Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-10-15, 20:52
AGRiOGATOS Ο χρήστης AGRiOGATOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-01-2008
Μηνύματα: 11
AGRiOGATOS is on a distinguished road
E46 316 Valvetronic Φλάτζα και ρήγμα Καπάκι

Καλησπέρα παιδιά,

ήρθε η ώρα που χρειάζομαι και γω τις γνώμες σας καθως εχω πελαγωσει τελειως...έχω μια Ε46 316ti M-packet με κωδικο μηχανης Ν46Β18Α η οποια το τελευταιο χρόνο εχανε αρκετα συχνα νερα αλλα επειδη ημουν φανταρος δεν ειχα ασχοληθει σοβαρα και απλα συμπληρωνα. Το καλοκαιρι λοιπον και ενω μετα απο σωστη εξαερωση και συμπληρωση υγρων σταματησε να χανει και υπεθεσα οτι λυθηκε το θεμα, αλλα μια μερα μετα απο λιγο ανηφορικη διαδρομη ανεβασε θερμοκρασια.

Το πηγα συνεργειο αλλαχτηκαν ο διακλαδωτηρας, θερμοστατης, ψυγειο και η ταπα του ψυγειου τα οποια οντως ειχαν θεμα.. καποιες αλλες ενδειξεις δεν ειχα μεχρι εκεινο το σημειο. Ολα αυτα εγιναν Κρητη...Υποθετοντας και παλι οτι ολα ηταν καλα ανεβηκα με το αμαξι πελοποννησο. Εδω λοιπον και επειτα απο πιο στενη παρακολουθηση ειδα οτι φουσκωναν τα κολαρα υπερβολικα και επισης τις τελευταιες μερες φαινεται κ η σαπουναδα στην ταπα του λαδιου ενω πλοεν μερικες φορες δυσκολευεται και να ξεκινησει.

σε συνεργειο εδω λοιπον εγινε η διαγνωση οτι εχει κοψει η φλαντζα και ισως εχει και ρηγμα το καπακι.. οι επιλογες που μ εδωσαν ειναι

1. λυσιμο και επισκευη με κοστος 1000 στην περιπτωση μονο φλαντζας (μαζι με ρεκτιφιε, τσιμουχες, λαδια κτλ) + 300 αν εχει ρηγμα και το καπακι
2.αντικατασταση του μοτερ με αλλο μεταχειρισμενο κοστος συνολικα 1500 με 1 μηνα εγγυηση
3.συμπληρωση καποιου ειδικου υγρου το οποιο κλεινει ρηγματα αλλα δεν μου εγγυαται για ποσο θα κρατησει

Ο μαστορας μου στην Κρητη μ εδωσε τιμες 300 πιο κατω και επισης ειναι κ το θεμα της εμπιστοσυνης καθως εδω δεν τους γνωριζω...σκεφτομαι μημπως του βαλω αυτο το υγρο και το μπαλωσω μεχρι τα χριστουγεννα π θα κατεβω κρητη για να το επικευασω εκει.

Εσεις τι ποια θεωρειτε πιο σωστη λυση; Την περιπτωση του υγρου ξερει καποιος να μου πει τι υπερ και κατα εχει; ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-10-15, 21:50
Το avatar του χρήστη BMW_330i
BMW_330i Ο χρήστης BMW_330i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 882
BMW_330i is on a distinguished road
E46 316 Valvetronic δεν υπαρχει....το υγρο κλεινει ρωγμες στα μεταλλα και σταματα διαρροες απο φλαντζες αλλα δεν ειναι για παντα.κλεινεις την διαρροη το αφηνεις και οσο κρατησει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-10-15, 22:24
AGRiOGATOS Ο χρήστης AGRiOGATOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-01-2008
Μηνύματα: 11
AGRiOGATOS is on a distinguished road
ευχαριστω για την απαντηση... κι ομως υπαρχει 316 e46 valvetronic ειναι 1,8 το αμαξι πολλοι δεν το πιστευουν ... καποιες σειρες 316 ηταν τα πρωτα αμαξια τα οποια ειχαν valvetronic ...μπορεις να το δεις και εδω https://en.wikipedia.org/wiki/Valvetronic https://de.wikipedia.org/wiki/Valvetronic
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-10-15, 22:42
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
εγω που ειμαι απο κρητη θα σου πω στην κρητη μην το φτιαξεις

αν δεν θελεις να μπλεκεις με μαστορους βαλε το υγρο και εχε στο νου σου να βρεις ενα σωστό μοτερ να το βαλεις πανω

πολλα κομπακτ φορανε το μοτερ που εχεις
υπαρχει και ενα κομπακτ ασημί στο καρ που ειναι λιφτινγκ και το πουλανε ανταλακτικα
δεν θυμαμε αν φοραει το μοτερ αυτο που θελεις ομως
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-10-15, 22:58
Το avatar του χρήστη BMW_330i
BMW_330i Ο χρήστης BMW_330i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 882
BMW_330i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AGRiOGATOS Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω για την απαντηση... κι ομως υπαρχει 316 e46 valvetronic ειναι 1,8 το αμαξι πολλοι δεν το πιστευουν ... καποιες σειρες 316 ηταν τα πρωτα αμαξια τα οποια ειχαν valvetronic ...μπορεις να το δεις και εδω https://en.wikipedia.org/wiki/Valvetronic https://de.wikipedia.org/wiki/Valvetronic
αν μιλαμε για το 1800 τοτε ναι ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-10-15, 14:15
AGRiOGATOS Ο χρήστης AGRiOGATOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-01-2008
Μηνύματα: 11
AGRiOGATOS is on a distinguished road
Με τη χρηση του υγρου αυτου θα πρεπει μετα να αλλαξω καποια εξαρτηματα πχ θερμοστατη, αντλια κτλ η απλα το βαζω και τελος;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-10-15, 15:22
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Παντως Αθηνα ειναι χαμηλοτερη η επισκευη αν δεν εχει ρηγμα το καπακι σου.
Το υγρο που λες ποιο ειναι?
Επισης δεν μπορεις να εισαι σιγουρος τι μεγεθος εχει η ζημια ,καλυτερα μην το κουνας περα απο το να το πας συνεργειο με οδικη ..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-10-15, 16:41
AGRiOGATOS Ο χρήστης AGRiOGATOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-01-2008
Μηνύματα: 11
AGRiOGATOS is on a distinguished road
το υγρο ειναι κατι τετοιο http://www.wynns.eu/product/cylinder-block-seal/ δεν εχω ψαχτει για να ξερω τι μαρκες εχει εδω.. Αθηνα τι τιμες παιζουν περιπου ξερεις;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-10-15, 11:37
Το avatar του χρήστη KATSARAIOS
KATSARAIOS Ο χρήστης KATSARAIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Μηνύματα: 1.934
KATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really niceKATSARAIOS is just really nice
Για την επισκευη τουλαχιστον 200-300 ευρω αναλογα και τον τεχνικο που θα βρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-10-15, 12:52
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Εντάξει ρε φίλε..
Θα σου φανεί παράλογο αυτό που θα σου πώ..
Αλλά η γνώμη μου είναι να επισκευάσεις το όχημα αμέσως..
Αυτές οι λύσεις με τα ζουμιά μπορεί να προκαλέσουν την πλήρη αστοχία του κινητήρα.
Δεν κάνουν όλα τα φάρμακα για όλους τους ασθενείς...
Επιπρόσθετα, αν αλλάξεις μοτέρ, και βάλεις ας πούμε ένα που κάνει 1500 ευρώ, και ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε βάλει τέτοιο ζουμί και πήγαινε, και μετά απο 3 μήνες σου κάνει πάλι τερτίπια δεν θα έχεις πετάξει τα χρήματα σου για ένα άγνωστο μοτέρ άγνωστων χιλιομέτρων??
Τουλάχιστο το δικό σου, ξέρεις σε τι κατάσταση το έχεις.
Αν θεωρείς οτι η κατάσταση του μοτέρ σου είναι σωστή πέρα απο το πρόβλημα σου, η λύση της επισκευής για εμένα είναι μονόδρομος..
Ακόμα και σε όχημα Ε28 με 372000 χιλιόμετρα είχα επιλέξει στο παρελθόν επισκευή και όχι αλλαγή, αν και κόστιζε σημαντικά λιγότερα γιατί ήξερα το μοτέρ μου..
Επιπρόσθετα, το έχω ξαναπεί, όταν είχα κάνει την μετατροπή σε δίλιτρο απο 1800,
είχα κάνει ρεκτιφιέ, φλάντζες, φλάντζες καθρέπτη, ιμάντες χρονισμού, θερμοστάτες, κολάρα, φλάτζες κάρτερ, άσχετα που το μοτεράκι ήταν JET..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.