Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #3661  
Παλιά 03-06-16, 12:29
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Μην μου πεις οτι πλεον ειναι μελος της οικογενειας και εχει και το δικο της ονομα=Cristin????
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3662  
Παλιά 03-06-16, 13:05
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Εγώ θα ήθελα μια περιγραφή τί κάνουν όλα αυτά τα έξτρα στη φωτογραφία 13.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #3663  
Παλιά 03-06-16, 15:18
Το avatar του χρήστη Sport_Evolution
Sport_Evolution Ο χρήστης Sport_Evolution δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-05-2010
Μηνύματα: 107
Sport_Evolution will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Με έφτιαξε πολύ η τάπα στην εξάτμιση
Την συναρμολόγησα με 2 καπάκια από Ovaltine νομίζω! Ήταν τα μόνα που ταίριαζαν στους μπούκες της G-Power. Εφόσον έδωσες βάση σε αυτή την λεπτομέρεια, σίγουρα πίνεις V-Power Racing για πρωϊνό.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην μου πεις οτι πλεον ειναι μελος της οικογενειας και εχει και το δικο της ονομα=Cristin????
Βαφτίστηκε έτσι τον Νοέμβριο του 1996 λόγω ομοιότητος σε διάφορα θέματα με την κινηματογραφική Christine, την ανεπανάληπτη Plymouth Furry του John Carpenter. Σε λίγους μήνες συμπληρώνουμε 20 χρόνια θυελώδους σχέσης. Θυμάμαι τα χρόνια που ο πατέρας μου με πίεζε να την πουλήσω για να αγοράσω την ισχυρότερη Ε36 Μ3 Evo. Εποχές πριν το 2000. Θυμάμαι πόσο προσπαθούσα να τον πείσω ότι η M3 SE είναι συνειδητή επιλογή και δεν μπορεί να συγκριθεί με την Ε36 Evo, ιδιαίτερα από ιστορικής και συλλεκτικής απόψεως, και ότι η ισχύς του κινητήρα δεν είναι το παν. Το θυμόμαστε τώρα και ευθυμούμε. Αν το είχα κάνει τότε θα έπρεπε και οι δύο σήμερα να αυτοκτονήσουμε. Τότε δεν τον είχα πάει ακόμη βόλτα σε γρήγορους ρυθμούς. Μετά από ένα ταξείδι στους Munich Legends (70 χιλιόμετρα από το Λονδίνο) και ειδικά σε μια στροφή με αρκετά χιλιόμετρα που μάλλον είδε τον χάρο να του χαμογελά περιμένωντας το μοιραίο που ποτέ δεν ήρθε διότι η Ε30 απλώς κολλάει στον δρόμο, ειδικά με τα Bridgestone S-02, κατάλαβε με τι αυτοκίνητο έμπλεξε. Η σκηνή εκείνη χαράχθηκε καλά στην μνήμη του και κάθε τόσο μου την θυμίζει με δέος. Πλέον το διασκεδάζουμε και ενίοτε αισθανόμαστε άβολα όταν σε κάθε έξοδο σταματούν περίεργοι με αυτοκίνητα για να κοιτάξουν, μερικές φορές κρατώντας ολόκληρη ουρά άλλων αυτοκινήτων από πίσω! Τέτοιες ιστορίες έχω αρκετές να διηγηθώ, όπως εκείνη στο Kensington (κεντρικό Λονδίνο, τίγκα στα υπεραυτοκίνητα για όσους γνωρίζουν), όταν σταμάτησε δίπλα μου μεσήλικας και προφανώς ζάπλουτος οδηγός με κόκκινη F40 και κοιτούσε την Cristin. F40... Ό,τι και να σας πω είναι λίγο. Το Α και το Ω των τεσσάρων τροχών. Τυχεροί όσοι έχετε δει και ακούσει κάποια από κοντά...

Εν πάσει περιπτώσει, επειδή ανέφερα και την Ε36 Μ3 Evo, θα πω ότι είναι η αγαπημένη μου Μ3 για μακρυνά ταξείδια αλλά και καθημερινή χρήση. Ασφαλώς με χειροκίνητο κιβώτιο και χρώμα Estoril Blue ή Imola Red στην πανέμορφη και πολύ σπάνια GT. Ωστόσο, για περιστασιακές εξορμήσεις σε εξοχικούς άδειους δρόμους με πολλές στροφές, η Ε30 ανήκει σε μια κατηγορία σπάνιων τετράτροχων, είτε οδηγείς ήρεμα και σαν λάτρης των σπορ αυτοκινήτων είτε σε ρυθμούς Patrick Snijers (λέμε τώρα) στο Isle of Man. Μα θα ρωτήσει κάποιος, τι κάνεις όταν οι καιρικές συνθήκες ή λόγοι οικογενειακοί ή εργασιακοί δεν επιτρέπουν τέτοιες εξορμήσεις για πολλούς μήνες; Είναι απλό. Μπαίνεις στο γκαράζ, κάθεσε στο bucket κάθισμα, κλείνεις την πόρτα και αφουγκράζεσαι την εκωφαντική ησυχία που ενίοτε αναμιγνύεται με φανταστικές αλλαγές ταχυτήτων στις 8500 στροφές/λεπτό καταδιώκοντας ένα RS500, μία 190 Evo II και ένα Opel Omega 3000 στο DTM του 1990. Αν δε είσαι πραγματικά άρωστος όπως ο υποφαινόμενος, ανοίγεις το καπώ και αρχίζεις τα μαστορέματα και τις βελτιώσεις στις 3 τα ξημερώματα μέσα στην απόλυτη γαλήνη. Δεν έχει σημασία ότι το έχεις κάνει 300 φορές στο παρελθόν. Και μόνο οι μυρωδιές, τα BMW M Power λογότυπα, τα Brilliant Red, οι αυλοί εισαγωγής και η φουσκωμένη πολλαπλή εξαγωγής σε ανεβάζουν για λίγο σε κόσμους μακριά από τη μιζέρια της καθημερινότητας.

Γ. Ν.
Απάντηση με παράθεση
  #3664  
Παλιά 03-06-16, 15:24
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Τυχερέ! Ωραία περιγραφή, πες κι άλλα!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sport_Evolution Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαφτίστηκε έτσι τον Νοέμβριο του 1996 λόγω ομοιότητος σε διάφορα θέματα με την κινηματογραφική Christine, την ανεπανάληπτη Plymouth Furry του John Carpenter.
Καλά το κατάλαβα. Για πες της να πάρει τηλέφωνο τη δικιά μου που έχει μουλαρώσει κάνα μήνα τώρα και δεν θέλει να ξεκλειδώσει την πόρτα του συνοδηγού (ούτε από μέσα). Την προηγούμενη φορά είχε φτιάξει μόνη της. Τώρα τίποτα ακόμα.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #3665  
Παλιά 03-06-16, 15:26
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Είσαι από τους λίγους που πραγματικά αξίζει να έχουν ένα SE.

ΑΡΡΩΣΤΟΣ με την καλή έννοια πάντα.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3666  
Παλιά 03-06-16, 16:14
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Smile

Όπως είπε και ο Δημητρης αξίζει που την έχεις και είναι χαρά μου-μας που σε έχουμε μέλος μας και φαίνεται αυτό το αυτοκίνητο στο parking του γκαράζ του φόρουμ όπως και για τις εμπειρίες που μοιράζεσαι μαζί μας.

Ευτυχώς που δεν άκουσε τον πατέρα σου,ευτυχως........οι μεγαλύτεροι ΔΕΝ τα ξέρουν όλα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3667  
Παλιά 03-06-16, 16:29
Το avatar του χρήστη Sport_Evolution
Sport_Evolution Ο χρήστης Sport_Evolution δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-05-2010
Μηνύματα: 107
Sport_Evolution will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα ήθελα μια περιγραφή τί κάνουν όλα αυτά τα έξτρα στη φωτογραφία 13.
Πρώτη σειρά πάνω
Διπλά ψηφιακά όργανα της SPA και τετραπλό ψηφιακό αεροπορικό όργανο της MGL Avionics.
1. Πίεση βενζίνης και τάση ηλεκτρικού συστήματος.
2. Πίεση λαδιού μηχανής και θερμοκρασία λαδιού στο κιβώτιο ταχυτήτων.
3. Πίεση στο σύστημα ψύξης του κινητήρα και θερμοκρασία λαδιού στο διαφορικό.
4. Θερμοκρασία καυσαερίου σε κάθε έξοδο της πολλαπλής εξαγωγής (4 αισθητήρες) πλησίον του κινητήρα.
  • Τα κόκκινα κουμπιά είναι για τον προγραμματισμό καί ανάκληση δεδομένων (ακρότατες τιμές) που έχουν καταγράψει τα όργανα 1-3 της SPA.
  • Ο κεντρικός μικροδιακόπτης είναι για την παροχή ρεύματος σε όλα τα όργανα.
  • Ο αριστερός μικροδιακόπτης με τα δύο LED από κάτω είναι για παρακολούθηση της σωστής λειτουργίας του διακόπτη που ελέγχει την θέση του πεντάλ του επιταγχυντή (Throttle Position Switch ή TPS εν συντομία). Υπάρχουν 3 θέσεις λειτουργίας για το TPS: ρελαντί (idle), πλήρης επιτάχυνση (πεντάλ πατημένο πάνω από 85% περίπου) ή Wide Open Throttle - WOT, κι ό,τι απομένει μεταξύ idle και WOT.

Πάνω δεξιά από το ραδιοκασσετόφωνο
  • Πράσινο LED φωτισμένο: υπάρχει ηλεκτρική τάση στα καλώδια του ηλεκτρικού ανεμιστήρα στον εναλλάκτη θερμότητας του κινητήρα. (Έσω έτοιμος που λένε.)
  • Κίτρινο LED αναμένο: ο ανεμιστήρας λειτουργεί στην χαμηλή ταχύτητα. (Σφυγμοί καρδιάς ανεβασμένοι και προσοχή στο όργανο θερμοκρασίας τεταμμένη.)
  • Κόκκινο LED: ο ανεμιστήρας λειτουργεί στην υψηλή ταχύτητα (ο εξω-από-δω που λέμε). Να μην το εύχεσαι ούτε στους εχθρούς σου διότι σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά.

Κάτω δεξιά από το ραδιοκασσετόφωνο
Δύο on-off μικροδιακόπτες για κατά βούληση επιλογή των 4 ηλετρονικών χαρτών του κινητήρα (ERPROM maps) που είναι προγραμματισμένοι από την BMW σε όλες της Ε30 Μ3 (επιλογή από βενζίνη 95 RON με καταλύτη έως 98 RON χωρίς καταλύτη και αισθητήρα λάμδα).

Στη θέση του σταχτοδοχείου
Αναλογικό όργανο για μέτρηση της υποπίεσης αέρα στην εισαγωγή και συγκεκριμένα στο θύρα κενού (vacuum port) του ρυθμιστή πίεσης της βενζίνης (Fuel Pressure Regulator).

Συγνώμη αν σου έκανα το κεφάλι καζάνι αλλά αν είσαι σαν εμένα ίσως το διασκέδασες.

Και πού να αρχίσω να εξηγώ τα 7 συστήματα ασφαλείας... Η περίπτωσή μου είναι ανίατη, το γνωρίζω. I need

Γ. Ν.
Απάντηση με παράθεση
  #3668  
Παλιά 03-06-16, 16:42
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Όχι δε μου έκανες το κεφάλι καζάνι. Αυτή ακριβώς την απάντηση ήθελα και σε ευχαριστώ που το έγραψες!! Διάβασα κάθε λέξη με προσοχή, δύο φορές, και αντιπαρέβαλα με την εικόνα.

Πιο πολύ μου άρεσαν τα 3 LED πάνω δεξιά από το ραδιοκασσετόφωνο. Καλή προσθήκη και για το δικό μου, αν και όταν πάρει μπροστά ο ανεμιστήρας, ακούγεται.

Είχα σκεφτεί για το δικό μου να βάλω μια συστοιχία από LED και κατάλληλο κύκλωμα που να δείχνει τη θέση του TPS (Throttle position Sensor, που δεν είναι 3 τιμών αλλά συνεχής). Θα είχε πλάκα, σα τη μπάρα που γεμίζει στο gran turismo όταν πατάω γκάζι.
Επίσης θα ήθελα ένα όργανο υποπίεσης, αλλά τελικά δε θα είχε και πολύ νόημα. Αν είχα turbo θα είχε πιο πολύ πλάκα.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #3669  
Παλιά 03-06-16, 16:57
Το avatar του χρήστη Sport_Evolution
Sport_Evolution Ο χρήστης Sport_Evolution δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-05-2010
Μηνύματα: 107
Sport_Evolution will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά το κατάλαβα. Για πες της να πάρει τηλέφωνο τη δικιά μου που έχει μουλαρώσει κάνα μήνα τώρα και δεν θέλει να ξεκλειδώσει την πόρτα του συνοδηγού (ούτε από μέσα). Την προηγούμενη φορά είχε φτιάξει μόνη της. Τώρα τίποτα ακόμα.
Γιάννη, Δημήτρη και Πέτρο, ευχαριστώ πολύ για τα ευγενικά σας σχόλια. Είστε πολύ <<υποχρεωτικοί>> (με υποχρεώνετε) όπως θα έλεγε ο μακαρίτης ο Παντελής Ζερβός στην ταινία Ο Ατσίδας.

Πέτρο, δεν μου έχει τύχει πρόβλημα με την πόρτα του συνοδηγού όπως αυτό που περιγράφεις αλλά εφόσον δεν ανοίγει ούτε από μέσα σημαίνει ότι το πρόβλημα είναι μάλλον μηχανικό παρά ηλεκτρικό. Πιθανόν η πόρτα χρειάζεται ρύθμιση ύψους ή υπάρχει σκουριά, βρωμιά, ξένο σώμα, ακόμα και στερεοποιημένα κατάλοιπα γράσσου στον μηχανισμό. Μηχανικά προβλήματα αυτού του τύπου είναι εύκολα στην λύση τους αν αφαιρέσεις το φύλο της πόρτας και ελέγξεις το εσωτερικό της.

Παρεπιπτόντως, βάλε κάποια φωτογραφία της Μ3. Kρυμένη την έχεις;

Γ. Ν.
Απάντηση με παράθεση
  #3670  
Παλιά 03-06-16, 16:59
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sport_Evolution Εμφάνιση μηνυμάτων
Την συναρμολόγησα με 2 καπάκια από Ovaltine νομίζω! Ήταν τα μόνα που ταίριαζαν στους μπούκες της G-Power. Εφόσον έδωσες βάση σε αυτή την λεπτομέρεια, σίγουρα πίνεις V-Power Racing για πρωϊνό.


Βαφτίστηκε έτσι τον Νοέμβριο του 1996 λόγω ομοιότητος σε διάφορα θέματα με την κινηματογραφική Christine, την ανεπανάληπτη Plymouth Furry του John Carpenter. Σε λίγους μήνες συμπληρώνουμε 20 χρόνια θυελώδους σχέσης. Θυμάμαι τα χρόνια που ο πατέρας μου με πίεζε να την πουλήσω για να αγοράσω την ισχυρότερη Ε36 Μ3 Evo. Εποχές πριν το 2000. Θυμάμαι πόσο προσπαθούσα να τον πείσω ότι η M3 SE είναι συνειδητή επιλογή και δεν μπορεί να συγκριθεί με την Ε36 Evo, ιδιαίτερα από ιστορικής και συλλεκτικής απόψεως, και ότι η ισχύς του κινητήρα δεν είναι το παν. Το θυμόμαστε τώρα και ευθυμούμε. Αν το είχα κάνει τότε θα έπρεπε και οι δύο σήμερα να αυτοκτονήσουμε. Τότε δεν τον είχα πάει ακόμη βόλτα σε γρήγορους ρυθμούς. Μετά από ένα ταξείδι στους Munich Legends (70 χιλιόμετρα από το Λονδίνο) και ειδικά σε μια στροφή με αρκετά χιλιόμετρα που μάλλον είδε τον χάρο να του χαμογελά περιμένωντας το μοιραίο που ποτέ δεν ήρθε διότι η Ε30 απλώς κολλάει στον δρόμο, ειδικά με τα Bridgestone S-02, κατάλαβε με τι αυτοκίνητο έμπλεξε. Η σκηνή εκείνη χαράχθηκε καλά στην μνήμη του και κάθε τόσο μου την θυμίζει με δέος. Πλέον το διασκεδάζουμε και ενίοτε αισθανόμαστε άβολα όταν σε κάθε έξοδο σταματούν περίεργοι με αυτοκίνητα για να κοιτάξουν, μερικές φορές κρατώντας ολόκληρη ουρά άλλων αυτοκινήτων από πίσω! Τέτοιες ιστορίες έχω αρκετές να διηγηθώ, όπως εκείνη στο Kensington (κεντρικό Λονδίνο, τίγκα στα υπεραυτοκίνητα για όσους γνωρίζουν), όταν σταμάτησε δίπλα μου μεσήλικας και προφανώς ζάπλουτος οδηγός με κόκκινη F40 και κοιτούσε την Cristin. F40... Ό,τι και να σας πω είναι λίγο. Το Α και το Ω των τεσσάρων τροχών. Τυχεροί όσοι έχετε δει και ακούσει κάποια από κοντά...

Εν πάσει περιπτώσει, επειδή ανέφερα και την Ε36 Μ3 Evo, θα πω ότι είναι η αγαπημένη μου Μ3 για μακρυνά ταξείδια αλλά και καθημερινή χρήση. Ασφαλώς με χειροκίνητο κιβώτιο και χρώμα Estoril Blue ή Imola Red στην πανέμορφη και πολύ σπάνια GT. Ωστόσο, για περιστασιακές εξορμήσεις σε εξοχικούς άδειους δρόμους με πολλές στροφές, η Ε30 ανήκει σε μια κατηγορία σπάνιων τετράτροχων, είτε οδηγείς ήρεμα και σαν λάτρης των σπορ αυτοκινήτων είτε σε ρυθμούς Patrick Snijers (λέμε τώρα) στο Isle of Man. Μα θα ρωτήσει κάποιος, τι κάνεις όταν οι καιρικές συνθήκες ή λόγοι οικογενειακοί ή εργασιακοί δεν επιτρέπουν τέτοιες εξορμήσεις για πολλούς μήνες; Είναι απλό. Μπαίνεις στο γκαράζ, κάθεσε στο bucket κάθισμα, κλείνεις την πόρτα και αφουγκράζεσαι την εκωφαντική ησυχία που ενίοτε αναμιγνύεται με φανταστικές αλλαγές ταχυτήτων στις 8500 στροφές/λεπτό καταδιώκοντας ένα RS500, μία 190 Evo II και ένα Opel Omega 3000 στο DTM του 1990. Αν δε είσαι πραγματικά άρωστος όπως ο υποφαινόμενος, ανοίγεις το καπώ και αρχίζεις τα μαστορέματα και τις βελτιώσεις στις 3 τα ξημερώματα μέσα στην απόλυτη γαλήνη. Δεν έχει σημασία ότι το έχεις κάνει 300 φορές στο παρελθόν. Και μόνο οι μυρωδιές, τα BMW M Power λογότυπα, τα Brilliant Red, οι αυλοί εισαγωγής και η φουσκωμένη πολλαπλή εξαγωγής σε ανεβάζουν για λίγο σε κόσμους μακριά από τη μιζέρια της καθημερινότητας.

Γ. Ν.
Φοβερο κειμενο! Ευχαριστουμε!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
m3 30

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.