Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 16-09-09, 12:17
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
να επισημάνω πως το συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι απο μόνο του χωρίς παράπλευρες αλλαγές ένας απο τους σταθμούς ορόσημο για τη λέξη motorsport.
μα ρε παιδιά τι πάθατε όλοι εδώ;! όλοι πρέπει να κάτσουμε και να συγχαρούμε τους ανθρώπους για τη γνώση και την αρτιότητα πάνω στις κατασκευές τους μέσα απο αυτό το πρότζεκτ.
τα υπόλοιπα είναι απλά προσωπικές απόψεις.
δε μπορώ να καταλάβω γιατί τρωγόμαστε σα το κοκόρια για ένα τόσο χαζό ζήτημα; εμένα όσες φορές και να με ρωτήσεις η γνώμη μου είναι η ίδια. το ίδιο και του γιώργου το ίδιο και του ευάγγελου(btw γιατί ban??).
και επίσεις το θέμα δεν είναι γιατι έκαναν αυτό που έκαναν πάνω στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο, αλλά το ότι το έκαναν και μάλιστα με το καλύτερο τρόπο που θα μπορούσε να γίνει. μακάρι να γνωρίζαμε και εμείς τέτοιου είδους συνεργεία που να έχουν τέτοια γνώση και επαγγελματική συνήδειση ωστε να μπορούν να φέρουν εις πέρας ακόμα και μια τέτοιου είδους κατασκευή.
σεβαστή και η άποψη των ρομαντικών, σεβαστή και η άποψη των σκληποπυρινικών.
δε μπορώ να καταλάβω γιατι οι μισοί πρέπει να θεωρούνται ταλιμπάν και οι άλλοι μισοί αρχαιολόγοι με βουρτσάκια.
ο καθένας κάνει και γουστάρει ότι του αρέσει... τέλος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomelef : 16-09-09 στις 12:32
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 16-09-09, 15:51
Το avatar του χρήστη nino x3
nino x3 Ο χρήστης nino x3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2008
Μηνύματα: 998
nino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nicenino x3 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γενικά παιδιά , δεν είναι μαγκιά να είσαι απόλυτος και απαξιωτικός σε οτιδήποτε απλά δεν καταλαβαίνεις .
Μαγκιά είναι να είσαι ευγενικός , να κάνεις διάλογο και να δέχεσαι τις "παραξενιές" του διπλανού σου , ακόμη και όταν δεν μπορείς να τις καταλάβεις .
Απλά .
Μαγκια ειναι ειναι να μπορεις να αποδεχτεις μια διαφορετικη γνωμη ακομα και οταν αυτη ερχεται σε "συγκρουση" με τα θελω και τα πρεπει σου... ή απλα και αν δεν συμφωνεις.

Εαν σε εμενα δεν μου αρεσε το project... "for a guy with an extensive BMW collection" και βλεπω τα πραγματα πιο ρομαντικα ή πιο ανοητα δεν εχει σημασια απλα και μονο δηλωσα την γνωμη μου, δεν εκρινα την γνωμη κανενος αλλου και δεν προσεβαλα κανενος την αποψη παρα μονο το εγχειρημα.
Τελος τελος ειναι ειναι η αποψη μου...δεν επιβληθηκε πουθενα ουτε ειναι νομοτελειακο οτι θα πρεπει να συμφωνουμε σε ολα...


υγ. Μακαρι να μπορουσα- μπορεσω να καταφερω και εγω μια extensive BMW collection και να κληρονομησω στον γιο μου ενα Ε30 Μ3 και τον τροπο σκεψης οτι οταν θα το κοιταει θα βλεπει κατι πολυ περισσοτερο απο ενα αυτοκινητο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 16-09-09, 17:12
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
To όλο εγχείρημα είναι τεχνικά και μηχανικά κορυφαίο. Αναμφίβολα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και ένα απλό 316 με παρόμοια αποτελέσματα και ίσως να ήταν προτιμότερο από ηθικής απόψεως. Ωστόσο χρησιμοποιήθηκε μια Μ3. Αυτό τι σημαίνει? Ότι αυτομάτως ακυρώνεται η δουλειά των μηχανικών? Ή ότι το αποτέλεσμα δεν είναι κάτι το εκπληκτικό? Καταλαβαίνω το συναισθηματικό δέσιμο ορισμένων με κάποια αυτοκίνητα, δεν καταλαβαίνω όμως γιατί πρέπει να απαξιώνουμε projects που αποτελούν πραγματικά μάθημα για σεμινάριο.

Και φίλε Ευάγγελε που ισχυρίζεσαι καθέτως ότι κανείς δεν θα προτιμήσει το αυτοκίνητο αυτό από μια απλή, εργοστασιακή Μ3 σε διαψεύδω. Βρέθηκε ήδη ένας (εγώ και πιστεύω ότι δεν είμαι ο μόνος), γιατί θεωρώ ότι ένα τέτοιο μοντέλο (δεν μιλάω για μετατροπές της πλάκας και καγκουριές) είναι πολύ σπάνιο και δείγμα πραγματικής αγάπης και αφοσίωσης στην αυτοκίνηση. Και πίστεψε με, κατανοώ το πάθος πολλών για ένα συγκεκριμένο αυτοκίνητο (και εγώ έχω κάποιες προτιμήσεις), για τους υπόλοιπους όμως που δεν έχουν το ίδιο πάθος γι'αυτό τα πράγματα είναι πιο ορθολογιστικά, ίσως και ψυχρά αν προτιμάς. Και εσύ αν έβλεπες ένα αντίστοιχο εγχείρημα σε ένα audi quattro, δεν νομίζω να το καταδίκαζες τόσο έντονα, όπως δεν νομίζω ότι και ένας οπαδός του συγκεκριμένου audi θα καταδίκαζε τη συγκεκριμένη μετατροπή της Μ3.

Τα αμάξια (χωρις εξαιρέσεις συμπεριλαμβανομένων και των BMW που τόσο αγαπάμε) δεν είναι ζωντανός οργανισμός και όπως συμβαίνει με κάθε άψυχο αντικείμενο, ο αποκλειστικός τους σκοπός είναι να προσφέρουν χαρά στους κατόχους τους. Άλλος χαίρεται με το να έχει το αμάξι του απείραχτο, άλλος με το να το μετατρέπει με βάση το γούστο του, την ανάγκη του και την τρέλα του στην τελική. Αυτό συνέβη και στη συγκεκριμένη περίπτωση. Τώρα, αν κάποιος διαφωνεί με το συγκεκριμένο εγχείρημα, θα έπρεπε να τα βάλει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με τον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου και όχι με τους μηχανικούς που έκαναν μια πραγματικά αξιοθαύμαστη προσπάθεια.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 16-09-09, 17:16
Το avatar του χρήστη Zer0cooL
Zer0cooL Ο χρήστης Zer0cooL δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-10-2007
Μηνύματα: 489
Zer0cooL will become famous soon enoughZer0cooL will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
για παραδειγμα ο βαγγελης αιτιολογησε για ποιο λογο πιστευει αυτο που πιστευει. απο εσενα δεν ειδα καποιο επιχειρημα για το ορθον και πρακτικον αυτης της μετατροπης.
Αποψη Ευαγγελου
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξωφρενική ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ...

Κατέστρεψαν ένα γνήσιο Μ3 Ε30 ... για να φτιάξουν την ΥΠΕΡ-μπαρούφα !!!

Λες και αν το έβαζαν το v10 σε ένα απλό Ε30 θα είχε διαφορα !!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γνώμη μου είναι και παραμένει ότι οι άνθρωποι αυτοί ΔΕΝ έχουν καμία μα καμία παιδεία ...
Αποψη GSS
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Η τεχνολογία στους κινητήρες έχει προχωρήσει δραματικά , γιατί να μην παντρέψουμε το χτες με το σήμερα , την ελαφριά , με πολύ σωστή γεωμετρία και πανέμορφη καρότσα του Ε30 Μ3 με ένα υπερσύγχρονο μοτέρ ?
( Γι' αυτό και τα engine swaps είναι τόσο της μόδας στις μέρες μας , τρομερά αυτοκίνητα με επιδόσεις υπεραυτοκινήτων και μαμά αξιοπιστία και συντήρηση )
Ειδικά με τον τρόπο , που το κάνανε τα παληκάρια !!!!
Εκπληκτική επίδειξη μηχανολογικής αρτιότητας !
Και γιατί το κάνανε σε Μ3 και όχι σε ένα απλό Ε30 ?
Γιατί μπορούνε . Απλά .

Και σίγουρα το οπτικό αποτέλεσμα του συγκεκριμένου demo car τους δικαιώνει .


Και ρε σεις πρέπει να καταλάβετε ότι γούστα είναι αυτά .


Και στην τελική ... : bmw-motorsport.gr
Οποτε μαλλον ο καθενας εχει την αιτιολογημενη αποψη του!!!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
το οτι πρεπει να σεβομαστε τη διαφορετικοτητα ή παρεκλιση καποιων συνανθρωπων μας, νομιζω στην εποχη μας δεν χωραει συζητηση.
Οσο γι αυτο, δυστυχως το βλεπουμε ολο και λιγοτερο εδω μεσα!!!
+1 για την μετατροπη των παλικαριων κι απο μενα.
__________________
Εχω κι εγω ενα κλειδι....του παραδεισου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 16-09-09, 17:37
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Μακάρι να μπορούσαμε και εμείς να κάνουμε τέτοια θαυματα..
Ναι, περί θαυματος πρόκειτε, θαυμάσια δουλεια, (αξιοζήλευτη απο πάρα πολούς που
στις απαντήσεις τους ήταν αρνητικοί)..
Κάτι παρόμοιο έκανα και εγώ με το Ε28 που έχω, αλλά το κράτος θέλει να το αποσύρω και
να συμβιβαστώ με ένα Ε46.. (θα ανοίξω σχετικό τόπικ σύντομα..)
Αξίζει ένα τεράστιο Ευγε στους μηχανικούς και τον ιδιοκτήτη..
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 17-09-09, 08:51
Το avatar του χρήστη GSS
GSS Ο χρήστης GSS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-11-2007
Μηνύματα: 337
GSS is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zer0cooL Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποψη Ευαγγελου




Αποψη GSS


Οποτε μαλλον ο καθενας εχει την αιτιολογημενη αποψη του!!!




Οσο γι αυτο, δυστυχως το βλεπουμε ολο και λιγοτερο εδω μεσα!!!
+1 για την μετατροπη των παλικαριων κι απο μενα.



Σε ευχαριστώ .

Τα λέμε παιδιά .
__________________
Σαράφης Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 17-09-09, 09:13
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
τα παραπανω δεν αποτελουν αιτιολογηση, απλα παραθεση μιας αποψης.
οχι οτι ειναι κανεις υποχρεωμενος σε ενα φορουμ να αιτιολογει καθε τι που γραφει...
απλα περιμενα (λογω και της εμπειριας σου) μια περισσοτερο τεχνικη επιχειρηματολογια για το "reason why" του εγχειρηματος.
βεβαια και το "γιατι μπορουν" ή το "γιατι ετσι θελουν" σεβαστο ειναι, αλλα δεν αποτελει εμπεριστατωμενη γνωμη.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 17-09-09, 09:38
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
ε οκ δε χρειάζεται να το αναλύσει και πολύ ο γιώργος μιας και οι άνθρωποι που το έκαναν είναι βελτιωτές όπως όλοι βλέπουμε και αυτοί είναι η δουλιά τους(από απλό tuning μέχρι extreme make over)και ειδικά όταν ο πελάτης πλερώνει έχει πάντα δίκιο και οι γνώμες περισέυουν. τι να κάνουμε που αυτή είναι η πραγματικότητα(αν και υπενθιμίζω και εγώ μανίσιο θα το κρατούσα).
και όπως οι περισότεροι γνωρίζουμε στο γιώργο αρέσουν οι extreme καταστάσεις.
στο κάτω κάτω στο δικό του project όταν το είχε αναρτήσει το 99% του forum είχε πάθει σοκ απο τη δουλιά που έριξε και οι αντιδράσεις όλων ήταν διαφορετικές σε σχέση με αυτό το thread.http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=14588
υγ 26-27 του μηνός ρε γιώργο θα το δούμε το κτήνος ή απλά θα μας μείνει ανάμνηση;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomelef : 17-09-09 στις 09:48
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 17-09-09, 09:56
sm6 Ο χρήστης sm6 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-12-2007
Μηνύματα: 1.833
sm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to allsm6 is a name known to all
ακριβως αυτο εννοω.
στη μετατροπη του δικου μας γιωργου, υπηρχε το "reason why".
ο λογος δηλαδη για τον οποιο εγινε.
αυτος ηταν η συμμετοχη στο πρωταθλημα ντριφτ.
ασχετως σε ποιον αρεσε ή οχι αυτη η δουλεια, το ορθον του πραγματος αποδειχθηκε στην πραξη.
ο γιωργος πηρε το πρωταθλημα. αρα οσο κακοπροαιρετος και να ειναι καποιος (που εγω πιστευω οτι εδω μεσα κανεις -ή σχεδον κανεις- δεν ειναι) δεν μπορει να πει και πολλα.

θα σου δωσω και ενα προσωπικο παραδειγμα.
ασχολουμαι με κλασσικες μοτο. αν παρω μια βεσπα του '46 απο τις ελαχιστες που υπαρχουν πια, και της βαλω ενα μοτερ Κ9 με αψογη "εργοστασιακη" δουλεια, μονο και μονο επειδη εχω τα λεφτα και το χρονο να το κανω, τι θα αντιδραση θα επρεπε να περιμενω?

περα απο τη δουλεια που εχει γινει στο συγκεκριμενο προτζεκτ V10 και αν ειναι καλη ή κακη (δεν μπορω εγω απο μερικες φωτο να το κρινω αυτο) αυτο που προσπαθω να καταλαβω, ειναι το γιατι να το κανει καποιος περα απο την κλασσικη ανθρωπινη ματαιοδοξια.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 17-09-09, 10:05
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
γιατί υπάρχει και ένα ενδεχόμενο να έχει και μανίσιο ///M3 E30 και να θέλει να τα βάλει δίπλα δίπλα στο γκαράζ του.
τι να σου πώ αυτό μόνο αυτός το ξέρει και κανένας άλλος.
πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι και αυτός θα είχε τους λόγους του να αλαφρώσει τη τσέπη του.
απο τα λεγόμενα σου σύμφωνα με τη μετατροπή του γιώργου, ο γιώργος μιλάει αιτιολογημένα για τη μετατροπή αυτή και γιατί του αρέσει το συγκεκριμένο project και γιατί έχει αντίθετη γνώμη με εμάς τους ρομαντικούς.
συγκεκριμένα πιστέυω πως το αμάξι δεν είναι μόνο για ευθείες όπως έγραψε ο ευάγγελος και οτι η συμπεριφορά του θα εντυπωσιάζει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.