Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-12-09, 02:49
mre30 Ο χρήστης mre30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Μηνύματα: 15
mre30 is on a distinguished road
bmw E30-V12 engine,need help!!

χαιρετω ολα τα μελη του forum μιας και ειμαι καινουργιος στην παρεα σας!!μετα απο την πωληση ενος opel calibra που ειχα απεκτησα εδω και λιγο καιρο ενα ε30 316!το θεμα ειναι πως ενας φιλος μου εδωσε ενα κινητηρα απο 750 με ολα τα παρελκομενα και σκεφτομαι να τα παντρεψω!σκοπο εχω να στισω καταλληλα το αμαξι για αγωνες drift!!ζηταω λοιπον τις συμβουλες σας σαν πιο εμπειροι και πιο παλιοι για το τι επιπλεον θα χρειαστω!!απο αναρτηση φρενα και σασμαν δεν υπαρχει προβλημα,εχω στο μυαλο μου καποιες λυσεις!αυτο που δεν ξερω ειναι σχετικα με την επιλογη γεφυρας,ψαλιδιων,κρεμαργιερας,πισω αξονα και διαφορικου!υπαρχει καποιο διαφορικο που να βγαινει σε μπλοκε απο καποιο μοντελο της bmw??οποιος γνωριζει ας μου πει κ αν εχει και foto η χρησιμα links ας μας τα παραθεσει!!

ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-12-09, 06:52
E30MANIAC Ο χρήστης E30MANIAC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2004
Μηνύματα: 575
E30MANIAC is on a distinguished road
Καλημερα!Αυτη η μετατροπη εχει γινει σε αρκετα Ε30,οποτε δεν θα δυσκολευτεις ιδιαιτερα.Απο θεμα κρεμαγιερας και ψαλιδιων θα χρησιμοποιησεις τα δικα σου,Αν θες κατι καλυτερο μπορεις να βαλεις κρεμαγιερα απο Ε36(ειναι πιο κοντη) και αλουμινενια ψαλιδια.Τα παραπανω δεν εχουν σχεση με την μετατροπη,ουτε τα 'μαμα' θα σου δημιουργησουν προβλημα με την τοποθετηση της.Απο θεμα,τωρα,πισω συστηματος μπορεις να αφησεις τα 'μαμα'(απο 325i ομως)η να βαλεις ολοκληρη γεφυρα απο Μ5(πιο χοντρα ημιαξονια,μεγαλυτερα διπλα δισκοφρενα,'τερας' μπλοκε).Αυτη η επιλογη θελει πατεντα στην γεφυρα για να κατσει στο σασι του Ε30 αλλα μπορει να διαχειρηστει απροβληματιστα την ροπη του V12.
__________________
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Ε30 325i TURBO
E30 325i N/A
CUBE Night Club
Αγ.Παρασκευης 58 Μπουρναζι
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-12-09, 08:00
thomelef Ο χρήστης thomelef δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-08-2008
Μηνύματα: 1.056
thomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the roughthomelef is a jewel in the rough
νομίζω πως χρειάζεσαι τη βοήθεια του gss ή αλλιώς του γιώργου σαράφη φίλε...
δε νομίζω να υπάρχει κάποιος για να σε κατατοπίσει καλύτερα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-12-09, 22:39
mre30 Ο χρήστης mre30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Μηνύματα: 15
mre30 is on a distinguished road
e30maniac ησουν πολυ κατατοπιστικος,καπου εκει θα κινηθω και γω,επεσες ακριβως στη σκεψη μου,γνωριζεις τι μετατροπη χρειαζεται για τον πισω αξονα του Μ5?homeleft ας ελπισουμε ο gss να δει το post και να μας δωσει και εκεινος τη συμβουλη του!!σας ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον σας!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-12-09, 23:19
Το avatar του χρήστη panagakiss
panagakiss Ο χρήστης panagakiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2008
Μηνύματα: 438
panagakiss is on a distinguished road
Απαπαααα!!! Τι φωτιες βαζεις βραδιατικα..!! Ο Σαραφης δεν ξερω αν μπαινει συχνα στο forum, αλλα αν θες να επικοινωνησεις μαζι του πιο αμεσα, θα τον βρεις σιγουρα στο forum του driftclub.. (ειναι ο περσινος νικητης των driftwars). Καλωσηρθες, να χαιρεσαι την κουκλα σου, και να τη δεις οπως επιθυμεις!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-12-09, 06:12
E30MANIAC Ο χρήστης E30MANIAC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2004
Μηνύματα: 575
E30MANIAC is on a distinguished road
Ο Σαραφης δεν φοραγε στο αμαξι του Μ70 απο 750 αλλα V8 απο Μ5.Τα δυο μοτερ εχουν πολλες διαφορες μεταξυ τους.
Δυστυχως,δεν γνωριζω πολλες λεπτομερειες.Θελει κοψιμο 5 ποντους απο δεξια και αριστερα και στρεψιμο τα σημεια που μπαινουν τα συνεμπλοκ καποιες μοιρες προς τα πισω.Εχω δει την δουλεια απο κοντα και αν το αποφασισεις ισως να μπορεσω να βρω περισσοτερες πληροφορειες.
__________________
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Ε30 325i TURBO
E30 325i N/A
CUBE Night Club
Αγ.Παρασκευης 58 Μπουρναζι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-12-09, 09:34
Το avatar του χρήστη TSAF
TSAF Ο χρήστης TSAF δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Μηνύματα: 2.019
TSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the roughTSAF is a jewel in the rough
Για το V8 Μ5 σε Ε30 καροτσι μπαινει κανονικα χωρις κοψιμο. Το ειχε ο μηχανικος μου στο αυτοκινητο του. Για V12 δεν εχω ιδεα.
__________________


WRC is for boys
GROUP B WAS FOR MEN
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-12-09, 11:00
Το avatar του χρήστη nik200
nik200 Ο χρήστης nik200 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Μηνύματα: 1.081
nik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of lightnik200 is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mre30 Εμφάνιση μηνυμάτων
χαιρετω ολα τα μελη του forum μιας και ειμαι καινουργιος στην παρεα σας!!μετα απο την πωληση ενος opel calibra που ειχα απεκτησα εδω και λιγο καιρο ενα ε30 316!το θεμα ειναι πως ενας φιλος μου εδωσε ενα κινητηρα απο 750 με ολα τα παρελκομενα και σκεφτομαι να τα παντρεψω!σκοπο εχω να στισω καταλληλα το αμαξι για αγωνες drift!!ζηταω λοιπον τις συμβουλες σας σαν πιο εμπειροι και πιο παλιοι για το τι επιπλεον θα χρειαστω!!απο αναρτηση φρενα και σασμαν δεν υπαρχει προβλημα,εχω στο μυαλο μου καποιες λυσεις!αυτο που δεν ξερω ειναι σχετικα με την επιλογη γεφυρας,ψαλιδιων,κρεμαργιερας,πισω αξονα και διαφορικου!υπαρχει καποιο διαφορικο που να βγαινει σε μπλοκε απο καποιο μοντελο της bmw??οποιος γνωριζει ας μου πει κ αν εχει και foto η χρησιμα links ας μας τα παραθεσει!!

ευχαριστω
πηγαινε μια βολτα απο το λαφογιαννη (ασπροπυργος)...ειδικευεται σε αυτα τα τερατοποιημενα bmw...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-12-09, 15:02
E30MANIAC Ο χρήστης E30MANIAC δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-07-2004
Μηνύματα: 575
E30MANIAC is on a distinguished road
Σε καμια απο της μετατροπες που ξερω,(απο απλο 2.5 μεχρι V12)δεν χρειαζεται κοψιμο το σασι.

Ο Λαφογιαννης εχει κανει αρκετες τετοιες μετατροπες αλλα θα μου επιτρεψετε να εχω τις επιφυλαξεις μου!
__________________
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
Ε30 325i TURBO
E30 325i N/A
CUBE Night Club
Αγ.Παρασκευης 58 Μπουρναζι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-12-09, 15:36
Το avatar του χρήστη panagakiss
panagakiss Ο χρήστης panagakiss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2008
Μηνύματα: 438
panagakiss is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E30MANIAC Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Σαραφης δεν φοραγε στο αμαξι του Μ70 απο 750 αλλα V8 απο Μ5..
Δεν ειπε κανεις οτι ο Σαραφης φοραγε V12.. Την εχει ποσταρει τη δουλεια που εγινε στο e30 με λεπτομεριες (παραλειπει βεβαια καποια κομματια για ευνοητους λογους) εδω στο forum μας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E30MANIAC Εμφάνιση μηνυμάτων
..Θελει κοψιμο 5 ποντους απο δεξια και αριστερα..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E30MANIAC Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε καμια απο της μετατροπες που ξερω,(απο απλο 2.5 μεχρι V12)δεν χρειαζεται κοψιμο το σασι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.