Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 06-02-08, 16:58
Το avatar του χρήστη Z4ever
Z4ever Ο χρήστης Z4ever δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-12-2007
Μηνύματα: 215
Z4ever is on a distinguished road
Καλησπερα σε ολους σας.

Επειδη προσφατα αποκτησα μια Ζ4 2.5 (Ε85/04) και επειδη τα αλογα δεν ειναι ποτε αρκετα (ακομα και τα 192) τελευταια ψαχνομαι και εγω για μικροβελτιωσεις.Σε αρκετα site που εψαξα ειδα οτι 12hp δινει μονο το προγραμμα, οποτε δεν νομιζω φιλτρο-προγραμμα-εξατμιση να δινουν μονο 15hp οπως αναφερθηκε.Ακομα το μποκε δεν νομιζω να εχει μεγαλη διαφορα στην επιταχυνση (σε αντιθεση με την συμπεριφορα του αυτοκινητου γενικοτερα) γιατι σε μια εκκινηση με λογικες στροφες δεν μπορω να πω οτι σπινιαρει ιδιαιτερα (φοραει 225/40/18 255/35/18).Η τελικη αν και επισημα ειναι 235 εχω δει μεχρι 255 αλλα πιστευω με λιγο παραπανω προσπαθεια πιανει 260-265.Αν καποιος εχει κανει ηδη μια απο αυτες τις βελτιωσεις ας πει την γνωμη του γιατι ειμαι σε δηλημα για το τι να κανω.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-02-08, 17:04
Το avatar του χρήστη MaSt0RaS
MaSt0RaS Ο χρήστης MaSt0RaS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2007
Μηνύματα: 1.463
MaSt0RaS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Z4ever Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους σας.

Επειδη προσφατα αποκτησα μια Ζ4 2.5 (Ε85/04) και επειδη τα αλογα δεν ειναι ποτε αρκετα (ακομα και τα 192) τελευταια ψαχνομαι και εγω για μικροβελτιωσεις.Σε αρκετα site που εψαξα ειδα οτι 12hp δινει μονο το προγραμμα, οποτε δεν νομιζω φιλτρο-προγραμμα-εξατμιση να δινουν μονο 15hp οπως αναφερθηκε.Ακομα το μποκε δεν νομιζω να εχει μεγαλη διαφορα στην επιταχυνση (σε αντιθεση με την συμπεριφορα του αυτοκινητου γενικοτερα) γιατι σε μια εκκινηση με λογικες στροφες δεν μπορω να πω οτι σπινιαρει ιδιαιτερα (φοραει 225/40/18 255/35/18).Η τελικη αν και επισημα ειναι 235 εχω δει μεχρι 255 αλλα πιστευω με λιγο παραπανω προσπαθεια πιανει 260-265.Αν καποιος εχει κανει ηδη μια απο αυτες τις βελτιωσεις ας πει την γνωμη του γιατι ειμαι σε δηλημα για το τι να κανω.
τοσα δινουν το παρα πολυ 20 παραπανω με τπτ... ειναι επιβαιβεωμενα πραγματα... Με το μπλοκε δεν αλλαζει η δυναμη απλα το αμαξι πιανει καλα κατω και η δυναμη δεν παει χαμενη οσο πηγαινε με το αλλο διαφορικο...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-02-08, 18:23
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Z4ever Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους σας.

Επειδη προσφατα αποκτησα μια Ζ4 2.5 (Ε85/04) και επειδη τα αλοαν θες να ξγα δεν ειναι ποτε αρκετα (ακομα και τα 192) τελευταια ψαχνομαι και εγω για μικροβελτιωσεις.Σε αρκετα site που εψαξα ειδα οτι 12hp δινει μονο το προγραμμα, οποτε δεν νομιζω φιλτρο-προγραμμα-εξατμιση να δινουν μονο 15hp οπως αναφερθηκε.Ακομα το μποκε δεν νομιζω να εχει μεγαλη διαφορα στην επιταχυνση (σε αντιθεση με την συμπεριφορα του αυτοκινητου γενικοτερα) γιατι σε μια εκκινηση με λογικες στροφες δεν μπορω να πω οτι σπινιαρει ιδιαιτερα (φοραει 225/40/18 255/35/18).Η τελικη αν και επισημα ειναι 235 εχω δει μεχρι 255 αλλα πιστευω με λιγο παραπανω προσπαθεια πιανει 260-265.Αν καποιος εχει κανει ηδη μια απο αυτες τις βελτιωσεις ας πει την γνωμη του γιατι ειμαι σε δηλημα για το τι να κανω.
Kαλησπερα,
Με φιλτρο προγραμμα εξατμιση αντε να δεις αυτα τα 12,και πολυ αισιοδοξο νουμερο.
Αν δεις οι πιο πολλοι αναφερουν τοσα αλογα ΜΕ τελικο και φιλτρο.
Το μπλοκε εχει μεγαλη διαφορα στην εκκινηση οταν θες να ξεκινησεις γρηγορα.
Για την τελικη τα νουμερα που λες λιγο δυσκολο ιδιαιτερα αν σκεφτεις οτι υπαρχει κοφτης τελικης στα 250.

Αλλα και παλι τι ξερω απο ατμοσφαιρικη βελτιωση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη shido : 06-02-08 στις 18:28
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-02-08, 18:59
Το avatar του χρήστη Z4ever
Z4ever Ο χρήστης Z4ever δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-12-2007
Μηνύματα: 215
Z4ever is on a distinguished road
Φιλε μου το μονο που ζητησα ειναι αν μπορει να μου προτεινει καποιος μια βελτιωσει χωρις να χρειαστει να χαλασω ενα καρο χρηματα (μεχρι 3000-3500€) που να εχει ως αποτελεσμα μια καπως αισθητη διαφορα στην επιδοση του αυτοκινητου και να αξιζει πραγματικα.Για τα 12hp απο το προγραμμα ειπα τι διαβασα τωρα αν ειναι παραμυθι δεν φταιω εγω.Οσο για την τελικη ειπα οτι ειδα με τα ματια μου.Δεν εχω καμια ορεξη να λεω π@π@ριες μεσο internet για 2 λογους.Πρωτον επειδη δεν εχω αναγκη να ακουσω ΜΠΡΑΒΟ απο κανεναν και δευτερον επειδη σεβομαι τον εαυτο μου.Το αυτοκινητο το εχω 2 μηνες και ειναι μεταχειρισμενο απο Γερμανια ισως να του ειχε βγαλει τον κοφτη μονο ο προηγουμενος ιδιοκτητης (επειδη δεν ξερω αυτο μπορει να ειναι οντως π@π@ρι@!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-02-08, 19:02
Το avatar του χρήστη shido
shido Ο χρήστης shido δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 2.669
shido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really niceshido is just really nice
Ο κοφτης βγαινει με προγραμμα .
Δεν ειπα οτι λες παπαριες φιλε μου,ουτε ειπα για σενα κατι.
Αν ειδες μιλησα για το προγραμμα και πως αναφερουν αυτα πολυ λενε.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-02-08, 19:21
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παιδιά μην παρεξηγείστε χωρίς λόγο. (και μην παραφέρεστε)

Το τι τελική μπορεί να δούμε σε κατηφόρα με ευνοϊκό άνεμο είναι άλλο θέμα.

Στην πράξη τα αυτοκίνητα έχουν κόφτη στα 250 πραγματικά χλμ (έχουν περιθώριο 5% απόκλισης, οπότε μπορεί να φτάσει μέχρι τα 257 πραγματικά χλμ/ώρα. Στο κοντέρ αυτό είναι αρκετά πάνω από τα 260!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-02-08, 19:32
mrdmoschos Ο χρήστης mrdmoschos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2006
Μηνύματα: 109
mrdmoschos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Z4ever Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μου το μονο που ζητησα ειναι αν μπορει να μου προτεινει καποιος μια βελτιωσει χωρις να χρειαστει να χαλασω ενα καρο χρηματα (μεχρι 3000-3500€) που να εχει ως αποτελεσμα μια καπως αισθητη διαφορα στην επιδοση του αυτοκινητου και να αξιζει πραγματικα.
Εφόσον θέτεις αυτό το budget τότε η προτασή μου είναι αυτή.Βάζεις ένα μπλοκέ(τι να την κάνεις την δύναμη όταν δεν μπορείς να την περάσεις στο δρόμο) τσιμπάς και ένα Φ.Π.Ε. και είσαι μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-02-08, 19:36
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Πρωτα απ'ολα καλως ηρθες

Τον κοφτη αποκλειεται να τον εχει βγαλει ο προηγουμενος ιδιοκτητης γιατι πολυ απλα ποτε δεν χτυπαγε κοφτη τελικης το αμαξι σου.Τα "επισημα" 235 που αναφερεις ειναι τα πραγματικα χλμ και οχι τι δειχνει το κοντερ.Στο κοντερ εισαι οντως εκει που πρεπει να εισαι αν συνηπολογησεις και το κλεψιμο που κανουν ολα τα κοντερ.Οταν λες ομως οτι με λιγη προσπαθεια μπορει να δεις και τα 260-265 με βαζεις σε σκεψεις.

Σκεψη Ν.1
Πρωτα απ'ολα οπως ολοι μας εχουμε κοφτη στροφων και αν ειναι οντως μαμα το αμαξι και δεν φοραει προγραμμα οπου θα εχει μετατοπιστει και ο κοφτης στροφων,θα πρεπει στις 6600 στροφες να τερματιζεις.Αρα φτανεις 6600 ή κατεβαζει ακομα πιο κατω?

Σκεψη Ν.2
Σε περιπτωση που τερματιζεις στις 6600 στροφες,εισαι δηλαδη χωρις προγραμμα,μηπως ο προηγουμενος ιδιοκτητης εχει αλλαξει διαφορικο με καποιο πιο μακρυ??

Σκεψη Ν.3
Εχεις 5αρι ή 6αρι σαζμαν?Αν εχεις 5αρι ισχυουν τα παραπανω.Αν εχεις 6αρι,δε νομιζω οτι το αμαξι εχει την δυναμη να ανεβασει πανω απο 250-255 κοντερ με 6η 0.86:1


Λυσεις
Κοιτας που τερματιζουν οι στροφες σου.Αν τελειωνουν στις 6600,εισαι δηλαδη μαμα, τοτε αυτα τα 10 αλογα και το 1.5 κιλο ροπης που σου δινει ενα προγραμμα (τα οποια στο δικο μας μοτερ ειναι πραγματικα) θα φανουν αμεσως.
Ενα διαφορικο με κοντυτερο βημα,δηλαδη απο 3.23 που φορας τωρα να πας σε 3.38 θα σου δωσει αρκετο πλεονεκτημα στις ρεπριζ και στα μπαμ.Τα χλμ που χανεις σε καθε σχεση με το κοντυτερο διαφορικο,τα ξανακερδιζεις-ξαναβρισκεις σε συνδιασμο με την αυξηση του κοφτη στροφων κατα 500rpm με το προγραμμα.Αρα βγαζεις τα ιδια χλμ σε καθε σχεση οπως εισαι τωρα με το μαμα διαφορικο αλλά ακομα πιο γρηγορα.

Αυτα τα 2 πραγματα που σου ειπα υπολογιζε τα γυρω στο 1-1,5 χιλιαρικο.Μια και το μπατζετ παιζει στα 3-3.5 μπορεις να κοιταξεις σε επωνυμες εξατμισεις για τελικο,ισως και μεσαιο.Με αυτα υπολογιζε 15 περιπου αλογα αλλά το αμαξι θα πηγαινει σαν να εχει +30 κυριως λογω διαφορικου.Αν μεσα σε ολα αυτα συνυπολογισεις και το λιγοτερο βαρος απο ενα κουπε ή ενα κομπακτ 325 τοτε μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι θα μπεις αγρια "στο ματι" των μαμα 330 κουπε!!!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-02-08, 19:37
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mrdmoschos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφόσον θέτεις αυτό το budget τότε η προτασή μου είναι αυτή.Βάζεις ένα μπλοκέ(τι να την κάνεις την δύναμη όταν δεν μπορείς να την περάσεις στο δρόμο) τσιμπάς και ένα Φ.Π.Ε. και είσαι μια χαρά.
Καλα,chill out....δεν εχουμε και 500 αλογα......
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-02-08, 19:39
Το avatar του χρήστη manosm3
manosm3 Ο χρήστης manosm3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 2.881
manosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to allmanosm3 is a name known to all
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά μην παρεξηγείστε χωρίς λόγο. (και μην παραφέρεστε)

Το τι τελική μπορεί να δούμε σε κατηφόρα με ευνοϊκό άνεμο είναι άλλο θέμα.

Στην πράξη τα αυτοκίνητα έχουν κόφτη στα 250 πραγματικά χλμ (έχουν περιθώριο 5% απόκλισης, οπότε μπορεί να φτάσει μέχρι τα 257 πραγματικά χλμ/ώρα. Στο κοντέρ αυτό είναι αρκετά πάνω από τα 260!!!)

Δημητρη, νομιζω οτι -σχεδον- ολα τα μπεεμβε οταν τελικιαζουν δεν εχουν αλλο περιυωριο στροφαρισματος -κοινως βρισκονται στον κοφτη στροφων-, οποτε ειτε εχει ευνοϊκο ανεμο ειτε απνοια δε θα κανει ιδιαιτερη διαφορα...
Τουλαχιστον σε μενα ετσι ειναι, στις 6500 εχω 240 κοντερισια. Μαλλον το κοντερ του παιδιου "κλεβει" κατι χλμ...
__________________
Τουριστας!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen
Ο Μανος και η αδερφη του με κοροϊδευουν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.