Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-07, 09:46
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Γυάλισμα - Κέρωμα 101!!!

Επειδή έχουν συζητηθεί πολλά κατά περιόδους και επειδή έχω καταλάβει ότι υπάρχουν κάποιες παρανοήσεις, ανοίγω αυτό εδώ το thread για να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα σχετικά με το γυάλισμα και το κέρωμα.

ΒΑΣΙΚΗ ΕΝΝΟΙΑ: Το γυάλισμα και το κέρωμα δεν είναι το ίδιο!!!

Το γυάλισμα (compounding και polishing) προηγείται από το κέρωμα και είναι οι διαδικασίες που τρώνε βερνίκι!! Με αυτά διορθώνεις τις όποιες ατέλειες μπορεί να έχει το χρώμα (αράχνες, μικρές γρατζουνιές, θαμπάδες, άλατα).
Το κέρωμα (waxing) δεν τρώει βερνίκι και είναι αυτό που δίνει την εντυπωσιακή εμφάνιση και τελικά προστατεύει το χρώμα.

Ποια είναι η διαδικασία ολοκληρωμένης περιποίησης του χρώματος του αυτοκινήτου??
  1. Πλύσιμο
  2. Πλαστελίνη (Αν χρειάζετε)
  3. Γυάλισμα με αλοιφαδόρο. Ανάλογα με το μέγεθος του προβλήματος επιλέγετε η "επιθετικότητα της αλοιφής, το πανάκι και η ταχύτητα του αλοιφαδόρου.
  4. Γυάλισμα με λιγότερο επιθετική αλοιφή σχετικά με το βήμα 3 (πάλι με αλοιφαδόρο). Αυτό γίνεται για να φύγουν οι θαμπάδες που προκαλούνται από τις πιο επιθετικές αλοιφές. Ανάλογα με την κατάσταση του χρώματος, μπορούμε να αρχίσουμε και από αυτό το βήμα
  5. Πρώτο στάδιο κερώματος (αλοιφαδόρος ή χέρι). Εδώ χρησιμοποιούμε κάποιο προϊόν που θα προετοιμάσει κατάλληλα το χρώμα για να υποδεχθεί είτε το κερί είτε το sealant (συνθετικό κερί). Καλύπτει και τυχόν μικρές ατέλειες που δεν έφυγαν στα προηγούμενα βήματα
  6. Κέρωμα ή sealant (αλοιφαδόρος ή χέρι). Αυτό είναι το τελευταίο στάδιο που θα μας δώσει το εντυπωσιακό τελικό αποτέλεσμα.

Πρίν πανικοβληθείτε, να ενημερώσω ότι αυτή είναι η ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ περιποίηση που γίνεται την ΠΡΩΤΗ φορά. Στη συνέχεια απλά τη συντηρούμε και απλά ξεκινάμε από το βήμα 4, 5 ή και 6.

Υπάρχουν πολλά μυστικά και πολλές παγίδες στην όλη διαδικασία. Αυτά μπορούμε να τα συζητήσουμε σιγά σιγά. Με την ίδια λογική θα αναλύσουμε και το κάθε βήμα ξεχωριστά. Αναμείνατε!!!

Υ.Γ1. Δεν είμαι επαγγελματίας, απλά ένας χομπίστας με μεγάλη αγάπη για το αυτοκίνητο. Με το συγκεκριμένο θέμα ασχολούμε εδώ και 15 χρόνια και έχω περάσει από όλα τα στάδια γνώσης (ανίδεος, αρχάριος, λανθασμένες αντιλήψεις κλπ).

Υ.Γ.2. Αν κάποιος δεν αισθάνεται βέβαιος για αυτό που πάει να κάνει, μπορεί να πειραματιστεί άφοβα με τα προϊόντα που ανήκουν στα βήματα 5 ή 6. Με αυτά δεν κινδυνεύει να κάνει ζημιά και θα δει και καλό αποτέλεσμα. Απλά δεν θα φτάσει στα επίπεδα της ολοκληρωμένης περιποίησης και δεν θα διαρκέσει το ίδιο πολύ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-10-07, 10:24
Cabriolakias Ο χρήστης Cabriolakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 1.321
Cabriolakias will become famous soon enough
Arrow

Εισαι Δασκαλος! Μου αρεσει που το αγαπας τοσο! και γω ειμαι λατρης του γυαλισματος κερωματος κλπ αλλα ψηλοβαριεμαι να κατσω να γραψω αναλητηκα το καθε βημα... αν εχω χρονο καποια στιγμη και ορεξη θα δωσω και γω τα φωτα μου εδω σε αυτο το thread με μεγαλυτερη λεπτομερια αν και ετσι οπως τα ειπες τελος!δεν χριαζετε αλλα!

Υ.Γ. Να συμπληρωσω οτι στο κερωμα κανονικα ειναι καλυτερα να μην χρησημοποιουμε αλοιφαδορο και να το κανουμε με το χερι για περισσοτερη λεπτομερια και τελεικη λαμπαδα... (χωρης παρεξηγηση)

Υ.Γ.2 Θα ηθελα απο τον κυριο Strax αν μπορει να μου πει ποια προιοντα γυαλισματος και κερωματος χρησημοποιει περισσοτερο για το αμαξι του και απο ποια εχει δει το καλυτερο αποτελεσμα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Cabriolakias : 18-10-07 στις 10:28
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-07, 13:41
konas Ο χρήστης konas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-09-2006
Μηνύματα: 2.707
konas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nicekonas is just really nice
Και αναλυτικότατος με πληρη περιγραφη.

@ Cabriolakias: το έχει πει. δες εδω:
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...2&postcount=10

by STRAX:

<<.....Ένα site με πολλές πληροφορίες (έχω ψωνίσει και από εκεί) είναι αυτό. Θα βρεις πολλές πληροφορίες σε κάθε θεματική ενότητα και για το τι κάνει το καθένα και για το πως πρέπει να γίνει κάτι.

Από θέμα προϊόντων εγώ έχω καταλήξει στα Menzerna. Είναι απλά καταπληκτικά και με "σχετικά" λογικά χρήματα. Για κερί προς το παρόν P21S.>>

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη konas : 18-10-07 στις 13:44
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-07, 14:14
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Πολύ καλό ποστ Στράτο!!!

Απλά να προσθέσω ότι υπάρχουν και κάποια προϊόντα (όπως το Ζ5 της ΖΑΙΝΟ) που είναι ενδιάμεσα. Δλδ. μπορούν να καλύψουν μικρές γρατσουνιές χωρίς να φάνε βερνίκι, απλά ''γεμίζοντας'' το κενό. Δουλέυουν καλά, αλλά μόνο σε πολύ μικρές γρατσουνιές (σε βάθος) και θέλουν 2-3 στρώματα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-07, 14:54
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Επειδη ποτε δεν τα πηγαινα καλα με τα θεωρητικα,μηπως να περασω απτο σπιτι σου ή εσυ απτο δικο μου ρε Strax να μου τα δειξεις στην πραξη πως γινονται ολα αυτα???Στο compact εννοειται!!!!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-10-07, 18:04
Το avatar του χρήστη sotiris 328i
sotiris 328i Ο χρήστης sotiris 328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2006
Μηνύματα: 1.424
sotiris 328i is on a distinguished road
Strax εσυ θα μας παρεις την δουλεια!!!!!
πολυ καλα τα λες..
Ετσι ακριβως ειναι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-10-07, 18:06
Το avatar του χρήστη sotiris 328i
sotiris 328i Ο χρήστης sotiris 328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2006
Μηνύματα: 1.424
sotiris 328i is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geo_3D Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη ποτε δεν τα πηγαινα καλα με τα θεωρητικα,μηπως να περασω απτο σπιτι σου ή εσυ απτο δικο μου ρε Strax να μου τα δειξεις στην πραξη πως γινονται ολα αυτα???Στο compact εννοειται!!!!
Γιωργο αν πληρωνεις ερχομαι και εγω!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-10-07, 09:55
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλό ποστ Στράτο!!!

Απλά να προσθέσω ότι υπάρχουν και κάποια προϊόντα (όπως το Ζ5 της ΖΑΙΝΟ) που είναι ενδιάμεσα. Δλδ. μπορούν να καλύψουν μικρές γρατσουνιές χωρίς να φάνε βερνίκι, απλά ''γεμίζοντας'' το κενό. Δουλέυουν καλά, αλλά μόνο σε πολύ μικρές γρατσουνιές (σε βάθος) και θέλουν 2-3 στρώματα.
Έτσι ακριβώς, αυτά ανήκουν στην κατηγορία 5 (δες τέλευταία πρόταση)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotiris 328i Εμφάνιση μηνυμάτων
Strax εσυ θα μας παρεις την δουλεια!!!!!
πολυ καλα τα λες..
Ετσι ακριβως ειναι.
Αν και μου αρέσει πολύ σαν δουλειά, γιατί το αποτέλεσμα και η διαφορά είναι κάθε φορά συγκλονιστική, δεν νομίζω ότι έχω το κουράγιο και την ώρα πια για να το κάνω. Το δικό μου αυτοκίνητο, το έκανα πριν τρεις μήνες και δούλευα απογεύματα μετά τη δουλειά. Πολύ κούραση!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cabriolakias Εμφάνιση μηνυμάτων


Υ.Γ. Να συμπληρωσω οτι στο κερωμα κανονικα ειναι καλυτερα να μην χρησημοποιουμε αλοιφαδορο και να το κανουμε με το χερι για περισσοτερη λεπτομερια και τελεικη λαμπαδα... (χωρης παρεξηγηση)

Υ.Γ.2 Θα ηθελα απο τον κυριο Strax αν μπορει να μου πει ποια προιοντα γυαλισματος και κερωματος χρησημοποιει περισσοτερο για το αμαξι του και απο ποια εχει δει το καλυτερο αποτελεσμα..
1. Συμφωνώ, και εγώ στα βήματα 5 και 6 χρησιμοποιώ χέρι, αλλά μπορεί να γίνει και με αλοιφαδόρο με το κατάλληλο πανάκι και την κατάλληλη ταχύτητα.

2. Εγώ έχω καταλήξει σε Menzerna και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Κερί P21S προς το παρόν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-10-07, 10:14
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
1. Πλύσιμο

1. Πλύσιμο

Ας δώσουμε κάποιες γενικές συμβουλές για το πλύσιμο.

Όσο και αν κάποιοι δεν πιστεύουν ότι μπορούν να ειπωθούν πολλά πράγματα για το πλύσιμο, θα πρέπει να αναφέρουμε κάποια πράγματα που είναι πάρα πολύ σημαντικά. Το 99% των προβλημάτων που προσπαθούμε να επιλύσουμε με το γυάλισμα γίνονται κατά το πλύσιμο. Οπότε αξίζει να το προσέξουμε λίγο παραπάνω.

1. Χρησιμοποιούμε πάντα και αποκλειστικά σαμπουάν αυτοκινήτου. Όλα τα άλλα, όπως τα απορρυπαντικά για τα πιάτα είναι πολύ ισχυρά και συνήθως βγάζουν τα κεριά και την προστασία που έχουμε πασχίσει να περάσουμε!!!

2. Καλό είναι να αποφύγουμε τη χρήση σφουγγαριού στο πλύσιμο. Κυκλοφορούν εδώ και καιρό κάποια γάντια ή σφουγγάρια που μοιάζουν με μαλλί προβάτου. Είναι πολύ προτιμότερα, γιατί μειώνουν κατά πολύ το φαινόμενο να σέρνουμε τη βρώμα πάνω στο χρώμα του αυτοκινήτου, προκαλώντας μικροσκοπικές γρατζουνιές. Επίσης έχουν βγει τελευταία και αντίστοιχα προϊόντα με κρόσια από μικροΐνες, τα οποία είναι ακόμα πιο απαλά με ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

3. Για στέγνωμα χρησιμοποιούμε αποκλειστικά πανιά με μικροΐνες και ιδιαίτερα τις νέες πετσέτες με μικροΐνες που είναι σχεδιασμένες για το στέγνωμα. Αυτές έρχονται και σε μεγάλα μεγέθη, έχουν απίστευτη απορροφητικότητα, επιταχύνουν πάρα πολύ το στέγνωμα και πάνω από όλα δεν δημιουργούν προβλήματα στο χρώμα του αυτοκινήτου.

Με τους παραπάνω τρόπους προστατεύουμε σε μεγάλο βαθμό το αυτοκίνητό μας από τις ενοχλητικές αράχνες. Αυτές αποτελούν το νούμερο 1 λόγο που πολύ καταφεύγουν στο γυάλισμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-10-07, 10:22
Το avatar του χρήστη Strax
Strax Ο χρήστης Strax δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 2.285
Strax has a spectacular aura aboutStrax has a spectacular aura about
Τι είναι οι αράχνες;;;

Τι είναι οι αράχνες;;;

Οι αράχνες είναι μικροσκοπικές γρατζουνιές που γίνονται στο βερνίκι του αυτοκινήτου, κατά 99% από τη διαδικασία του πλυσίματος. Αυτές γίνονται σε όλα τα χρώματα, αλλά είναι ιδιαίτερα ορατές στα σκούρα αυτοκίνητα λόγω της αντανάκλασης του ηλίου.

Για τις αράχνες ευθύνεται σχεδόν αποκλειστικά το πλύσιμο. Δεν φταίει μόνο το πλύσιμο με βούρτσα. Είναι το ίδιο προβληματικό το πλύσιμο στο χέρι, αν δεν γίνεται με τα κατάλληλα προϊόντα.

Ευθύνεται και το σφουγγάρι κατά τη διάρκεια του σαπουνίσματος, αλλά κύριος υπεύθυνος είναι το δέρμα/πανιά που χρησιμοποιούνται κατά το στέγνωμα.

Έτσι ακόμα και αν γυαλίσουμε, κερώσουμε, αν δεν αρχίσουμε να δίνουμε την πρέπουσα σημασία στο πλύσιμο, οι αράχνες θα κάνουν ξανά ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ την εμφάνισή τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.