Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 06-01-18, 20:32
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kacey Εμφάνιση μηνυμάτων
Το επιχειρημα "το αυτοκινητο σου ηταν παρανομο ΑΡΑ δεν επρεπε να κυκλοφορει ΑΡΑ δεν επρεπε να ειναι εκει και ΑΡΑ ΑΝ δεν ηταν εκει δεν θα ειχε πεσει πανω του αυτος που επεσε σε σταματημενο οχημα στη ΛΕΑ που εκεινος κινουνταν παρανομα, και ηταν και μεθυσμενος κ για αυτο δεν πηρε χαμπαρι" δεν στεκει σε κανενα δικαστηριο. Καλο ειναι να μη λεμε πραγματα που βγαζουμε απο τη λογικη μας, οταν μιλαμε για δικαστηρια.
Συμφωνω απολυτα και οχι μονο για το δικαστηριο αλλα πολυ περισσοτερο για την αποψη που μπορει να τεκμηριωνει καποιος. Φυσικα και μπορει ο καθενας να εχει την αποψη του και να την λεει ανοιχτα αλλα ως αποψη και οχι ως απολυτο νομο επειδη καπου το διαβασε.

Και κατι αλλο που εχει τεραστια σημασια ειδικα για αυτους που κυκλοφορουν μετατροπες ειναι το ΚΤΕΟ. Το νο1 χαρτι που σε βγαζει καθαρο σε τετοιες περιπτωσεις. Αν εχεις περασει τεχνικο ελεγχο εντος προθεσμιας τοτε εισαι καλυμενος για οποιαδηποτε βεβαιωμενη παραβαση (ΝΟΜΙΚΑ παντα) που εχει να κανει με μετατροπη. Σε μια τετοια περιπτωση τρεχει το κρατος η η εταιρια που περασες τον τεχνικο ελεγχο. Ακομα και αν εχεις αλλα νουμερα στο σασι η στο μοτερ δεν ειναι στην δικη σου αρμοδιοτητα να το ξερεις, πρεπει να σου βεβαιωθει στον τεχνικο ελεγχο και να κινησεις τις απαραιτητες διαδικασιες. Αν δεν βεβαιωθει απο κει παραβαση τοτε ο νομος μπορει να ερθει με το μερος σου

Βλεπετε τωρα σιγα σιγα οτι ακομα και οι νομοι που ηταν οντως εναντιον μου γυρισαν με το μερος μου. Θα ηλπιζα ομως να ειναι και οι ανθρωποι με το μερος αυτου που θεωρουνε πιο σωστο ηθικα και ας γραψουνε λιγο τους νομους. Τωρα αν καποιος θεωρει λιγοτερο φταιχτη αυτον που εγκληματει οδηγωντας μεθυσμενος και περισσοτερο αυτον που εχει αδηλωτο χρωμα η σπασμενο φαναρι η εκτος προδιαγραφων ρεζερβα καλο θα ταν να αναθεωρησει...

Κάθε χρόνο περίπου 30.000 τραυματίζονται σε τροχαία, με τον αριθμό των πολιτών που τραυματίζονται σοβαρά ή χάνουν τη ζωή τους να αγγίζει τους 4.000, ενώ το οινόπνευμα (αιθυλική αλκοόλη) «ευθύνεται» στο 50% περίπου των σοβαρών τροχαίων ατυχημάτων.
Εψαξα και για παρανομα μοτερ αλλα δεν βρηκα κατι...

Αυτο σημαινει οτι καθε 5000 τροχαια ο ενας θα εισαι εσυ, καποιος που ξερεις, το παιδι σου, η μανα σου που θα χτυπηθει απο μεθυσμενο οδηγο.

Γι αυτο και σκεφτειτε το ολοι σοβαρα. Το αλκοολ και το τιμονι μαζι δεν τα κανει ΚΑΝΕΝΑΣ καλα. Οποιον δειτε να τα κανει μαζι νομιζω οτι εχετε το δικαιωμα να τον σπασετε στο ξυλο. (ηθικα). Απ την αλλη μπορειτε να το κανετε και οπου βλεπετε αδηλωτες μετατροπες ξερω γω.. οτι του την σπαει του καθενα
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 07-01-18, 03:08
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Μισο λεπτακι, γιατι εδω διαφωνω (ή δεν καταλαβα τι λες). Το μονο που βεβαιωνει το ΚΤΕΟ ειναι οτι τη μερα του τεχνικου ελεγχου και μονο εκεινη, το αμαξι σου ηταν ή "ηταν" σωστο". Καμμια αλλη μερα. Εσυ θα μπορουσες να εχεις μοτερ απο Viper μεχρι και τη προηγουμενη απο το ΚΤΕΟ μερα, ή να το εβαζες την αμεσως επομενη.

Την οποιαδηποτε αλλη μερα, το μονο που δειχνει οτι το οχημα σου ειναι σωστο ειναι η συγκριση των γραφομενων της αδειας με αυτα που βρισκονται πανω στο αμαξι σου (αριθμος σασσι, κωδικος μοτερ, χρωμα, θεσεις κλπ). Εστω, στη καλυτερη περιπτωση, να (μπορεις με καποιο τροπο να αποδειξεις οτι) βρισκεσαι εντος του χρονικου οριου που λεει ο νομος οτι υποχρεουσαι να δηλωσεις την αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 07-01-18, 11:46
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Ναι ολα αυτα βεβαιωνονται στο ΚΤΕΟ. Αυτο που λεω ειναι οτι εαν εχεις το χαρτι του ΚΤΕΟ που λεει οτι εισαι οκ να κυκλοφορεις τοτε καποιος δεν εκανε καλα την δουλεια του και δεν ειναι στην αρμοδιοτητα σου να τα γνωριζεις ολα αυτα. Υπαρχουν εταιριες που πουλανε μεταχειρισμενα αμαξια με αλλα μοτερ που πωλουνται σαν καινουργια. Οταν λοιπον εισαι ανυποψιαστος και το αγορασεις και βρεθεις με αμαξι που εχει κλεμμενο μοτερ πως μπορεις να βγεις καθαρος..?

Αυτα γινονται ακομα και σημερα υπαρχουν πολλοι που την εχουν πατησει ετσι (στα μηχανακια πολυ περισσοτερο) και αν το παρεις λογικα το ΚΤΕΟ ειναι το αρμοδιο τμημα που σου επιτρεπει να κυκλοφορεις το νομιμο αμαξι σου. Γι αυτο περνας και καθε 2 χρονια ΚΤΕΟ, για να βεβαιωνονται τετοιες τυχον παραβασεις. Και δεν ειναι αναγκαστικο να εχεις υπερκυβισμενο αμαξι για να εισαι παρανομος. Το ιδιο ειναι και με τις τουρμπινες, με μοτερ ιδιου η και χαμηλοτερου κυβισμου, και γενικα οτι ειναι εκτος προδιαγραφων κατασκευαστη.

Δλδ εαν η υποθεση εφτανε δικαστηριο και αν επαιζα τον ρολο του μλκ, θα μπορουσα να υποστηριξω οτι δν ειχα ιδεα για ολα αυτα και πως το χαρτι του κτεο λεει οτι το οχημα ειναι νομιμο. Και εδω ειναι ενα σημειο που ενας νομος ερχεται σε αντιδιαστολη με 10 αλλους και τρεχα γυρευε. Δεν λεω δλδ οτι εχω ολους του νομους με το μερος μου η οτι θα δικαιωνομουν απαραιτητα, αλλα σιγουρα εχω εναν. Ο δικαστης κρινει αν λες παπαριες και βγαζει αποφαση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimmakoss E30 : 07-01-18 στις 11:49
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 07-01-18, 12:04
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Ενα + ακομα για μενα ειναι οτι το αμαξι ειχε προφσφατο περασενο κτεο μετα την μετατροπη....
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 07-01-18, 17:16
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Φίλε jimmakoss_E30, είναι πολύ καλό που βρήκες άκρη με τη δική σου περίπτωση και δικαιώθηκες, αλλά γενικεύοντας, πέφτεις στο λάθος που επισημαίνεις για τους άλλους...

Εξηγούμαι:

Εσύ αποζημιώθηκες για ατύχημα που προκάλεσε άλλος, καταφανώς υπαίτιος (μεθυσμένος). Δεν γνωρίζεις αν η δική του ασφάλεια τον κάλυψε, ή τον τρέχει ακόμα. Αντίστοιχα αν εσύ προκαλούσες ατύχημα θα σε κάλυπτε η ασφάλεια σου?? Θα ήταν τότε απλώς ένα διαδικαστικό ζήτημα, ή θα ήσουν εκτεθειμένος?

Αυτά και καλή χρονιά!
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 07-01-18, 19:46
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Κοιτα, οι ασφαλειες δεν καλυπτουν αυτον που προκαλει το ατυχημα εκτος αν εχεις μικτη που καλυπτει ενα μερος της ζημιας. Σε οποιαδηποτε περιπτωση οι ασφαλειες καλυπτουν το θυμα. Αν το χα προκαλεσει εγω δλδ το ατυχημα η ασφαλεια μου θα καλυπτε τις δικες του ζημιες. Μηπως ρωτας κατι διαφορετικο απο αυτο που καταλαβα?

Και γνωριζω οτι φυσικα τις ζημιες του δεν τις καλυψε. Ηταν μεθυσμενος κατα 200% πανω απ το οριο... τι να καλυψει? 10000??
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 07-01-18, 20:13
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Μια περιπτωση που μπορει να βρισκομουν μπλεγμενος ειναι αν σε ενα ατυχημα εβγαινε συνυπαιτιοτητα και ο πραγματογνωμωνας εβρισκε αλλα νουμερα στο μοτερ. Τοτε ναι δεν θα μπορουσα να διεκδικησω τπτ και μαλλον θα σφυριζα αδιαφορα
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 08-01-18, 00:44
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmakoss E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ολα αυτα βεβαιωνονται στο ΚΤΕΟ. Αυτο που λεω ειναι οτι εαν εχεις το χαρτι του ΚΤΕΟ που λεει οτι εισαι οκ να κυκλοφορεις τοτε καποιος δεν εκανε καλα την δουλεια του και δεν ειναι στην αρμοδιοτητα σου να τα γνωριζεις ολα αυτα. Υπαρχουν εταιριες που πουλανε μεταχειρισμενα αμαξια με αλλα μοτερ που πωλουνται σαν καινουργια. Οταν λοιπον εισαι ανυποψιαστος και το αγορασεις και βρεθεις με αμαξι που εχει κλεμμενο μοτερ πως μπορεις να βγεις καθαρος..?

Αυτα γινονται ακομα και σημερα υπαρχουν πολλοι που την εχουν πατησει ετσι (στα μηχανακια πολυ περισσοτερο) και αν το παρεις λογικα το ΚΤΕΟ ειναι το αρμοδιο τμημα που σου επιτρεπει να κυκλοφορεις το νομιμο αμαξι σου. Γι αυτο περνας και καθε 2 χρονια ΚΤΕΟ, για να βεβαιωνονται τετοιες τυχον παραβασεις. Και δεν ειναι αναγκαστικο να εχεις υπερκυβισμενο αμαξι για να εισαι παρανομος. Το ιδιο ειναι και με τις τουρμπινες, με μοτερ ιδιου η και χαμηλοτερου κυβισμου, και γενικα οτι ειναι εκτος προδιαγραφων κατασκευαστη.

Δλδ εαν η υποθεση εφτανε δικαστηριο και αν επαιζα τον ρολο του μλκ, θα μπορουσα να υποστηριξω οτι δν ειχα ιδεα για ολα αυτα και πως το χαρτι του κτεο λεει οτι το οχημα ειναι νομιμο. Και εδω ειναι ενα σημειο που ενας νομος ερχεται σε αντιδιαστολη με 10 αλλους και τρεχα γυρευε. Δεν λεω δλδ οτι εχω ολους του νομους με το μερος μου η οτι θα δικαιωνομουν απαραιτητα, αλλα σιγουρα εχω εναν. Ο δικαστης κρινει αν λες παπαριες και βγαζει αποφαση.
δεν εχεις κανενα νομο με το μερος σου. Στο εξηγησα και απο πανω: το οτι το αμαξι περασε κτεο σημαινει οτι εκεινη τη μερα - και μονο - που περασε κτεο, ηταν νομιμο ή καποιος αρμοδιος δεν ειναι οτι ειναι παρανομο. Εσυ θα μπορουσες απο την επομενη μερα κιολας να αλλαξεις μοτερ, και μετα να βγαινεις να ισχυριζεσαι το bold. Αυτο σου εξηγησα. Και φυσικα κανεις δεν θα νοιαστει, το μοναδικο που ισχυει ειναι οτι εκεινη τη στιγμη (που σε ελεγξαν, που τρακαρες, που οτιδηποτε) το αυτοκινητο δεν συμφωνει με την αδεια του.

Το οτι το ΚΤΕΟ "ισχυει" για 2 χρονια δεν ειναι (κ δεν γινεται να ειναι) εγγυηση οτι θα ειναι νομιμο για τα επομενα 2 χρονια. Ουτε καν οτι θα ειναι σωστο απο τεχνικης αποψεως. Μπορει σημερα να στο βρουν ενταξει και αυριο να μεινεις απο φρενα λογω καταστροφης αστοχιας ενος τακακιου. Σε καθε περιπτωση, μπορει σημερα να φορας το μοτερ σου το σωστο και αυριο κιολας να πας να φορεσεις ενα οτιδηποτε. Το "εγω εχω κτεο, αυτο λεει οτι το αμαξι μου ειναι σωστο, οποτε για μεχρι την ημερομηνια ταδε/ταδε/ταδε το αμαξι μου ειναι σωστο και "δεν ξερω" τι μοτερ βρηκατε σημερα μεσα του", δεν πειθει κανεναν και καλα κανει.

Το κτεο ανα 2 χρονια ειναι ενας συμβιβασμος, γιατι δεν γινεται να περναει καθε οχημα τεχνικο ελεγχο καθε μερα της ζωης του.


ΥΓ Αυτο που σε ρωταει "αν του καλυψε τις ζημιες του", εννοει αν η ασφαλιστικη του πληρωσε τις ζημιες που εκεινος ΣΟΥ εκανε και δεν τα ζητησε πισω απο εκεινον, ή αν τον ετρεξε να του τα παρει πισω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kacey : 08-01-18 στις 00:48
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 08-01-18, 16:33
Το avatar του χρήστη jimmakoss E30
jimmakoss E30 Ο χρήστης jimmakoss E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2008
Μηνύματα: 105
jimmakoss E30 is an unknown quantity at this point
Το χαρτι του ΚΤΕΟ ειναι επισημο εγγραφο και λαμβανεται σοβαρα υποψιν στο δικαστηριο. Αν εγω δλδ αγορασα το αυτοκινητο στις 01/06 και ο τεχνικος ελεγχος εγινε στις 01/05 τοτε ολα αυτα που λες ειναι ακυρα. Πως αλλαξα εγω μοτερ αν δεν ειχα το αμαξι???

Με τα "μπορει" και τα "αν" ομως, δεν βγαζει αποφαση ο δικαστης και αυτο ειναι STANDARD. Αυτο που κοιταει ειναι χαρτια.. Αυτο που θα γινοταν μονο ειναι να εξεταστει το βιβλιο service να βρεθει ο τελευταιος μηχανικος, να ελεγχθει στα βιβλια, στα τιμολογια,στις ημερομηνιες εισοδων/εξοδων αυτοκινητων και να βρεθει εκει οτι εγω αλλαξα μοτερ... Σε καθε περιπτωση πρεπει να ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ νομικα και ΕΓΓΡΑΦΩΣ. Ουτε καμερες ουτε μπορει ουτε αν. Εαν δεν βρεθει, τοτε τι να πει ο δικαστης? "Σε κοβω οτι εχεις αλλαξει μοτερ επειδη φορας σκουλαρικι"? Αυτα ειναι μια τυπικες διαδικασιες. Ολα αυτα τα ρωτησα δεν τα λεω ετσι... Και ο λογος που τα ρωτησα ειναι γιατι ακουσα την μερια που μου λεγε να προσεχω (και πολυ σωστα μαλιστα και σας ευχαριστω και παλι) γτ οντως θα μπορουσα να εχω βρεθει εκτεθειμενος απο πραγματα που δεν μου πηγαιναν στο μυαλο. Το μοτερ το παλιο υπηρχε για να μπει προχειρα αλλα δεν θα σκεφτομουν να το βαλω αν δεν ηξερα οτι μπορει να μπλεξω απο πραγματογνωμονα... (ο οποιος δεν ηρθε και ποτε ετσι??)

Παιδια, ολες οι ασφαλιστικες ειναι υποχρεωμενες να καλυψουν τον πελατη τους ως προς τα θυματα. Και αναλογως τον πελατη θα κοιταξουν αν συμφερει να τον κρατησουν ως πελατη και να καλυψουν μερος της ζημιας ΤΟΥ. Αν οχι εννοειται τον τρεχουν για να παρουν και τα λεφτα που θα διναν σε μενα.

Ανεφερα και σε προηγουμενο post οτι μου προσφερανε 3000ε απο την ασφαλιστικη τα οποια αρνηθηκα. Εαν δεν προσφερανε συμβιβασμο, στα δικαστηρια θα πηγαινε η allianz vs μινεττα εφοσον ΔΕΝ ειναι στην ευχερεια της καθε ασφαλιστικης ν καλυψει καποιον που ειναι ανασφαλιστος την ωρα του ατυχηματος λογω μεθης. Ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να τον καλυψει και μετα να κινηθει νομικα για να παρει τα λεφτα της. Και εφοσον η τροχαια εγραψε στο δελτιο συμβαντος, υπαιτιοτητα 100% η allianz οσο κολοσσος σαν εταιρια κι αν ειναι δεν θα μπορουσε να γλιτωσει σε οποιαδηποτε περιπτωση να μου καταβαλλει τις ζημιες.

Ελπιζω να σε καλυψα σ αυτο το κομματι. Το ΚΤΕΟ δεν διαφωνω μαζι σου και δεν λεω οτι θα σωνομουν επειδη ειχα προσφατο ΚΤΕΟ αλλα οπως και να το κανεις ειναι χαρτι που δειχνει νομιμοτητα και αναγκαζεσαι να το προσκομισεις. ΚΤΕΟ, αδεια, ασφαλεια, διπλωμα, νηφαλιοτητα, και αρνητικη υπαιτιοτητα ειναι οπλα σε δικαστηριο για τροχαιο.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 08-01-18, 17:57
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmakoss E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
α) Το χαρτι του ΚΤΕΟ ειναι επισημο εγγραφο και λαμβανεται σοβαρα υποψιν στο δικαστηριο. Αν εγω δλδ αγορασα το αυτοκινητο στις 01/06 και ο τεχνικος ελεγχος εγινε στις 01/05 τοτε ολα αυτα που λες ειναι ακυρα. Πως αλλαξα εγω μοτερ αν δεν ειχα το αμαξι???

β) Με τα "μπορει" και τα "αν" ομως, δεν βγαζει αποφαση ο δικαστης και αυτο ειναι STANDARD. Αυτο που κοιταει ειναι χαρτια.. Αυτο που θα γινοταν μονο ειναι να εξεταστει το βιβλιο service να βρεθει ο τελευταιος μηχανικος, να ελεγχθει στα βιβλια, στα τιμολογια,στις ημερομηνιες εισοδων/εξοδων αυτοκινητων και να βρεθει εκει οτι εγω αλλαξα μοτερ... Σε καθε περιπτωση πρεπει να ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ νομικα και ΕΓΓΡΑΦΩΣ. Ουτε καμερες ουτε μπορει ουτε αν. Εαν δεν βρεθει, τοτε τι να πει ο δικαστης? "Σε κοβω οτι εχεις αλλαξει μοτερ επειδη φορας σκουλαρικι"? Αυτα ειναι μια τυπικες διαδικασιες. Ολα αυτα τα ρωτησα δεν τα λεω ετσι...
.
.
.

γ) Ελπιζω να σε καλυψα σ αυτο το κομματι. Το ΚΤΕΟ δεν διαφωνω μαζι σου και δεν λεω οτι θα σωνομουν επειδη ειχα προσφατο ΚΤΕΟ αλλα οπως και να το κανεις ειναι χαρτι που δειχνει νομιμοτητα και αναγκαζεσαι να το προσκομισεις. ΚΤΕΟ, αδεια, ασφαλεια, διπλωμα, νηφαλιοτητα, και αρνητικη υπαιτιοτητα ειναι οπλα σε δικαστηριο για τροχαιο.
α) ή δεν καταλαβαινεις, ή κοροιδευομαστε. Το μονο που αποδεικνυει (και μπορεις να ισχυριστεις) το χαρτι του κτεο ειναι οτι στις 01/05 που εγινε ο ελεγχος, και μονο τοτε, το αυτοκινητο ηταν σωστο. Στις 02/05, μολις μια μερα μετα, μπορει καποιος να αλλαξε το μοτερ. Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι τωρα στις 01/06 που ιδιοκτητης του οχηματος εισαι εσυ, το αυτοκινητο δεν ειναι σωστο. Και φυσικα την ευθυνη για αυτο την φερεις εσυ, ως τωρινος ιδιοκτητης του οχηματος.

β) Και για αυτο το λογο, συμφωνα με το παραπανω, ολα οσα γραφεις στο β ειναι παντελως ακυρα. Σιγα μη πρεπει να κατσει να αποδειξει καποιος αρμοδιος οτι "εσυ αλλαξες το μοτερ αρα εσυ φταις". Αν το αυτοκινητο την ημερα που μας ενδιαφερει (ελεγχου, ατυχηματος) βρεθει ανακολουθο με τα χαρτια του, οπως οριζει ο νομος, τοτε φταις εσυ που εκεινη τη στιγμη εισαι ο ιδιοκτητης.

"Αυτο που θα γινοταν μονο ειναι να εξεταστει το βιβλιο service να βρεθει ο τελευταιος μηχανικος, να ελεγχθει στα βιβλια, στα τιμολογια,στις ημερομηνιες εισοδων/εξοδων αυτοκινητων και να βρεθει εκει οτι εγω αλλαξα μοτερ... Σε καθε περιπτωση πρεπει να ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ νομικα και ΕΓΓΡΑΦΩΣ"

δουλευομαστε μου φαινεται. Λες και δεν μπορεις να εχεις αλλαξει ενα μοτερ καταμαυρα, ειδικα αν ειναι αδηλωτο.

"Αυτο που κοιταει ειναι χαρτια". Οχι, αυτο που κοιταει ειναι η πραγματικοτητα: αν η αδεια γραφει Μ40 και το μπλοκ γραφει S50, τοτε το αυτοκινητο ειναι παρανομο και ιδιοκτητης του εισαι εσυ.

γ) φυσικα και δεν καλυψες τιποτα. Τη νομιμοτητα τη μερα που μας ενδιαφερει δεν τη δειχνει το χαρτι του κτεο που μπορει να εχει βγει απο μια εως 729 μερες πριν, αλλα τα πραγματικα γεγονοτα του τι γραφει η αδεια και τι τα νουμερα του μοτερ. και τιποτα αλλο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.