Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-07-04, 21:19
Το avatar του χρήστη mpikounis
mpikounis Ο χρήστης mpikounis δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 1.244
mpikounis has a spectacular aura aboutmpikounis has a spectacular aura about
Angry ΝΤΡΟΠΗ: Μαραθώνος

Θέλω να πω με λύπη μου οτι είμαστε ένα κράτος απελπισία και δυστυχώς δεν βλέπω βελτίωση!

Γυρνούσα εχθές το βράδυ από το Ματι και είπα να πάω από τη Μαραθώνος μια και υποτίθεται οτι τελειώνει. Ήταν και αργά το βράδυ οπότε δεν περίμενα κίνηση..

Ο δρόμος είναι πλέον διπλός με 2 λωρίδες απο κάθε ρεύμα (με χώρισμα ανάμεσα τους!) και δείχνει έτοιμος. Πήγαινα λοιπόν με 80-100 χλμ/ώρα χαλαρός στην αριστερή λωρίδα του ρεύματος πρός Αθήνα και μερικές εκαντοντάδες μέτρα αφού πέρασα το φανάρι της Ραφήνας βλέπω (ευτυχώς σε ευθεία!!) κάποιον στην ίδια λωρίδα με εμένα (στο ρεύμα προς Αθήνα να σας θυμίσω!) να πηγαίνει ανάποδα (προς Ραφήνα!) και φυσικά να παίζει φώτα για να μην σκοτωθούμε!

Χωρίς ιδιαίτερη πίεση (τον είδα από μακριά) μπήκα στη δεξιά λωρίδα χωρίς ακόμα να καταλαβαίνω τι γίνεται και πώς ο δρόμος με το χώρισμα στη μέση ξαφνικά και χωρία καμία ένδειξη (τουλάχιστον που να είδα!) είχε γίνει διπλός και η κίνηση του ρεύματος προς Ραφήνα να έρχεται στο ρεύμα προς Αθήνα.

Είναι ΤΡΑΓΙΚΟ και ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ να κάνεις τέτοια παράκαμψη σε αυτό το δρόμο και να μην υπάρχουν φωτεινές ενδείξεις (όχι μια και δυο αλλα πολλες!)
ώστε να είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΙΓΟΥΡΟ οτι ΟΛΟΙ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ θα καταλάβουν οτι δρόμος με τις δύο λωρίδες γίνεται ξαφνικά διπλός με μια λωρίδα στο κάθε ρεύμα. Έχω ακούσει οτι έχουν γίνει πολλά ατυχήματα στο κομμάτι αυτό και είναι απίστευτο που το κράτος δεν έχει επέμβει ώστε να μπουν οι απαραίτητες πινακίδες (έστω και για 2 ημέρες ή όσο κρατήσουν τα έργα) ώστε να μην χάνονται άδικα ζωές (ατύχημα σε αυτό το δρόμο σημαίνει 99% μετωπική σύγκρουση!).

Είμαι τυχερός που είδα κίνηση να έρχεται αντίθετα σε σημείο που είχα το χρόνο να πάω δεξιά και που δεν "συναντηθήκαμε" σε στροφή. Είναι δυνατόν να ζούμε σε μια Ελλάδα που θα κάνει Ολυμπιακούς αγώνες σε λιγότερο από 1 μήνα και να ελπίζουμε στη τύχη για να επιβιώσουμε την έξοδο της Παρασκευής; ΝΤΡΟΠΗ!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.