Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-04-18, 23:48
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Σχετικά με E30 30 ετών.

Πήγα σήμερα μια ωραία βόλτα σχεδόν 100 χιλιομέτρων με το αυτοκίνητο γιατί είχα πολύ καιρό να το ευχαριστηθώ με σχετικά μικρή κίνηση στην εθνική και παραλιακή οδό.
Παρατήρησα διάφορα πράγματα σχετικά με το αυτοκίνητο.

Πρώτο πράγμα είναι ότι ο δείκτης της θερμοκρασίας έφτανε λίγο μετά τη μέση και μετά έμενε εκεί, όσο οδηγούσα. Σε κάποια σημεία σε κίνηση με χαμηλές ταχύτητες παρατήρησα ότι η βελόνα ανέβαινε εμφανώς και μετά έπαιρνε μπρος το βεντιλατέρ. Μετά από λίγο επανερχόταν στην κανονική της θέση. Ο θερμοστάτης μου είναι 87 βαθμών κελσίου, ο χαμηλός από τους 2 που προτείνει η BMW.

Στη συνέχεια, και προσπαθώντας να επιταχύνω στην άδεια εθνική, παρατήρησα ότι το τράβηγμα με 1η, 2α και τρίτη ήταν ομαλό μέχρι τον κόφτη και στην 4η έπεφτε αισθητά μετά τις 6200 στροφές. Λογικό ήταν λοιπόν να βάζω 5η, όπου έδινε. Όμως το βιβλίο service μου λέει ότι πρέπει να αλλάξω μπουζί, πράγμα το οποίο θα κάνω μέσα στην ερχόμενη εβδομάδα. Την προηγούμενη φορά που είχα αλλάξει μπουζί θυμάμαι ότι είχα μια ελαχιστότατη διαφορά προς το καλύτερο, στις υψηλές στροφές.

Μετά από τέτοια συμπεριφορά μου, όταν σταμάταγα στα φανάρια της παραλιακής παρατήρησα ότι το ρελαντί ήταν ομαλό, ο κινητήρας σχεδόν δεν ακουγόταν και δεν είχα κραδασμούς. Ούτε σκορτσαρίσματα, ούτε μπερδέματα ούτε τίποτα. Μάλλον δεν έχω ρούφηγμα αέρα από κανένα κολάρο.

Στα φρεναρίσματα η επιβράδυνση ήταν ικανοποιητική, αν και δεν φρέναρα τέρμα σε καμία περίπτωση για δικούς μου λόγους. Κατά το φρενάρισμα, λοιπόν, το αυτοκίνητο δεν τράβαγε δεξιά. Ούτε αριστερά. Ούτε γρατσουνούσε τίποτα, ούτε έτριζε. Έχω πρόσφατα αλλάξει τακάκια και στους 4 τροχούς και νομίζω ότι εκεί οφείλεται. Το μόνο που παρατήρησα σε σχέση με τα προηγούμενα που φορούσα, είναι ότι αυτά έχουν παραπάνω σκόνη.

Στις κινήσεις του τιμονιού, το αυτοκίνητο υπάκουε με αλλαγές πορείας σβέλτες, χωρίς να κάνει μούτρα. Πρέπει η τωρινή ευθυγράμμιση που έχω στους εμπρός τροχούς να είναι ιδανική για στρίψιμο. Μόλις το ντύσω και με το δέρμα που έχω πάρει θα είναι όνειρο.

Στα λιμανάκια έχουν σκάψει την άσφαλτο; Την 1η φορά που πέρασα, όταν πήγαινα νόμιζα ότι ο δρόμος ήταν γεμάτος χαλίκια και πήγαινα κυρία. Μου πήρε 5-6 στροφές για να καταλάβω ότι αυτό που βλέπω δεν είναι χαλίκια και δεν γλιστράει. Στην επιστροφή το ήξερα και πήγα κάπως πιο γρήγορα. Είναι ωραίο να έχει πρόσφυση ο δρόμος. Και το λέω αυτό γιατί όταν έφτανα στην περιοχή που μένω, γλύστραγε αρκετά... Είχα και 2 από τους 2 μπροστινούς μου στο φανάρι που με έβλεπαν από καθρέπτες (Mini Cooper και VW Golf). Ο ένας έκανε στην άκρη να περάσω για να βλέπει καλύτερα. Ωραία είναι και αυτά όταν οδηγείς τόσο παλιό αυτοκίνητο.

Συνάντησα και 2 μορφές στο δρόμο. Ο πρώτος, ένας 50άρης με ένα λευκό E30 316, όπου πήγα δίπλα του, κατέβασα 2α και έφυγα (μου αρέσει να το κάνω αυτό που και που, σε επιλεγμένα αυτοκίνητα). Στη συνέχεια βγήκα σε παράδρομο να χαζέψω τη θάλασσα, μετά από κάποια ώρα έτυχε και ήρθε αυτός στο ίδιο μέρος και μου λέει "Πόσα κυβικά είναι και φεύγει έτσι;" και πιάσαμε την κουβέντα. Το δικό του ήταν 27 ετών και το έχει από 8 ετών.
Ο 2ος ένας κύριος μάλλον πάνω από 60 με ένα M3 E90. Πήγα πίσω του να τον τσιγκλίσω, τίποτα. Πήγα δίπλα του, κοίταγα το αμάξι τίποτα. Τον πέρασα, έκοψα πιο κάτω να χαζέψω μια κούκλα E21 που την είχε βγάλει ο παππούς οδηγός βόλτα, με ξαναπέρασε το M3. Τον προφταίνω πιο κάτω, πάλι χαλαρά εκείνος. Κρίμα, λέω από μέσα μου, εμείς που μπορούμε να χαρούμε τέτοια αυτοκίνητα να είμαστε μπατιράκια και εκείνος μου μπορεί να το αγοράσει να το πηγαίνει όπως θα πήγαινε και ένα 320.

Δεν ξέρω αν το διαβάσατε όλο, είχα όρεξη αυτή τη στιγμή και το έγραψα. Άντε γιατί έχω βαρεθεί να διαβάζω όλο θέματα με προβλήματα σε BMW. Γράψτε και τίποτα καλό, καμιά οδηγική εμπειρία, καμιά ιστορία, κάτι...
Άντε και του χρόνου!!!!
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-04-18, 10:35
isou Ο χρήστης isou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 06-03-2013
Μηνύματα: 12
isou is on a distinguished road
Πολύ ωραία η παρουσίαση.Μπράβο που χαίρεσαι το αυτοκίνητό σου και πόσο μάλλον αν αυτό είναι ένα Ε30.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-04-18, 13:47
x318big Ο χρήστης x318big δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Μηνύματα: 213
x318big is on a distinguished road
τι ωραια...κι εγω εβγαλα βολτα χθες το 25 ετων 36αρι μου ,καμια εκατοστη χιλιομετρα Σουνιο και πισω,ονειρο.
__________________
ειμαι ο 318big επειδη δεν μπορουσα να επανακτησω κωδικο ...ξαναγραφτηκα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-04-18, 14:04
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Μπράβο! Αυτά είναι τα ωραία. Σούνιο θέλω κι εγώ να ξαναπάω με το 30άρι, άμα κανονίσουμε καμιά παρέα τα μέλη από εδώ, ακόμα καλύτερα να είμαστε μερικοί.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-18, 17:54
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Γεια σου ρε Πετραν με το 30αρι σου..!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-04-18, 19:34
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Γεια σου Ζαχαρία! Σε περιμένει βόλτα όταν έρθεις.
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-04-18, 14:53
x318big Ο χρήστης x318big δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2010
Μηνύματα: 213
x318big is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο! Αυτά είναι τα ωραία. Σούνιο θέλω κι εγώ να ξαναπάω με το 30άρι, άμα κανονίσουμε καμιά παρέα τα μέλη από εδώ, ακόμα καλύτερα να είμαστε μερικοί.
να κανονισουμε...
__________________
ειμαι ο 318big επειδη δεν μπορουσα να επανακτησω κωδικο ...ξαναγραφτηκα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-04-18, 16:31
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο! Αυτά είναι τα ωραία. Σούνιο θέλω κι εγώ να ξαναπάω με το 30άρι, άμα κανονίσουμε καμιά παρέα τα μέλη από εδώ, ακόμα καλύτερα να είμαστε μερικοί.
Εύγε Πετράν συνονόματε!
Ψήνομαι για Σούνιο, και είμαι και -σχεδόν- έτοιμος από πολλές απόψεις που συζητιούνται μόνο από κοντά ;-)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-04-18, 16:41
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Ωραία λοιπόν! Να οι 3 πρώτοι για τη βόλτα!
Άλλος;
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.