν". Εξάλλου δεν βρίσκω και ιδιαίτερο νόημα, λογική βρίσκω την "επίσημη" τιμή. Πόσα μπορεί να γλυτώσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-06-07, 14:11
babisbabou Ο χρήστης babisbabou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2007
Μηνύματα: 292
babisbabou is on a distinguished road
Τα 200€ που μου είπαν εμένα είναι πολύ καλή τιμή εφόσον έχεις πάλι καινούργια αμορτισέρ,τώρα το όχι που σου είπαν για 2η επισκευή δεν το γνωρίζω,στο είπε ο μηχανικός σου ή η ίδια η ΚΟΝΙ ? εγώ πάντως που πήρα την αντιπροσωπία και ρώτησα δεν με ρώτησαν αν έχουν κάνει είδη μια επισκευή τα αμορτισέρ ,άσχετα του ότι θα είναι η πρώτη τους φορά που θα επισκευαστούν.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-06-07, 14:38
Το avatar του χρήστη danis
danis Ο χρήστης danis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-09-2005
Μηνύματα: 150
danis is on a distinguished road
Εγώ λέω να τα επισκευάσεις αν βρεις άτομο που ξέρει ή ακόμα καλύτερα να τα στείλει στην Koni.
Δεν είναι και καμιά επιστήμη...Έχω επισκευάσει αμορτισέρ σε μηχανάκι,μου είχαν αλλάξει τσιμούχα και τσιμουχοθήκη και είχε γίνει σαν καινούριο.
Επίσης πιστεύω οτί δεν έχει σημασία πόσες φορές θα τα επισκευάσεις,απ' τη στιγμή που ανοίγονται κάθε φορά και αλλάζουν τα απαραίτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-06-07, 14:47
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
Εγω ως συνηγορος του διαβολου να πω το εξης?
Δεν παιρνεις καινουργια να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο?

Απο μοντες αλλο τιποτα στο παρελθον και ολο προβληματα αντιμετωπιζα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.