Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 14-09-09, 15:23
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχάς, θέλω να ξεκινήσω με την αντιμετώπιση του μάστορα που σε μάλωσε επειδή ακολούθησες πιστά τα χιλιόμετρα που πρότεινε το ΟΒC. Το θεωρώ απαράδεκτο, γιατί μπορούσε απλά, ευγενικά και επαγγλματικά να σου πει ότι κατά την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ του άποψη πρέπει να αλλάζονται τα λάδια πιο γρήγορα. Όχι όμως και να στην πει που έκανες ό,τι γράφει το αμάξι σου. Στην τελική γιατί θα έπρεπε να εμπιστευτείς περισσότερο τον κάθε μάστορα και όχι το σύστημα της ίδιας της BMW δεν το καταλαβαίνω. Δεν λέω ότι το σύστημα αυτό πρέπει να το ακολουθούμε με ευλάβεια, αλλά όταν γράφει αλλαγή λαδιών στα 25.000 και εμείς αλλάζουμε στα 10-12.000 χλμ νομίζω ότι πιο πολύ κακό στην τσέπη μας κάνουμε, παρά καλό στον κινητήρα. Η τακτική αυτή μου θυμίζει λιγάκι το βάζω 100αρα βενζίνη για να είναι καθαρότερος ο κινητήρας μου και να έχω περισσότερο γκάζι, κάτι που εκτός του ότι δεν ισχύει, υπάρχουν και ενστάσεις για το πόσο κατάλληλη είναι η 100άρα για τους ατμοσφαιρικούς μας κινητήρες. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι η BMW προτείνει βενζίνη 95 οκτανίων. Με αυτό το off topic θέλω να πω ότι μερικές φορές νομίζουμε πως όσα περισσότερα σκάμε για το αυτοκίνητο, τόσο καλύτερα είναι. Αυτό εν μέρει ισχύει, αλλά συνήθως είναι και περιττό έξοδο. Κανείς δεν αμφιβάλλει ότι το να αλλάζουμε λάδια πιο νωρίς από ότι γράφει ο κατασκευαστής δεν κάνει κακό, όπως κακό δεν κάνει και να αλλάζουμε λάστιχα πιο συχνά και τακάκια κλπ. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έτσι πρέπει να γίνεται ή ότι κερδίζουμε κάτι (μιλάω για τους σύγχρονους συμβατικούς κινητήρες των BMW μας και όχι κινητήρες 10ετίας+ ή ειδικές κατασκευές όπως των Μ και τον 6κύλινδρο biturbo). Όποιος έχει τα λεφτά ας το κάνει, αλλά αν είναι όσα δίνουμε για βενζίνη να τα δίνουμε και για λάδι άστα να πανε...

Όλα αυτά τα έχω κουβεντιάσει με μηχανικό της BMW σε ένα από τα μεγαλύτερα εξουσιοδοτημένα συνεργεία της Αθήνας, όταν του είχα πάει το αμάξι για σερβις στα 24.500 χλμ ενώ το ΟΒC έγραφε για 27.000. Ο λόγος που το πήγα νωρίτερα ήταν ότι έφευγα για διακοπές. 'Υστερα από κουβέντα μαζί του μου είπε πως αν ακολουθώ το ΟΒC ευλαβικά δεν θα έχω κανένα πρόβλημα. Άλλωστε, αυτό προσαρμόζεται και στην οδήγηση που κάνεις, οπότε αν το σκίζεις το αμάξι μπορεί να ανάψει ένδειξη και πολύ νωρίτερα από ότι σε εμένα.

Εν κατακλείδι, είναι δικαίωμα του καθενός να εμπιστεύεται ή όχι το OBC. Είναι όμως ανεπίτρεπτο και ιδίως από μηχανικούς της ίδιας της BMW, να το απαξιώνουν έτσι και να "μαλώνουν" όσους το τηρούν, τη στιγμή που άλλοι μηχανικοί "μαλώνουν" όσους δεν το τηρούν. Στην τελική, αν αυτό το μαραφέτι είναι άχρηστο γιατί το έχουν οι BMW μας ? Δεν βάζανε καλύτερα δείκτη θερμοκρασίας λαδιού και στα 4κύλινδρα?
Φίλε μου έχεις ένα δίκιο σε αυτά που λές. Δεν πρέπει να μαλώσει αλλά να φερθεί επαγγελματικά όπως είπες.

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις όμως με λίγη περισσότερη προσοχή αυτά που έγραψε πιο πανω ο Geo_3D ο οποίος έχει ασχοληθεί πολύ με τα BMW και έκανε το χόμπυ του επάγγελμα.

Οι φωτογραφίες με το καμένο λαδί δεν λένε τίποτα? Καταλαβαίνω οτι είναι πολύ δύσκολο οικονιμικά για κάποιον που γράφει αρκετά χιλιόμετρα κάθε χρόνο να αλλάζει λάδια συχνά. Αλλά δεν θα έπρεπε να το λάβει υπ'όψην του πρίν προβεί στην αγορά ενός τόσο ακριβού σε συντήρηση αυτοκινήτου?

Και ο δείκτης θερμοκρασίας νερού δεν υπάρχει στα μικρότερα μοντέλα καθαρά για ψυχολογικούς λόγους. Μόλις έβλεπε κάποιος 105-110 βαθμούς θερμοκρασία δεν θα του ερχόταν και πολύ καλά γιατί σε αυτές τις θερμοκρασίες δουλεύουν οι κινητήρες...
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-09-09, 15:46
Το avatar του χρήστη themis78
themis78 Ο χρήστης themis78 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-12-2007
Μηνύματα: 258
themis78 is on a distinguished road
Χρήσιμη η αλλαγή λαδιού σε λιγότερα χλμ (δεν βλάπτει) αλλά έχουμε να κάνουμε με ένα ατμοσφαιρικό μοτέρ.Δεν είναι και τούρμπο!Οπότε όχι υπερβολές1
Για τον φίλο με το Ε30 (αλλαγή λαδιών σε 5000 χλμ), υπάρχει χάσμα εξέλιξης ανάμεσα σε Ε30 και Ε9Χ!
Πάντως ως κάτοχος Ε90 προτεινώ αλλαγή λαδιών μετα από 15-20000 χλμ ή 1 χρόνο.
__________________
There is no exception to the rule that everyone thinks they are an exception to the rule!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-09-09, 19:04
lefteris_ti Ο χρήστης lefteris_ti δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 18-09-2009
Μηνύματα: 4
lefteris_ti is on a distinguished road
Αν δεν υπαρχει το μικροφιλτρο μεσα στο μενου,τοτε συνοδευεται με την αλλαγη του λαδιου.(κοιτα το
βιβλιο σερβις).Τα λαδακια τωρα,καλο ειναι τα αλλαζεις καθε 12.000 - 14.000χλμ.Θα αποφευχθει αυτο
που βλεπεις στη φωτο....
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-09-09, 10:52
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Εγώ έχω μια απορία. Η εταιρεία, δεν θα έπρεπε να προτείνει συχνότερη αλλαγή λαδιών, ακόμα κι αν δεν ήταν απαραίτητη, ώστε να αυξήσει τα έσοδά της? Επίσης, αν η αρχικές προβλέψεις για τις αλλαγές λαδιών, δεν αποδεικνυόταν σωστές, δεν θα υπήρχε αλλαγή τακτικής? Απλές ερωτήσεις κάνω. Είμαι κι εγώ μπερδεμένος.
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-09-09, 14:10
bmw autodiagnosis Ο χρήστης bmw autodiagnosis δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 08-09-2009
Μηνύματα: 3
bmw autodiagnosis is an unknown quantity at this point
Η BMW AG ΛΕΕΙ ΟΠΟΤΕ ΣΟΥ ΔΙΞΕΙ ΤΙ ΣΕΡΒΙΣ ΠΑΣ ΓΙΑ ΛΑΔΙΑ.ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ.ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΜΠΙΝΑΣ ΑΥΤΟ ΕΞΑΡΤΑΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΒΡΟΜΙΚΟ ΕΙΝΑΙ
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-09-09, 18:22
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Επαναλαμβάνω.
Η εταιρεία, δεν θα έπρεπε να προτείνει συχνότερη αλλαγή λαδιών, ακόμα κι αν δεν ήταν απαραίτητη, ώστε να αυξήσει τα έσοδά της?
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-09-09, 20:17
Δημήτρης Ο χρήστης Δημήτρης δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2007
Μηνύματα: 312
Δημήτρης is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από montoya Εμφάνιση μηνυμάτων
Επαναλαμβάνω.
Η εταιρεία, δεν θα έπρεπε να προτείνει συχνότερη αλλαγή λαδιών, ακόμα κι αν δεν ήταν απαραίτητη, ώστε να αυξήσει τα έσοδά της?
Θα πω μια γνώμη και ας είναι λάθος. Αν κάνεις 25000 το χρόνο και σε 7 χρόνια έχεις 1750000 χλμ. και το μοτέρ έχει αρχίσει να χαλάει από τις λίγες αλλαγές λαδιών, θα αναγκαστείς να το αλλάξεις. Αρα ανα 7ετία περίπου άλλα 40000 ευρώ από τους ίδιους πελάτες για νέο αμάξι. Δε θα είναι περισσότερο το κέρδος από το να πουλάει λάδια σε αυτούς που τα αλλάζουν κάθε 10000 χλμ. και θα το κρατήσουν με διπλάσια χιλόμετρα για διπλάσια χρόνια?

Επιπλέον άλλο κάνω το χρόνο μονοκοπανιά τα χλμ. που μου λέει για την αλλαγή και άλλω τα κάνω σε 3 χρόνια. Τα longlife αντέχουν 1 χρόνο. Ετσι δεν είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-09-09, 20:38
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
Και αν σου χαλάσει το αυτοκίνητο σε 7 χρόνια ή σε 175.000χλμ, θα ξαναπάρεις BMW Μάλλον θα χάσουν μαζικά πελάτες. Επίσης, η ένδειξη για λάδια ανάβει στον 1 χρόνο, άσχετα με τα χιλιόμετρα νομίζω.
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-09-09, 20:40
Δημήτρης Ο χρήστης Δημήτρης δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2007
Μηνύματα: 312
Δημήτρης is on a distinguished road
Τι να πω... όλος ο κόσμος έχει μπερδευτεί... Πάντως αν ανάβει πάνω στο χρόνο όλοι είναι καλυμμένοι.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-09-09, 21:00
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από montoya Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αν σου χαλάσει το αυτοκίνητο σε 7 χρόνια ή σε 175.000χλμ, θα ξαναπάρεις BMW Μάλλον θα χάσουν μαζικά πελάτες. Επίσης, η ένδειξη για λάδια ανάβει στον 1 χρόνο, άσχετα με τα χιλιόμετρα νομίζω.
Ανάβει αν περάσει ένας χρόνος.

Ανάβει και όταν περάσουν τα χλμ.

Ό,τι από τα 2 έρθει πρώτα.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.