Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-07-06, 11:54
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Unhappy Ζάντες αλουμινίου για Ε36 - Offset & προβλήματα

Και βέβαια να πούμε ότι αυτός που καλείται να πληρώσει το μάρμαρο είναι ο Joe, σε αντίθεση με τον "παίχτη" (πως κρατιέμαι και δεν τον post-άρω, τα νεύρα μου...) που τους τις φόρεσε και που σε ερώτηση μου τι ακριβώς σκεφτόταν ότι έβαζε 8,5*18 ET35 (εμπρός-πίσω) σε "μαμά" Ε36 coupe 316i, απάντησε με ύφος 1000 καρδιναλίων (1000 όμως!!!): "Τι μου λες τώρα για offset, εγώ σε όλα τα BMW αυτά φοράω, τα BMW φοράνε 5*120" (καρέ εννοούσε φαντάζομαι) "έχω φτιάξει εγώ αυτοκίνητα BMW"..!!! (δεν θέλω να φαντάζομαι...).
-Και αν θελήσει να το χαμηλώσει?
-Κανένα πρόβλημα, τι ανάρτηση θέλεις να σου βάλω?
-Μα θα βρίσκει το ζαντολάστιχο... στο αμάξι.
-θα βάλουμε μία πλήρως ρυθμιζόμενη.
Τι να προσθέσω..? Έμεινα κάγκελο και τον κοίταζα και μετά έβαλα τα γέλια.
ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ.
Πήραμε λοιπόν τον "παπουτσωμένο γάτο" και φύγαμε άπραγοι. Και τα post-άρει το παλικάρι. Από τις ταπεινές μου γνώσεις τα νούμερα αυτά κάνουν για Ε46 και Ε90, αλλά τσεκάρετε το και με τον ζαντολαστιχά σας.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-07-06, 14:36
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Aυτά τα νούμερα offset και πλάτους ζάντας δεν είναι καθόλου λάθος. Αν ο φίλος τις πουλάει για αυτόν τον λόγο τότε τσάμπα τις πουλάει. Η Schnitzer αυτό το οφσετ και πλάτος δίνει για τα Ε36, το ίδιο και η Borbet, και όλες οι εταιρίες δίνουν 8.5*18ΕΤ35 εως ΕΤ40. Οι δικές μου γνήσιες Schnitzer 7*15 έχουν offset 30 εμπρός πίσω.
Σχετικά με το αν το πλάτος του πέλματος και το βάρος/διάμετρος της ζάντας θα έκοβε το 316i σε επιδόσεις, αυτό είναι κάτι που έπρεπε να σκεφτεί ο φίλος μας που τις έβαλε, όχι αυτός που τις πούλησε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-07-06, 18:00
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Unhappy Ε όχι δα...

Και όμως Νίκο αρκεί να δεις το αυτοκίνητο για να δεις ότι είναι λάθος. Ο συνδυασμός αυτού του ζαντολάστιχου πρέπει να γίνει με συγκεκριμένη ανάρτηση και συγκεκριμένα χαρακτηριστικά γεωμετρίας για να είναι συμβατός με το αμάξωμα της Ε36. Και βέβαια ακόμα και αν διαμορφωθεί αυτό το set-up δεν έχει καμμία σχέση με το τι θα ταίριαζε σε μία 316i αυτοκίνητο συγκεκριμένων δυνατοτήτων και βέβαια αντίστοιχων απαιτήσεων από το στήσιμο που θα επιλεγεί.
Τι σημασία έχει αν τα καταφέρει ο Joe να τα χωρέσει στο αμάξι του, (γιατί όντως μπορεί να γίνει με κατεργασία στο εσωτερικό των φρυδιών των φτερών, και με τίγκα αρνητικό κάμπερ -όσο μπορεί να πάρει αυτό το αμάξι βέβαια- ή με μια πολύ σκληρή ανάρτηση ή με μια πλήρως ρυθμιζόμενη). Τι θα πάρει ο Joe από όλα αυτά..? Με τι αμάξι θα καταλήξει απλά για να κρατήσει τα ζαντολάστιχα... που δεν του προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό (εκτός ίσως από looks, αν και αυτό σχετικό είναι μιας και φαίνεται σαν ένα αυτοκίνητο πάνω σε βαρέλια!!! Χρειάζεται bodykit (φουσκώματα ή προκτάσεις φτερών) για να ισορροπήσει οπτικά το αυτοκίνητο.
Τέλος το τι θα έπρεπε να σκεφτεί ο καθένας που πάει να βάλει ζαντολάστιχα είναι μεγάλη κουβέντα... Όπως και το πως θα πρέπει να τον αντιμετωπίζει ο κάθε επαγγελματίας. Το ζήτημα είναι να ξεστοκάρει απλά την αποθήκη του βάζοντας οτιδήποτε-οπουδήποτε και να "χαλάει" ένα αμάξι απλά και μόνο γιατί ο ιδιοκτήτης του δεν κατέχει το θέμα? Ή να εξηγήσει τι είναι σωστό να μπεί στο εκάστοτε αυτοκίνητο. Αν εξηγήσει και ο αγοραστής επιμένει στα δικά του να το καταπιώ αλλά δεν είναι αυτή η περίπτωσή μας. Ο επαγγελματίες του είδους που τουλάχιστον εγώ γνωρίζω και ψωνίζω είναι άνθρωποι που συνδιαλέγεσαι μαζί τους και μαθαίνεις πράματα και όχι ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΟΥΝ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ OFFSET. Φαντάζεστε αυτόν τον "παίχτη" να βάλει ανάρτηση και να ρυθμίζει γωνίες στο αυτοκίνητο..?
Ζητώ συγνώμη για το ύφος αλλά έπρεπε να είσασταν εκεί να θαυμάσετε την λογική του μάστορα (άστο και μην ανησυχείς θα στο κάνω τούμπανο, θα το φέρω από εδώ, θα το φέρω από εκεί θα τα ταιριάξουμε όλα και αναρτήσεις πουλάμε...).
Σιγά μην το κάνουμε ///Μ3 για να δικαιολογήσουμε τα ζαντολάστιχα.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-07-06, 22:46
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale
Και όμως Νίκο αρκεί να δεις το αυτοκίνητο για να δεις ότι είναι λάθος. Ο συνδυασμός αυτού του ζαντολάστιχου πρέπει να γίνει με συγκεκριμένη ανάρτηση και συγκεκριμένα χαρακτηριστικά γεωμετρίας για να είναι συμβατός με το αμάξωμα της Ε36. Και βέβαια ακόμα και αν διαμορφωθεί αυτό το set-up δεν έχει καμμία σχέση με το τι θα ταίριαζε σε μία 316i αυτοκίνητο συγκεκριμένων δυνατοτήτων και βέβαια αντίστοιχων απαιτήσεων από το στήσιμο που θα επιλεγεί.
Τι σημασία έχει αν τα καταφέρει ο Joe να τα χωρέσει στο αμάξι του, (γιατί όντως μπορεί να γίνει με κατεργασία στο εσωτερικό των φρυδιών των φτερών, και με τίγκα αρνητικό κάμπερ -όσο μπορεί να πάρει αυτό το αμάξι βέβαια- ή με μια πολύ σκληρή ανάρτηση ή με μια πλήρως ρυθμιζόμενη). Τι θα πάρει ο Joe από όλα αυτά..? Με τι αμάξι θα καταλήξει απλά για να κρατήσει τα ζαντολάστιχα... που δεν του προσφέρουν τίποτα ουσιαστικό (εκτός ίσως από looks, αν και αυτό σχετικό είναι μιας και φαίνεται σαν ένα αυτοκίνητο πάνω σε βαρέλια!!! Χρειάζεται bodykit (φουσκώματα ή προκτάσεις φτερών) για να ισορροπήσει οπτικά το αυτοκίνητο.
Τέλος το τι θα έπρεπε να σκεφτεί ο καθένας που πάει να βάλει ζαντολάστιχα είναι μεγάλη κουβέντα... Όπως και το πως θα πρέπει να τον αντιμετωπίζει ο κάθε επαγγελματίας. Το ζήτημα είναι να ξεστοκάρει απλά την αποθήκη του βάζοντας οτιδήποτε-οπουδήποτε και να "χαλάει" ένα αμάξι απλά και μόνο γιατί ο ιδιοκτήτης του δεν κατέχει το θέμα? Ή να εξηγήσει τι είναι σωστό να μπεί στο εκάστοτε αυτοκίνητο. Αν εξηγήσει και ο αγοραστής επιμένει στα δικά του να το καταπιώ αλλά δεν είναι αυτή η περίπτωσή μας. Ο επαγγελματίες του είδους που τουλάχιστον εγώ γνωρίζω και ψωνίζω είναι άνθρωποι που συνδιαλέγεσαι μαζί τους και μαθαίνεις πράματα και όχι ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΡΟΥΝ ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ OFFSET. Φαντάζεστε αυτόν τον "παίχτη" να βάλει ανάρτηση και να ρυθμίζει γωνίες στο αυτοκίνητο..?
Ζητώ συγνώμη για το ύφος αλλά έπρεπε να είσασταν εκεί να θαυμάσετε την λογική του μάστορα (άστο και μην ανησυχείς θα στο κάνω τούμπανο, θα το φέρω από εδώ, θα το φέρω από εκεί θα τα ταιριάξουμε όλα και αναρτήσεις πουλάμε...).
Σιγά μην το κάνουμε ///Μ3 για να δικαιολογήσουμε τα ζαντολάστιχα.
C U out there
Για οτιδήποτε σχετικό με τον κύριο που τις πούλησε, τον έμπορο ή οτι άλλο είναι, έχεις απόλυτο δίκιο. Αν όντως ο φίλος μας δεν το κατέχει το θέμα, και του πούλησαν κυριολεκτικά ότι ήθελαν να ξεφορτωθούν ή αυτό που θα έβγαζαν περισσότερα, και δεν ενημερώθηκε πλήρως, η ευθύνη πάει αποκλειστικά στον πωλητή, και σε αυτό έχεις δίκιο.
Σε αυτό που εγώ διαφωνώ, μερικώς, είναι για το αν είναι τεχνικά σωστό. Σίγουρα η ανάρτηση της Ε36 δεν κολακεύεται με αυτά τα ζαντολάστιχα, ειδικά αν είναι θεόβαρια. Δεν είναι όμως το πρώτο Ε36 στον πλανήτη που φορεσε 8.5*18 με αυτό το offset. Η μέγιστη διάσταση που έδινε η BMW για τα Ε36 είναι 225-45-17 εμπρός πίσω ή 225-45-17 εμπρός και 245-40-17 πίσω. Οι 8.5*17 γνήσιες BMW (πχ οι double spoke 71) για τον πίσω άξονα έχουν offset 41. Η συνολική διάμετρος του 245-40-17 και του 225-40-18 διαφέρει ελάχιστα και τα 6 χιλ. του offset δεν είναι και καταστροφικά. Αυτό που θέλω να πω είναι οτι κρίνοντας τα χαρακτηριστικά αυτής της ζάντας, είναι σαν να κρίνουμε και όλες τις άλλες, αφού οι περισσότερες εταιρίες σε αυτά τα offset κινούνται και σε αυτό το πλάτος για 18αρες για BMW Ε36. Αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-07-06, 13:40
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Νίκο μου. παρόλο που έχουμε κάνει το thread του Joe σουροτύρι θα ξανα-post-άρω (off-topic ίσως).
Το αυτοκίνητο του Joe δεν έχει καλό πάτημα (και το δικό μου αυτοκίνητο έχει 18άρες -με άλλα νούμερα offset βέβαια και συγκεκριμένες επιλογές στο στήσιμο του).
Επειδή η οδική συμπεριφορά είναι κάτι που βγαίνει ως συνδυασμός διαφόρων πραγμάτων (μιας και τα ζαντολάστιχα, η ανάρτηση και οι ρυθμίσεις της αλληλοεπιδρούν για να βγει ένα αποτέλεσμα), αλλά και το γεγονός ότι βρισκόμαστε και κινούμαστε σε συγκεκριμένους δρόμους με συγκεκριμένα προβλήματα στην κατασκευή και την συντήρησή τους, καθώς και το ότι το αυτοκίνητο αποτελεί το καθημερινό αυτοκίνητο του Joe, το γεγονός είναι ότι η παραμονή αυτού του οριακού συνδυασμού ζαντολάστιχου (για το αμάξωμα γιατί για το μοτέρ είναι εκτός) χρειάζεται συγκεκριμένες επεμβάσεις σε άλλους τομείς για να πάρει κανείς τα οφέλη από την χρήση τους. Η δική μου πρόταση (και πίστεψέ με δεν είναι μόνο δική μου) είναι ότι το να στήσει το αμάξι έτσι ώστε να κρατήσει αυτά τα ζαντολάστιχα (με την χρήση που κάνει ο άνθρωπος στο αυτοκίνητό του) θα μεγάλωνε το λάθος που έχει συντελεστεί ήδη. Γιαυτό τον λόγο τα ζαντολάστιχα πωλούνται πριν να στραβώσουν οι ζάντες ή να παλιώσουν τα λάστιχα. Υπάρχουν αυτοκίνητα που μπορούν να τα δεχτούν πάνω τους χωρίς να είναι οριακά για το αμάξωμα ή έξω από τις δυνατότητες των μοτέρ τους. Αυτούς ψάχνει το παλικάρι χωρίς να θέλει να ξεγελάσει κανέναν.
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-07-06, 14:22
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Post

Παιδιά, μετέφερα τα posts εδώ για να συνεχίσει η συζήτηση και να μην επηρεάζουμε το post aγγελίας του joe.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-07-06, 18:44
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale
Αυτούς ψάχνει το παλικάρι χωρίς να θέλει να ξεγελάσει κανέναν.
C U out there
Συνονόματε φίλε, αυτό εδώ δεν χρειαζόταν να το πεις... Εγώ ούτε είπα ούτε υποννόησα και ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό κάτι τέτοιο.
Όσον αφορά τα υπόλοιπα, ας κάνει ο φίλος μας οτι νομίζει οτι είναι κατάλληλο για την χρήση που του κάνει! Εγώ απλά είπα την γνώμη μου για την τεχνική μεριά του θέματος καθαρά σαν νούμερα offset και διάμετρος/πλάτος., χωρίς βέβαια να ξέρω τι ανάρτηση φοράει και τι χρήση του κάνει.
Αυτή τη στιγμή τα λάστιχα βρίσκουν πάνω σε λακούβες;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-07-06, 00:33
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Thumbs up Μα γιατί αφού είναι άξιο αναφοράς

Το μόνο που εννοώ είναι ότι δεν φέρθηκε όπως του φέρθηκαν δηλ. σαν τον "επαγγελματία" που ασχολήθηκε με το αμάξι του. Είπα δηλ. ότι ο άνθρωπος δεν βγήκε απλά να πουλήσει τα ζαντολάστιχα του αποκρύπτοντας ότι ανακάλυψε ότι είναι από υπερβολικά έως ακατάλληλα για τον συγκεκριμένο τύπο αυτοκινήτου (μιλάω πάντα για τον συνδυασμό αμαξώματος και μοτέρ) αλλά απευθύνεται στους συνειδητοποιημένους κατοχους Ε36 με "μεγάλα μοτέρ" και κανένα ενδοιασμό στις παραπέρα επεμβάσεις που χρειάζονται για να δουλέψει αυτός ο συνδυασμός ή ακόμα καλύτερα σε κατόχους των επόμενων σειρών 3.

Να προσθέσω ότι μπήκα στην διαδικασία να βοηθήσω τον Γιάννη να βρει μια άκρη με το τι συμβαίνει με το αυτοκίνητό του γιατί παραπονιόταν ότι κάτι τρέχει. Δεν είμαι ο μόνος από εδώ μέσα που το προσπάθησε, απλά ζήτησε στο πρώτο post του να βοηθήσουμε όσοι ξέρουμε την περίπτωση ώστε να εξηγήσουμε για ποιόν ακριβώς λόγο τα πουλάει. Σε αυτό το κάλεσμα ανταποκρίθηκα.
Όπως άλλωστε καταλαβαίνω ότι και εσύ προσπάθησες να τον βοηθήσεις επιστρατεύοντας τις δικές σου γνώσεις. Δεν χρειάζεται να σου μείνει καμμία πίκρα που δεν τον έπεισες (...φαντάζομαι) απλά δεν τον ενδιαφέρει να έχει ένα τέτοιο αυτοκίνητο.
C U out there

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 26-07-06 στις 00:36
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-07-06, 10:49
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-04-2006
Μηνύματα: 98
joe is on a distinguished road
παιδια ευχαριστώ για τα σχόλια σας, πιστεύω ότι και οι δύο έχετε κάποιο δίκιο. Τα ζαντολάστιχα που φοράω θα ήταν ίσως ότι καλύτερο για μια πολύ δυνατή BMW E36, με φουσκωμένα φτερά και πολύ σκληρή ανάρτηση. Βέβαια ο fairytale έχει δίκιο που λέει ότι τα πάντα εξαρτόνται από την χρήση που θέλεις να κάνεις στο αυτοκίνητό σου και από τι πιθανές μελλοντικές μετατροπές που σχεδιάζεις.

Για την δική μου περίπτωση δεν έκανα σωστή επιλογή. Δεν ήξερα τότε, αλλά δεν με σταμάτησε (ίσα ίσα με προέτρεψε) και ο ζαντολαστιχάς, γιατί τα πήρε χοντρά.

Πάντως για να μην υπερβάλουμε, με τα ζαντολάστιχα αυτά, το απλό 316 μου έχει 200αρίσει! πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα ήταν καθόλου υπερβολικά για ένα Ε46 2,2 ή και παραπάνω...

Πάντως οι αλλαγές έχουν ήδη δρομολογηθεί και σύντομα η κούκλα μου θα είναι κομσή και ανάλαφρη αν και εμφανώς λιγότερο εκκεντρική...
__________________
...beware of the road runner!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.