Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-17, 19:55
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Ηχεια ε36

Παιδια καλησπερα...τα ηχεια στο αυτοκινητο δυστυχως τα εχουν παιξει και πρεπει να τα φτιαξω...επειδη ομως στο θεμα των ηχειων δεν εχω ιδεα ειπα να σας ρωτησω...λοιπον , καταρχην μιλαω κυριως για τα πισω μιας και αυτα εχουν αχρηστευτει , τα πλαινα και στα ποδια νομιζω ειναι οκ ...η μαμα αποδοση των ηχειων με καλυπτει αλλα εαν μπορουσα δε θα με χαλαγε να βαλω κατι ελαφρως πιο δυνατο , βεβαια δεν ξερω απο τιμες,πχ εαν αξιζει να βαλω τα γνησια εργοστασιακα η κατι αλλο aftermarket , εχει καποιος να μου προτεινει κατι η να με διαφωτισει λιγο με το ολο θεμα ? ευχαριστω εκ των προτερων, το αυτοκινητο ειναι ε36 95'...
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-10-17, 00:20
Το avatar του χρήστη koukesiotis
koukesiotis Ο χρήστης koukesiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Μηνύματα: 135
koukesiotis is on a distinguished road
Καλησπερα. Ενα ζευγαρι καλα ηχεια ειναι σιγουρα ανωτερα απο τα εργοστασιακα. Με κοστος γυρω στα 50ε-60ε παιρνεις αρκετα καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-17, 00:54
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Η κατηγορια λεγεται subwoofer η απλα ηχεια γι'αυτα που ειναι πισω στην εταζερα ? Επισης αν δεν κανω λαθος, τα twitters ειναι τα πλαινα της πορτας και τα subwoofers τα πισω της εταζερας και αυτα των ποδιων ??
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-10-17, 09:34
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Subwoofer είναι το ηχείο που παίζει τις τέρμα χαμηλές συχνότητες, αυτά που βάζουμε συνήθως στο πορτ-μπαγκάζ.
Τα tweeter είναι τα μικρούλια που παίζουν τις υψηλές (αν βαλεις το αυτι σου μονο τσικι τσικι τσικι ακους δηλαδη)

Το θέμα με τα "γνήσια" τώρα, μιας και το έθιξες.
Η BMW και η κάθε BMW φτιάχνουν αμάξια, όχι ηχεία, παρμπριζ κλπ. Και το "γνήσιο" δηλαδή, κάποιος άλλος κατασκευαστής το έχει φτιάξει, κατασκευαστής ηχείων, πώς λέμε pioneer, kenwood, alpine, blaupunkt κλπ (ναι ξέρω, μη με φάτε, αποκλειται τα 36αρια να ειχαν oem προμηθευτή γιαπωνεζικη εταιρεία οπως η Pioneer, παράδειγμα φερνω )
Επομένως, άποψή μου, πας σε ένα aftermarket ηχειάκι που και πιο φθηνό θα το βρεις, και θα μπορείς να διαλέξεις καλύτερα χαρακτηριστικά

Τώρα για τα πίσω, για μένα βάλε κάποιο οβάλ ηχείο που παίζει και πιο καλά και μπάσα και πρίμα. Στο δικό "μου" που είναι sedan, έβαλα οβαλ χρησιμοποιώντας κάτι τέτοιους αντάπτορες (δεν θυμάμαι να σου πω τιμή γιατι πάνε 9 χρόνια, αλλα σιγουρα δεν ήταν πολλά τα λεφτά γιατι τότε ήμουν 18 και δεν μου περισσεύανε )



αυτά πάνε ΚΑΤΩ απο την εταζέρα, και ουσιαστικά τα ηχεία είναι μεσα στο πορτ-μπαγκάζ. Πίστευα οτι θα είναι χάλια αλλα έμεινα πολύ ικανοποιημένος απο την απόδοσή τους, γιατι ουσιαστικά κάνει καμπίνα το χώρο πίσω.


Τώρα, απο θέμα μοντέλων κλπ δεν είμαι και ο πιο ειδικός, επομένως ό.τι και να σου πω θα σε πάρω στο λαιμό μου χαχαχα...
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-10-17, 23:12
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Καταρχην ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας...επομενως εαν καταλαβα καλα δηλαδη παω για δυο subwoofer-ακια μικρα που θα μπαινουν απο κατω απο τη μερια του πορτπαγκαζ και θα φαινεται μονο η προσωψη απο την εταζερα οπως ειναι τωρα ?

Δηλαδη κατι τετοιο?

https://www.google.gr/search?q=Kenwo...rxhCCKevNok8M:

https://www.google.gr/search?q=Kenwo...qXRFXudBWmERM:

Επισης απο πλευρα συμβατοτητας οπως π.χ ωμ αντιστασης κλπ ,να φανταστω θα ξερουν εαν τους πω για που προοριζονται ετσι?
Και παλι συγγνωμη για τα πολλα ερωτηματα αλλα με το θεμα αυτο δεν το εχω καθολου
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-17, 11:35
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Τιποτα ρε συ, τι ευχαριστείς

Τα sub παίζουν μόνο μπάσο, και συνήθως είναι οι κούτες που βάζουμε στο πορτ-μπαγκάζ

Τα "οβαλ" που λέμε είναι τα 6χ8 (ιντσες) και δεν παίζουν τόσο χαμηλές συχνότητες, κι εγώ δεν το έχω 100% με τον ήχο και τα λέω λίγο μπακαλίστικα.

Κάτι τέτοιο λέω
http://d3d71ba2asa5oz.cloudfront.net...0marked3-3.jpg

Αν δεις αυτό έχει και tweetεράκι επάνω επομένως θα παίζει all-around ήχο..

Αν βάλεις αυτό το οβάλ, θα μπει απο κάτω και θα φαίνεται η μαμά πρόσοψη όπως λες

Αλλιώς μπορείς να βάλεις κι ένα στρογγυλό ηχείο στις μαμά διαστάσεις και να μπει εκεί που είναι τώρα τα εργοστασιακά!

Το θέμα της αντίστασης και watt έχει να κάνει με την πηγή σου, δεν νομίζω να χρειαστείς ενισχυτή, κατα 90% δεν χρειάζεται για αυτά.
Σίγουρα αν κυνηγάς την απόδοση κλπ, αν βάλεις ενισχυτή θα παίξουν καλύτερα, αλλα δεν θα έχεις θέμα και έτσι.
Εαν τους πεις για που προορίζονται και τι χρήση θες να κάνεις (και δεν θελουν να σου πάρουν λεφτά έτσι χύμα), θα σε κατατοπήσουν πλήρως.

Και σιγά τα ερωτήματα, γι'αυτό είμαστε εδώ. Πιστεύω αν το δει κάποιος πιο γνώστης ίσως βοηθήσει και καλύτερα!
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.