Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-10-12, 18:31
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Συμφωνώ, αυτό λέω άλλωστε και στα παραπάνω post μου. Με την AP Dim έφτασα τα 21κάτι χιλιαδες χιλιόμετρα, πέρναγε κάθε μέρα για 1 χρόνο κάθε μέρα 2-3χλμ. χωματόδρομο (αν και πολύ σιγά) και η καημένη ούτε έπεσε, ούτε έσπασε ούτε τπτ, και είδε και 2 GTCC με semi, που καταλαβαίνεις τι σημαίνει semi ζεστό για ανάρτηση και σασί.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-10-12, 18:57
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
συμπερασμα αν τη φαω δοκιμαζω ap.τα 500 γιουρια ειναι αποδεκτη τιμη συν τοποθετηση
__________________
Θα τουρμπιστω απο το παραθυρο!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-10-12, 19:32
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
συμπερασμα αν τη φαω δοκιμαζω ap.τα 500 γιουρια ειναι αποδεκτη τιμη συν τοποθετηση
Σου εύχομαι να μην "την φας", αν πάντως χρειαστείς κάτι το email μου και το τηλ. μου είναι ανακοινωμένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-10-12, 21:06
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου εύχομαι να μην "την φας", αν πάντως χρειαστείς κάτι το email μου και το τηλ. μου είναι ανακοινωμένα
ευχαριστω!
__________________
Θα τουρμπιστω απο το παραθυρο!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-10-12, 11:14
epapa Ο χρήστης epapa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 15
epapa is on a distinguished road
Είμαι και εγώ στη διαδικασία αλλαγής αναρτήσεων για το BMW Z4 2.5l του 2003. Και είμαι ανάμεσα στις εξής λύσεις:

1. Bilstein B8 με Eibach Pro Kit
2. Koni Sport με H&R
3. Coilover της Vogtland http://shop.vdf-springs.com/index.ph...4-typ-z85.html
4. Coilover της AP όπως του Theoman01
5. Coilover της Weitec http://www.weitecshop.de/index.php?m...reset_filter=1

Οι τρεις τελευταλιες λύσεις είναι ουσιαστικά τα KW Variant 1 με ίσως διαφορετικό valving. Όλα δηλαδή έχουν Koni αμορτισέρ με Vogtland ελατήριο...

Θα ήθελα αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποια από τα παραπάνω στο Z4 του να μου πει εντυπώσεις... και μιας και ξέρουμε οτι ο theoman01 έχει βάλει τα AP θα ήθελα να μου πει αν:

1. Χρησιμοποίησε αποστάτες τροχών
2. Πόσο το έχει χαμηλώσει μπρος πίσω
3. Πώς συμπέριφέρεται η ανάρτηση μέσα στην πόλη σε σχέση με τα Bilstein κι αν έχει κερδίσει ή χάσει σε κρατήματα?
4. Κι επίσης που τα τοποθέτησε και πόσο κόστισε...

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-10-12, 13:35
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Τα spring rates των ελατηριων παιζουν ρολο στην ανεση;

Γενικα πολλα παραπονα με τα Bilstein.. Κι εγω τα φορουσα με Eibach ελατηρια σε Ε46 316 4πορτο, πολυ σκληρος συνδιασμος ακομα και με 205/60/15 ζαντολαστιχα..!!

Max χαμηλωμα για τις AP ποιο ειναι Νικο;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-10-12, 14:23
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από epapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι και εγώ στη διαδικασία αλλαγής αναρτήσεων για το BMW Z4 2.5l του 2003. Και είμαι ανάμεσα στις εξής λύσεις:

1. Bilstein B8 με Eibach Pro Kit
2. Koni Sport με H&R
3. Coilover της Vogtland http://shop.vdf-springs.com/index.ph...4-typ-z85.html
4. Coilover της AP όπως του Theoman01
5. Coilover της Weitec http://www.weitecshop.de/index.php?m...reset_filter=1

Οι τρεις τελευταλιες λύσεις είναι ουσιαστικά τα KW Variant 1 με ίσως διαφορετικό valving. Όλα δηλαδή έχουν Koni αμορτισέρ με Vogtland ελατήριο...

Θα ήθελα αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει κάποια από τα παραπάνω στο Z4 του να μου πει εντυπώσεις... και μιας και ξέρουμε οτι ο theoman01 έχει βάλει τα AP θα ήθελα να μου πει αν:

1. Χρησιμοποίησε αποστάτες τροχών
2. Πόσο το έχει χαμηλώσει μπρος πίσω
3. Πώς συμπέριφέρεται η ανάρτηση μέσα στην πόλη σε σχέση με τα Bilstein κι αν έχει κερδίσει ή χάσει σε κρατήματα?
4. Κι επίσης που τα τοποθέτησε και πόσο κόστισε...

Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων...
1. Δεν χρησιμοποίησε αποστάτες τροχών.
2. Δεν το έχει πολύ χαμηλό, νομίζω κανά 3άρι πόντους το έχει κατεβάσει.
3. Αφήνω να πει ο ίδιος αν και εγώ ξέρω, για ευνόητους λόγους.
4. Επίσης θα σου πει ο ίδιος.

Όσον αφορά τις επιλογές που έχεις θέσει, βάλε ότι coilover θες, αρκεί να είναι coilover. ΜΗΝ πάρεις ελατήρια και αμορτισέρ απλά.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα spring rates των ελατηριων παιζουν ρολο στην ανεση;

Γενικα πολλα παραπονα με τα Bilstein.. Κι εγω τα φορουσα με Eibach ελατηρια σε Ε46 316 4πορτο, πολυ σκληρος συνδιασμος ακομα και με 205/60/15 ζαντολαστιχα..!!

Max χαμηλωμα για τις AP ποιο ειναι Νικο;
30-70mm εμπρός και 30-50mm πίσω Ζαχαρία για 330Ci, υπάρχει και περίπτωση να την πας και πιο κάτω, αλλά η έγκριση TUV ισχύει σε αυτό το εύρος. Και έχεις και την δυνατότητα να πας από την AP coilover στην ApX η οποία ρυθμίζει και απόσβεση (ανίστοιχη της V2 δηλ.) Tα spring rate των ελατηρίων παίζουν ρόλο στην άνεση, αλλά επίσης πολύ μεγάλο ρόλο παίζει και το αμορτισέρ, το "βαλβίδωμα" του, αλλά και η σχεδίαση του έτσι ώστε να έχει μεγάλη διαδρομή για να μην είσαι συνέχεια με το bump stop.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-10-12, 15:15
Το avatar του χρήστη theoman01
theoman01 Ο χρήστης theoman01 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2008
Μηνύματα: 122
theoman01 is on a distinguished road
λοιπόν, δεν χρησιμοποιεισα αποστάτες,,,
το εχω χαμιλώσει 2 ποντους μπροστα και 1,5 πισω...
σε σχεση με τα bilstein ειναι πιο μαλακο στις ανωμαλίες της πολής....πιο σωστη συμπεριφορά έχει με την ΑΡ...δουλεύει καλύτερα από την bilstein...όταν είχα την bilstein είχα και αλλαγμένες αντιστρεπτικές για ένα διαστημα....εκεί είχα κερδίσει σε κράτημα..οταν εβαλα τις μαμα αντιστρεπτικές, εχασα λίγο στα κλειστά κομμάτια λόγω κλίσεων...Η ΑΡ δεν είναι αγωνιστική ανάρτηση..τουλάχιστον αυτή που έχω εγώ που ρυθμίζει μονό στο ύψος... προσφέρει καλή ανεση για coil over και καλό κράτημα στο 85 % των περιπτώσεων που τηέλει ο <<άγριος>> οδηγος....
την εβαλα στην ουσία μόνος μου με την βοήθεια ενος φίλου μηχανικού αυτοκινήτων....βλέπετε εχοντας τοποθετήσει και ρυθμίσει 2 σετ της ΤΕΙΝ στο type-r που είχα, εγινα πλέον εχπερτ!!!χαχαχαα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-10-12, 15:19
epapa Ο χρήστης epapa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 15
epapa is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ξέρω την ιστορία με τα Bilstein Παναγιώτη... ακόμα και έτσι να το δεις, ότι τα Bilstein είναι καλά, και πάλι επειδή όπως σου είπα έχω δοκιμάσεις ΠΟΛΛΟΥΣ συνδυασμούς, με διάφορα ελατήρια, αμορτισέρ (Koni κίτρινα, Bilstein, μαμά, eibach ελατήρια, μαμά ελατήρια, απλά KW ελατήρια χαμηλώματος κλπ) ΠΑΝΤΡΕΜΑΤΑ ποτέ ξανά. Την λειτουργεία που έχει η AP (που στην ουσία είναι μια KW Variant 1), δεν την είχε κανένας συνδυασμός.
Παράδειγμα στο ΜΙΝΙ :
1)μαμά ελατήρια, Koni κίτρινα, πολύ καλύτερο αμορτισέρ από το Bilstein για μένα, πάλι όμως η ανάρτηση δεν λειτουργούσε άψογα.
2)KW απλά ελατήρια στα Koni : μαλάκωσε λίγο και βελτιώθηκε σε σχέση με το 1, αλλά πάλι δεν ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος.
3)πλήρως μαμά ανάρτηση, χάλι μαύρο
4)AP coilover κιτ, τάπα κάτω ρυθμισμένη, η ανάρτηση σταμάτησε να έχει θόρυβο κατά τη λειτουργεία, έγινε πιο άνετο από κάθε άλλο συνδυασμό (ναι, παραδόξως), και για να τερματίσει και να χτυπήσει bump stop έπρεπε να καβαλήσω.... κανα κράσπεδο.
Γενικά όσα σχόλια έχω διαβάσει σε ξένα forums και αφορούν κυρίως coilover της KW το Variant 1 και της Vogtland φορεμένα κυρίως σε Audi VW αλλά και σε BMW όλοι στο ίδιο συμπέρασμα καταλήγουν... Ότι είναι το ίδιο άνετα όσο η μαμά ανάρτηση ή και ακόμα καλύτερα... Το μόνο που δεν λένε όμως είναι πως στρίβουν... Για εμένα έχει μεγάλη σημασία και η άνεση αλλά θέλω να είμαι σίγουρος ότι κάτι θα κερδίσω και σε στριψίματα...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-10-12, 15:28
epapa Ο χρήστης epapa δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 15
epapa is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theoman01 Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπόν, δεν χρησιμοποιεισα αποστάτες,,,
το εχω χαμιλώσει 2 ποντους μπροστα και 1,5 πισω...
σε σχεση με τα bilstein ειναι πιο μαλακο στις ανωμαλίες της πολής....πιο σωστη συμπεριφορά έχει με την ΑΡ...δουλεύει καλύτερα από την bilstein...όταν είχα την bilstein είχα και αλλαγμένες αντιστρεπτικές για ένα διαστημα....εκεί είχα κερδίσει σε κράτημα..οταν εβαλα τις μαμα αντιστρεπτικές, εχασα λίγο στα κλειστά κομμάτια λόγω κλίσεων...Η ΑΡ δεν είναι αγωνιστική ανάρτηση..τουλάχιστον αυτή που έχω εγώ που ρυθμίζει μονό στο ύψος... προσφέρει καλή ανεση για coil over και καλό κράτημα στο 85 % των περιπτώσεων που τηέλει ο <<άγριος>> οδηγος....
την εβαλα στην ουσία μόνος μου με την βοήθεια ενος φίλου μηχανικού αυτοκινήτων....βλέπετε εχοντας τοποθετήσει και ρυθμίσει 2 σετ της ΤΕΙΝ στο type-r που είχα, εγινα πλέον εχπερτ!!!χαχαχαα!!!!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις εντυπώσεις σου... Μάλλον με βλέπω κι εμένα για coilover... Και πιο συγκεκριμμένα για τα Vogtland κύριως γιατί έχουν απίστευτη εγγύηση τα οποία και αυτά μόνο ως προς το ύψος ρυθμίζονται... Κι εγώ επίσης σκέφτομαι να πάω για το ελάχιστο χαμήλωμα 20mm εμπρός - 15mm πίσω... Μου έλυσες τρελές απορίες γιατί όποιο μάστορα ρώταγα μου έλεγε οτι τα coilover θα είναι σκληρά σαν κούτσουρο... Οι γνώμες πάντως στα forums είναι εντελώς διαφορετικές....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.