Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-09-17, 13:27
BillysAnd Ο χρήστης BillysAnd δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 15-01-2017
Μηνύματα: 8
BillysAnd is on a distinguished road
Προγραμμα σε e46 m43 1900

Καλησπερα σε ολους. Σκεφτομαι να κανω προγραμμα στο bmwδακι μου. Ειναι μια σχετικα φθηνη λυση για να αυξηθει ελαφρως η δυναμη και η αποκριση στο γκαζι. Δεν θελω να ασχοληθω με μεγαλυτερους κινητηρες κλπ. Εχω τον 1900 κινητηρα 8βαλβιδο. Αξιζει? Εχει αισθητη διαφορα σε σχεση με πριν? Σε συνδυασμο με ενα φιλτρο ελευθερας θα γινει πιο ευχαριστο στην οδηγηση?(Να σημειωσω οτι η δυναμη που εχει ικανοποιει τις απαιτησεις μου ομως μετα τις 4.000 το νιωθω λιγο σαν ''κομμενο''.Θα ηθελα να δινει κατι λιγο παραπανω,οχι πολυ! Λογικο θα μ πειτε 8βαλβιδο ειναι και γνωριζω οτι δεν μπορει να δινει δυνατα στις ψηλες στροφες.Ομως πιστευω πως ενα προγραμμα θα δωσει την λυση,τι πιστευετε?)

Υ.Γ. Θα παρακαλουσα να μην γινουν σχολια του τυπου ''βαλε 6κυλινδρη κλπ.'' .Οπως προανεφερα δεν ενδιαφερομαι για αλλαγη κινητηρα για διαφορους λογους.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BillysAnd : 12-09-17 στις 13:29
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-09-17, 13:45
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Δε θα σου δώσει τίποτα.
Ούτε το φίλτρο, ούτε το πρόγραμμα.
Επίσης:
Δεν θα αλλάξει την απόκριση στο γκάζι σου, αφού το γκάζι σου είναι με ντίζα και όχι ηλεκτρονικό.

Μην πετάξεις άδικα τα χρήματα σου.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-09-17, 13:56
BillysAnd Ο χρήστης BillysAnd δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 15-01-2017
Μηνύματα: 8
BillysAnd is on a distinguished road
Ναι σωστα διαβαζα κατι πριν και μ κολλησε το ''αποκριση στο γκαζι'' ισχυει ειναι ντιζατο δεν αλλαζει κατι
Απ οσο εχω ψαξει βλεπω οτι απο 180nm ροπης φτανει τα 197 περιπου καθως και τα 128 αλογα. Ισχυουν αυτα η οχι?Διοτι αν ισχυουν δεν μου φαινεται ασχημα γι αυτο και ειπα να απευθυνθω εδω!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-09-17, 01:56
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Φιλε μου επειδη και εγω εχω αναρωτηθει ακριβως το ιδιο για το δικο μου αυτοκινητο, εχω να σου πω, πως αυτα μονο με δυναμομετρηση αποδεικνυονται , τι γινεται ομως στην περιπτωση που τα νουμερα με καποιο τροπο παραποιουνται και μας δουλευουν ψιλο γαζι ? αυτο σκεφτηκα και εγω και δεν εχω προβει ακομη σε αυτη τη βελτιωση...συν την καταναλωση βεβαια...αν ισχυει ομως και το μοτερ οντως παρει, και τα αλογα να μην ανεβουν σαν απολυτο νουμερο, το οτι θα ενισχυσεις τη ροπη του αυτοκινητου σε καποια φασματα οπως χαμηλα η μεσαια ισως να βοηθησει την κατασταση.... εχω καταληξει στο συμπερασμα παντως οτι ολα αυτα περι προγραμματος στα ατμοσφαιρικα μοτερ ειναι παραμυθια..
__________________
Sideway is the right way...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ///Mflyin' : 13-09-17 στις 02:01
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-09-17, 14:18
Το avatar του χρήστη tsalin
tsalin Ο χρήστης tsalin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-01-2008
Μηνύματα: 274
tsalin will become famous soon enoughtsalin will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BillysAnd Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους. Σκεφτομαι να κανω προγραμμα στο bmwδακι μου. Ειναι μια σχετικα φθηνη λυση για να αυξηθει ελαφρως η δυναμη και η αποκριση στο γκαζι. Δεν θελω να ασχοληθω με μεγαλυτερους κινητηρες κλπ. Εχω τον 1900 κινητηρα 8βαλβιδο. Αξιζει? Εχει αισθητη διαφορα σε σχεση με πριν? Σε συνδυασμο με ενα φιλτρο ελευθερας θα γινει πιο ευχαριστο στην οδηγηση?(Να σημειωσω οτι η δυναμη που εχει ικανοποιει τις απαιτησεις μου ομως μετα τις 4.000 το νιωθω λιγο σαν ''κομμενο''.Θα ηθελα να δινει κατι λιγο παραπανω,οχι πολυ! Λογικο θα μ πειτε 8βαλβιδο ειναι και γνωριζω οτι δεν μπορει να δινει δυνατα στις ψηλες στροφες.Ομως πιστευω πως ενα προγραμμα θα δωσει την λυση,τι πιστευετε?)

Υ.Γ. Θα παρακαλουσα να μην γινουν σχολια του τυπου ''βαλε 6κυλινδρη κλπ.'' .Οπως προανεφερα δεν ενδιαφερομαι για αλλαγη κινητηρα για διαφορους λογους.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων
Έχουμε το ίδιο μοτέρ... Δεν ξέρω πώς το βλέπεις αυτό που περιγράφεις -εγώ δεν το ένιωσα ποτέ-, αν και προφανώς δεν είναι για συγκρίσεις με άλλα δυνατότερα BMW... Ειδικά στον ανοιχτό δρόμο μπορείς να πας πραγματικά γρήγορα άκοπα και σίγουρα πολύ γρηγορότερα από τον Ελληνικό μέσο όρο...

Στα επί της ουσίας, δεν υπάρχει τίποτα απολύτως που να μπορείς να κάνεις. Κατά τη γνώμη μου κράτα τα χρήματα σου και θα δεις ότι σύντομα θα σου χρειαστούν. Οι βλάβες είναι συνήθεις, κάποιες από τις οποίες είναι σχετικά ακριβές!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-09-17, 16:11
BillysAnd Ο χρήστης BillysAnd δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 15-01-2017
Μηνύματα: 8
BillysAnd is on a distinguished road
Καλησπερα σας και σας ευχαριστω για τις απαντησεις λοιπον εχουμε κ λεμε

///Mflyin Δεν ειχα σκεφτει ποτε κατι τετοιο,αν και δυσκολα πιστευω να ισχυει διοτι γινονται δοκιμες στα αυτοκινητα που προγραμματιζονται(καποια ρυθμιζονται εν πορεια μαλιστα)

και tsalin φιλε μου δεν εχω σκοπο να περναω μεγαλυτερα Bmw,ομως για παραδειγμα δες το βιντεακι αυτο:

ο τυπος στο 0-140 λεει κουρεψε 3 δευτερα(ειναι πολυ οσο λιγο κ αν φαινεται),δες διαφορα στις αλλαγες
οσον αφορα το αλλο που λες που δεν καταλαβαινεις,δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα δυστυχως
και τελος που μιλας για τις βλαβες,εγω ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο το αυτοκινητο,δεν εχω συνεχως ασε που τα φτιαχνω μονος(εκτος αν προκειται για ηλεκτρολογικα)
και μοτερ να παθει το αλλαζω δεν εχω θεμα
εχω σκεφτει για τουρμπο μελλοντικα ομως ειναι καμποσα τα χρηματα και δυσκολοι οι καιροι...
Απ οσο βλεπω στο ιντερνετ και στα βιντεακια,εχω ψηθει να το κανω.Το μονο π ψαχνω ειναι ενας που εχει ηδη κανει 1ο σταδιο στο μοτερ αυτο να μου πει γνωμη!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BillysAnd : 17-09-17 στις 16:16
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-09-17, 21:18
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Οι εγκεφαλοι αυτοι δεν προγραμματιζονται...οταν λεμε προγραμμα εννοουμε τσιπ κονσερβα...επισης 3 δευτερα δεν ειναι αποδειξη και αν θες τη γνωμη μου οφειλεται πιο πολυ στο πως θα ξεκινησεις το αμαξι, στις αλλαγες σου και στις συνθηκες, παρα στο τσιπ που εβαλε ο τυπος στο βιντεο...εκτος απ αυτο η διαφορα ειναι αμελητεα και δεν αξιζει κατ'εμε τα χρηματα που κοστιζει ... ολοι μας θελουμε το καλυτερο για τα αυτοκινητα μας ομως πρεπει να ξερουμε και τι κανουμε, μακαρι να βαζαμε ενα προγραμμα σε ατμοσφαιρικο 18ρι και να επαιρνε το αμαξι 10 15 αλογα, ξαναλεω και εγω το ιδιο ηθελα να κανω και μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα σε αυτα που σου λεω, ακομη και γραπτη εγγυηση να υπηρχε για το αποτελεσμα το πιο πιθανο ειναι να εμπλεκες γιατι θα εψαχνες να βρεις το δικιο σου..στην τελικη αυτα τα αυτοκινητα δεν ειναι για επιδοσεις, προς το παρον κατσε οπως εισαι και απολαυσε το αυτοκινητο σου οπως εχει... φιλικα!!
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-09-17, 23:49
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Η δικιά μου ερασιτεχνική γνώμη, είναι να παίξεις με το χρονισμό του εκκεντροφόρου (αν γίνεται, αν έχεις ρυθμιζόμενο γρανάζι). Θα μεταφέρεις λίγο την καμπύλη της ροπής σε πιο υψηλές στροφές. Θα χάσεις λίγο ροπή χαμηλά, θα κερδίσεις λίγο ψηλά.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-17, 09:11
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Φίλε, κάνε σέρβις στο αυτοκίνητο σου σε ότι χρειάζεται, να δουλεύει σωστά.

Πιθανότατα το μοτέρ από τη μάνα του, βγάζει τα 125 άλογα και είναι δηλωμένο 118ps για τους φορολογικούς λόγους στη Γερμανία.

Δεν πρόκειται να πετύχεις κάτι με το πρώτο στάδιο σε τέτοιο μοτερ.

Μην κοιτάς τι ανεβάζει ο καθένας στο tube. Μπορεί να είναι και σε δρόμο με ελαφριά κατηφόρα.
0-140 σε 23 δευτερόλεπτα που δείχνει στο βίντεο δεν είναι και πολύ σπουδαίο. (Τα πρώτα 100 τα πιάνει σε πάνω από 11 άρα τι κατέβασε και από εκεί? 10.5-11'' sec έκανε μαμίσιο).

Πάει χειρότερα από μαμά (Πιθανώς επειδή θα έχει μεγαλύτερες ζάντες/ελαστικά από τα 205-55-16 και γιατί δεν έκανε και πολύ ''βίαιη'' εκκίνηση).
Και λέει ότι μείωσε το χρόνο κατά 3sec?
Δηλαδή έκανε 0-140 σε 26'' μαμά? Μήπως είχε 316 με 100ps και έβαλε 1.9 με 118?
Για να καταλάβεις τους χρόνους είναι χρόνοι από 1.3 μικρά αυτοκίνητα δεκαπενταετίας. (To 0-140 σε 26 είναι χρόνος από αυτοκίνητο που κάνει 0-100 σε 14+).

Από όσο θυμάμαι, η καρίνα μου έκανε (και ακόμα τα καταφέρνει) 0-140 σε 20.0'' και το 318Ci που είχα (143ps) 0-140 σε 17''...

Το αυτοκίνητο σου κάνει κάπου 10.5-11 μαμά 0-100 και 0-160 σε 31-32''.
Περίπου και τα 140 σε 23''...

Ευχαριστήσου το γιατί είναι καλό αυτοκίνητο. Και άσε τον Novac tuning να ανεβάζει ΟΕΜ αυτοκίνητα στο youtube και να δείχνει πόσο ΔΕΝ τα βελτίωσε
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-17, 18:27
BillysAnd Ο χρήστης BillysAnd δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 15-01-2017
Μηνύματα: 8
BillysAnd is on a distinguished road
Καλησπερα σας και παλι

Τι εμεινε να πω? Με πεισατε!
Πιο πολυ ο Dim77 αφου εγραψε κατεβατο ολοκληρο
Απο σερβις ειναι κομπλε,μπουζι,λαδια,φιλτρα ολα οκ...Επισης,το οτι ειναι καλο αυτοκινητο προφανως και το γνωριζω(συγκριτικα με πολλα στα οποια εχω μπει μεσα και εχω οδηγησει,η αισθηση ποιοτητας και η συμπεριφορα στον δρομο που σου δινει δεν την δινει αλλο αμαξι!!!)
Μενω ως εχων και βλεπουμε!

Υ.Γ. Αυτο που ανεφερες ''Πιθανότατα το μοτέρ από τη μάνα του, βγάζει τα 125 άλογα και είναι δηλωμένο 118ps για τους φορολογικούς λόγους στη Γερμανία.'' οντως ισχυει?
Σας ευχαριστω ολους για ακομη μια φορα!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
318ci, e46, ecu, m43, tuning

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.